Není jiné cesty

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Závěrečná část norské rodinné ságy o vzájemných vztazích několika generací na bohatém statku Medvědí důl uprostřed drsné norské přírody. Zakladateli rodu Dagu Bjorndalovi pozvolna ubývají síly a odpovědnost za rodinné hospodářství pomalu přebírá jeho syn se svou ženou. Odcizení mezi manžely, způsobené Adelheidinou závislostí na tchánovi, vrcholí krátce po jeho smrti a na dlouhý čas rozdělí i ostatní členy rodiny. Po manželově smrti je Adelheid jedinou paní Medvědího dolu a dobrovolně na sebe bere břemeno péče o druhé. I v této poslední knize se život lidí odehrává v souladu s přírodními cykly a krásná drsná příroda je nenásilným rámcem jejich dramat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12924/neni-jine-cesty-12924.jpg 4.5201
Série:

Věčně zpívají lesy 3.


Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Motto
Originální název:

Ingen vei gör utenon, 1935


více info...
Nahrávám...

Komentáře (29)

Kniha Není jiné cesty

Ála41
16.05.2021

Nádherná sága o třech dílech. Poprvé se mi stalo, že další a další díl byly lepší a lepší. Třetí díl nejhezči. Hlavní postavy mi budou chybět.

Owain
24.10.2020

Krásná trilogie, hlavně příroda,popisy drsné krásy.


lencin
02.09.2020

Třetí,poslední díl.
První díl.
Sága Daga Björndala a jeho rodu. Drsný příběh norského venkova a samot konce 18. a začátku 19.století. Víra v Boha jako jediná cesta k žití a přežití. Velmi drsné a sugestivní.
(2008)

knihomolka525
06.07.2020

Třetí díl už byl o mnoho lepší než druhý.

Evaho73
12.02.2020

Moja zvedavosť, ako dopadnú vzťahy medzi otcom a synom, mužom a ženou, svokrom a nevestou bola touto poslednou časťou zodpovedaná.
Jedno veľmi silné svetlo zatienilo druhé, a keď prvé vyhaslo to druhé sa pomaly rozblikalo, aby svietilo ešte oveľa jasnejšie a intenzívnejšie.
Dohorelo príliš skoro, ale stíhlo ešte prehodiť iskru ďalej, ktorá sa pomaly začala rozjasňovať a ja len dúfam, že sa stačila preniesť aj na ďalšie generácie...

Celú trilógiu si dovolím zhrnúť citáciou jedného slovenského literárneho kritika, ktorý o nej napísal:
"Je tu všetko, ako v dobrom románe má byť: vzdor i láska, viera i povera, ľudia i zvieratá. Boh i mocnosti pekiel, rodenie i umieranie, skaza i vykúpenie; a ako býva len vo vynikajúcich románoch, všetko sa odohráva netraktátove, v rovine rozprávania."

Shardlake
27.11.2019

Úchvatné, čtivé!! Krásně popsaná nejen příroda ale i životy a osudy rodu Daga Björndala a jeho potomků a lidí nejen spjatých s Medvědím dolem. Po jeho dočtení je mi opravdu líto, že kniha ještě nemá další díl. Doporučuji všem, kdo čte rád rodinné ságy a romány.

katerina9848
06.10.2019

drsná kniha z drsného prostředí, tento styl můžu...;-)

adelinka
01.09.2019

Čítala sa mi chvíľami rýchlo potom pomalšie, ako keby pútavosť stúpala a klesala....Celkovo hodnotím dobré čítanie, zaujímavé postavy, vzťah k prírode, k majetku.....prečítala som celú trilógiu a z mojej strany dejové napätie stúpalo v druhej a vrcholilo v tretej časti....

1