Věda na Zeměploše III: Darwinovy hodinky

Věda na Zeměploše III: Darwinovy hodinky

Zemneplocha má problém – Charlese Darwina. Přesněji řečeno, někdo tajemný a neznámý považuje existenci Charlese Darwina za neodpustitelnou urážku, a tak důmyslně pozmění časoprostorové kontinuum, aby se tento vědec nikdy nedobral svých slavných objevů. Situace je vážná, neboť bez vzniku darwinismu nemají obyvatelé Zemneplochy šanci sestrojit vesmírný výtah a uniknout do vesmíru dříve, než do jejich světa narazí nějaká další zatracená ledová koule. Avšak ještě není nic ztraceno, dokud existují mágové Neviditelné univerzity, kteří by za svůj výtvor dali ruku do ohně. Tedy, něčí ruku rozhodně. Největší magická armáda Zeměplochy se dává do pohybu, aby bojovala za budoucnost té malé kulaté planety, samozřejmě za podmínky, že do oběda budou zpátky. A krom toho všeho k nám ještě promluví Ian Stewart a Jack Cohen o evoluci, červích dírách, o číslech, které mají víc nul, než bankovní účet Billa Gatese, a o tom, proč Ch. Darwin nikdy nedostal Nobelovu cenu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/17174/veda-na-zemeplose-iii-darwinovy-hodinky-17174.jpg 3.9101

Věda na Zeměploše (3.)

Science of Discworld III: Darwin´s Watch (2005)

Humor, Romány, Fantasy
Vydáno:, Talpress

czpilar
21.10.2016

Stejně jako u předchozích dvou dílů Vědy na Zeměploše byl příběh s mágy výborný. Vlastně jsem četl jen ten příběh a vědecké kapitoly jsem záměrně přeskakoval.
Kdyby se vydal příběh mágů ze všech knih Vědy na Zeměploše v jedné knize, byla by to parádní kniha, které bych dal pět hvězdiček. Díky tomu, že zde mají mágové malý prostor, tak musím dát hvězdičky jen tři.

Eigis
05.02.2016

Příběh s mágy a Darwinem byl parádní, ale neměl moc velký prostor. Věda naopak měla prostoru dostatek a i když mě témata okolo evoluce celkem zajímají, přeci jen bych ocenil více Zeměplochy a méně Zemneplochy.

Chana
21.03.2013

Darwinovy hodinky se mi dostaly do ruky jako první kniha ze série Věda na Zeměploše a zanechala ve mně přesvědčení, že dalším se obloukem vyhnu. Jakkoli mám jinak Pratchetta ráda, toto nešlo číst. Jen co se člověk zabere do příběhu, hle je tu zdlouhavá, nudná, povrchní přednáška s přezíravým laděním. Většinu informací středoškolák už zaslechl a tato kniha je příliš nepomáhá zasadit do hlubšího kontextu, ten samozřejmě nenaleznete ani u informací nových. Cílem snad bylo vzbudit ve čtenáři chuť samostatně pátrat po detailech, ale v mém případě se kniha minula účinkem. Měla jsem hodně co dělat, abych ji dočetla.

Wendysek
24.09.2012

Moje první ZP věda, ale klobouk dolu. Úvahy jsou velmi propracované a smysluplné a vtipně proložené příběhem mágů NU.

Denaille
04.06.2011

Tak, jestli je tohle, jak říkáš nejpřístupnější z těch tří dílů... těch prvních dvou se dobrovolně předem vzdám. :D Četla jsem teda všechno, ale moc si z toho nepamatuju, protože jsem četla pouze mechanicky a někdy vůbec nevnímala, co čtu. Nedokázala jsem se na to vůbec soustředit.
A taky mě štve, že ten příběh o mázích trochu nerozepsal... konec byl urychlený a ani se mi nelíbilo jeho vyvrcholení...
Zase na druhou stranu klobouk dolů za tu vědeckou část knihy. Občas jsem tam cítila ten vtip, ale jelikož nejsem zas až tak vzdělaná v téhle oblasti, přiznám se, že jsem ho nedokázala pochopit. Těmhle pánům zřejmě nedělalo problémy psát seminárky do chemie či fyziky. :D

Mirka.K
26.04.2011

Ze všech tří knih o Vědě na Zeměploše je tahle asi nejpřístupnější, co se vědecké části týče. Přiznám se, že u prvních dvou dílů jsem četla pouze příběh o mázích, ale tady jsem zvládla i vědeckou linii, která byla tentokrát skutečně zajímavá a občas i vtipná.

Senza Jenka
04.01.2011

Vědecká část knihy je mnohem rozsáhlejší, než samotný příběh. Co se fyziky týče, až do červí díry dobré, pak už jsem to moc nepobrala :o) Není to ale jen o tom. Dozvíte se spoustu informací o Darwinovi, genetice, historii, evoluci... Trochu těžší čtení, než je u Pratchetta obvyklé.

Parisée

Kniha je de facto rozdělená na dvě části, které se střídají. Jedna část je napsaná Terrym Pratchettem a pojednává o mázích ze Zeměplochy, stojících, jako obvykle před velkým problémem. Druhá část je věděcká a podíleli se na ní Ian Stewart a Jack Cohen. Dozvíte se v ní spoustu o problémech nekonečna, času, prostoru atd. Jediným problémem čtenáře je, že místy se stává čtení obtížným, zejména tehdy, když se dostnete ke kvantové fyzice. Některé pasáže jsem si musel číst opakovaně, protže jsem úplně ztratil nit. Naštěstí taková není celá kniha, ale i tak to kazí dojem.

Autoři knihy

Terry Pratchett