Vegetariánka

Vegetariánka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/331358/bmid_vegetarianka-dti-331358.jpg 4 827 210

Ten pocit syrového masa rozžvýkaného mezi mými zuby. Jonghje se jednoho dne probudí z krvavé noční můry a její život se začne dramaticky měnit. Ze všeho nejdřív přestane jíst maso. Ovšem v dravé patriarchální společnosti její náhlé vegetariánství a zejména neoblomný postoj, s jakým se vzepře svému muži i rodině, představuje pro její okolí ohromný šok. Jihokorejská autorka získala za román roku 2016 ocenění Man Booker International.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

채식주의자 (Čchesikčuidža) , 2007

A.lena
A.lena
07.08.2019 4 z 5

Zajímavá kniha.Syrovost, imaginace, láska i hledání sama sebe.

Karimah
Karimah
30.07.2019 4 z 5

Příběh o pasivní vzpouře, o vymanění se z lidské existence.

LeHor
LeHor
13.07.2019 3 z 5

ČV splněna. První a druhý příběh se mi četl dobře, třetí byl trochu oříšek, ale dočetla jsem.

pajaroh
pajaroh
06.07.2019 4 z 5

Při čtení této knihy doporučuji otevřít mysl a potlačit konzervy v nás, jinak to bude utrpení. Han Kang má velmi pěkný styl psaní a tentokrát sáhla po dosti kontroverznímu tématu. Vlastně nejednomu tématu... (feminismus bych v tom nehledala, sice to zvyšuje prodejnost, ale dobu sufražetek máme za sebou). Z celé knihy se nejvíce vymyká druhá část Mongolská skvrna, kde autorka spojila krásné a znepokojivé (až perverzní) a mně osobně se četla nehůř.
Kniha přes detailní popisy působí abstraktně, kdy vůbec nejde o popsané situace, ale o to, co je za nimi, což se mi podařilo odhalit jen z malé části, náznakově. Hloubka v této knize je, ale je sakra hluboko.

michaela0810
michaela0810
26.06.2019 1 z 5

No to bylo něco... pro mě ztracený čas. Pro korejskou literaturu nemám pochopení a asi ani nechci mít. Ale protože přečteno v rámci "výzvy", tak své to splnilo - normálně bych si tuto knihu nevybrala.

misa.novakova
misa.novakova
23.06.2019 4 z 5

Z knihy mam rozporuplné pocity, na jednu stranu jsem byla vydesena příběhem a tématem a na druhou nadšena, jak je kniha napsaná a ctiva.

pivatko
pivatko
16.06.2019 4 z 5

přečteno za den, velmi zajímavý příběh

JessieEx
JessieEx
09.06.2019 3 z 5

Protože příliš asijských autorů nečtu, Vegetariánka mi připomněla Murakamiho, vlastně oba, Rjú i Harukiho. Stylem vyprávění i samotným příběhem. Toho prvního úchylností, toho druhého magičností. Nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo, určitě to bylo zajímavé, jen přemýšlím, "co tím chtěl básník říci". Mohlo by jít o kritiku společnosti, tam jsem přemýšlela, jestli je opravdu běžné aby nenošení podprsenky a vegetariánství způsobilo takový skandál. Kdoví, jaká je mentalita Korejců. Celkově to, jak se zde muži chovají k ženám je do nebe volající. Přesto jsem neměla pocit že čtu nějaký feministický blábol. A o propagaci vegetariánství se tu taky nejedná, vzhledem k tomu, že v tomto případě se hrdinka stala vegetariánkou resp.vegankou z důvodu náhlého pomatení mysli. Takže ať už se nám kniha snaží říct cokoli, dělá to poměrně čtivě a zajímavě, ale bohužel mě neuchvátila. Slabší nadprůměr.

xreni
xreni
04.06.2019 4 z 5

moc zajímavá kniha, nemá moc co s vegetariánstvím. Jsem ráda, že jsem ji přečetla a vůbec netuším, co o ní napsat.

Mufa
Mufa
31.05.2019 4 z 5

Zvláštní kniha, nejsem si jistá, že jsem úplně přesně pochopila, co tím chtěla autorka říci. Styl psaní mi připadal málo "korejský", ale možná je to překladem. Jinak ale hodnotím kladně, je to zajímavý námět a nápad, člověk se jen musí trochu zamýšlet. První povídka je nejlepší, druhá je zajímavá svým tématem, třetí to měla asi vysvětlit, tam jsem měla největší problém s chápáním. Ale je čtení doporučuji

Daisuke
Daisuke
29.05.2019 5 z 5

Anglická anotace knihu bombasticky prezentovala jako feministický manifest o vzepětí ženy proti despotickému manželovi a opresivní společnosti. České vydání je díkybohu daleko chápavější, Vegetariánka není o škatulkování světa na feminist(k)y a establishment, ale o vytváření vlastní cesty a o vymaňování se ze škatulek obecně. V tom také hlavní hrdinka, podle slov svých bližních nijak výjimečná, nakonec uspěje.

Otázka je, nakolik je podobné vymaňování sobecké, jakou cenu je přiměřené zaplatit a nakolik se dotyčný nonkonformista musí ohlížet na své blízké. Všechny tři postavy, které jednotlivé části knihy vypráví, si na hlavní hrdinku činí nějaký nárok - a všechny se jí také snaží, více či méně ochotně a užitečně, pomoci. Ona však o pomoc nestojí a vytrvale ji svým vlastním pasivním způsobem odmítá. Její volby se sice týkají jen jejího vlastního těla, ale v konečném důsledku mají vliv i na ostatní. Vegetariánka je silná a zvláštní alegorie, která na nastolené otázky odpovídá jednoznačně - extrémní nonkonformismus je sice možný, ale není ani zdravý, ani společensky přijatelný.

slamenka
slamenka
23.05.2019 1 z 5

Já jsem z téhle knížky zmatená. Začátek byl celkem čtivý, ale ten konec už byl pro mě spíš utrpením a už mi bylo i jedno kam se děj bude ubírat. Ani jsem moc nepochopila, co tímto autorka chtěla říct. Nebo jen poukázat na útrapy žen a jejich daný postoj ve společnosti? Zvolila zvláštní postup. Příběh hlavní sestry mi ke konci přišel přitažený za vlasy. Že se snaží vymanit stereotypu nenošením podprsenky nebo veganstvím, budiž...ale na konci chce být strom? to bylo na mé chápání už moc.

ještěrka38
ještěrka38
20.05.2019 3 z 5

Velmi zvláštní kniha. Kdyby se mi nehodila do výzvy, asi bych po ní nikdy nesáhla. I proto mě výzvy baví, přečtu si knihy, které bych normálně nečetla.

lenkaBajza
lenkaBajza
04.05.2019 4 z 5

První příběh mne neskutečne bavil a vtáhl do děje. Skvělá kompozice a styl vyprávění. Druhý příběh zaujme jen svou perverzností, ale na čtivosti to ubralo jen malý kousek. Třetí povídka - vysvětlení, nebyla špatná, jen mi nevyhovoval styl vyprávění v er-formě.
Silný příběh o tom, jak v sobě dusíme své pocity a co vše to může způsobit.
Skvělé, doporučuji.

Devorah
Devorah
30.04.2019 3 z 5

Kniha s názvem Vegetariánka, která o vegetariánství vlastně vůbec není. I tak by se tento počin dal shrnout.
Hlavní hrdinka nechce žít jako ostatní, vzdoruje společnosti a jejím nepsaným pravidlům. Ve vegetariánství nachází nový smysl života a popírá tak svou vlastní existenci. Začíná to celé celkem nudně, s manželem má nudný, klidný vztah, pečlivě nalinkový život, který se rozhodne ze dne na den změnit tím, že přestane jíst maso. Nezůstane ovšem jen u toho, bouří se proti celé usedlé korejské společnosti, proti celému diktátu, odmítá se jí podřídit, a to tak moc, až jedinou jistotu a východisko spatřuje v nebytí.
Po celou dobu čtení nás doprovází zvláštní pocit, který s pozdějšími kapitolami graduje až k pocitu bezútěšnosti, depresi a zoufalství. Kniha pracuje s ožehavým tématem, místy se pohybuje až na hranici perverznosti, vyžívá se v popisech nechutných scén s nádechem surrealismu a mnoho událostí se tak jeví možná jinak, než jaké jsou. Rozhodně to není kniha pro každého, záleží na kolik se jí čtenář otevře a co vše v ní najde.

jiri77
jiri77
29.04.2019 4 z 5

Zajímavá kniha ,díky které můžeme trochu nakouknout pod pokličku korejské společnosti. Příběh je vyprávěn třemi postavami a poznáváme jejich změny a touhy. Podle mě si Man Bookerovou cenu zaslouží.

Allys
Allys
29.04.2019 3 z 5

Zvláštna kniha, ktorá rozhodne nepatrí medzi oddychovú literatúru. Niečo ma na nej však zaujalo a prečítala som ju do konca. Pôsobí však veľmi depresívne a koniec je ešte zvláštnejší ako zvyšok knihy. Možno je to spôsobené úplne odlišnou kultúrou, ale nebola som z nej tak nadšená, ako bola prezentovaná.

LaCoccinelle
LaCoccinelle
28.04.2019 3 z 5

Knížka se četla dobře, vadil mi otevřený konec.

Ondra16
Ondra16
16.04.2019 4 z 5

Kniha o tenké hranici. Ať už subjektivity nebo liberálních svobod.

TerkaProchajda
TerkaProchajda
15.04.2019 3 z 5

Kniha nebyla úplně nejhorší, ale zároveň mě ani nijak nenadchla :-)