Věčná Ambra

Věčná Ambra https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/6354/mid_vecna-ambra-3gH-6354.jpg 4 633 124

Slavný příběh půvabné venkovské dívky, která z nejnižší sociální vrstvy závratně vystoupí na společenském žebříčku až mezi anglickou dvorní smetánku a stane se favoritkou samotného krále Karla II. V široce komponované románové fresce ze sedmnáctého století rozvinula autorka podivuhodně barvitý, strhující děj. Do velké politiky, závažných společenských konfliktů a osudových událostí, jakými jsou válka s Holandskem, požár Londýna a morová epidemie, vstupují nesčetná dramata osobní, lidská. Autorčin pohled je přitom víc než na otevřenou scénu upřen do zákulisí, kam běžný smrtelník nevidí.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Forever Amber , 1944

Jája92
16.03.2021 4 z 5

Kniha mě na první pohled zaujala počtem stránek a anotací. Musím přiznat, že mnohokrát jsem při čtení Ambru přímo nesnášela pro její chování, na druhou stranu jsem se také ale mnohokrát pobavila a zaujalo mě líčení mnoha důležitých historických událostí Londýna. Bylo osvěžením číst si o lidech, kteří nejsou dokonalí a dělají chyby.

ReginaS.
09.03.2021 5 z 5

Chvilku mi trvalo než jsem se začetla, ale pak to byla jízda! Velice dlouhá, ale strhující kniha. Vůbec mi to nepřišlo jako nějaká romanťárna, protože Ambra byla tak trochu mrcha a vůbec se s tím nemazala. Velice zajímavé historické popisy, zase vím o něco víc. Přečetla jsem díky Čtenářské výzvě a jsem moc ráda!

Paris131
02.03.2021 5 z 5

Upřímně? Nevím, kde začít. Nemyslela jsem si, že mě kniha bude tolik bavit, ale po pár stranách mě úplně pohltila! Nechápu, jak někdo může napsat, že je to červená knihovna. Vůbec to není pravda! Žádné sladké lásky se tu nedočkáte. Ani pořádného vyznaní tam, kde to čekáte. Všechny vztahy jsou tu tak povrchní.

A o to lepší kniha to je, protože takhle je to jaksi skutečnější. Ambra mi byla zpočátku sympatická, ale ke konci už mi lezla na nervy a přála jsem jí něco hodně ošklivého! Protože byla neskutečně hloupá a sebestředná. Kde jsem čekala, že projeví soucit, tam se to nestalo. Naopak, kde jsem to nečekala, tam ho projevila. Ona měla jedinou vadu a to byli právě ti chlapi. Ti byli její zkázou!

Byla tak strašně urputná, co se týče chlapů a musím říct, že morálka tehdejších vztahů mi přišla snad horší než v této době. Jsem asi puritán, ale mě ten jejich způsob manželského života pohoršoval. Každý s každým a veřejně. :D Věčná Ambra mi nápadně připomíná mou milovanou knihu Jih proti Severu, akorát musím říct, že Ambra je dobrodružnější. A na druhou stranu Jih proti Severu je psán modernějším jazykem. Všechna ta "Ó" mi vážně lezla na nervy. Vím, je to psáno zastaralým jazykem, ale... Jo, musím říct, že mě ta kniha strhla. Navíc ten středověký svět je tu vážně skvěle popsaný. Myslím, že jsem ještě nikde nečetla tak věrně popsaný život ve středověkém městě. Ačkoliv mi Ambra lezla na nervy a měla jsem chut jí plesknout, aby se konečně probrala, tak na druhou stranu musím říct, že jsem ji i litovala.
Ten Bruce byl neskutečně bídný chlap. Možná hezký, ale tak je tak všechno. On si ani nezasloužil, aby ho tak někdo miloval. Měla ho nechat umřít na mor. :D Nebo alespoň proklít, já bych to na jejím místě udělala. :D Takový ten typ muže, který nemiluje nikoho, jen sám sebe. Ani svou ženu skutečně nemiloval, ač to tvrdil.
A ten konec mě štve! Taková kniha by měla mít pořádný konec, ale autorka nám dala nijaký konec.
Stejně dávám pět hvězd, protože je to vážně nezapomenutelná kniha. A ted nemám co číst, chjoo... :)

8857
19.11.2020 5 z 5

Kdo má tento žánr rád, čte jedním dechem :)
Kniha je spíše pro děvčata.

eva7194
31.10.2020 5 z 5

Poněkud mi trvalo se začíst, historický román jsem nečetla hodně dlouho, ale jakmile jsem se chytla, na své poměry jsem pak knihu docela zhltla. Ambra je mnohdy naprosto nesnesitelná, jindy zase neodolatelná, ale každopádně vypočítává mrcha na horské dráze pokleslé anglické smetánky :)

LucieT
21.07.2020 5 z 5

Jednoduše - jsem prostě nadšená. Knihu jsem četla podruhé s odstupem asi 20ti let a líbila se mi snad ještě víc, než tehdy. Žádná přeslazená růžová knihovna, ale výborně napsaný historický román plný intrik a přetvářky. Ambra je vypočítavá a nic nedělá “pro nic za nic”, v něčem mě hrozně štvala, v něčem jsem jí fandila. Úplně mě mrzelo, když jsem dočetla poslední stránku, četla bych dál!

m_martina
14.05.2020 5 z 5

Ambra je sice hrozná ženská, ale kniha je tak dobře a poutavě napsaná, že se jí nedá odolat.

georginaa
07.05.2020 4 z 5

Knihu jsem dostala darem z r.1990 a byla to moje první historická kniha kterou jsem četla v té době. Tak mě vtáhla do děje, že jsem byla okouzlena. Je vidět, že i v historické době se kují pikle, závist, chudoba a bohatství nesměla chybět. Plno intrik krásných dam, co se snaží prosadit u samotného krále. Moc pěkný román.

Jessybelle
06.05.2020 5 z 5

Už jsem ji četla na střední škole, neodolala jsem a pustila se do ní znovu... Je to opravdu pěkný historický román, se spoustou historických informací podaných pěkně a nenásilně... Ambra byla tak trochu mrcha... No a co. Fandila jsem jí, i když občas mě štvala...
S klidným svědomím mohu doporučit. A i když má celkem dost stran, jděte do toho... Věřím, že Vás nezklame...

lucie9998
20.04.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila, napsaná je moc hezky a to, že jsem neměla ráda hlavní hrdinku s kvalitou knihy nesouvisí. Je to hlavně román pro ženy popř. pro dívky.

aknel07
11.04.2020 5 z 5

Ambra je podlá osoba bez jakýchkoli zásad. Pro její lásku k lordu Carltonovi ovšem nelze jinak, nežli jí vše odpustit a doufat, že dosáhne svého cíle. Stojí za přečtení, tento příběh se neomrzí

danielavachova
03.11.2019 5 z 5

Skvěle napsaný historický román,chvílemi zdlouhavě popisný,ale to knize neubírá,naopak autorka krásně poisuje prostředí,že máte pocit jako by jste byli v ději. Hltala jsem stránku za stránkou.

letadlosknihou
30.10.2019 3 z 5

Právě dočteno a pořád nevím, co si o knize myslet. Ambra je sice veskrze nesympatická osoba, ale člověk jí většinu času fandí, aby se přenesla přes všechny těžkosti, které jí život (potažmu autorka) přichystali. Místy červená knihovna a místy skoro faktická historická literatura. Každopádně jsem ráda že se mi kniha dostala do ruky a přečetla jsem ji.

tabaluga
11.10.2019 4 z 5

Historické romány mám opravdu ráda a i když ne vždy měla Ambra mé sympatie, moc jsem ji přála, aby konečně našla své štěstí..Ambra je opravdu věčná..

mol378
02.09.2019 4 z 5

Četla jsem poprvé asi ve čtrnácti a je to plnotučná dobrodružná romantika. Až nyní ale chápu, kolik mi to pro teenagera přístupnou formou dalo informací o životě v Anglii za Charlese II. Stuarta. O tom, jak vypadal Londýn, o divadlech, životě v královském paláci, o historii vůbec. Hraničí to sice těsně s pokleslou literaturou a místy je hranice překročena, ale když jsem teď viděla seriózní seriálový dokument BBC Hospodyně, hampejznice a hrdinky https://www.ceskatelevize.cz/porady/11364110347-hampejznice-hospodyne-a-hrdinky/dily/, došlo mi, co všechno jsem jaksi mimochodem při četbě o milostných a jiných eskapádách krásné Ambry fakticky načerpala. Je to jednodušší literatura, hlubší úvahy pro dospělé nečekejte, hlavně teda ta láska, ale něco to do sebe opravdu má, autorka prokázala velikou znalost prostředí a popsala je mistrovsky. Proto tedy 4 hvězdy.

Radka1911
10.07.2019 5 z 5

Nádherný romantický příběh. Knihu si čas od času přečtu znova.

Gweny
25.04.2019 5 z 5

Od začátku až do konce naprosto úžasná kniha. Nebylo stránky, kdy bych se snad počínala nudit. S Ambrou jsem prožila všechny útrapy i momenty štěstí, nejvíce však chvíle, kdy byla se svou jedinou láskou, Brucem. V mnohém jsem se s ní ztotožnila. Její život byl možná v jistých ohledech marnotratný, její přemýšlení poněkud jednodušší, ale i tak mi přirostla k srdci. Vím, že když je žena zamilována, nehledí napravo ani nalevo a pokud je její láska tak silná, jako byla láska Ambry k Bruceovi, tak dokáže nemožné. Nelze ji tedy nic vyčítat. Se svým životem se prala jako lvice. Konec knihy mne ale vzal za srdce nejvíc. Možná, kdyby děj skončil o stránku dříve, byla bych šťastnější.
Jediné, co mi vadilo na knize a čemu většinou nevěnuji moc pozornosti, je ohromné množství překlepů. Poprvé v životě se mi stalo, že mě to při čtení opravdu rušilo, jinak ale nemohu knihu a hlavně její příběh hodnotit jinak, než plným počtem.

vivalamuff
07.04.2019 4 z 5

Pozor, možné spoilery!
Mně byla Ambra vždycky strašně nesympatická, ale fascinoval mě její nevšední příběh. Vše, co se jí v životě - hlavně toho špatného - stalo, si zavinila sama. Protože byla pyšná, povýšenecká, zčásti naivní až romantická a nevzdělaná. Zamilovala se do svého vzhledu a všude toho chtěla využívat. Což jí ještě neberu, chápu to, ale myslet více na to, jak zrovna vypadám, než na svou děsivou životní situaci, když se ocitla např. ve vězení, to prostě nechápu. Bruce ji od začátku říkal, jak jejich vztah vidí, ale ona ne. Za každé situace si chtěla prosadit svou. Stejně by mě zajímal druhý a třetí díl. Jen jsem prostě zklamaná z hlavní hrdinky. Přála bych si, aby mi více přirostla k srdci.
Věčná Ambra je kultovní román, který četla moje babička, matka, sestra a věřím, že jednou i dcera :-D

Messilina
03.04.2019 5 z 5

Věčná Ambra se mi moc líbila. Všechny tři díly. Je to sice taková typická červená knihovna, ale je to hezké.Taková anglická Angelika. Člověk občas potřebuje i takovéto knihy. Já jim říkám pohádky pro dospělé ženy. Je to takové příjemné, chvilkové odpoutání se od reality všedních dní.

JancaMia
31.03.2019 5 z 5

Krásná klasika u které je hřích nemít jí v knihovně :)