Věčné časy: Československé totalitní roky

Věčné časy: Československé totalitní roky https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32394/bmid_vecne-casy-ceskoslovenske-totalitni-Zu1-32394.jpg 5 6 2

Publikace Věčné časy nabízí ve třech částech trojí způsob připomínání totalitní každodennosti. První část přináší zpovědní reflexe osobností různých generací a osudů: pohledy Václava Havla na ranou normalizaci v dobových dopisech Alfrédu Radokovi, dále autobiografické eseje Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jana Rumla a Martina C. Putny. Další části, jejichž autorem je historik Kamil Činátl, se pokouší zachytit vzájemné prolínání velkých dějin s každodenností totality. Československé totalitní roky jsou koláží politických, společenských a kulturních událostí, postavených vedle sebe tak, jak se absurdně potkávaly v letech 1945 až 1989. Názvosloví totality představuje slovníček pojmů, typických pro všední den života v komunismu. Součástí je též soupis důležitých domácích i zahraničních institucí, které se totalitou zabývají. Publikaci doprovází široký výběr dobových fotografií a vyobrazení každodenních reálií.... celý text

xulij01
04.10.2023 5 z 5

Knížka zdařile zachycuje vývoj totality u nás po druhé světové válce až do roku 1990. Na začátku jsou texty od Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jana Rumla, Václava Havla a Martina C. Putny (do stránky 49). Nejvíce mě oslovil hned ten první od Jiřiny Šiklové, snaží se v něm vyjádřit, že s režimem svým způsobem kolaboroval skoro každý, kdo plnil zdánlivě nesmyslné požadavky režimu (průvody, vyvěšování vlajek, účast na školeních atd.) a tím ho zároveň i udržoval při životě.

Po úvodních textech následuje vlastní jádro publikace, kdy je vždy uveden rok a k němu několik klíčových událostí (některé jsou ale bohužel vyjádřeny až příliš heslovitě). Text se proplétá mezi zdařilou barevnou obrazovou přílohou, která je tvořena například plakáty, hesly, fotkami z průvodů, pracovních brigád, novin, spartakiád, výstav atd. Některé věci dnes působí naprosto absurdně, například plakát obviňující imperialisty z toho, že u nás rozšířili mandelinku bramborovou (americký brouk) nebo že zapalují naši úrodu. Informace jsou to každopádně hodně zajímavé (například v roce 1951 přesunuli do výroby 51 000 úředníků, protože náš velký rudý bratr rozhodl, že se budeme orientovat na těžký průmysl a zbrojní výrobu), vcelku se podařilo zachytit, jak to u nás vypadalo. Na konci knihy je ještě slovníček pojmů (názvosloví totality). Celkově bych dal 90 %.

historikola
18.10.2013 5 z 5

Tuto knihu jsem si chtěl přečíst. Bohužel jsem nevěděl, že mi dá až takhle zabrat. Špatně se nečte je dobře napsané. Co mi bylo na obtíž je to co se tam psalo. Ze škol od učitelů na základní škole jsem všechno slyšel opačně. Pak čtete tuto knihu a musíte hodně přemýšlet co to bylo za dobu.

David