Vejce a já

Vejce a já https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24434/bmid_vejce-a-ja-MKB-24434.jpg 4 2855 564

Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili - v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky. Život v primitivních podmínkách a s nelaskavým manželem nebyl pro ženu zvyklou na město uspokojivý. Kniha je odrazem prvního manželství americké spisovatelky, která své nepříliš šťastné manželství na zapadlém venkově zažehnávala tím, že o něm s humorem psala. Kniha se po svém vydání v roce 1945 stala okamžitým bestsellerem a brzy byla přeložena do většiny světových jazyků. Sarkasmus autorky se trefil do všeoebecné nálady panující těsně po válce.... celý text

Literatura světová , Romány , Biografie a memoáry

Vydáno: , Vyšehrad

The Egg and I , 1945

evineckY
04.11.2021 5 z 5

Tak u téhle knihy jsem se hodně nasmála. Je v ní humor, tak strasti jak v manželství i v podnikání a těžký život v horách.
Poslouchala jsem audioknihu, když ten můj přišel zrovna v tu dobu, kterou popisuje spolučtenářka níže pode mnou a začal hudrovat, že je to jako u nás ve sklepě a kdyby šly zavařit i ty hřebíky, určitě bych mu je zabavila :-)

Mája777
30.10.2021 5 z 5

,,Police ve spíži na podzim jen sténaly a skřípaly pod tíhou přírodního bohatství a nejhorší bylo, že jsme nedokázali sníst ani desetinu. Nakládání a zavařování je duševní porucha, právě tak jako každá forma hromadění věcí.” Při čtení této pasáže jsem se musela smát a to hodně nahlas, protože něco podobného mi ten den řekl můj přítel, když jsem stála nad dvěma obrovskými hrnci nakrájené dýně a mudrovala jsem, zda mi budou stačit sklenice.
Kniha je nádherná. Mrzí mě, že jsem ji stále odkládala, ani nevím proč. Autorka popisuje svůj život na slepičí farmě s nadsázkou a humorem a velice opravdově.
Toto dílko řadím mezi své oblíbené a určitě si přečtu i další autorčiny knihy.
(30. 10. 21 - 23 628 - 63)

rencovav
30.10.2021 4 z 5

Tuhle knížku jsem si opravdu moc užila. Takový něžný humor jsem přesně potřebovala, jistou dávku lásky, nostalgie, sarkasmu a vyprávění o všedních a přitom tak neobyčejných věcech.

Faila
27.10.2021 4 z 5

Do téhle knížky jsem se nutila hrozně dlouho. Slyšela a četla jsem na ni samou chválu, nijak mě ale nelákalo číst si o strastech a slastech života na venkově. Jsem ráda, že jsem se k ní nakonec dostala. Autorka líčí všechny příhody s tak dokonalým humorem s pořádnou dávkou sarkasmu, že jsem se musela opravdu smát od začátku do konce. A ačkoliv takový život musel být zvláště náročný, díky autorčinu přístupu se vše čte lehce a značně příjemně. Popisované epizody jsou navíc velice zajímavé. Parádní kniha!

Aya81
08.10.2021 3 z 5

Není to špatná kniha, čte se dobře, je z ní cítit opravdovost... a právě proto. Ne, ne a ne, ani v nejmenším netoužím žít na vesnici a být farmářkou. Z té představy mi běhá mráz po zádech. Brrr. Noční můra.

Metla
05.10.2021 4 z 5

- Paní Hicksová nám přinesla kávu a báječné čerstvé koblihy a z čiročiré laskavosti a na omluvu mé setrvalé tuposti vysvětlila matince a sestře June: „Vona čte!“
Matinka, chystající se ke skoku na kamna pro kávovou konvici, se zarazila tak prudce, že málem přepadla do trouby. „Aha,“ pravila, „tak to ste vy. Birdie mi vo vás všechno vyprávěla a já pro vás skovávám starý noviny.“
V tom vešel pan Hicks a matinka mu skočila na záda jako při hře na koníčka, což ho vůčihledně rozradostnilo, protože se jeho tlustá tvář rozzářila a pravil: „Vypadáš mladějc než Birdie, mámo. Mohla bys bejt její céra!“
Pohlédla jsem na Birdii a společně jsme hluboce pocítily, že ať matinka vypadá jakkoli mladě, co se nás dvou týče, je už na světě až moc dlouho. -

Oblíbená, možná i nejoblíbenější kniha mojí maminky. Právě ve společnosti titulů této spisovatelky zaháněla chmury, pozvedala náladu. Avšak její pokus podělit se o své milované romány s náctiletou Metlou nevyšel dle představ: žádné meče ani magie, dokonce ani průzkum vzdálených planet – čím mě má bavit nějaká pipka v drůbežárně? Po několika stranách jsem zamířila zpět do akčnějších světů k drsnějším hrdinům. Mladá a blbá, no, žádná výjimka z pravidla jsem nebyla. A později to zjevně nebylo o nic lepší, když jsem se k Betty MacDonald dohrabala až v tomto pokročilém věku. Celá desetiletí jsem si odpírala hromadu legrace i poznání o všedních dnech obyvatel USA v dobách jako by dávno minulých. Se zhýčkanou současností nelze srovnávat.
Humor paní spisovatelky mi vyhovoval - její vtipný nadhled, sebeironie. Důvod, proč po dlouhém vnitřním boji neudělím poctu nejvyšší, je následující (snad ze mě tento názor nedělá fanatickou feministku): žena by neměla obětovat veškeré své plány a sny jen proto, že jí bylo od kolébky vštěpováno, jak jsou touhy a potřeby manžela nadřazené. Jsem zastáncem kompromisů. Maminka by jistě souhlasila... pravděpodobně i Betty MacDonald trvalo, než se nad obtíže svého manželství dokázala povznést, zlehčit je smíchem.
K metě 85% každopádně chyběl pouhý kuřecí krůček.
P.S.: Nejprve jsem v práci poslouchala skvěle načtenou audioknihu v podání Jaroslavy Adamové. Po nakouknutí do ohmataného svazku jsem zjistila, že audioverze je bohužel okleštěná. Čtěte, pobaví vás tak podstatně více detailů ze života autorky.

neheria
27.09.2021 5 z 5

K tomuhle není co říct, zkrátka příběhy jak je psal sám život. Jedna z nejlepších knih, co znám.

SaAgnes
22.09.2021 5 z 5

Nevím jak se to autorce povedlo, vzhledem o tomu, že od autorky mě dělí cca. 90 let, ale mám pocit, že popsala můj život s mužem milujícím zvířata, zemědělství.
Kniha je skvělý popis zamilované ženy, která pro blaho svého muže absolvuje život mezi horami, v nádherném prostředí.. část roka bez oken, bez elektřiny a splachovací toalety.
Doporučuji každému, který si marně namlouvá, že život na "vesnici" je snadný, plný slunce a vždy plné zahrady chutné zeleniny a ovoce :)

Fialka78
17.09.2021 4 z 5

Takhle knížka mi chyběla na seznamu. Mamka mi o ní stále básnila. Tak konečně na ni přišla řada. Betty mě bavila. Vtipně napsané, zajímavé a inspirativní. Asi si přečtu i její další knížky.

Kortez
03.09.2021 3 z 5

Audiokniha.
Sáhnul jsem po staré klasice na kterou si pamatuji ještě z rodičovské knihovničky někdy v dávných dobách budování socializmu. Humorná knížka o budování slepičí farmy mě pobavila a přinesla do udýchané doby i trochu nostalgie.

bigben
02.09.2021 5 z 5

Knížku jsem četla před 20 roky a vůbec mě neoslovila. Teď jsem se k ní vrátila a úzasně se bavila...humorné vyprávění o životě na farmě v horách, výborné popisy dalších osob...odlehčené čtení pro zimní večery, určitě doporučuji:-)

baji42
24.08.2021 5 z 5

Nestárnoucí a milá klasika.

Ladislav73
23.08.2021 4 z 5

Příběhy autorky ze života na slepičí farmě, kde slepičí podnikatel není v žádném případě svým vlastním pánem. Šéfuje mu slepice.
Přečteno jako audiokniha ve výborném podání paní Jaroslavy Adamové.
Přečteno "konečně" jen díky ČV: Kniha, jejíž hlavní hrdina pracuje se zvířaty.

ivibery
16.08.2021 5 z 5

Toto jsem potřebovala. Výborně napsaná oddechovka. Bylo mi moc příjemné nechat se unášet příběhem na slepičí farmu. Vědomí, že se jedná o autobiografický román ještě víc umocnilo prožitek. Měla jsem velké pochopení pro pocity ženy zvyklé na život ve městě, která se ocitle v nějakém americkém "vystrkově" s hejmen slepic a chlapem na zabití.

helusa2
15.08.2021 4 z 5

Příjemná oddychovka, posloucháno jako skvěle načtená audiokniha (paní Jaroslavou Adamovou). Vztah ke slepicím mám ale přesto stále kladný :-)

Viopes
12.08.2021 5 z 5

Knihu jsem si přečetla poté, co mi dal syn přečíst úryvek v čítance ze základní školy. Příběh mě bavil, často jsem měla úsměv na tváři.

baty
05.08.2021 5 z 5

Na tuto knihu jsem se chystala několik let a díky čtenáršké výzvě jsem ji přečetla. Moc se mi líbila.
Určitě si přečtu i další knihy této autorky, líbí se mi její styl psaní.

PetrCepek
02.08.2021 5 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem se po letech vrátil k jedné z nejoblíbenějších knih mé maminky a ani trochu jsem nelitoval. Mocná dávka životního optimismu se v dnešní době velmi hodí.

Littlemonday
30.07.2021 2 z 5

Neuveritelne zdlouhavy pribeh s obcasnym trefnym vtipkem. Obrovsky dlouhe popisne pasaze, co vsechno zavarovala a co se da objednat z katalogu… Bohuzel za mne rozhodne ne oddechovka, cetlo se mi to spatne a dlouho. Chybela mi nejaka zapletka a rozuzleni.

Leyla
26.07.2021 5 z 5

Skvele som sa zabavila pri čítaní o živote na slepačej farme. Dlho si budem pamätať opis kosenia istej Mary, z ktorého vznikla hláška "šťastná ako škebľa"