Vane vítr z hor / Není jiné cesty

Vane vítr z hor / Není jiné cesty https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38106/bmid_vane-vitr-z-hor-neni-jine-cesty-PEU-38106.jpg 4 52 4

Navazuje na 1. část trilogie Věčně zpívají lesy. Druhý a třetí díl románové trilogie - ságy norského selského rodu - líčí postupně svatbu mladého příslušníka rodu s městsky vychovanou dívkou, narození dětí, jež utužují vztah mezi mladým párem, a posléze krizi mezi oběma mladými, když děti umírají a mladá žena v podvědomém obdivu k rozhodnému a energickému starému hospodáři a v neschopnosti překonat svou městskou pýchu přivádí manžela k sebevražednému úmyslu,když šplhá na nebezpečnou Umrlčí horu, zřítí se a jen stěží vyvázne životem...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Práce

Det blaserblaaser fra Dauingfjell / Ingen vei gar utenom , 1934

haki34
12.02.2019 5 z 5

keby to šlo, dám hviezdičiek 6..hlboké lesy, hlboké úvahy, duša človeka versus nehostinná príroda na severe. A hlboká láska...mladá Adelheida ide za Dagom, svojím vysneným princom...a zrazu, vďaka prispeniu starého Daga sa sen stáva skutočnosťou...
Akurátže život na severe nie je prechádzka ružovým sadom. Fandila som jej, silná odhodlaná žena. Oplakala som s ňou ťažké chvíle...spolu s ňou som obúvala lyže a brodila sa snehom hľadať svojho muža.
Mladý Dag sa celú knihu boril so svojím osudom, volaním rodu a hľadal svoje miesto na svete, až ho našiel.
A nakoniec - starý Dag - ústredná postava, mysliteľ, tvoriaci jadro celého príbehu. Jeho úvahy sú veľmi inšpirujúce i dnes.
Boh, príroda, a my....

Kabátice
23.06.2015 5 z 5

Autor v tomto díle vyjádřil mnoho moudrých a hlubokých myšlenek o životě. Poslední díl je obzvlášť silný a vede k zamyšlení nad sebou samým.

Mercatino
26.01.2015 5 z 5

Největší smutek u této knížky jsem prožíval,když jsem zjistil,že autor,kromě této trilogie nenapsal nic jiného.

vejnar
14.04.2012 5 z 5

Jsme slabí i kdybychom si připadali sebesilnější. Potřebujeme v životě každou oporu, která se nám nabízí - v kostele, v rodině, od věrných přátel.

Oč my lidé usilujeme a o co se snažíme, to je štěstí v našem životě a mír na věčnosti. A tam vede jen jediná cesta, skrze dobrotu srdce. Cesta ke smyslu života přesahuje rozum a všechny myšlenky.

láska Norsko příroda norská literatura rodinné vztahy zima severská literatura ságy

Trygve Gulbranssen
norská, 1894 - 1962