Večerní písně

Večerní písně https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433167/mid_vecerni-pisne-MmF-433167.jpg 4 215 26

Jaruš7
Jaruš7
03.01.2017 5 z 5

K pochopení atmosféry té doby, je fajn přečíst si alespoň některou z povídek, popř. komentář Z.Nejedlého. Byla to doba RU monarchie, kde chudoba neměla ani šanci něco změnit a snít o změně byla odvaha. Citát z těch veršů podmanivých : Kdybys mně vzít měl zpěvu dar - pak nechci déle žíti. A za zpěv chtěls mi štěstí dát - já nechci šťasten býti. Večerní - jsou stvořeny za večera a noci a pochopení té moci je čas podvečera a nočního bdění působivější. tjz. Hálkovy básně jsou hedvábným pohlazením. (tjz.-má značka : to já znám)

Zelený_Drak
Zelený_Drak
17.08.2016 1 z 5

Jak už někdo trefně napsal, je to samý měsíček, hvězdičky, srdíčko, ptáček, slavíček, nebíčko, boleníčko... Čistou milostnou lyriku nemám příliš v oblibě. Na rozdíl od předchozích sbírek (Ballady a romance, Pohádky z naší vesnice) ale aspoň nemám problém s porozuměním, co chtěl básník říci. Také se mi zdá, že častěji sedí rýmy. Zvažovala jsem dvě hvězdičky, ale pak jsem se rozhodla zůstat při jedné (byť je to technicky zatím to nejlepší, co jsem od Hálka četla), protože mě otravovaly sebestylizace autora do role pěvce (a kdovíčeho báječného zneuznaného ještě... mně zatím stále ještě nepřipadá jako zneuznaný pěvec). Na 19. století slabé.

Elišáček
Elišáček
04.02.2015 4 z 5

Knihu jsem četla před rokem, ale i dnes bych si ji klidně znovu přečetla. Myslím si, že každý si v knize najde alespoň jeden rým, který mu sedne jako nové boty :)

sachista
sachista
13.06.2013 5 z 5

Hálkova sbírka pro mě představuje jednu z nejkrásnějších sbírek, co znám. Asi bych svým názorem spíše zapadl do 19. století, ale nestydím se za to, že mám raději Hálka než Nerudu. A jsem nesmírně šťastný, že mám jeden kus z mimořádného vydání Písní večerních.

Klaudiana
Klaudiana
02.01.2013 4 z 5

Krásné. Podle mě často podceňované pro svou jednoduchost. Mám ráda náznaky a nedořečenosti, ale někdy je krásné číst něco doslovně krásného.

hafinka
hafinka
17.05.2011 5 z 5

Mně se líbila. Jsou tam hezké motivy - když přirovnává lásku k modlení a tak. Na to, že je to 19, století, to ujde