Věčně zpívají lesy

Věčně zpívají lesy https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12922/bmid_vecne-zpivaji-lesy-64ee19b542a5b.jpg 4 488 90

Věčně zpívají lesy série

První kniha třídílné rodové ságy o zakladateli svobodného rodového statku od norského klasika líčí dávné zvyky norského venkova a tvrdý zápas lidí o existenci. Příběh Daga Bjorndala, vnuka bývalých medvědobijců, hrdého a nesmlouvavého muže, spjatého s tradicemi svého kraje, je příběhem lásky k ženě, přírodě i životu. Obyvatelé statku žijí ve svém odloučení jinak, než lidé v nedalekém selském kraji, denně zápasí s drsnou přírodou a svou obživu dobývají ze země těžce a s úctou. Okolní příroda, krutá, ale nesmírně krásná, ovlivňuje každodenní život na statku rozhodujícím způsobem a lidé se jejímu rytmu podřizují s přirozenou pokorou.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Motto

Og bakom synger skogene , 1933

niknikita
23.05.2020 5 z 5

Moudrost dávných časů našich předků najde každý, kdo čte s otevřeným srdcem tuto severskou ságu...❤️

vterinka
01.04.2020 odpad!

Ne, takhle kniha mě absolutně nezaujala. Dostala jsem ji darem. Doufala jsem, že snad bude dobrá. Bohužel. Ačkoliv se místy jevila jako sympatická, tak to bylo záhy zabito. Dostala jsem se k 57. straně a dál to nešlo. Ztráta času. Čtení o ničem. Je to plytký popis, co se stalo a jdeme zase dál.
Normálně to nedělám, ale přečetla jsem si pár hodnocení, ze kterých jsem vyvodila, že opravdu nemá cenu plýtvat časem a v četbě pokračovat.
Mimochodem, ten jazyk! Katastrofa! Už dlouho mě žádná kniha až tolik nezklamala. Nechápu, jak může mít tak vysoké hodnocení. Za mě jedno obrovské zklamání.

Zdenik
25.03.2020 5 z 5

Úchvatná kniha, která vás přenese do světa lázů a statků - do světa rivarity, pospolitosti, tradic , chudoby i bohatství, lidského utrpení i radosti. Kniha je opravdu skvostem, napsaná s láskou k severské přírodě.

jirina4159
01.03.2020 3 z 5

Připomenutí minulých dob oddychové čtení, lehce romantické a v dnešní době opravdu přežité. Za přečtení ale stojí.

Opatov
17.02.2020 5 z 5

Nádherná norská 3-dílná sága. Život uprostřed lesů vyžaduje řád, který vychází ze starých osvědčených tradic. Ztělesněním těchto tradic je starý Dag. V mladém Dagovi a Adelheid se střetávají dva odlišné světy, cesta k jejich porozumění je velmi dlouhá a ne všichni jim přejí.

Evaho73
09.02.2020 5 z 5

Krásny príbeh s veľkými výpovednými hodnotami!!!
Najskôr si ma dostali bájne opisy krásnej nespútanej, ale drsnej severskej prírody.
Ďalej som pri čítaní niekedy mala pocit, že čítam niektoré podobenstvá z biblie.
Áno, dostala ma aj opísaná viera a pokora k Pánu Bohu.
Nakoniec sa mi neskutočne páčili úvahy hlavného hrdinu o živote, skutkoch, akejsi spätnej rekapitulácii života, čo bolo vykonané dobre a čo sa priečilo Bohu, srdcu, svedomiu... Najkrajšie bol opísaný jeho vnútorný boj, keď nadobudol pocit a presvedčenie, že musí skloniť hlavu pred svojím zásadami, pýchou a pokoriť sa, ponaučiť sa zo svojich chýb, naučiť sa odplácať lásku k bližným, naučiť sa milovať nepriateľov, pomáhať tam, kde sa pomôcť oplatí, usmerniť iných a pomôcť im vykročiť na správnu cestu....
Skrátka v tejto knihe je toho veľmi veľa, čo si môžem odniesť, alebo k čomu sa budem chcieť vrátiť.

KnihomolkaOli
31.01.2020 3 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem si zalíbila styl psaní, ale po chvíli se mi začal dokonce zamlouvat. V knize nejde o popsání nějakého konkrétního příběhu, ale života několika generací, proto nás provádí v celkem rychlém sledu desítkami let. Prostředí bylo krásné a surové, takto si skandinávský venkov představuji (aspoň tedy v té době) a hrozně mě láká. Těším se na další díly.

Horal123
20.01.2020 5 z 5

Gulbransenovy knihy mě zaujaly natolik, že jsem zatoužil poznat skandinávský venkov a začal tam cestovat. Jen by to chtělo se tam dostat o 150 let dřív.

zelena_zabicka
20.10.2019 4 z 5

Knihu jsem našla mezi vyřazenými v knihovně a první 2/3 mě úplně nadchly - příběh, který plyne roky a generacemi. Nic přehnaně dramatického, nic přehnaně sentimentálního, vše zasazeno do nádherné severské přírody. Trochu mě zklamala poslední část knihy, který byl věnován lásce, vztahu, počínající nové kapitole rodinného klanu. Tato část vybočovala z ladění zbytku knihy, byla to spíše taková romance, byla příjemná, ale červenou knihovnu až tak nemusím, takže jsem některé zdlouhavé pasáže kterak po sobě ti dva pokukovali a přemýšleli a odhodlávali se k čemukoli i přeskakovala. Jinak se mi to líbilo a ráda se pustím i do dalších dílů.

adelinka
01.09.2019 4 z 5

Čítala sa mi chvíľami rýchlo potom pomalšie, ako keby pútavosť stúpala a klesala....Celkovo hodnotím dobré čítanie, zaujímavé postavy, vzťah k prírode, k majetku.....prečítala som celú trilógiu a z mojej strany dejové napätie stúpalo v druhej a vrcholilo v tretej časti....

MrKrahujec
05.07.2019 2 z 5

Je to tak na samé hraně sentimentu, ale přímo k Pytlákově schovance to naštěstí nesklouzne nikdy, i když četba je to povětšinou vyloženě oddechová. Jenom jsem nějak nepochopil smysl toho názvu, podle něj jsem očekával něco z lesní divočiny, nebo alespoň o udatných činech lovců, ale to je vlastně jenom na prvních několika stránkách, dál už je děj vysloveně společenský a o lesích už nepadne skoro ani zmínka.

Denny45
30.06.2019 4 z 5

Zatiaľ mám za sebou prvý diel...
Zvláštne, ako môže byť niečo krátke (počet strán) zároveň dlhé (obsah, časopriestor), niečo pomalé (spád deja) zároveň rýchle (čas, strávený čítaním).
Náročná oddychovka o ľuďoch, čo majú bližšie k stromom v lese, ako k svojím blízkym, na mieste, kde sa končí civilizácia, v čase, kedy sa končí nevinný vek ľudstva a prichádzajú sem peniaze.
Všetko je len načrtnuté a neurčité, akoby chcel autor nechať čitateľovi voľný priestor, alebo ho donútiť hľadať skrytú ideu. Vlastne čím jednoduchší život vedieme, tým zložitejšie a menej vulgárnejšie sú naše pocity a charaktery.
Hoci je kniha pekná, poetická, čerpá veľa z ľudovej kultúry, na 5* ju nevidím. Niečo mi v nej chýbalo (nie, nie som čitateľom akčných thrillerov, v tom to nebude) a občas lizla uplakanú literatúru. Je plná pekných myšlienok a dá si pri nej ľahko zabudnúť na prítomnosť... Prečítam si aj pokračovania, ale asi si nechám poradiť od ostatných a spravím to počas dlhých zimných večerov.

"Peniaze vyžadujú mnoho od svojho majiteľa, vyžadujú jeho dušu, ak sa nemá na pozore."

Arwen777
25.04.2019 4 z 5

Pro mě těžší čtení. Ze začátku jsem myslela, že knihu ani nepřečtu, jazyk, kterým je napsána, je pro mě těžkopádný. Ale najednou jsem zjistila, že jsem v půlce a uchvácená. Je to krásný příběh hrdých, životem se těžce probíjejících lidí. Je v něm spousta hluboké moudrosti, která mě nutila zamýšlet se nad naším současným životem, o tolik lehčím a přesto stále nejsme šťastní a spokojení. Dřív lidé měli málo důvodů k radosti, zato si těch chvil více vážili. Brali, co jim život přinesl, s pokorou. Morálka byla hluboce zakořeněná a čest a rodinné jméno ještě něco znamenalo. Stejně jako věrnost a slib. Ne u všech, samozřejmě, všude najdeme záporáky, jinak by dobro nemohlo vyniknout.
Jestli máte rádi rodinné ságy z 18/19 století a popisy překrásné přírody a dosud nespoutané divočiny, začtěte se do příběhu statných medvědobijců.

Jandýs
01.04.2019 3 z 5

Knihu jsem četla nezvykle dlouho, ačkoliv mám ráda knihy o surové podobě přírody.. Nějak mě děj nedokázal udržet ve čtení.. Při tom se mi líbila hloubka některých myšlenek, mám i 2. a 3. díl, ale teď se do nich pouštět nechci.

eiramka
09.03.2019 4 z 5

Zvláštní kniha. Napsaná v třicátých letech minulého století, jazykem živým a poetickým. Poutavý příběh hrdých lidí, rodu nezdolného z drsného kraje Norska. Je tam vše - život a smrt, vášeň a hřích, život tichý a bohabojný i nespoutaný a krutý. A k tomu lesy, věčně zpívající lesy. Nevšední zážitek.

haki34
12.02.2019 5 z 5

keby to šlo, dám hviezdičiek 6..hlboké lesy, hlboké úvahy, duša človeka versus nehostinná príroda na severe. A hlboká láska...mladá Adelheida ide za Dagom, svojím vysneným princom...a zrazu, vďaka prispeniu starého Daga sa sen stáva skutočnosťou...
Akurátže život na severe nie je prechádzka ružovým sadom. Fandila som jej, silná odhodlaná žena. Oplakala som s ňou ťažké chvíle...spolu s ňou som obúvala lyže a brodila sa snehom hľadať svojho muža.
Mladý Dag sa celú knihu boril so svojím osudom, volaním rodu a hľadal svoje miesto na svete, až ho našiel.
A nakoniec - starý Dag - ústredná postava, mysliteľ, tvoriaci jadro celého príbehu. Jeho úvahy sú veľmi inšpirujúce i dnes.
Boh, príroda, a my....

jana0378
26.01.2019 3 z 5

Četla jsem na doporučení mamky a běžně dám knihu tak za 2-10 dní, tady mi to trvalo přes pět měsíců a mezi tím jsem přečetla víc než 30 jiných knih. A nevím proč, byť je kniha krásná, nečetla se mi dobře, nebo spíš některé pasáže, ve kterých jsem se nezačetla - zdlouhavé popisné části a myšlenkové pochody postav. A pak věci důležité pro děj odbyté jednou větou a zase zdlouhavé úvahové pasáže ovlivněných postav. Kniha má zvláštní netypický styl, ale momentálně ho asi nedokážu docenit, i když vnitřně cítím, že některé části, kvůli kterých jsem se nezačetla byly opravdu mistrovsky napsané a myšlenkově hluboké. Před dalšími díly si dám delší pauzu a snad až se k nim vrátím, bude na to příhodnější doba.

palka452
19.01.2019 5 z 5

Moc krásná kniha je to trošku jako pohádka Jak by věci v životě měly být. Čte mi tuto knihu Partner a pak ho to občas dojímá což se mu stává málokdy jak by se člověk měl snažit o dobro...

Shardlake
28.11.2018 5 z 5

Krásný a velice čtivý příběh. Už se těším na další díly.

Maanna
31.10.2018 4 z 5

Je to trochu starosvětské, ale ten svět drsných nemluvných mužů, obětavých žen a hlubokých lesů má něco do sebe a vlastně mě celkem baví, i když se tu nekoná moc nepředvídaných zvratů a postavy jsou někdy trochu typologicky šablonovité.