Vědma

od:


KoupitKoupit eknihu

Román polské spisovatelky /1841-1910/ z vesnického prostředí o litevské "vědmě", která se stává obětí zaostalosti místních obyvatel. V nevinné Petruši spatřují vesničané nadpřirozenou bytost, která jim škodí. Jí přičítají své nezdary majetkové i osobní, proto se rozhodnou ji usmrtit. Děj románu má zajímavou kompozici, úvodní a závěrečnou kapitolou je soudní přelíčení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/206609/vedma-KU6-206609.png 4.26
Orig. název:

Dziurdziowie (1884)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Přidat komentář
Mijagi
12.04.2018

Představte si, že se na Němcové idylické Staré Bělidlo sjedou postavy z Raisova Kalibova zločinu či Šlejharova Kuře melancholika. Tak nějak jsem se při četbě Vědmy cítil. Balada z litevské vesnice, kde ani každodenní dřina na poli neudusí v lidech negativní vlastnosti, jako jsou závist, žárlivost, pomstychtivost.

MichelleS
07.09.2016

Bída, neznalost, pověry, závist.... tragédie.

Dáma s hrnstjm
07.05.2015

Zajímavé prostředí chudého litevského venkova v 19. století, kde vládnou stále jakési středověké poměry a silná kolektivní mentalita příliš osvěty zatím nepochytila. Vědma je jednou z knih, v jejímž ději hraje velkou roli náhoda, čtenář jen přihlíží, nestíhá se divit a přemýšlí o férovosti života (to jsem velmi intenzivně prožívala u Kaplického Kladiva na čarodějnice). Zde se dvě největší náhody odehrají na začátku a na konci děje, jedna horší než druhá. Konec knihy mi přišel moc rychlý, useknutý, jako by zůstalo něco nevyřčeno nebo nevysvětleno... a to mě trochu mrzelo. Veselé čtení to není, ale kniha určitě stojí za povšimnutí.

Štítky

polská literatura Litva pověry vesnické romány

Autor a jeho další knihy

Eliza Orzeszkowa

Eliza Orzeszkowa
polská, 1841 - 1910

všechny knihy autora

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Přečtených5x
v Knihotéce7x
v Chystám se číst15x