Vejce a já

Vejce a já https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24434/bmid_vejce-a-ja-MKB-24434.jpg 4 2857 564

Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili - v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky. Život v primitivních podmínkách a s nelaskavým manželem nebyl pro ženu zvyklou na město uspokojivý. Kniha je odrazem prvního manželství americké spisovatelky, která své nepříliš šťastné manželství na zapadlém venkově zažehnávala tím, že o něm s humorem psala. Kniha se po svém vydání v roce 1945 stala okamžitým bestsellerem a brzy byla přeložena do většiny světových jazyků. Sarkasmus autorky se trefil do všeoebecné nálady panující těsně po válce.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Vyšehrad

The Egg and I , 1945

Alaglesia
14.12.2016 4 z 5

Nevěděla jsem, co od knihy očekávat. Zpočátku jsem ji četla s velkými rozpaky a příliš mě nezaujala. Nyní, když jsem ji dočetla z ní mám dobrý pocit a i přes počáteční rozpaky uděluji čtyři hvězdy. Líbí se mi, jak autorka dokázala popsat život na slepičí farmě. Vlastně celá kniha je jenom popis činností a každodenního života na farmě. Dialogy se zde mnoho nevyskytují. Některé pasáže a postřehy mě opravdu pobavily.Hlavně když autorka píše ve vší slušnosti, a pak tam střelí větu, že slepice jsou opravdu debilní zvířata. Potěšil mě závěr knihy, kdy to vypadalo, že se blízká na lepší časy a hrdinka se dostane do civilizace. Upřímně Betty obdivuju, že život v horách takhle zvládla.

Hannelle
13.12.2016 5 z 5

O této knize často mluvila moje maminka, v knihovně jsem ji ale nikdy nesehnala. Až o pár desítek let později jsem před ní najednou stála v knihkupectví - bývala bych skákala radostí! Autorka dokázala popsat život na farmě opravdu originálním způsobem. Líbí se mi její ironie, sebekritika a nadhled, s jakým Betty přistupovala k životu na venkově. Příjemné čtení, určitě se ke knize budu ještě vracet.

ochwey
10.12.2016 4 z 5

Ke krbu na chalupu ideální. Je to ta knížka, co jednou přečtete, a pak stačí otevřít stránky kdekoliv a číst náhodně ty krátké příhody ze slepičí farmy a pít kávu a víc k radosti není třeba.

Tapeworm
09.12.2016 5 z 5

Knížka naprosto skvělá, přelouskala jsem ji při nočním kojení a uspávání a na další stránky jsem se těšila tak, že by mimčo mohlo vstávat i po hodině a vůbec by mi to nevadilo :) Vtipně popsané občas i banální události, trocha rasismu vůči indiánům, nepohodlí a dřina popsané s takovým nadhledem, že vám autorka prostě musí být sympatická. Doporučuju všem ženám, budete rády, že žijete tak, jak žijete :)

jana3866
05.12.2016 4 z 5

Ja se teda bavim, a to kralovsky:) Je to roztomile. Musela jsem si na knihu pockat, poprve jsem ji cetla ve dvanacti letech a moc me nezaujala. Ted, kdyz uz tusim, jake je to zit s chlapem z mesta na vesnici...hodnotim velice vysoko..:))

kara
26.11.2016 5 z 5

Pěkná odpočinková kniha.

stafbul
13.11.2016 2 z 5

Naprosto nesmyslně přeceňovaná kniha. Popravdě vlastně ani nevím, proč jsem ji dočetla...asi jsem stále doufala v nějaké překvapivé rozuzlení, které nepřišlo. A tak je kniha nudným popisem krásné přírody, seznamem zavařovaných surovin a opisem buranů ze zapadákova. Svým známým bych ji doporučila leda na podepření stolu.

boxas
02.11.2016 5 z 5

Ženy! Čtěte! Budete mít rády autorku a její nezaměnitelný humor, ale asi se vám zprotiví vajíčka...
Muži! Vyhněte se knize obloukem. Stejně ji nepochopíte... :-D

Puntíkatýhrnek
19.10.2016 5 z 5

Moje srdeční záležitost... s touhle knihou, kterou jsem od dětství četla snad stokrát, je každá chandra hned pryč...Vřele doporučuji komukoliv bez rozdílu věku...

Jordyz
10.10.2016 4 z 5

Krásná odpočinková kniha. Milý humor přesně jak mám ráda :-)

EL.ZA
30.09.2016 5 z 5

Knížky paní Betty MacDonald na mě působí jako antidepresivum.

Schary
24.09.2016 2 z 5

Kniha je o těžkém životě v horách a na farmě. Nešla bych tam ani na návštěvu...Sama kniha mě ale nějka zvlášť nenadchla.

haWranka
03.08.2016 4 z 5

Nejdřív jsem si říkala, že milá Betty je tak cynická, až už se mi to nelíbí. Postupně jsem se ale vžívala do její situace víc a naopak jsem si řekla, že bych utekla při první zimě! Teď se jdu vrhnout na další díla, která jsou prý ještě lepší.

Fizulka71
03.08.2016 4 z 5

Že začátku jsem se do knihy nemohla zakousnout, asi proto, že jsem ji četla ještě na střední a nějak mi to téma nic neříkalo. O pár let později jsem se ke knize vrátila a vzala ji jedním vrzem. A smála jsem se v podstatě od začátku do konce. Betty MacDonaldová opravdu bravurně a s obrovským nadhledem vylíčila svůj boj o vejce v bohem zapomenutém koutu světa, kde se ústředním bodem dne stává zápolení se svéhlavým sporákem, paličatými kuřaty a manželem rádoby všeumělcem, který žije v nezvratném přesvědčení, že kutil Tim je proti němu břídil. My už se tomu jen smějeme, ale život to musel být šílený. Komu se kniha zalíbí, doporučuji přečíst i ostatní knihy Betty MacDonaldové. Oplývají stejným laskavým humorem a nadhledem i v těch nejponurejších situacích.

Shui-Xian
20.07.2016 5 z 5

Báječná kniha, která podporuje ve čtenářích životní elán, odhodlání a plnokrevnost. Číst o (Bobových a) Bettyiných peripetiích na farmě se nedá bez účasti - příhody a popisy jsou tak vtahující, barvité a úsměvné, že se onen život v americké samotě dostane zcela pod kůži. Ať už jako mrazení z té každodenní nekončící dřiny, prostoduchosti sousedů, ohrožující divočiny, anebo jako vzrušení z toho, co byli dva lidé schopni vydřít a zvládnout (a udržet si zdravý rozum, nadhled a radost z úspěchů). Když jde na člověka duševní slabost, lenost anebo skepse, Vejce a já je ta správná dávka vitamínů, které potřebuje. ;-)
---
(Mimochodem, zajímavá paralela s Velkým stádem od Zena Greye z r. 1940... Zajímalo by mě, zda ho Betty znala.)

Tynyton
05.07.2016 3 z 5

Příjemná kniha o každodenních útrapách a občasných radostech ženy, která musí být manželovi oporou, ať se manžel rozhodne pro cokoli. Líbí se mi autorčin pohled na život. Knihu jsem si celkem užila a vřele bych ji doporučila.
Nejvíce mě asi pobavila tato část, kde onemocněl a autorka popisuje klasickou "mužskou rýmičku"

Pistácie
06.06.2016 3 z 5

Brala jsem tuhle knihu jako klasiku na svém seznamu knih, které si jednou bezpodmínečně musím přečíst. Nevím, čím to bylo. Jestli jsem se na ni těšila tak moc a měla jsem velká očekávání, nebo jsem ji jednoduše nedokázala tolik ocenit. Každopádně mě trošku zklamalo dlouhé a chvílemi nudné popisování života na farmě. Nebylo tam nic zásadního, co by mě přesvědčilo, že chci bezpodmínečně číst každý den, bez zastavení. Ke čtení jsem se nutila a moc si ji bohužel neužila. Škoda, i tak si myslím, že si zaslouží po ní sáhnout. Každý to může vnímat jinak. Věřím, že jiné osloví víc.

BLeeCraleek
26.05.2016 3 z 5

Vcelku zajímavá kniha o ženě (byla vychovávaná proto aby byla muži chytrou ozdobou), která se dostane na slepičí farmu, kde jí francouzština a balet jsou uplně k ničemu… Líbilo se mi, že přes všechno co se jí na famě přihodilo, stále o tom dokázala mluvit s humorem a velkou dávkou nadsázky a sebeironie.

lapagerie
23.05.2016 4 z 5

U téhle knížky jsem se jako náctiletá řehtala jako blázen. A sem tam se k ní ráda vrátím, i když ty záchvaty smíchu už mě nepřepadají. Možná proto, že už za těmi vtipnými situacemi vidím každodenní dřinu. To ale nic nemění na tom, že mi tahle knížka tak nějak umí dodat optimismu, když ho zrovna postrádám.

makemake
28.04.2016 5 z 5

Miluju tyhle knížky, kde se vlastně děje ouplný houno, ale vono to má pořád tak nějak šťávu, nebo co :)... Bydlím se slepicema, vstávám se slepicema, chodím spát se slepicema, uprostřed země nikoho, občas přijde vychcanej taťka Kettl, občas medvěd a zase slepice, občas podomní obchodník, mezitím vyřeším pár kuřomořích vejcosrážek, porodím Aničku ...a je to. Ani po letech to neztratilo šmrnc, je to milý, neskutečně vtipný...a přitom taky smutný a plný plničký sentimentu a lásky, široký jak ty nepřehlídnutelný hvozdy, ... a voní to! Trochu jako pod zemí hořící rašelina, trochu jako ty nejsladší maliny a hodně, jako kurník plnej zapařenejch slepic! Knížka mýho dětství, mý dospělosti, zrání a snad i pozvolna přicházejícího stáří!!!! PS: Holčičkýýýý poďte si pro zástěrčičkýýýýý!!!!!