Věčně zpívají lesy

První kniha třídílné rodové ságy o zakladateli svobodného rodového statku od norského klasika líčí dávné zvyky norského venkova a tvrdý zápas lidí o existenci. Příběh Daga Bjorndala, vnuka bývalých medvědobijců, hrdého a nesmlouvavého muže, spjatého s tradicemi svého kraje, je příběhem lásky k ženě, přírodě i životu. Obyvatelé statku žijí ve svém odloučení jinak, než lidé v nedalekém selském kraji, denně zápasí s drsnou přírodou a svou obživu dobývají ze země těžce a s úctou. Okolní příroda, krutá, ale nesmírně krásná, ovlivňuje každodenní život na statku rozhodujícím způsobem a lidé se jejímu rytmu podřizují s přirozenou pokorou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12922/vecne-zpivaji-lesy-12922.jpg 4.4356

Věčně zpívají lesy 1.

Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno, Motto

Og bakom synger skogene, 1933

Kniha Věčně zpívají lesy

zelena_zabicka

Knihu jsem našla mezi vyřazenými v knihovně a první 2/3 mě úplně nadchly - příběh, který plyne roky a generacemi. Nic přehnaně dramatického, nic přehnaně sentimentálního, vše zasazeno do nádherné severské přírody. Trochu mě zklamala poslední část knihy, který byl věnován lásce, vztahu, počínající nové kapitole rodinného klanu. Tato část vybočovala z ladění zbytku knihy, byla to spíše taková romance, byla příjemná, ale červenou knihovnu až tak nemusím, takže jsem některé zdlouhavé pasáže kterak po sobě ti dva pokukovali a přemýšleli a odhodlávali se k čemukoli i přeskakovala. Jinak se mi to líbilo a ráda se pustím i do dalších dílů.

adelinka

Čítala sa mi chvíľami rýchlo potom pomalšie, ako keby pútavosť stúpala a klesala....Celkovo hodnotím dobré čítanie, zaujímavé postavy, vzťah k prírode, k majetku.....prečítala som celú trilógiu a z mojej strany dejové napätie stúpalo v druhej a vrcholilo v tretej časti....

Zojka

MrKrahujec

Je to tak na samé hraně sentimentu, ale přímo k Pytlákově schovance to naštěstí nesklouzne nikdy, i když četba je to povětšinou vyloženě oddechová. Jenom jsem nějak nepochopil smysl toho názvu, podle něj jsem očekával něco z lesní divočiny, nebo alespoň o udatných činech lovců, ale to je vlastně jenom na prvních několika stránkách, dál už je děj vysloveně společenský a o lesích už nepadne skoro ani zmínka.

Denny45

Zatiaľ mám za sebou prvý diel...
Zvláštne, ako môže byť niečo krátke (počet strán) zároveň dlhé (obsah, časopriestor), niečo pomalé (spád deja) zároveň rýchle (čas, strávený čítaním).
Náročná oddychovka o ľuďoch, čo majú bližšie k stromom v lese, ako k svojím blízkym, na mieste, kde sa končí civilizácia, v čase, kedy sa končí nevinný vek ľudstva a prichádzajú sem peniaze.
Všetko je len načrtnuté a neurčité, akoby chcel autor nechať čitateľovi voľný priestor, alebo ho donútiť hľadať skrytú ideu. Vlastne čím jednoduchší život vedieme, tým zložitejšie a menej vulgárnejšie sú naše pocity a charaktery.
Hoci je kniha pekná, poetická, čerpá veľa z ľudovej kultúry, na 5* ju nevidím. Niečo mi v nej chýbalo (nie, nie som čitateľom akčných thrillerov, v tom to nebude) a občas lizla uplakanú literatúru. Je plná pekných myšlienok a dá si pri nej ľahko zabudnúť na prítomnosť... Prečítam si aj pokračovania, ale asi si nechám poradiť od ostatných a spravím to počas dlhých zimných večerov.

"Peniaze vyžadujú mnoho od svojho majiteľa, vyžadujú jeho dušu, ak sa nemá na pozore."

MilujuV.Huga

Pěkné , staré, uvěřitelné čtení. Spíš pro ženy. Nábožné. Svého času bestseller.

Arwen777

Pro mě těžší čtení. Ze začátku jsem myslela, že knihu ani nepřečtu, jazyk, kterým je napsána, je pro mě těžkopádný. Ale najednou jsem zjistila, že jsem v půlce a uchvácená. Je to krásný příběh hrdých, životem se těžce probíjejících lidí. Je v něm spousta hluboké moudrosti, která mě nutila zamýšlet se nad naším současným životem, o tolik lehčím a přesto stále nejsme šťastní a spokojení. Dřív lidé měli málo důvodů k radosti, zato si těch chvil více vážili. Brali, co jim život přinesl, s pokorou. Morálka byla hluboce zakořeněná a čest a rodinné jméno ještě něco znamenalo. Stejně jako věrnost a slib. Ne u všech, samozřejmě, všude najdeme záporáky, jinak by dobro nemohlo vyniknout.
Jestli máte rádi rodinné ságy z 18/19 století a popisy překrásné přírody a dosud nespoutané divočiny, začtěte se do příběhu statných medvědobijců.

Jandýs

Knihu jsem četla nezvykle dlouho, ačkoliv mám ráda knihy o surové podobě přírody.. Nějak mě děj nedokázal udržet ve čtení.. Při tom se mi líbila hloubka některých myšlenek, mám i 2. a 3. díl, ale teď se do nich pouštět nechci.