Trocha zlé krve

Trocha zlé krve https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445153/bmid_trocha-zle-krve-8Ld-445153.jpg 5 105 28

Věk šílenství série

Nad Adovou se začínají tyčit komíny průmyslové revoluce a svět oplývá novými příležitostmi. Staré spory jsou ale stále stejně živé. V krví zbroceném pohraničí Anglandu se Leo dan Brock snaží vydobýt si slávu na bitevním poli a porazit drancující armády Stoura Nightfalla. Doufá, že mu v tom pomůže Koruna. Ale syn krále Jezala, neschopný princ Orso, je muž mnoha zklamání. Savine de Glokta – lvice salónů, investorka a dcera nejobávanějšího muže Unie – má v úmyslu probít si cestu na samotný vrchol společenské haldy všemi možnými prostředky. Ale slumy kypí vztekem, který ani všechny peníze světa nedokážou ovládnout. Začíná věk strojů, avšak věk magie tvrdohlavě odmítá zemřít. Rikki se s pomocí šílené horalky Isern-i-Phail pokouší ovládnout požehnání nebo kletbu Dlouhého oka. Nahlížet do budoucnosti je hezká věc, ale jelikož první mezi mágy pořád ještě tahá za nitky, změnit ji bude něco docela jiného… První kniha trilogie Věk šílenství... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

A Little Hatred , 2019

Blemcal
04.09.2020 5 z 5

Super. Jen oproti předchozím dílům docela hodně překlepů.
Je tam chyba v překladu na stránce 323. ....byl tam i Brodd Deseťák... Brodd Deseťák umřel v Hrdinech. V originále je Brodd Silent a to je někdo jiný. Jenom kdyby to někomu vrtalo hlavou jako mně.

trudoš
24.08.2020 5 z 5

Joe Abercrombie se s velkou parádou vrací do světa trilogie První zákon, ovšem podobně jako jeho čtenáři, i on sám vyspěl, zmoudřel a usadil se. Život totiž umí přichystat mnohem neuvěřitelnější příběhy, než velkolepé magické běsnění, obzvláště když jde o dobré úmysly korunovaných hlav. Bez větší nadsázky by se tak dalo říci, že děj románu Trocha zlé krve má své základy v historii Velké Británie, jen v řádně zhuštěné podobě.
Jestli jsem však v někom vzbudil dojem, že autor přišel o kuráž překračovat nepsaná pravidla, rád ho obratem vyvedu z omylu. Tohle prostě není pohádka, v níž rytíři oplývají neutuchající odvahou a spanilé dívky čekají na záchranu. Spisovatelův doktorát z psychologie se v příbězích odráží stále markantněji, díky čemuž hrdinové získávají dokonale prokreslené osobnosti. Možná jsou to všechno hanební křiváci a lůzři, ale taky křiváci a lůzři, kterým absolutně rozumíte. První kniha nové série Věk šílenství je zkrátka vysoce návyková - ostrá jak břitva a sladší než krev.

jackketch
22.08.2020 5 z 5

V nastupujícím věku šílenství se Abercrobieho svět jeví až překvapivě normální. Občas jsem si při čtení kladl otázku, jestli by zhýralý floutek Orso nebyl ve skutečnosti lepší vládce, než leckdo z těch, co nám vládnou a jesli by bezohledný parchant Bayaz, který tahá za nitky ze zákulisí byl v reálném světě horší, než parchanti, co se snaží tahat za nitky ve skutečnosti...

Kniha je jako všechny autorovy knihy zábavná, napínavá, plná povedených postav a zvratů. moc se teším na pokračování

jxr
07.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Po trilogii Moře střepů je zde opět další díl ze světa J. Abercrombieho, tentokrát první kniha z trilogie Věk šílenství, kterou lze představit jednoduše: „Návrat domů“ a „Kostky jsou vrženy“. Čtenář se vrací do království Anglandu, doba však pokročila, ve městech se rozmáhá průmysl, společnosti vládne moc peněz a zákulisní intriky. Bohužel je s tím spojeno vykořisťování, které zažehne oheň vzpoury a aby to nebylo málo, severní hranice království ohrožuje dobyvatel ztraceného území a severský vůdce Soumrak Zběsilec. Na knížce se mi moc líbí návaznost na předchozí knihy, které činí ze všech Abercrombieho knih jedno ucelené dílo, setkáme se se známými jmény, které však dostihlo stáří a do příběhu tak vstupují i jejich potomci a nové tváře. Kniha se čte dobře a je zábavná, nechybí skvěle vystihnuté charaktery postav se svými klady i zápory, děj je napínavý a má spád, nechybí charakteristický náhled na jednu věc z více úhlů pohledu… ne každé vítězství může být hrdinské, naopak kolikrát nese hořkou pachuť zklamání.

VirglCZ
27.07.2020 3 z 5

Tak si to projďeme popořádku. Abercrombieho První zákon jej vyšvihl mezi mé oblíbené autory fantasy a s nadšením jsem přečetl všechno další, co z tohoto světa vyšlo (byť prvotní trilogie zůstává nepřekonaná). Na Age of Madness jsem se tedy velice těšil.

Hodnotit Trocha zlé krve je nevděčná práce, protože stejně jako Sama Čepel je i tento první díl trilogie postaven zejména na uvedení světu do kontextu a seznámením s postavami. Nic víc, nic méně. A ačkoliv je to sama o sobě kniha velmi dobře napsaná (a s výbornoou gradací děje), po dočtení je převažující pocit roztrpčené zklamání.

První zákon byl postaven na extrémně věruhodných, sympatických a originálních postavách. S tím v TZK nepočítejte. Postav je vícero, ale buďto jde o sociálně slabé muže, nebo sociálně velice silné ženy. Ten extrémní důraz na dominanci žen působí jako pěst na oko. A tak zatímco Rikke, Savine a Vick drtí svět okolo, Brock, Broad a Orso by se bez rozkazů svých matek/milenek/žen/dcer jen krčili v koutě a tiše vzlykali, že jim nějakým nedopatřením nebyl přidělen mozek. V Prvním zákoně jednoznačně dominovaly mužské postavy. Ferro byla oproti zbytku až příliš jednodimenzionální, Ardee a Carlot na tom byly lépe, ale neměly příliš prostoru. Nicméně všechny tři si alespoň dokázaly poradit se vším co je potkalo a měly v tom světě své místo. Odtáhnout novou trilogii na opačnou stranu extrému a ještě přitvrdit zkrátka nebylo dobré rozhodnotí.

První zákon byl postaven na odhalováním temných zákoutí historie, věcí a skutků z legend, a potlačované nicméně smrtící magie ve zdánlivě obyčejném světě. TZK se místo toho soustředí na projevy průmyslové revoluce na nepřipravenou společnost, na zrůdnosti kapitalismu a život těch na pomyslném dně ekonomického žebřičku. Ačkoliv je to setting rozhodně zajímavý, nezapůsobil na mě až tak silně. A to hlavně proto, že jeho dominantním rysem bylo, že zatímco se mocní smějí, chudí umírají a trpí.

A to bylo samo o sobě hlavním rysem všech Abercrombieho knih. Surová brutalita, utrpení obyčejných lidí ve hrách mocných, postupné odhalování o tom, jak se věci vlastně mají, že každý někomu slouží a ten úplně nahoře, zodpovědný za všechno to neštěstí, je ten největší parchant jakého si umíte představit. Žádní hrdinové, žádné splněné sny, žádné lepší zítřky. Jen vypočítavá vůle Bayaze, která lusknutím zruší vše, o co hlavní hrdinové usilovali. A konečně zoufalství hlavních postav, když pochopí že na jejich touhách a plánech vlastně nikdy nezáleželo.

Tohle všechno dělalo První zákon tak originální a osvěžující. Tohle všechno působilo v dalších třech knihách tak nějak smutně známě a bezvýsledně. A tohle všechno už působí v TZK až příliš ohraně a recyklačně.

Abecrombie rozhodil v Prvním zákoně opravdu skvělé kostky. Ale od té doby s nimi nepohnul, jen je obrací na jiné strany, přemalované tak, že pod nimi stále prosvítají původní vzory.

Za mě je potřeba tuto partii rozehrát na novo.

Archie
16.07.2020 5 z 5

Jedinou nevyhodou Abercrombieho je, ze jakmile vyda knihu ze sveta Prvniho zakonu, dalsi mesic me nebavi cist jinou fantasy literaturu. Nic lepsiho nez Abercrombie v zanru momentalne nevychazi (dokud nevyjde Rothfuss, pak se muzeme bavit znovu). Je to dospele a pritom treskute zabavne a neutahane (opravdu takovy fantasy Tarantino), plne brilantnich dialogu, cynismu, humoru, vytecne akce, sexu, intrik, PRIBEHU! Navic jsme zpet ve svete Prvniho zakonu, coz vsemu dava dalsi rozmer. Bayaz, Glokta, Ardee, Jezal, Tresavec, a dalsi, v podstate kompletne prezivsi puvodni knihy, jsou zpet, a k nim opet genialne vykresleni novacci (Savine!). Prelozte uz dvojku sakra!

zanzara
09.07.2020 4 z 5

Nečetl jsem dosud nic Abercrombího. Když se začne od teto knihy, muže se člověk cítit trochu zmatený: způsob bojovaní a společné podmínky jsou jako ve středověku, ale v tomto feudálním prostředí rozvijí se překvapivě divoký kapitalismus. Dokonce továrny stavějí šlechtice. Ale když se poslechne, JAK mezí sebou ti lide mluví, jak celá struktura společností je promíchaná, a přede vším mezinárodní politické analogie (Unie, ekonomická imigrace černých uprchlíků z druhého břehu moře, přistup k sexu atd.) máme pocit, že akce probíhá skoro dneška. Jazyk je vtipný, plný ironií a sarkasmu, ale množství "kurv" mi trochu překáželo.

wiedzmin88
08.07.2020 5 z 5

Návrat do světa Prvního zákona. Svět se mění, nastupuje nová generace a s ní i pokrok. Ovšem jsou věci, které zůstávají stejné...

Joe Abercrombie opět potvrzuje, že je Spisovatelem s velkým S.