Věk slasti

Věk slasti https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79721/vek-slasti-79721.jpg 5 12 7

"Milostný deník čtyřiadvacetiletého" napsaný básníkem Petrem Skarlantem je něžný osudový příběh o lásce a smrti. (A také o Praze; magický děj Skarlantovy lyrické prózy se odehrává v přesně zachycené atmosféře plováren na Vltavě, studentských hospůdek, kaváren, kolejí a podnájmů a nočního života Prahy první poloviny šedesátých let.) Palčivá autobiografická látka je vymezena třemi roky, na jejichž začátku čtyřiadvacetiletý autor poznává dva vzrušující vztahy. Lásku a kamarádství. Nešťastnou lásku k ženě, která mu dovolí, aby poznal sám sebe a uniká mu. A přátelství muže, kterého předčasná smrt změní v legendu. Ostatní milostná dobrodružství, zdánlivě úspěšná a zachycovaná s nejzazší upřímností, neznamenají nic proti nečekanému setkání s láskou. Básník milostný cit impulsívně zachycuje a rozebírá v bohatě instrumentovaném a dramatickém toku deníkových záznamů pod klenbou "pražského nebe".... celý text

hrdlickova_61
13.03.2024 5 z 5

Myslím, že tahle nenápadná knížečka by mohla být zajímavá pro kohokoliv jako svědectví své doby. Velmi působivě totiž přibližuje atmosféru Prahy šedesátých let minulého století, jak ji zažil autor a jeho přátelé (včetně Václava Hraběte, který je jednou z hlavních postav příběhu). Přibližuje ale i léta jiná, protože akrobacii racků nad Vltavou nebo pohled na rozsvícené tramvaje, to zažili všichni, kdo v Praze za posledních pár desetiletí bydleli nebo studovali – a některé naše pocity se můžou někdy až neuvěřitelně shodovat

Mně osobně je knížka milá kromě toho (a hlavně) tím, jak se Petr Skarlant uměl vyjadřovat – několika slovy zachytit kouzlo okamžiku nebo rozpoložení mysli. Například:
„... Jsme bláznivě mladí, máme všechnu svobodu, jaké už nikdy později nedosáhneme; jsme si vlastní budoucností, dospěli jsme, rozhodujeme konečně sami o sobě, pronikli jsme do věku slasti. Začíná jaro. Na stráni Seminářské zahrady se nalévají přes noc pupence, na svých špičkách se plaše zelenají, lepí...“
str. 14

Nebo:
„... Ve vlahém vzduchu je cítit přítomnost Vltavy, zavoní hlína z jarního nábřeží, kam včera napršelo. Ohlašují se vrabci, cinkne železo, čisté ranní zvuky... Jaro vrací životu napětí. Každá vteřina naléhá...“
str. 19-20

Afilada
03.09.2020 4 z 5

Poetický příběh nikoho nezabije, byť je tam smrt Václava Hraběte.

Paobratil
15.11.2017 5 z 5

"Štěstí bez stínu melancholie se nedá vychutnávat."

"Tuším šestým smyslem, že Kláru pro sebe nikdy zcela nezískám. Nevím proč."
Vašek se zasmál: "Šestý smysl je sex."

Skarlant zmiňuje návštěvu A. Ginsberga v Praze a nazývá ho hipsterem :D V roce 1977!

medvedice3
31.12.2015 5 z 5

Magická šedesátá léta dvacátého století a básník - český beatnik Václav Hrabě v téměř hlavní roli.

milan.krimsky
10.08.2014 5 z 5

Kniha je opravdu poutavá a zajímavá, pokud chce někdo absolvovat procházky Prahou, tak doporučuji tuto knihu a je plná odkazů na hudbu a filmy 60- let, spoustu jsem si jich poslechl na youtube a k románu opravdu sedí. Stojí za přečtení i poslech.

fialka voňavá
09.06.2013 4 z 5

Tento něžný osudový příběh 24. letého mladíka o nenaplněné lásce a smrti kamaráda hlavního hrdiny. Atmosféra plováren na Vltavě, student. hospůdek atd. prostě Praha první poloviny 60. let, příběh končí: příležitost k lásce se nevrací. Vracejí se jenom písně.Knihu jsem četla v r. 1987, takže už je to hodně dávno, ale kdo má rád Prahu, tak v knížce nasaje mimo jiné její atmosféru.

mariva
20.03.2013 5 z 5

Knihu jsem četla už dávno, ale asi se k ní zase vrátím. Pamatuji si, že mě nadchla, moc se mi líbila a díky ní jsem objevila i básníka Václava Hraběte.

Petr Skarlant
česká, 1939 - 2019