Chaloupka na vršku

Chaloupka na vršku https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48862/chaloupka-na-vrsku-48862.jpg 5 130 28

Večerníček série

Život na venkově v dobách našich předků harmonicky plynul v souladu s koloběhem roku. Střídání ročních období s sebou přinášelo různé zvyky a tradice. Vyprávění o dětech z malé podhorské vesničky, jak prožívají jaro, léto, podzim a zimu se všemi radostmi i povinnostmi, působí v dnešní době trochu jako z pohádky. Ale jejich příhody jsou tak živé, že se mohly stát tehdy i dnes. Do příběhů našich čtyř kamarádů se promítá prostota, laskavost a moudrost lidových obyčejů a tradic a dokreslují ji pořekadla, přísloví a lidové písničky. Vraťme se tedy do dob minulých. Třeba na nás dýchnou svou mírností a hlubokým spojením s přírodou a připomenou nám duchovní a etický odkaz předchozích generací, v současnosti tak opomíjený.... celý text

Nudlesmakem
Nudlesmakem
27.01.2024 5 z 5

Čteno dětem ve školce. Pohádky krásné, kapitoly delší. Sposta slov k vysvětlování a hlavně večerníček je top.

LunaL.
LunaL.
16.11.2023 4 z 5

Krasna pohadka. Ale popravde se nam vic libi ve vecernicku. Knizka taky hezka, ale moc dlouhe kapitoly a zdlouhave popisy. Asi pro vetsi deti. Ale i dcera (4) ji s nadsenim poslouchala, jen tak dlouho neudrzela pozornost.

Janizoun
Janizoun
19.10.2023 5 z 5

Krásnou, milou knížku o dětech i dospělých z venkovského prostředí, jsme nyní četli poněkolikáté, dětem i mně se moc líbí.
Zvyky, tradice, přísloví, říkadla i písničky najdete v tomto vyprávění a tak můžete třeba i Vy doma obnovit některé už dnes leckdy zapomenuté radosti všedních dnů.

"V noci se kradla k chalupě řezbáře Tomše tmavá postava. Měsíc právě vykoukl nad lesem, posvítil si na vetřelce. Ale vždyť je to kovář Toník! Nese Mařence májku, aby věděla, že si na ni myslí.
Toník zarazil májku do země před okny chalupy a usadil se u plotu. Májka se totiž taky musí hlídat! Ale za chvíli bylo slyšet pochrupování. Toník tvrdě usnul."

85098211
85098211
11.10.2022 5 z 5

(audiokniha)
Kniha je sice určená pro menší děti, ale je tak krásně a poutavě napsaná, že si ji určitě užije i dospělý čtenář ;-). Já jsem před lety, když byli moji chlapci ještě hodně malí, nejdřív narazila na Večerníček, který jsem jim pouštěla stále dokola. A líbil se nám všem, tedy i mně ;-). Z toho důvodu jsem si chtěla poslechnout i audio, které je opravdu výborně načtené a kromě toho proložené písničkami k jednotlivým ročním obdobím a dalším zvykům a tradicím, které jsou neodmyslitelně spjaté s životem na vesnici. Musím přiznat, že hlavně koledy mě vzaly za srdíčko a přestože je teprve říjen, už mi tak trochu navodily vánoční atmosféru ;-). A moc se mi líbily příhody malých rošťáků Honzíka a Martínka, jejich sourozenců a také dospělých. Za to všechno si tedy tato milá kniha pět hvězdiček plným právem zaslouží a mě tak trochu mrzí, že dnešní děti takové nádherné dětství (které jsem částečně prožila dokonce ještě i já se svojí sestrou) v dnešní moderní době již nemají šanci si užít...

janinca
janinca
14.09.2022 5 z 5

Po Večerníčku a poslechové knize přišla na řadu i ta papírová. Vše stejně milé a okouzlující. Budeme se k ní rádi vracet.

Štěpkovač

Nádherná a milá kniha.

Fillipa
Fillipa
20.07.2020 5 z 5

Jako audiokniha okouzlující, děti si písničky i básničky moc užívaly.

m_martina
m_martina
28.06.2020 5 z 5

Tato kniha byla vydána až v době, kdy moje děti byly v podstatě už dospělé. Proto jsem ji předčítala až vnučkám. I Večerníček se vydařil a příběhy jim musím stále dokola přehrávat.

kamila7499
kamila7499
05.02.2020 4 z 5

hezká knížka avšak pohadky jsou celkem dlouhé, jinak hezky zpracovano

markyticka
markyticka
01.02.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila, i když večerníček vůbec neznám.

Osice
Osice
16.12.2019 5 z 5

Na knihu Chaloupka na vršku jsem se moc těšila. Opětovné setkání se starými známými (předtím jsme četli už Chaloupku na vršku – nové příběhy) bylo znovu příjemné, plné vlídného humoru, dětské rozpustilosti, lidské dobroty a idylických sousedských vztahů. Takhle nějak si představuju, že se opravdu žilo na malých vesničkách před sto lety. Rodiče se nebáli nechat děti bez dozoru, děti si hrály v lesích, vymýšlely nejrůznější lumpárny, pomáhaly rodičům s lehčími úkoly (nosily oběd na pole, pásly kozy, pohlídaly mladší děti, atd.), lidé se orientovali podle polohy slunce a podle vyzvánění zvoničky, lidé měli blíž k přírodě i k sobě navzájem. Také si spolu víc povídali, dodržovali nejrůznější tradice a zvyky, např. masopust s maškarami následovaný dobou půstu a vyhánění Morany. Příběhy se odehrávají v průběhu celého roku. Je zde plno pranostik, lidových říkanek a písniček (bohužel bez notových zápisů). Seznámení s rokem na vesnici s přihlédnutím k tradiční lidové kultuře je příjemnou nadstavbou. Hodně se mi líbí, že malou Barborku nosí maminka v šátku na zádech. Škoda, že jsem knihu neznala v době, když jsem naší Barborku také nosila v šátku a někteří kritizovali, že ji nevozím v kočárku:-)

Dceru příběhy baví, už pozná hodně postaviček. Díky knize jsme si zazpívali už mnohokrát koledu My tři králové a dneska, když jsme zdobili větvičky perníčky, prohlásila: „Chaloupka na vršku,“ když navlíkala stužku do perníčkového domečku:-)

Ronald996
Ronald996
11.02.2019 5 z 5

Nádhera, vzpomínky na dětství...

Hani77
Hani77
03.01.2019 5 z 5

Tuto knihu jsme četly s dcerami v době, kdy jsme každý večer četly nahlas. Super knížka pro děti, seznámí je s tradicemi. A líbí se mi i Večerníček.

Ishir
Ishir
24.02.2018 5 z 5

pěkné pohádky z dřívější doby

Orange8knihomol
Orange8knihomol
14.02.2018 4 z 5

Líbily se mi obrázky (fotografie) z loutkových filmů. Samozřejmě nemůžu opomenout děj. Tak abych se vyjádřila, knížka mi rozšířila obzory na dávný život na venkově a proto se mi líbila. Takové příjemné a milé čtení na dobrou noc.

pamik111
pamik111
04.11.2017 5 z 5

Moc podařená kniha, stejně tak jako Večerníček, která čtenáře seznamuje s lidovými tradice během celého roku. Kniha Vás pohladí na duši a přenese do doby našich babiček. Je to kouzelné čtení, které je jako stvořené na zimní večery. Knížka se nám s dcerkou moc líbila a rády se k ní vracíme.

MinaHawke
MinaHawke
12.03.2017 5 z 5

Moc hezká kniha a také večerníček.

Nelimilujeknihy
Nelimilujeknihy
11.03.2017 5 z 5

Byla jsem moc ráda, že jsem na knihu narazila.. Moc krásný, všem vřele doporučuji! :)

Mruskulka
Mruskulka
22.02.2017 5 z 5

Příběhy z Chaloupky jsem neznala a jsem ráda, že jsem tuto knihu získala a mohla číst i své dcerce