Není jiné cesty

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Závěrečná část norské rodinné ságy o vzájemných vztazích několika generací na bohatém statku Medvědí důl uprostřed drsné norské přírody. Zakladateli rodu Dagu Bjorndalovi pozvolna ubývají síly a odpovědnost za rodinné hospodářství pomalu přebírá jeho syn se svou ženou. Odcizení mezi manžely, způsobené Adelheidinou závislostí na tchánovi, vrcholí krátce po jeho smrti a na dlouhý čas rozdělí i ostatní členy rodiny. Po manželově smrti je Adelheid jedinou paní Medvědího dolu a dobrovolně na sebe bere břemeno péče o druhé. I v této poslední knize se život lidí odehrává v souladu s přírodními cykly a krásná drsná příroda je nenásilným rámcem jejich dramat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12924/neni-jine-cesty-12924.jpg 4.5218
Série:

Věčně zpívají lesy 3.


Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Motto
Originální název:

Ingen vei gör utenon, 1935


více info...
Nahrávám...

Komentáře (32)

Kniha Není jiné cesty

Ivan F
02. února

Tretí diel ma už nebavil, pretože sa román zmenil na náboženský traktát (najmä prvá polovica bola neúnosná), pribudlo filozofovania a zavŕšil sa prerod starého Daga na superhrdinu - samaritána. Je v poriadku, keď autor píše o tom, že bohatí by sa mali podeliť s chudobnými, lenže zabalil to zbytočného hávu zmierovania sa s nevyhnutným a teda z toho vyplynulo, že niet inej cesty, len... V každom prípade som rád, že som prečítal celú trilógiu jednu knihu po druhej a zoznámil sa s nórskou literatúrou spred storočia. Nebolo to zlé, ale druhýkrát by som sa k tomuto románu už nevrátil.

n.ezn.amy
07.10.2022

Nádherné zakončení této skvělé série. Život starého Daga Bjorndala se chýlí ke konci, ale život jde dál a je nutné zachovat hospodářství. Adelheid se ukáže jako žena na správném místě a dokáže, že není pouhou slečnou z města. Opětovný nádherný popis krásné, ale drsné norské přírody. Z knihy přímo cítíte tu všudy prostupující zimu a chlad hlubokého sněhu. Autor vše dokázal naprosto věrně popsat a tuhle trilogii bych zařadil vysoko v žebříčku mých knih


Sandik
02.06.2022

Poslední díl trilogie trpí stejnými neduhy, jako první dva. Psychologie postav je nevěrohodná, úvahy o Bohu, zásluhách či smyslu života dosti jalové a celé se to neuvěřitelně táhne... Nutno říct, že autor v popisované situaci asi vycházel z nějakých reálných charakterů a že se podobná neschopnost komunikace občas lidem přihodí a složitě s tím pak bojují, taky ovšem popisované stavy dosahují takřka patologické polohy. To všechno proto, že se autor snažil celou věc maximálně zdramatizovat. Díky tomu z ní ale udělal monstrum... Celkový dojem: 65%

Ála41
16.05.2021

Nádherná sága o třech dílech. Poprvé se mi stalo, že další a další díl byly lepší a lepší. Třetí díl nejhezči. Hlavní postavy mi budou chybět.

Owain
24.10.2020

Krásná trilogie, hlavně příroda,popisy drsné krásy.

lencin
02.09.2020

Třetí,poslední díl.
První díl.
Sága Daga Björndala a jeho rodu. Drsný příběh norského venkova a samot konce 18. a začátku 19.století. Víra v Boha jako jediná cesta k žití a přežití. Velmi drsné a sugestivní.
(2008)

knihomolka525
06.07.2020

Třetí díl už byl o mnoho lepší než druhý.

Evaho73
12.02.2020

Moja zvedavosť, ako dopadnú vzťahy medzi otcom a synom, mužom a ženou, svokrom a nevestou bola touto poslednou časťou zodpovedaná.
Jedno veľmi silné svetlo zatienilo druhé, a keď prvé vyhaslo to druhé sa pomaly rozblikalo, aby svietilo ešte oveľa jasnejšie a intenzívnejšie.
Dohorelo príliš skoro, ale stíhlo ešte prehodiť iskru ďalej, ktorá sa pomaly začala rozjasňovať a ja len dúfam, že sa stačila preniesť aj na ďalšie generácie...

Celú trilógiu si dovolím zhrnúť citáciou jedného slovenského literárneho kritika, ktorý o nej napísal:
"Je tu všetko, ako v dobrom románe má byť: vzdor i láska, viera i povera, ľudia i zvieratá. Boh i mocnosti pekiel, rodenie i umieranie, skaza i vykúpenie; a ako býva len vo vynikajúcich románoch, všetko sa odohráva netraktátove, v rovine rozprávania."

1