Věci, na které nastal čas

Věci, na které nastal čas https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447917/bmid_veci-na-ktere-nastal-cas-gb8-447917.jpeg 4 1766 470

Život nelze naplánovat ani se na něj nedá dopředu připravit. Alice a Richard, sedmnáct let jejich společného života, dvě děti, Kája a Lola. Kájovi je třináct a začíná mít rodičů dost, Lole bude jedenáct a nejvíc ze všeho na světě si přeje psa. Nikomu se nic moc neděje, stereotyp všechno překrývá jako měkká deka. Asi to není štěstí, ale žít se v tom dá. Až do chvíle, než se objeví někdo nový. A s tím pocit, že doteď to vlastně nebyla láska. Jenže jsou rodina, a cokoliv se stane jednomu, poznamená všechny. A Kája s Lolou musí najednou řešit to, co děti nikdy řešit nechtějí. Stojí ale tahle rodina vůbec za záchranu?... celý text

mataaskorice
26.12.2023 5 z 5

Tentokrát nečteno, ale naposloucháno na Českém rozhlasu. Petra Soukupová píše skvěle. Zvlášťní je, že se dá snadno namítnout, že kniha je vlastně o běžných a obyčejných věcech, o kterých nemá smysl psát / číst. Jenže autorka zvládá psychiku postav na výbornou. Situace jsou běžné a pro mnohé známé skrze osobní zkušenost, ale text je tak přirozený, uvěřitelný, plynulý, že z oné jednoduchosti vykouzlí benefit knížky. To, jak byl text načten, se mi taky líbilo.

knihovna1
22.12.2023 5 z 5

Skvělé. Taky děkuji ČRo, že pustila do éteru, tak bravurné dílo skvělé autorky. Poslech mi rychle utekl, ani bych neřekla, že měl tolik stran. Taky jsem se těšila na další kapitoly. Výstižné vykreslení generace rodičů, kteří mají děti na ZDŠ a do vztahu se vplížila klasická rutina, nuda, otrávenost, rozmazlenost a sobectví.
Kniha mě bavila i pobavila. Některé situace mě i štvaly, takže trefně vybrané téma a skvěle propracované. Smekám před autorkou a těším se na další její knížky.

Alethea_k
21.12.2023 5 z 5

Stejně jako všichni přede mnou jsem příběh poslouchala na Rozhlasu. Příběh byl poutavý, a to nejen díky tomu, že je Petra Soukupová skvělá autorka, ale i proto, že knihu namluvilo více interpretů. Bylo tak snadné rozlišit, kdo je kdo, trošku se do situace "vžít", i když to není to pravé slovo. Oceňuji to, že jsme do situace viděli z úhlu všech postav rodiny, vybudovala jsem si na poslouchání knihy poměrně rychle závislost. Skvělé bylo na příběhu naprosto vše, přestože mi postavy nebyly příliš sympatické. Na každém se dalo najít něco velkého, co mi vadilo. Celé zoufalství a rodinné problémy bravurně dokreslila hudba.
Poslechněte si to, dokud můžete!

daPhytCZ
21.12.2023 3 z 5

Poslechnuto jako četba na ČRo.
Čtená podoba neobsahuje všechny povídky, takže netuším, na kolik je to klíčové pro pochopení děje, který mi moc smysl nedával. Alice díky drobné lži "sbalí" Richarda, se kterým není od začátku ani trochu kompatibilní. Od první chvíle si vnitřním monologem neustále stěžuje. O to větším šokem je, když druhá kapitola začíná narozením druhého dítěte. Děj pak dále nepřekvapivě pokračuje stoupající frustrací všech zúčastněných až k celkem očekávanému konci.
Co velmi oceňuji je přepínání úhlů pohledu (na ČRo skvěle řešeno čtením různými herci), které doplňují celkovou mozaiku zkázy a zmaru. Marně ale přemýšlím, jestli jsem už četl nějakou knihu, kde mi byly všechny postavy tak protivné.
Knize jako takové toto samozřejmě nevyčítám, určitě skvěle popisuje pozvolný rozklad jedné rodiny. Jen bych právě čekal více informací o tom, proč se to děje. To, že je Alice hysterická, Richard sobec a Kája nevychovaný díky prostředí, ve kterém vyrůstá, je pro mě málo. Čekal jsem větší vhled a asi i trochu té psychologie, kterou jsem ale bohužel (alespoň ve čtené podobě) nedostal.

Evina.Cetba
19.12.2023 4 z 5

Rozhlasová podoba na jedničku. Zase jsem ani nedutala. Dramaturgové si umí vybírat zajímavou literaturu. Akorát trochu smutný příběh, snad žádná rodina v literárním podání Petry Soukupové to nemá mezi sebou jednoduché.

Chesterton
18.12.2023 4 z 5

[četba ČRo]
Smutek až obrovský žal nad tím jak snadná je nevěra!
Jak málo nekomunikace, neempatie a nevýchovy stačí, aby komukoli ujely nohy...
Slušně čtivé, jen snad trochu marné?
Rozvrat rodiny je ve zpovykané Evropě obrovský a ti, co by měli, tyhle knihy buď nečtou nebo jsou nepoučitelní :(
Kéž by každý partnerský karambol skončil nadějí a šancí na přátelské vztahy alespoň v duchu závěru tohoto příběhu.
Dobrý byl pohled na dospělácký pokrytectví a přetvářku očima děcek...
Za mě extrémně bolestné, bohužel společnost bere nevěru jako 'housku na krámě'...
Elizaveta Maximová rozhlasové četbě velmi prospěla.
3/2

Thamilka
18.12.2023 3 z 5

Knihu jsem poslouchala na České rozhlase. Zajímává, pohled všech zúčastněných osob. Postava Alice mi lezla na nervy, ani na chvíli mi nepřišlo, že by Richarda měla ráda, už od začátku jí něco vadilo, neustále kafrala. Bylo vidět, že nejsou sehraní. Škoda, že konec zůstal otevřený, to mi trochu vadilo.

28401
18.12.2023 5 z 5

Četba na pokračování - Český rozhlas. Velice dobré, líbil se mi pohled více osob na dané situace. Jen ten konec ?... Chybí mi tam asi ještě aspoň jedna kapitola.. Moc by mě zajímal následný vývoj situace a postav. Autorku si ukládám mezi oblíbené a jdu vyhledat další její knihy.

Borntobike
17.12.2023

Místo čtení jsem poslouchala na Českém rozhlase. Příjemné poslouchaní k žehlení. Kéž by každý rozchod skončil podobně.

Ivana11
17.12.2023 5 z 5

Poslouchala jsem jako četbu na pokračování v Č. rozhlase, moc se mi to líbílo. Jen ten konec... Asi mám zase o jednu oblíbenou autorku navíc.

martinaandulka
16.12.2023 4 z 5

(Audiokniha).Poslouchala jsem na českém rozhlase,která byla skvěle načtená.Kniha mi vtáhla,bylo to ze života většiny běžných českých rodin.Konec byl otevřený,tak to mi trochu zklamalo.

helenkan
16.12.2023 3 z 5

Příběh ze života. Vždy mají na takových situacích vinu oba. Tady si myslím, že byla více hozená na Richarda. Přitom mu Alice dávala dost najevo jak jí to s ním štve. Nejhorší je, že si to každý uvědomí až je pozdě. Konec si svým způsobem můžem domyslet. Poslouchalo se to ale dobře. Čtení na pokračování na Dvojce.

Vesmich
16.12.2023 5 z 5

Takto nutně musí připadat naše vlastní životy těm, kteří je nějak popisují. Zvenku je to vždycky o hodně nemilosrdnější a nudnější. Zevnitř to není, podle mě, nikdy taková soustava mizérií v tom či onom. Takové zachycení některých momentů v životě rodiny, které se až po čase ukazují jako křižovatky rozhodnutí, ale v danou chvíli moc prostoru na nějaké extra myšlení člověk nikdy nemá.

Ondra519
16.12.2023 2 z 5

(SPOILER) Po přečtení prvních pár řádků až stránek jsem si tipnul, jak příběh dopadne. Uhodl jsem. A ne kvůli tomu, že bych měl tak dobrý odhad, ale kvůli tomu, že je z knihy patrné, komu autorka fandí. Příběh je pojatý jako zápas dobra - obětavé matky, stranu zla zastupuje sobecký otec. Ten je zřejmě vykreslený jako typický představitel současného mužského světa. Neví, kde má syn uložené odrážedlo, neví, jaké oblečení mu má obléknout, na hřišti ho nechá počůrat a na noc mu dá dudlíka, který syn už mít nemá. No, prostě ťulpas. Síla dobra naštěstí vše zvládá a vyvažuje narušenou polohu vesmíru. Přichází velká bitva mezi dobrem a zlem a dobro naštěstí vyhrává. Zatímco strana dobra také sešla na scestí, ale naštěstí jen na chvíli a uvědomila si svoji chybu, je očištěna. Partner sice o nevěře nevěděl (opět jeho chyba, měl si toho všimnout a stejně za to mohl on), ale síla dobra se obětovala pro rodinu a svého milence nechala - dostalo se ji odpuštění. Anebo ne? V knize se o tom moc nepíše, je možné, že s kolegou chtěla zůstat, ale on nechal ji? Detaily moc neznáme, ty si nechá autorka na pochybení strany zla a jsou pikantní. Manželovu nevěru manželka odhalí, takže on neměl možnost ji tajit. Nedostal druhou šanci, jako ona. Na pokání je už pozdě. Vše samozřejmě směřuje k očekávanému konci, partner si uvědomuje svoje selhání a životní chybu. V knize jsou muži popisování skutečně takový, jací nyní jsou. Strana zla se stará hlavně sama o sebe, děti ho nezajímají a pak s ním nemá logicky navázaný žádný vztah. Rodinné výlety a dovolené se plánují hlavně s tím záměrem, aby si otec zaplaval, zalyžoval případně se projel na kole. Největším požitkem knihy je jeho uvědomění v situaci, když si vylévá srdce svoji milence, že mu jeho manželka nerozumí, ale že v jeho případě je to skutečně pravda! Rozpad každého manželství je smutný příběh, tento je ale vykreslen tak, jak to má zřejmě být.

palka452
15.12.2023 5 z 5

Jako radiokniha zajímavé

Pentlička
15.12.2023 3 z 5

K poslechu audioknihy: četba vzbuzovala emoce, i když víceméně negativní. Ale i to je pro knihu plus, když něco v lidech vyvolá.
K jazykovému projevu autorky: je zvláštně plytký, skoro až primitivní, což na jednu stranu je pro ni zřejmě typické a najde si své čtenáře, na druhou stranu mně osobně to vadilo, nedokázala jsem se s tím stylem smířit, mít z něj nějaký užitek, radost, potěchu, vidět v něm smysl.
K ději: popis všedních událostí, záležitostí, bez nápadu, bez čehokoliv nečekaného, bez originality.
K postavám: dvě osoby zahleděné do sebe, které na sebe zbyly a žily spolu sedmnáct let, tak nějak mi to přišlo. Žádná vášeň, porozumění, nic. Na konci knihy to spíš vypadalo, že se píše o jiných lidech, protože podle mě na tom vztahu nebylo co zachraňovat. Čistá deprese. Ale zaujaly mě děti, v těch byla špetka života, zájmu, nebyly tak ploché a bezduché.
K celkovému dojmu: neustále tu přemýšlím, jestli mi neunikl nějaký přesah té knihy, možná ano. Šlo o to, že střední generace se vysloveně ztrácí, že lidé v tomto věku jsou v podstatě neviditelní, cítí se skoro nepotřebně, poztráceli své sny? Jdou jen z práce domů, zažívají kolotoč, starají se o děti, domácnost. O tom to celé bylo, ale stálo na pozadí něco víc?
Mělo to být o tom, že v každém příběhu vystupují úplně jiné postavy (i když mají shodná jména a zdánlivě prožívají tentýž život jako postavy předchozí)? Je totiž pravda, že např. Alice se chovala v jednotlivých povídkách odlišně, jakoby byla někdo jiný.
Možná jen hledám nějaký vyšší smysl celé knihy, který bych si přála odhalit, a tápu. Za tyto otázky, které ve mně kniha vyvolala, dávám vyšší hodnocení, než jsem původně chtěla.

Kaja1
15.12.2023 4 z 5

Posloucháno na ČR Dvojka. No bylo to ze života, člověk si myslí jak všechno doma funguje a bum. Vždy to odnesou nevinní, a to děti. Richard byl sebestředný blbec.

Any26
14.12.2023 5 z 5

Knížku jsem začala poslouchat na Dvojce, a jak už je zmíněné v komentáři níže, taktéž mě četba naprosto dostala a nemohla jsem vydržet do dalších dílů. Problém ale byl, že knížka byla v knihovně vypůjčená, takže jsem musela s velkou netrpělivostí čekat pokračování na Rozhlase.
Každopádně knížka se mi tak moc líbila, že bych si ji i teď po doposlouchání, nejradši "fyzicky" přečetla. Myslím, že se k ní v budoucnu vrátím.
Samotný příběh, když se k němu zpětně vrátím---uff---no nebylo to nic příjemného, ale za to asi reálného. Musí se nechat, že to bylo moc hezky a kvalitně zpracované.
Víc k ději psát nebudu, bude lepší když si to přečtete či poslechnete :D

katerinn
13.12.2023 5 z 5

Knížku jsem zaregistrovala v rádiu na dvojce jako četbu na pokračování a tak mě dostala, že jsem nevydržela a půjčila si ji, abych ji mohla dočíst dřív, než budou k dispozici na rozhlase všechny díly. Byla jsem překvapená, že knížka obsahuje ve skutečnosti mnohem více povídek.
Čte se to a poslouchá se sevřenými pocity. Každý se v tom najde a z toho co může následovat mrazí. Kam až může nedostatek komunikace v rodině vést. Nikdo si nedomyslí, co přesně cítíme, co nás trápí, co se nám nelíbí, zároveň bychom měli ukázat radost a cit. Věřím, že pokud se sobecký Richard probere a ukáže trochu vřelosti, empatie a nebude dávat sebe na první místo, pokud vztahovačná Alice řekne hned, co se jí nelíbí a nebude čekat na zázrak, že Richard hned vše pochopí z její naštvané tiché tváře a když oba ucítí, že jsou vlastně rádi a váží si toho "obyčejnýho tepla", který cítí, když spolu po delší době sedí u stolu a mluví, věřím, že se jim vztah zachrání. Jen musí oba ustoupit trochu ze svých zajetých kolejí, přenastavit si svůj životní náhled, nechtít vše podle sebe a dokonalý, a být vděčný za obyčejný věci.

jindra2
04.12.2023 2 z 5

Typický neduh mnoha českých románů: užvaněnost, která příběh neobohacuje.