Věčná Ambra

Věčná Ambra https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/6354/mid_vecna-ambra-3gH-6354.jpg 4 633 124

Slavný příběh půvabné venkovské dívky, která z nejnižší sociální vrstvy závratně vystoupí na společenském žebříčku až mezi anglickou dvorní smetánku a stane se favoritkou samotného krále Karla II. V široce komponované románové fresce ze sedmnáctého století rozvinula autorka podivuhodně barvitý, strhující děj. Do velké politiky, závažných společenských konfliktů a osudových událostí, jakými jsou válka s Holandskem, požár Londýna a morová epidemie, vstupují nesčetná dramata osobní, lidská. Autorčin pohled je přitom víc než na otevřenou scénu upřen do zákulisí, kam běžný smrtelník nevidí.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , BB art

Forever Amber , 1944

Jack Bauer
27.02.2016 5 z 5

Román jsem původně ani číst nechtěl, myslel jsem, že mě nebude bavit jako Angelika, červená knihovna, román pro ženy, ale hned od začátku mě neskutečně vtáhl do děje a na to kolik má kniha stránek jsem ho přečetl jedním dechem. Historické romány plné intrik mám velmi rád.

Scarlett44
12.02.2016

Ó nie, nie, ak toto niekto nazve "zamilovaný román", vyhodia sa mi vyrážky, pretože toto má s romantikou asi toľko spoločné ako Mozart s technom.
Historicky napísaná na vysokej úrovni, dej veľmi pútavý, ale táto kniha ma duševne a emočne roztrieštila, rozhorčila a totálne zdeprimovala.

Ak máte záujem o moju ozaj dlhú a ozaj podrobnú recenziu, ak vám neprekáža angličtina, prečítajte si tu:

Pavluchka
08.01.2016

Krásná knížka, ráda se k ní vracím.

ayla1
08.01.2016

krásná knížka. zdědila jsem ji po babičce :-)

Tesssay
21.10.2015 4 z 5

Pro mě je tahle kniha oblíbený relax, ke kterému se ráda vracím :-)

datel77
04.10.2015 4 z 5

Já prostě miluju historickou beletrii a tohle je tedy bomba. Čte se to samo, je to dramatické a hodně zamilované, ale podle mne to nesklouzává do červené knihovny.

aneta.giraffe
09.09.2015 5 z 5

Kniha mě nadchla. Četla se jednim dechem. A velke plus (i kdyz smutne), ze kniha nekonci happy endem. Cetla jsem ji pred nejakymi 9 roky, ale urcite se k nim vratim.

kiraa
25.08.2015 5 z 5

Nejdříve se mi do těch osmi stovek stran nechtělo, ale dnes nelituji. Velice čtivý historický román i když krapet růžový, ale právem patří do kategorie světových bestsellerů. Rafinované intriky, zneužívání lásky a mnoho podlostí .... to je Věčná Ambra.

Vendelín2000
27.04.2015 5 z 5

Jedna z mých oblíbených knih, nedám na ni dopustit :)

alef
12.02.2015 5 z 5

U této autorky se nemohu vyhnout srovnání 3 přečtených a tak diametrálně rozdílných knih.

Věčná Ambra - moje první přečtená - pro mě krásně vysněný, strhující příběh, který nás zavede do epicentra morem zamořeného a hořícího Londýna, na tomto pozadí si můžeme vychutnat příběh o "úspěchu" chudé dcery hostinského, která se z venkova dostane do Londýna a nakonec se stane milenkou anglického krále - prostě romantický příběh (á la Angelika), který, čtený v tu správnou chvíli, mě jednoznačně nutí dát 5*.
Robert a Arabela - (druhá přečtená) - nevím jak jinak to nazvat, než pornografickou splácaninou - prostě odpad!
Po delší době jsem opět sáhla po knize od této autorky - Poutníkům - komentáře slibovaly příběh o několik tříd lepších než knihy předešlé. Bohužel! Pokud knihu budu srovnávat s odpadem typu Robert a Arabela, ano, je tato kniha o několik tříd výš (řekněme o 2 ... proto 2*), ovšem jinak mé očekáváni nesplnila. Možná částečně zvoleným tématem - zlatokopecká historie obecně není pro mě zrovna oblíbené téma, ovšem pokud by román byl (bylo napsáno v komentáři od "Rup") více historický popřípadě dobrodružný, určitě by mě zaujal, bohužel ale nebyl ani jedno a bohužel nebyl ani (jak opět napsal "Rup" - je to škoda) ani extra romantický. K 2* jsem neměla co přidat.

A tak pro mě Kathleen Winsorová zůstane spisovatelkou romantické Věčné Ambry :-)

12kája34
26.12.2014

Knihu jsem četl v 16 letech.Ambra je trochu srovnatelná s Angelikou.Nejvíce se mně líbila pasáž,, když propukl mor.Viděl jsem i film

jitka7047
19.11.2014 5 z 5

Skvělá kniha. Přečtená jedním dechem....

Blanice
29.10.2014 4 z 5

Kdo říká, že je to červená knihovna? Vždyť je to 17. století jako na dlani, ale hlavní hrdinka byla teda mrcha k pohledání.

Modrina
29.08.2014 1 z 5

Dodnes nechápu, jak jsem tuhle bichli mohla přečíst. Od začátku mě štvalo, jak se velmi životaschopná Ambra plazí před Brucem. Možná jsem dočetla až do konce, protože jsem doufala, že se to změní. Bohužel marně.. Červená knihovna mě nikdy nebavila, takže mě to asi zaujmout nemohlo.

Petra de Valo
27.05.2014 4 z 5

Rozsiahly historický román, zaberajúci širokú etapu anglických dejín, na pozadí ktorých je vykreslený život Ambry, ktorá nie je žiadna slaboduchá romantická hrdinka, ale cieľavedomá žena, ktorá jednoducho vie, že účel svätí prostriedky, často sa zdá amorálna a bezcharakterná, ale jej konanie ospravedlňuje to, že túžila nielen prežiť, ale i povzniesť sa z chudoby, vyšvihnúť sa čo najvyššie a na rozdiel od mnohých, sa jej to i podarilo.
Celý život miluje iba jediného muža, ktorý ju síce tiež má rád, ale i tak je pre ňu stále vzdialený a nedosiahnuteľný a ona robí tak zúfalé činy, aby sa mu priblížila, až ju človek nakoniec musí ľutovať.
Celý čas nepochopila, že nie kvôli jej pôvodu - ktorý sa až do konca neodhalí, ale práve kvôli jej povahe, ktorá nie je práve ukážkou cnosti a charakteru, sa s ňou nechce lord Carlton oženiť. Takže happyend sa nekoná, koniec je otvorený.

Nunynka
01.05.2014 4 z 5

Tuhle knihu jsem našla u rodičů v knihovně a šáhla jsem po ní víceméně ze zoufalství,že už nebylo opravdu číst. A musím říct,že jsem z ní byla nadšená. Stále se zde něco dělo a líbila se mi hlavní hrdinka. Občas jsem ji nesnášela,občas mi jí příšlo líto. Opravdu úžasný a skvělý historický román.

drbohlav
19.02.2014 5 z 5

knihu jsem četla dokonce 3x. Je to jeden z mála románů, který se dá nazvat skutečně historický. Vynikající popis doby Karla II., včetně veškerých historických událostí a morové epidemie. Autorka musela nad touto knihhou stravit dlouhý čas, který se ovšem vyplatil.

Pavlina357
04.01.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem četla už na škole a úplně mě pohltila, svého času patřila mezi top. Nádherně čtivá. Mám jí ve své knihovně.

aurora45
03.01.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem četla tajně v rodičovské knihovně již jako předpubertální holka a uchvátila mě - i díky skvělému českému překladu. A protože jsem se ke knize v různých životních obdobích vracela, začala jsem postupně chápat nosné téma knihy. Je to vlastně osudová celoživotní láska k jedinému muži, ke kterému si stále razí cestu mylně nejvlastnějšími ženskými zbraněmi. To, že Ambra má daleko vznešenější a starobylejší původ než on, se do konce příběhu nedozví a stále za svou láskou putuje i za cenu velkých ztrát... Můžeme ji soudit jako děvku? Ne! Zajímavé jsou i historické okolnosti a kulisy, které autorka s téměř neamerickou přesností vykresluje. Btw, autorka je klasikem, i její další knihy (aspoň podle těch, které vyšly v češtině) jsou na vysoké úrovni. A ještě dodatek: v pomatení smyslu jsem si přečetla tzv. volné pokračování - a to je doslova brak, proti kterému jednoduchá Angelika je veledílem. Naprosté zborcení právě toho nosného příběhu, úpadkové epizody, prostě shit. Též natočený film mě velice zklamal, knihu jsem v tom prakticky nenacházela.

Evina575
22.08.2013 5 z 5

Krásná kniha,četla jsem ji před lety, ale brzy se k ní vrátím.