Vejce a já

Vejce a já https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24434/bmid_vejce-a-ja-MKB-24434.jpg 4 2855 564

Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili - v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky. Život v primitivních podmínkách a s nelaskavým manželem nebyl pro ženu zvyklou na město uspokojivý. Kniha je odrazem prvního manželství americké spisovatelky, která své nepříliš šťastné manželství na zapadlém venkově zažehnávala tím, že o něm s humorem psala. Kniha se po svém vydání v roce 1945 stala okamžitým bestsellerem a brzy byla přeložena do většiny světových jazyků. Sarkasmus autorky se trefil do všeoebecné nálady panující těsně po válce.... celý text

Literatura světová , Romány , Biografie a memoáry

Vydáno: , Vyšehrad

The Egg and I , 1945

nicole1990
05.06.2018 3 z 5

Cetla se hur tim,ze byla psana starym jazykem jinak fajn oddechovka

rusalka123
03.06.2018 5 z 5

Když jsem před dvěma týdny odmaturovala, otevřela jsem knihovničku, že si přečtu něco pěkného oddechového, nicméně police zpravidla plné knih z knihovny po dlouhých měsících učení zely prázdnotou, tudíž jsem se po mnoha letech začala přehrabovat v domácí knihovně a dohrabala jsem se k této skvostné knížce. Byla přesně tím, co jsem potřebovala: nenáročný, nikoliv však hloupý humor (kterému se občas s chutí zasmějete nahlas, což je u mě dost neobvyklé), žádné složité zápletky a velké zvraty, ale mile plynoucí vyprávění o jednom docela normálním a zároveň dost nenormálním životě. Ideální k povalování se na zahradě pod třešní a užívání si ukončeného středoškolského života (nebo pláči po něm?). Díky Betty MacDonaldové, že takto pěkně nastartovala mé krásné, věřím, že zasloužené, čtyřměsíční prázdniny.

ddkk
15.05.2018 5 z 5

Jsem na rozpacích, když čtu některé zdejší komentáře. Zřejmě jejich autorům (hlavně autorkám) zcela unikl smysl knih Betty MacDonaldové. Je vidět, jak se doba změnila a jak odlišně se aktuální mladá generace staví k literárním dílům minulosti. Napsat, že se v knize vlastně nic nedělo nebo nestalo, je opravdu odvážné. Tahle knížka totiž opravdu nepatří do kategorie akční literatury (aby se v ní přece pořád něco dělo) a nepatří ani do fantasy (aby to jednoho bavilo, že), neřeší aktuální potřebu politické korektnosti (kristapána, jak to ti chudáci indiáni zkousli, takovou potupu!) ani současné zásadní maminkovské problémy (že nejede wifi?). Nechci se někoho dotknout, ale dost mi vadí odsudky knihy, která nebyla tak úplně čtenářem (čtenářkou) pochopena. A za to vážně nemůže ani ta kniha ani Betty MacDonaldová. U mne bude mít vždycky za pět...A teď se do mne, milé dívky a dámy, pusťte.:-)

rosita
11.05.2018 5 z 5

Kniha byla skvělá, odpočinková. Přestože jsem četla po kouskách, nikdy jsem se nemusela v textu vracet. Určitě se k ní jednou vrátím.

Trixina
02.05.2018 5 z 5

Byla to první kniha pro dospělé, kterou jsem jako dítě přečetla. Maminka za mnou tehdy přišla do pokoje aby zkontrolovala, proč se tak hlasitě řechtám. Od té doby se k ní vracím...

Denisa153
02.05.2018 5 z 5

Vtipně podaný nelehký život ženy. Příjemná a čtivá oddechovka.

Aleh
28.04.2018 4 z 5

Když se Betty rozhodne opustit život ve městě, na který je od mládí zvyklá, aby si na venkově s manželem založili slepičí farmu, chce to bezesporu hodně odvahy a odhodlání. Realita je tvrdá, ale brát těžkosti s humorem, je šance, jak to zvládnout. Když máte pocit, že už je toho na vás moc, přečtěte si příběh Betty a jejího manžela Boba a zjistíte, že může být i hůř. Četla jsem tuto knihu už před mnoha lety a teď po letech jsem vnímala díky životním zkušenostem nejen ty humorné situace.

Pilarkaa
23.04.2018

A napsat doslova odporna rasistka neni napadání? Samozřejmě, kritika na knihu mi nevadí, pokud je konstruktivní..

Květinka008
31.03.2018 1 z 5

Chtěla jsem knihu do čtenářské výzvy, ale bohužel. Po prvních několika desítkách stran jsem si říkala, že deníku jedné ženy z roku 1945 už stačilo... Přeskočila jsem, přeskočila... Všude stejné. Další kniha, kterou odkládám a nerozumím, proč je takovou klasikou. Každý máme vzpomínky na své dětství, pubertu, chození s budoucím manželem a těžké budování svého prvního hnízdečka - a některé z nás to umí napsat i do deníků... Ale "neobtěžují" tím knižní svět. V dnešní době stovek blogů (včetně matek na mateřské, které se potýkají se současnými potížemi) a dennodenních komentářů lidských životů na facebooku, kterými jsme zaplaveni, je kniha už jen přežitkem své doby. Nicméně se Betynce nedá upřít, že byla zřejmě první a pravzor :-)

Chesterton
24.03.2018 2 z 5

Po letech jsem poslouchala audio podobu knihy, která se mi na střední celkem líbila a připadala vtipná. Můžu podepsat AllyKumari například. Žasla jsem s odstupem nad minimem vtipnosti a přesilou poplatnosti době. Asi chápu proč se v dobách komunistického Temna tak šířila :) Pichlavý smysl pro humor jsem objevila i po letech, ale spousty podivné manipulativnosti také. Místy vtipná kniha ovšem myšlenkově velice jednoduchá až prázdná. Opravdu slípka na manželově farmě :(( nebo se autorka potřebovala vypsat z nesnadné doby:)

Rania
23.03.2018 4 z 5

Podle mně každá žena musí nutně tuhle knihu přečíst! Humorně jsou vykreslené těžké životné situace ženy, která si vzala za muže o 13 let staršího pána a přestěhovali se na statek, vzdálený od civilizace, zpočátku bez vody a elektřiny. Pak přibyly slepice! Brzké ranní vstávání, vaření, krmení slepic, neustálé praní, pak přišlo miminko a ona se musela postarat o dalšího člena rodiny. Když máme pocit, že jsme doma v těžký situaci, máme moc domácích prací, stačí si přečíst tuhle knížku, aby jsme zjistily, že může být i hůř :-)

Nienor
12.03.2018 5 z 5

Několikrát mě svým nepříliš poutavým názvem odrazovala, ALE po přečtení prvních stránek jsem věděla jak moc jsem se v ní zmýlila. Originální, nic nezatajující a hlavně neskutečné vtipná kniha.

jiri77
05.03.2018 2 z 5

Celkem čtivá knížka u které mě ale překvapilo ,za jak dokonalou se autorka vydává vůči sousedkám. Dělání si srandy z vady řeči sousedů a rasistický přístup k Indiánům (,,zkrátka neměla jsem Indiány ráda a čím víc jsem je poznávala, tím víc jsem docházela k názoru, že vzít jim tuhle krásnou zemi byl báječný nápad''). Je to spíše čtení pro ženy, ale jsem rád ,že jsem se touto populární knihou,(přesto, že popularitu tohohle dílka nechápu) prokousal.

hvězdo.kupa
28.02.2018 5 z 5

Měla jsem moc předsudků. Že je to pro "zasloužilý matky s pěti dětma" a že to jinak nepochopím. Ale prd. Pochopila jsem to všechno, a jak jsem se nasmála u těch "starých" vtipů. A už si jedu na autobiografické vlně Betty MacDonaldové, a směju se pořád, i když téma není tak úplně k smíchu.

sassenkka
13.02.2018 2 z 5

Knížka se mi četla dost těžce a dlouho, nebyla tak čtivá, jak jsem doufala. Ale i tak jsem ráda, že jsem ji nakonec přelouskala, bylo to milé čtení. Vtipná a pohodová kniha, dnes už vlastně klasika.

Knižní střípky
13.02.2018 4 z 5

Opět další z mých "opáček" knih, které jsem četla již kdysi dávno. Tentokrát jsem si Bettynku poslechla jako audioknihu. Mám její knihy moc ráda, i když se přiznám, že Vejce a já o něco méně než Co život dal a vzal. Nicméně děkuji paní Betty, že již kdysi na střední mě čtení Vejce a já utvrdilo v tom, že bych v životě nemohla žít na nějaké odlehlé farmě :-), na tento pocit při čtení si pamatuji naprosto přesně :-)

AllyKumari
09.02.2018 1 z 5

Betty MacDonaldová byla nadaná spisovatelka s pichlavým smyslem pro humor, a bohužel to také byla odporná rasistka ("Vzít Indiánům tuto zemi byl báječný nápad" - ano, genocida je přeci super, když jsou lidé jiní, než je váš standard). Kniha je vlastně pouze snůškou propojených anekdot, což by bylo v pořádku, ale po nějaké době toho bylo prostě moc. Do čtení jsem se musela nutit a nikdy jsem nepřečetla více než 10 stránek najednou, což je u mne značně neobvyklé. Satira funguje jen tehdy, pokud je vlastně míněna dobře. Ovšem ze satiry Betty MacDonaldové to vypadá, že ona byla jediná slečna dokonalá, jediná, kdo se koupal a měl hygienicky ošetřené dítě, a jediná, kdo všechno kdy dělal správně.
Jedna z knih, jejich ohromující popularita mi naprosto uniká.

MadamC
07.02.2018 5 z 5

Vůbec jsem to nečekala, ale zamilovala jsem si ji hned po pár stránkách. Velmi vtipně napsané. Občas se cítím podobně jako Betty a to nežiji na samotě. Rozhodně se k ní ještě vrátím. Až budu mít pocit, že všechno a všichni jsou proti mmě...

Katka2382
06.02.2018 5 z 5

Tak tohle je moje srdcovka,přečetla jsem ji už mnohokrát.Je to prostě pohlazení po duši.

vivienna
29.01.2018 5 z 5

...krásná kniha, která umí pobavit a vytáhnout ze špatné nálady....…:-)
...Muži jsou co do přátelství mnohem méně nároční…Žena chce, aby její přátelé byli dokonalí.
Utvoří si představu, obvykle dost podobnou sobě samé, položí přítelkyni do téhle formičky a trápí se a přežvykuje každý malý nedostatek, který není v souladu s obrazem, jež si vytvořila…
Přátelé, jejichž nedostatky bijí do očí nebo jsou nenapravitelné, odkládá jako špatně padnoucí šaty, i kdyby to mělo znamenat, že nebude mít vůbec žádné přátele, protože je bez přátel zřejmě šťastnější, než s nějakou nedokonalou bytostí, jíž byla nucena učinit ústupky.
Mužský má kamaráda. Tečka…A s tímhle kamarádem se kamarádí proto, že oba chodí střílet kachny. Skutečnost, že slovní zásoba přítele sestává výhradně z jednoslabičných výrazů, že se myje zřídkakdy, že žvýká tabák a neustále si odplivuje, většinu času je úplně opilý – to všechno nemůže na přátelství mít vůbec žádný vliv. Jestliže si muž těchto nepatrných trhlinek na přítelově dokonalosti vůbec všimne, všimne si jich velice zběžně, asi tak, jako zaznamenává jeho výšku, barvu očí, šířku ramen – a vřelé přátelství přetrvá ve své vroucnosti mnoho a mnoho let…