Vegetariánka

Vegetariánka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/331358/bmid_vegetarianka-dti-331358.jpg 4 833 211

Ten pocit syrového masa rozžvýkaného mezi mými zuby. Jonghje se jednoho dne probudí z krvavé noční můry a její život se začne dramaticky měnit. Ze všeho nejdřív přestane jíst maso. Ovšem v dravé patriarchální společnosti její náhlé vegetariánství a zejména neoblomný postoj, s jakým se vzepře svému muži i rodině, představuje pro její okolí ohromný šok. Jihokorejská autorka získala za román roku 2016 ocenění Man Booker International.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

채식주의자 (Čchesikčuidža) , 2007

worka
17.04.2024 3 z 5

Nevím, asi jsem knihu úplně nepochopil(?) Snad manifest obecně k větší toleranci?
Myslíte, že rozhodnutí Jongje stát se stromem vyplynulo z patriarchálního útlaku? (Aniž bych tamní patriarchální útlak bagatelizoval.) Dostalo se jí zastání v "ženských kruzích"?
A jak jsme na tom s patriarchátem my? No, my neumíme vyřešit ani důchodovou reformu a školství, které se týkají všech bez rozdílu pohlaví, tak ani není co očekávat.
Myslíte, že je naše "západní" společnost o tolik tolerantnější? Jak se stavíme my ke svobodnému rozhodnutí ukončit svůj život?
Jak se stavíme k ceně života obecně? Málokdo řeší způsob života a smrti tisíců hospodářských zvířat. (Pro mně jasná souvislost a důvod pro vegetariánství či snižování konzumace masa.) Jaká bouře se na druhé straně odehrává např. kolem interupcí v USA, Polsku...
Pokud připustíme, že ontogeneze (vývoj jedince) je zrychlený průběh fylogeneze (vývoj druhu), tak kde je ta dělící čára?

josef2900
21.03.2024 4 z 5

Strašidelná kniha. Neskutečně syrově popsané emoce lidí, se kterými velmi soucítím, ale zároveň mi přijde, jako bych pocházel z jiného světa. Knihu jsem četl a pociťoval jsem silné úzkosti, několikrát jsem přemýšlel, že ji radši odložím, ale zároveň jsem se od ní nemohl odtrhnout. Knížku jsem si vybíral pouze podle obalu a tak jsem vůbec nevěděl do čeho jdu. Zklamaný ale rozhodně nejsem. Pro mě osobně se jedná o velmi netradiční čtení. Nemůžu než doporučit obléci si pevnou zbroj a pak skočit do knihy jako do rozvířené řeky a nechat se úplně unést a dorovnat.

Per-quiee
19.03.2024 4 z 5

Jednalo se o mou první korejskou autorku a musím říct, že jsem příjemně překvapená! Původně jsem si podle stylu psaní myslela, že se jedná o japonskou autorku. Kniha se bizarním způsobem dotýká patriarchátu a nesvobody ženy se rozhodovat, až dojde k její extrémní reakci.

lulucinax
07.03.2024 5 z 5

V poslední době omezuji příjem masa, přestává mi chutnat a z jeho přípravy se mi zvedá žaludek. Nevím proč a je to vlastně jedno.
Jen chci říct, že kniha mě zaujala už dle názvu a točí se nejen kolem vegetariánství/veganství, ale otevírá i další témata.
Hlavní hrdince se zdál sen a druhý den přestala jíst maso. Šlo především o samotné rozhodnutí. Vzepřela se manželovi, otci i společnosti. Nedokážou to pochopit, pořád jí ho cpou a v některých pasážích i doslova a bylo mi z toho/ z nich špatně.
Miluju styl psaní autorky, píše neskutečně procítěně a příběh mě pohltil, přežvýkal jako kus syrového masa a na konci vyplivnul. Vzbudila ve mně spoustu emocí. Manžela, otce a další jsem nenáviděla a pro hlavní hrdinku jsem měla pochopení a bylo mi jí líto.

Kasiopeja
26.02.2024 2 z 5

Doslov tomuto dílu zvýšil reputaci. Proč? Je to kniha z natolik "kulturně exotické" mentality, až se samotný příběh stává protivným, těžce stravitelným. Pokud medializace knihy (Man Booker prize 2016) pomůže korejským ženám zvednout se z hlíny, tak si jí zasloužila. Pokud však tento konspirační přesah jejího ocenění vynechám a budu hodnotit jak se mi dílo líbilo- tak nelíbilo. Protrpěla jsem to. Přečtení však přesto nelituji, protože mi přiblížilo mentalitu "jiné civilizace". Lidé ve Vegetariánce jsou skrz naskrz prosyceni studem, hlavním prostředkem podrobení lidí a nastolení poslušnosti (vůči "tradičnímu žití?"). V této optice je i sebevražda očistným činem. Život sám má menší cenu bež čest. Otázkou zůstává pouze- čest vůči komu?!

misssicccka
10.02.2024 3 z 5

Vlastne se to tezko hodnnti. Je to ctive, je to zahadne, je to prekvapujici, je to az sokujici. Je to krasne a zaroven desive. Je to na premysleni.
Je to asi typicky asijske.

alkazemka
26.01.2024 5 z 5

Zvláštní, těžko zařaditelná, ale skvělá knížka. Kombinace asijské přímočarosti až strohosti s křehkou poetikou.
Možná je to knížka o vnitřní síle umět se vymanit. Možná je to knížka o bolavé duši. Možná je to knížka o touze.... Nevím.
Ale vím, že jsem už dlouho nečetla něco tak něžně erotického a zároveň tak drsně racionálního. Těžko se to popisuje a když to teď po sobě čtu, tak to zní trošku jako takové ty vzletné bláboly, ale fakt to neumím lépe vyjádřit. Určitě ve mně ale tahle útlá knížka zanechala silnou stopu.

"Jako kdyby se chystala milovat se se slunečním svitem nebo větrem."

Twoo
25.12.2023 4 z 5

Pro me nadherna a snova druha tretina. Jeden z nejvydarenejsich popisu erotickych predstav, jake jsem kdy cetla. Vetsina hvezd za tuto cast, jinak je to takova asijska klasika.

stesti.s.knihou
22.10.2023 5 z 5

Moje první Han Kang - a líbila se!
Vegetariánka je útlá, ale obsahem velmi silná knížka o ženě, která (překvapivě) přestane jíst maso. Příběh není ani tak zaměřen na akt samotný, ale spíše na společnost. Na to, jak se rodina a známí staví k tomu, když korejská žena vystoupí ze stereotypních představ a zajetých kolejí. Když se z role poslušné manželky dostane do role vyvrhele, a to jen kvůli banálnímu rozhodnutí se.
Kniha je zajímavá a děsivá zároveň - zajímavá z pohledu ženiny psychiky, toho, co jí k rozhodnutí vedlo; děsivá z hlediska patriarchální společnosti a reakce mužů na to, když si žena dovolí jít proti proudu.
Syrové popisy některých pasáží krásně korespondují s představou syrového masa, které tak nějak prostupuje celou knihu.
Skvělý to bylo, 5/5 a s Han Kang rozhodně nekončím!

mar.jir
13.06.2023

Vegetariánka je kniha, která využívá neuvěřitelných metafor a teorie ledovce. Většina toho důležitého je pod povrchem a ačkoliv se může čtenáři zdát, že Han Kang málokdo otevřeně řekne, kde je problém, na těžká témata naráží neustále. Vše začne nevinně, kdy hlavní hrdinka přestane jíst maso. Něco, nad čím by se v dnešní době neměl pozastavit nikdo. Nicméně začátek milénia v Jižní Koreji svědčí o opaku. Nejde pouze o maso. Jde o projev individuality, vzepření a možnosti určit alespoň malou část svého života. Jenže ani tak málo hlavní hrdince není dopřáno. Han Kang se bravurně povedlo vystihnout charaktery postav a jejich moc změnit své postavení a osud.

Re@ding_9-wine
26.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Jonghje se rozhodla zemřít. Respektive stát se stromem, nevyrovnat se s vlastními traumaty. Systém (a její sestra) jí to však nechce dovolit. Jak to nakonec dopadne? Zblázní se obě? Opět jsem rozčarovaná z otevřeného (propastného!) konce - to se to autorům nechce dopisovat? Nebo se bojí, že jejich verze by nebyla ta "nej", a tak nechají každého z nás, ať se rozhodne pro vlastní konec? Nebo jsem úplně blbá a nepochopila jsem to? UPDATE: údajně je tady nějaké pokračování s názvem "Mongolská skvrna", které by mi snad mohlo odpovědět na moje otázky. :D

Politre
23.03.2023 4 z 5

Výborně napsaná kniha, kdy se žena Jonghje rozhodne jednoho dne stát vegetariánkou, což nelibě nese její manžel a rodina, hlavně otec, pod jehož tvrdou rukou vyrůstala. Ukazuje nám konzervativní korejskou společnost, kdy žena musí poslušně poslouchat muže a kde se donedávna nevěra trestala. I na tu dojde a tahle prostřední část má i dost intenzivní erotický náboj. Kniha je čtivá, se zajímavým tématem a tak akorát dlouhá.

Kristuflina
31.10.2022 5 z 5

Skvělá kniha. Obecně mě díla Han Kang vždy nadchnou. Nečetla jsem od ní nic, co by ve mně nezanechalo hlubší dojem. To stejné platí i o Vegetariánce. Rozhodně stojí za přečtení.

TipsyChipsy
22.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Tato kniha měla něco zvláštního do sebe. Byly tam například vzrušující pasáže plné erotického napětí, já myslím, že nejlepší, co jsem kdy četla. Kniha popisuje psychickou chorobu, která je záhadná a těžko vysvětlitelná. Má v sobě nějaké tajemství a přitahuje jako magnet.

Evaho73
10.07.2022 3 z 5

Vegetariánka bola pre mňa  ťažšie straviteľnou potravou pre dušu, ako evokuje samotný názov knihy.
V prvom rade ma zaujala odlišná kultúra, kde postavenie mužov a žien je vnímané inak ako u nás a vedúcu úlohu tu stále zohrávajú výsostne muži. To bolo aj akýmsi námetom knihy a hlavná hrdinka svojim vegetariánstvom vlastne rebeluje proti patriarchátu v rodine a následne aj v celej spoločnosti.
Mám pocit, že v druhej časti ide autorka ešte do väčšich extrémov, kde miestami až v násilných sexulných scénach približuje hranicu ľudského šialenstva. Osobne mi táto časť svojou extremnosťou vôbec neladila s filozofiou tej úvodnej a narušila aj môj celkový dojem z knihy. Pôvodný význam vegetariánstva nebol bližšie špecifikovaný a v knihe bolo toto presvedčenie vnímané hlavne ako forma osobnej vzbúry voči spoločenskému postaveniu.

OFKitsune
29.04.2022 4 z 5

Původně jsem si chtěla přečíst úplně jinou knihu od této autory (Kde kvete tráva), ale bohužel ji v knihovně zrovna neměli.
Čekala jsem od Vegetariánky pouze příběh o změně životního stylu a reakci na ni. Nakonec jsem byla mile překvapena prokresleností postav, které jsou všechny nějakým způsobem "narušené". De facto je vegetariánství upozaděno a hlavními tématy jsou mezilidské vztahy a vnímání světa, hierarchie rodiny v Jižní Koreji a duševní poruchy způsobené, z mého pohledu, traumaty, potřebě se zavděčit a rovnat se modelu ideální "manželky, ženy a dcery". Alespoň na mě takto kniha působila. Doslov jsem nečetla.

TessieB
07.02.2022 4 z 5

Neměla jsem od knihy žádné očekávání a asi i proto jsem byla docela mile překvapena. Nebylo to lehké čtení co se tématu týče, ale zvládla jsem ji za dva večery zažraná, co další stránky přinesou. Nechala ve mně pocit úzkosti a mírnou depku, ale to byl její účel, který tedy splnila. Za mě rozhodně zajímavá kniha, která stojí za přečtení.

Alethea_k
29.01.2022 4 z 5

Tak zvláštní knihu jsem snad nikdy nečetla. Dávkovala jsem si ji celé 4 roky! A i po tak dlouhé době jsem si pamatovala, kde jsem skončila a o co jde. Utkví rozhodně člověku v paměti, i když takové texty denně nevyhledávám.

Angelika92
09.11.2021 5 z 5

Čteno jenom kvůli čtenářské výzvě. Ale kniha mě opravdu překvapila.

Lily101
06.11.2021 2 z 5

(SPOILER) Bohužel jsem nepochopila, co je na knize tak úžasné.

Zastávám dva stejné názory jako recenzenti níže:
A) Kniha působí jako tři “povídky”, kdy spojení moc nefunguje.
B) Druhá část knihy mi dost evokovala Murakamiho a na to, že ji psala žena….no, poprvé v životě jsem v knize musela část (větší) přeskočit, neb jsem to prostě psychicky nebyla schopná dát (sexuálno, nejspíš i násilí) a víte, co? Vůbec nic se nestalo, protože autorka Vám následně ještě min. dvakrát připomene, co se událo, což na tak útlou knihu je dost otravné, ale aspoň můžete část druhé části vynechat bez toho, že podstatné pro Vás zůstane neodkrytým.

Za mě tato kniha fakt ne. Hlavní postava je vegetariánka, veganka a nakonec vlastně duševně nemocná. Nejsem vegan, ani vegetarián, ale myslím si, že by kniha mohla na někoho působit stylem, že každý, kdo nejí maso a živočišné produkty není v pořádku, což dle mého skromného názoru není pravda a vlastně s ohledem na původní nálepku “vegetariánka” i název knihy, mi závěr moc nesedí.

Uděluji tedy dvě obligatorní hvězdičky autorce za snahu.