Věc Makropulos

Věc Makropulos https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57971/bmid_vec-makropulos-kKG-57971.jpg 4 1163 166

Divadelní hra Karla Čapka o tajemství dlouhověkosti a strachu ze smrti, ale také o deziluzi z nesmrtelnosti. Premiéru měla v roce 1922 v Městském divadle na Vinohradech, kde byl v té době Čapek dramaturgem. Tato komedie novým způsobem zpracovává téma nesmrtelnosti a právo člověka na věčný život. Hlavní postava zpěvačka Emília Marty už téměř tři sta let nestárne.... celý text

Schullerka
18.04.2022 3 z 5

Zajímavá hra, i když jak už to u divadelních her bývá, je lepší je vidět na jevišti než je číst.

Otázka nesmrtelnosti je vždycky téma k zamyšlení, ačkoli musím říct, že na mně zanechala předmluva autora větší dojem než hra samotná. Čapek je ale rozhodně autor, který předběhl dobu v mnohých svých myšlenkách a jeho díla stojí za to číst i po sto letech od jejich vydání.

Pog
28.03.2022 5 z 5

Nádherné dílo, které nám ukazuje, že každá mince má dvě strany

AlčaH
22.02.2022 5 z 5

Další mistrovské dílo Karla Čapka. Tentokrát u mě zabodoval sám námět - myšlenka na nesmrtelnost a závěrečné zjištění, že ta není pro člověka vůbec dobrá, že nakonec přináší jen nudu a nedůstojný, prázdný a špatný život.

Kniha je napsaná skvěle, má spád a vygraduje v silném finále. Karel Čapek zde opět prokázal nadčasovost svých děl, která jsou aktuální v každé době, nestárnou a neustále nabízejí čtenářům důležité myšlenky k zamyšlení.

tittanie
20.02.2022

Pořád si říkám, že mám přečteného celého Čapka a pak jsem vždy překvapená, že ne. Ale už to říkat nebudu, protože to snad ani nejde, vzhledem k tomu, kolik toho napsal a v kolika vydáních jeho knihy vyšly.
Co se týče této knihy, tak jsem to nebrala jako komedii. Samozřejmě je to skvělá kniha se skvělými myšlenkami.
Musím říct, že hodnotit Čapka, je těžké, protože nemám pocit, že si to můžu dovolit.

mahdal
19.02.2022 2 z 5

Čapka mám velmi rád, vždycky mě dokáže něčím překvapit a oslnit, ale u Věci Makropulos jsem radost z četby nepociťoval. Rád jsem si přečetl tuto klasiku, ale nezasáhla mě tak, jako jeho ostatní díla.
Přesto zde Čapek znovu vyniká, především nápadem (námětem) a téměř filosofickým vyústěním příběhu. Ano, ta filosofie mi chyběla v průběhu díla. Zamyšlení, zastavení...
Určitě však stojí za přečtení a ne nadarmo je Čapek "povinnou četbou".

danielka5777
25.01.2022 5 z 5

Překvapuje mě, jak mě vždycky překvapí, byť to už dávno vím, jak je Čapek skvělý autor. A tady znovu! Dané téma a jeho zpracování, vystavění textu dramatu, napětí, rychlý spád, využití jazyka, vypjaté situace - to vše čtenáře/diváka donutí nejen příběh prožít se všemi možnými pocity, ale nechá v něm zahloubaný problém, o kterém přemýšlí, o kterém sní... Karel Čapek je prostě geniální!

Hani77
04.01.2022 4 z 5

Zajímavý námět i provedení, ale mám raději jiné divadelní hry Karla Čapka.

anonymní.Ilja
28.12.2021 5 z 5

Asi moje nejoblíbenější z Čapkových her, která odhaluje, jak moc je krása všeho v životě ovlivněna tím, že jsme tu jen na pár let. Drama, které přečtete za chvilku, ale zůstane ve vás dlouhé roky. Jednou bych na tohle šel rád do divadla.

Romča11
15.12.2021 5 z 5

Karel Čapek je prostě geniální autor! Hlavní rozebírané téma mě neskutečně dostalo! V prvním dějství se navíc příběh zabývá soudním sporem, který se táhne už skoro sto let, ale potom se na scéně objeví paní Marthy a krásně postupně se drama dostává k hlavní myšlence díla a to je, že lidský život není na dlouhověkost stavěný. Kdo by se ženil/vdával, kdyby věděl, že je to na 300 let? Nehledě na to, že po delší době začne člověku připadat všechno plytké, nudné.
Prostě naprosto geniální myšlenka a k tomu naprosto skvělá gradace příběhu, která je nejdříve nenápadná a potom nabírá na čím dál větší rychlosti, až přijde to rozuzlení skoro ke konci. Prostě skvěle vystavěný příběh.
Postavy jsou také skvěle vykreslené a posané, hlavně ústřední postava paní Marthy.
Co by na knize mohlo někomu vadit je jazyk a celkově těžší slova, což je způsobeno tím, kdy byla kniha napsána. Ale i tyto těžší části textu rozhodně stojí za to, je překonat.
Kniha je dramatem, takže se navíc čte velmi rychle, stránky vám mizí pod očima. Nejlepší kombinace tohoto a toho, že příběh je velmi chytlavý až napínavý a čtenář má potřebu vědět, jak to vlastně dopadne.
Tahle kniha se mi neskutečně moc líbila, především díky své geniální myšlence. Celkově mám Karla Čapka a jeho tvorbu moc ráda, ať už se jedná o drama nebo román. Považuji ho za geniálního autora a každé jeho dílo prostě rozebírá nějakou důležitou a skvělou myšlenku. Doporučuji všemi deseti!

Petkona
12.12.2021 4 z 5

Tohle byla moje třetí kniha od Karla Čapka a musím říct, že se mi tahle líbila nejmíň. Pořád je ale skvělá, donutí vás se zamyslet a ten nápad je skvělý a příběh graduje až do poslední části. Kniha je geniální přesto možná dávám přednost Bílé nemoci a R. U. R.

martineden
20.11.2021 5 z 5

Jedna z nejoblíbenějších knih vůbec.

petaSk
20.11.2021 3 z 5

Moc pěkná hra o daru nesmrtelnosti a o tom, jak na ni nejsme připraveni.
Některé dialogy jsou z dnešního pohledu úsměvné, ale přesto je to originální příběh.
Přečteno během večera.

dominika9982
05.11.2021 5 z 5

Velmi dobrá kniha, K. Čapek nikdy nezklame.

KaLiBi
08.10.2021 4 z 5

Člověk, který pracuje, hledá a realizuje, není a nemůže býti pesimistou. Každá snažná činnost znamená důvěru, třeba bez verbálního zdůvodňování.

Čtivé dílo, které je (především v závěru) plné zamyšlení. Čapek opět nezklamal a to i navzdory tomu, že se k dílu vrátil, jak sám v předmluvě říká, jaksi z pořádkumilovnosti.

brunettlibrary
29.09.2021 3 z 5

Karel Čapek je klasika, baví mě od něj všechny knihy. Sedí mi jeho styl psaní. Doporučuji si knížku přečíst.

Babsie
02.09.2021 3 z 5

Zábavná jednohubka od jednoho z nejlepších českých autorů. Čtenáře zaujme, pobaví, donutí se zamyslet. Pokud máte možnost mít ji v povinné četbě, je to dobrá volba.

ArkAngel
08.08.2021 5 z 5

Čapek se jakožto autor pouštěl na svou dobu do vcelku neobvyklých témat a tak samozřejmě muselo přijít i na otázku nesmrtelnosti. Zatímco mnozí v ní vidí budoucnost lidstva, Čapek nás před ní varuje, jelikož podle něj začne člověka za tu dobu všechno nudit. Zdali je to pravda, je otázka, nad kterou bychom se měli všichni zamyslet. Čapek tedy opět přinesl nadčasové dílo, které se nad touto otázkou pozastavuje jinak, než byste možná čekali.

Marekh
13.07.2021 3 z 5

Po dlouhé době jsem se začetl do knihy od Karla Čapka a tentokrát jsem si vybral VĚC MAKROPULOS, což je komedie o třech dějstvích s přeměnou. Na knihu jsem byl hodně zvědavý, ale bohužel musím říci, že jsem se do knihy úplně nezačetl a nutil jsem se do čtení a v některých okamžicích jsem se zapletl a nebylo to pro mě zajímavé, což mne mrzí, poněvadž Karla Čapka mám v oblibě. Nejvíce se mi z celé kniha líbila část PROMĚNA. Pokud by byla tato část delší, určitě bych to přivítal. Kniha obsahuje Přemluvu.

KAREL ČAPEK se v této knize zamýšlí nad nesmrtelností. Sám nevím, jestli bych se chtěl dožít věku 300 let, anebo zemřít ve věku, který je běžný pro smrtelníky. Z jedné strany si říkám, že by bylo fajn být nesmrtelný, pokud by měl člověk dobré zdraví a neprojevovaly se známky stárnutí. Vždyť některé postavy ze Starého zákona se dožili stovky let (nejstarší je METUZALÉM, který se snaž dožil věku 900 let!), tak proč by nemohl být v dnešní době vynalezený recept na dlouhověkost?! Co je důležitější? Kolik let se člověk dožije, anebo jak intenzivně ho prožije? A neomrzelo by nás to, kdybychom byli nesmrtelní? Nezevšedněl by nám život, a nedošlo by nakonec k tomu, že by se v nás vytratila veškerá radost? Nad otázkami nesmrtelnosti se můžeme zamyslet při čtení této knihy.

Kniha má poměrně vysoké hodnocení. Chvílemi jsem uvažoval, že knihu ohodnotím na 2*, ale říkal jsem si, to přece není možné, abych Karla Čapka hodnotil tak nízkým hodnocením! Závěr knihy se mi líbil a díky tomu jsem knihu nakonec ohodnotil na 3*. Karel Čapek se zabývá velmi zajímavým tématem, ale zpracování mi moc nesedlo. Četl jsem lepší autorovy hry, např. Matka, R.UR. aj. Každopádně jsem rád, že jsem knihu vyzkoušel a dočetl do úplného závěru.

Časem určitě vyzkouším další Čapkovy knihy, poněvadž Karla Čapka mám rád. Četl jsem od něj už 11 knih včetně této knihy. :)

Citáty z knihy, které mne oslovily:

… jen chudák může mít dost. Bohatý nikdy ne.

Ah bože, žijeme tak krátce! Jak je to málo, bože, jak je to málo být člověkem!

Kdybychom mysleli na rození… místo na smrt… Život není krátký. Pokud můžeme být příčinou života…

Slepýš24
05.07.2021 5 z 5

Drama se mi velmi líbilo. U Čapka vždy obdivuji, jak pracuje s postavami, s jejich mluvou. Emilia Marty byla naprosto geniální - extravagantní, znuděná, sebestředná, drzá.
Děj mě rychle vtáhl, nechtěla jsem knihu ani odložit.

Příjemné čtení s hlubším poselstvím. Jsem nadšená a určitě se k této hře ráda vrátím i v budoucnu.

Báry-34w
21.05.2021 3 z 5

Komedie Věc Makropulos mě velmi bavila, což je možná pro komedii to zásadní. Člověk ale nalezne i různé podněty k zamyšlení, zejména co se smyslu života (a významu jeho délky) týče. Hlavní postava mi byla ze začátku dost nesympatická, ale postupně jsem si na ni zvykla. Silně doporučuji divadelní zpracování z roku 1970, kde si Emilii Marty zahrála Jana Štěpánková. Skvělé je, že je to poměrně krátké a má spád, také to není psáno nijak zvlášť složitou češtinou, takže k maturitě třeba úplně ideální. Jako bonus je tady ten divadelní záznam.

Je pravda, že jsem četla už i významnější díla, ale čtení Věci Makropulos rozhodně nebylo plýtvání čase. Jen vracet už se k tomu asi nebudu, je to ten typ knihy, která mi stačí jednou.