Věčná Ambra

Věčná Ambra https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/6354/mid_vecna-ambra-3gH-6354.jpg 4 633 124

Slavný příběh půvabné venkovské dívky, která z nejnižší sociální vrstvy závratně vystoupí na společenském žebříčku až mezi anglickou dvorní smetánku a stane se favoritkou samotného krále Karla II. V široce komponované románové fresce ze sedmnáctého století rozvinula autorka podivuhodně barvitý, strhující děj. Do velké politiky, závažných společenských konfliktů a osudových událostí, jakými jsou válka s Holandskem, požár Londýna a morová epidemie, vstupují nesčetná dramata osobní, lidská. Autorčin pohled je přitom víc než na otevřenou scénu upřen do zákulisí, kam běžný smrtelník nevidí.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , BB art

Forever Amber , 1944

Faustka
Faustka
18.11.2023 5 z 5

Tato kniha, za kterou jsem v pražském antikvariátu zaplatila pouhých 10-, Kč, se pro mě stala doslova k nezaplacení, takové potěšení a pohodovou atmosféru mi při čtení přinesla. Věčná Ambra je poutavě napsaný historický román dějově zasazený do Anglie druhé poloviny sedmnáctého století. Zdařilé je také vykreslení všech postav, kterých tam není zrovna málo. A i když nelze hlavní hrdinku charakterizovat jinak, než jako vypočítavou mrchu, která si jde tvrdě za svým cílem, tak její vyzývavá krása, odhodlanost a zarputilost dokázala mnoha vlivným mužům poplést hlavu a v mnoha ženách vzbudit osten žárlivosti a nenávisti. Jen toho jediného, lorda Carltona, kterého skutečně milovala, si nikdy zcela nepodmanila. A to byl její největší trest.

Dádulka67
Dádulka67
11.11.2023

No, přečtu téměř cokoliv, ale tato kniha mne nijak zvlášť neoslovila. Zvláštní styl...

carbici
carbici
30.06.2023 1 z 5

Jedna hvězdička za historické reálie v příběhu. Jinak děj naprosto nesmyslná červená knihovna, kde čas plyne velmi zvláštním způsobem.

Simona99
Simona99
21.11.2022 5 z 5

Knížka je opravdu zajímavá. Krásně popisuje historické souvislosti z prostředí Anglie v 17. století. Člověk se tak na chvíle ocitne v té době... čtení bylo pro mě místy docela náročné a některé pasáže jsem přeskakovala. Každopádně určitě jsem moc ráda za to, že se mi knížka dostala do rukou a že jsem si ji mohla přečíst. Milovníkům historických románů doporučuji :-)

Čmeláček
Čmeláček
20.09.2022 4 z 5

Paní knihovnice mě musela ukecat, abych si tuhle knihu vůbec vypůjčil, protože jde absolutně mimo žánry, které běžně čtu. Ale nakonec jsem ani moc nelitoval. Kniha má sice trochu na hlavu padlý příběh, co se týká hlavní hrdinky Ambry, kterou jsem nesnášel až do morku kostí. Jinak je ale dost dobrá a mně se líbily hlavně historické reálie. Čtyři stars a howgh! :)))

Thalin
Thalin
17.09.2022 3 z 5

Mám z téhle knížky rozporuplné pocity. Byl by to asi skvělý román, kdyby se Ambra střídavě nechovala jako spratek nebo jako marnivá husička. Všechno chce dokázat a přitom vlastně pořádně nic neumí a chytrosti taky moc nepobrala. Nebo tak na mě alespoň působí. Kniha je místy docela rozvleklá, bez některých popisků a pasáží by se to klidně obešlo. Na druhou stranu je kniha krásně napsaná, překlad je udělaný dobře a líbí se mi prostředí a doba. Ale nesympatická hlavní hrdinka mi to docela kazila. Měla jsem kolikrát tendence její myšlenky a výkřiky otráveně přeskakovat.

Nofar197
Nofar197
12.09.2022 4 z 5

Četla jsem ji ve druhém ročníku na doporučení kamarádky. Ať je Ambra jakákoli - osobně je mi velice nesympatická - čtenář musí chtě nechtě obdivovat její cílevědomost. Dále celkem přesně vylíčene historické události a barvitý a neprikrasleny popis života ať už londýnské chudiny nebo dění na královském dvoře dělají z tohoto obsáhlého románu velice ctivou knihu. Víckrát jsem ji ale do ruky nevzala, byť mi patřila - silně mě odpuzovala zákeřnost a intriky.

perpe2a
perpe2a
12.08.2022 5 z 5

Nádherná kniha a další moje srdcovka.

Khalesi
Khalesi
19.03.2022 4 z 5

Hlavna hrdinka romanu je velmi cielavedoma, ale už nie až tak rozumná slečna. Kazdopadne sa clovek dozvie aj pár historických faktov, ktoré mozu zaujat. Taktiež pribeh lásky je celkom zamotany a komplikovaný. Celkovo by som to s kludom na srdci doporučila na chvíle relaxacie.

Hebrey
Hebrey
16.01.2022 1 z 5

Snaha byla, ale nakonec asi nedočtu. Přečíst takto tlustou knihu, jejíž hlavní hrdinku člověk prostě nemůže mít rád, ani kdyby chtěl a ještě protahovanou poměrně nudnými úseky, je nad moje úsilí. Samozřejmě je pár věcí, které hodnotím kladně. Jednak je to skvělý vypravěčský styl a, ač jde o starší čestinu, výborný překlad. Za další dobrou věc považuji celmi detailní pohled na historické události, jejich souvislosti a život anglické smetánky druhé poloviny 17. století. Oceňuji zápletky v ději, z nich některé byly natolik zajímavé, že jsem díky nim věřila, že to "dám". Ovšem s postavami to bylo horší. Jak už někdo zde zmínil dříve, snad ani jedna nebyla vyloženě sympatická a Ambra, hlavní hrdinka, je prostě sobecká, bezpáteřní, nafoukaná a navíc asi i trochu hloupá, a neumí nic jiného, než hrabat přes postel. Kdyby byla kniha tak čtvrtinová, z mnohých zápletek v ní byly jen některé, ty nejlepší, a chyběly by "mezihry", v nichž Ambra jen střídala milence, manžely, čekala na Bruce, a rodila a potrácela, asi by to román v mém hodnocení vytáhl trochu výš.

Mánička178
Mánička178
29.12.2021 4 z 5

Musím říct, že historické romány nepředstavují můj úplně nejoblíbenější žánr, ale vzít jej jednou za čas do ruky není zcela od věci. Právě tento stál v rodinné knihovničce a svojí tloušťkou mě lákal docela dlouho, ale až výzva a téma zakázané knihy mě přinutilo jej skutečně přečíst :D
Přesně jako někteří uživatelé přede mnou jsem při čtení nabývala dojmu, že společnost čpěla zkažeností zřejmě opravdu vždy, ta u dvora obzvlášť. Hlavní postava rovněž svým chováním nevzbuzovala téměř žádné sympatie, ale přes to všecko musím říct, že mě román upoutal - oslovil mě spád, vývoj, jazyk, dialogy. Jednoduše skvěle napsané a skvěle přeložené :)

Ronnie68
Ronnie68
30.08.2021 4 z 5

Trochu silnější kniha o 6 částech ... dějem zasezena do historické Anglie 17.století .... hlavní hrdinka Ambra mi zprvu připadala naivní a později dost nesympatická svou marnivostí ... ale je pravda, že se to četlo dobře ... :)

sweeney
sweeney
28.06.2021 4 z 5

Velmi zdařilý a tedy i poměrně rozsáhlý historický román, kde najdeme úplně vše. Přes historická fakta, barvitý popis životů londýnské chudiny, intriky na královském dvoře až po nešťastnou lásku, jejíž příběh se vine celou knihou a která nám prostřednictvím činů Ambry ukazuje, jak dokáže být zničující. Ambra si už od prvních stránek získala mé sympatie a vlastně i soucit, protože ona jednostranná láska opravdu bolí a mnohdy nás nutí konat způsobem, který bychom si sami nevybrali :)

Surikata369
Surikata369
29.04.2021 5 z 5

Ještě že nehodnotím knížky dle sympatií hlavních hrdinů, to by jinak byl propadák :) Ale takhle tenhle vydařený, propracovaný román má u mě min. 95%, protože jsem s ním moc ráda trávila tolik času, kolik vyžadoval a když jsem zrovna nečetla, často jsem si na tu prohnanou Ambru mimoděk vzpomněla a to mám zkrátka jen u dobré, poutavé knihy :)

terka6559
terka6559
23.04.2021 4 z 5

Kniha byla zajímavým a poutavým výkladem britské historie. Hlavní postava Ambra mi byla silně nesympatická posledních 200 stránek jsem ji už nemohla vystát :( ale bylo krásně vidět, jak se vlivem prostředí člověk změní.
Kniha byla velice poutavě napsaná a četla se dobře.
Ambřin zájem o Bruce mě už unavoval od půlky knihy.

JajaD13
JajaD13
08.04.2021 5 z 5

S Kathleen Winsor mám problém. Její hrdinové mě neskutečně iritujou. Ambru bych občas za její názory kuchla. O Brucovi nemluvě. De facto v knize není nikdo, koho bych si pozvala domů na pokec.
Ale příběh je tak fascinující, vše barvitě a plasticky popsáno, hrdinové bezcharakterní, ale tak uvěřitelní, že celou knihu přečtěte jedním dechem. A ještě se bezděky poučíte o dvoře anglického panovníka Karla II. Hodně dekadentním dvoře...

Křovinka
Křovinka
06.04.2021 3 z 5

Četla jsem v pubertě a v té době bych tomu dala plný počet, ale nyní si myslím, že 4 postačí ..

Kopretina
Kopretina
27.03.2021 3 z 5

I když mnoho stránek, děj plynulý a čtivý. Ani Ambra ani Bruce mi nebyli sympatičtí, ale ani ostatní bych nechtěla za přátelé. Vkládám do čtenářské výzvy.

Človíček78
Človíček78
18.03.2021 5 z 5

Ať mi ještě někdo řekne že je dnešní společnost zvrácená. Po této knize už vím, že byla zvrácená vždy.
Nějak nevím jak knihu hodnotit. Dávám pět hvězd, protože děj ubíhal, nenudila jsem se. Ale životní příběh Ambry mohu jen shrnout jednou větou: Jak jedno zlé,nepřející k*u*r*v*i*s*k*o* ku štěstí přišlo.

Jenny46
Jenny46
16.03.2021 5 z 5

Věčná Ambra moje oblíbená kniha v pubertě .o) je zvláštní ji číst po tolika letech...
Ale je stále Věčná - díky výzvě krásná vzpomínka