Věc Makropulos

Věc Makropulos https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/244289/bmid_vec-makropulos-244289.jpg 4 1162 166

boticelli
včera 4 z 5

Další hra, která by mi asi lépe sedla přímo v divadle. První dvě třetiny zmatené, závěr to sice dohnal, ale jako celek na papíře to zase až takový zážitek nebyl. Madam nesmrtelná byla ovšem kouzelná od začátku do konce.

Petr874
14.04.2024 2 z 5

Myšlenka opravdu dobrá, ale to podání mi vůbec, ale vůbec nesedlo.
První dvě dějství mi přišla hrozně zmatená a já ani nevěděl, jestli má cenu pokračovat. V tom třetím se to aspoň trochu srovnalo.
Možná kdybych tuhle hru viděl v divadle, tak by se mi líbila víc.
Myšlenka na nesmrtelnost se táhne s námi už od nepaměti. Kdo ví, možná je to fakt dobrý, ale co potom...?

Anajkaa39
09.03.2024 4 z 5

Tuto Čapkovu divadelní hru jsem si přečetla a myslela jsem si na ní chvilku do seznamu četby k maturitě, ale nakonec zvítězila Bílá nemoc, ale Věc Makropulos je také parádní Čapkovo dílo

Sabina335
10.12.2023 5 z 5

Dilo je velmi krasne napsane, ale proste to opet neni muj oblibeny zanr. Po knize jsem sahla do ctenarske vyzvy 2023, ale rozhodne nelituji.

mila2411
05.11.2023 5 z 5

Čapek. Přečteno. Obdiv největší.

Clea3112
04.11.2023 5 z 5

AUDIOKNIHA : Další Čapkova geniální hra ! Silná myšlenka zabalená do hávu tajemna, lehce detektivního napětí, s přídechem romantiky i vášně. Čapek se opět dotýká nejniternější podstaty smyslu lidského bytí a života. Dílo jsem vyslechla v úchvatném podání Viktora Preisse, Karl Högera, Aleny Vránové.

konicekbily
23.10.2023 5 z 5

Kdysi jsem se rozhodoval, zda na tuto hru nemám jít do divadla. Nešel jsem. Vychutnal jsem si celou hru v domácím prostředí. Pěkný jazyk, hezké dialogy a závěrečný překvapivý obrat - o co tu jde?- se spoustou myšlenek pro i proti k nadhozenému tématu. A po sto letech si čtenář nad jeho myšlenkami může rozvíjet svoje myšlenky. Nadčasové!

Renatka11
21.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Opět čapkovsky chytré, nadčasové, zábavné a dobré, od předmluvy až po závěrečnou oponu. Opět zajímavé téma a krásný jazyk. Čapka jsem si zamilovala teprve nedávno a jsem ráda, že mám z jeho díla ještě tolik k objevování. Až teď mě ale napadá, kolik by toho mohlo být, kdyby místo jemu určených 48 let žil právě on tři století...?

Axmannova
18.10.2023 2 z 5

Slovy jedné z postav této hry dr. Kolenatého: "A teď se v tom, prokristapána, někdo vyznejte!" Ve většině textu se člověk snaží pochopit souvislosti mezi mnoha zmíněnými osobnostmi. Závěrečná část o hodně zajímavější, filosofické úvahy trefné, jen poněkud nekorespondující s předchozím stylem textu. Ještě že v předmluvě Čapek uvádí, že jde o komedii. S veškerou úctou k Čapkově talentu (bez ironie) bych to bez tohoto upozornění těžko poznala.

felixrr
04.10.2023 3 z 5

Ve finále, ač žánrově jinde, je dílo až překvapivě podobné Krakatitu. Závěr a pointa výborné, ale způsob, jak se k nim dostat, zmatený a z většiny o ničem.

Olava
17.09.2023 2 z 5

Jak Čapka zbožňuju, tak tohle je první dílo, co se mi nelíbilo. Ano - námět knihy byl nadčasový, postavy ale tak nějak přiškrcené a byla jsem ráda, že jsem to dočetla. Čapek má rozhodně lepší díla, než je toto.

Venda32
29.08.2023 3 z 5

Tak nějak nevím. Pocity rozporuplné. Smysl a pointa knihy je jasná a nadčasová. Cesta k ní byla ovšem při čtení zbytečně natažená, dlouhá a místy zmatečná.
Ono i to filozofování na konci od všech zúčastněných se po chvilce stalo nastavovanou kaší.

101evca
25.07.2023 3 z 5

Samozřejmě nadčasové dílo s hlubokou myšlenkou. Bohužel první polovina díla je poměrně nudná a zbytečně ukecaná, působila na mě příliš popisně. V závěru se ale ukáže Čapkův literární um a přinese velmi zajímavý pohled na nesmrtelnost.

puczmeloun
21.06.2023 4 z 5

Stručné, přitom velmi výstižné. Hry Karla Čapka mám opravdu rád, protože svou koncentrovanou formou míří přímo na střed. Nezdržují se "zbytečnostmi" a přitom i tak hluboké téma, jako je cena ne/smrtelnosti, dokáží v pár dějstvích vytěžit na dřeň. A to zábavně i vážně současně.

Zároveň jsem rád, že jsem si o knize nezjišťoval hlubší podrobnosti, než člověk zná z hodin češtiny (tedy ono téma délky života), takže pro mě mohl být děj větším překvapením. Ano, neskrývají se tam nějaké zásadní neočekávané zvraty, ale i tak si z toho člověk může udělat menší detektivku.

burg
08.06.2023 4 z 5

Výzva 2023 - kniha se štítkem tajemství na db knih.
Zajímavý pohled na jednu z nejstarších témat lidstva - otázky nesmrtelnosti. Jen škoda, že tři dějství se tu moc neděje a vše se člověku vyjeví na posledních pěti stranách. Ohromná škoda!

Rawen616
21.05.2023 3 z 5

Většina knihy, nebo spíše tedy scénáře divadelní hry, je taková zmatečná a vlastně celkem o ničem. Teprve závěrečná část, kde se postavy rozfilozofují o smyslu života, kdo by měl mít právo na jisté výhody(nebudu spoilerovat jaké :-)) atd. je opravdu zajímavá a Čapek je opět skvěle výstižný a nadčasový. Je velká škoda, že takto zajímavé není celé dílko ale člověk se k tomu pěknému závěru musí prokousat taškařicí o dědictví.

Lenka2533
13.05.2023 4 z 5

Ze začátku jsem se ztrácela, ale myšlenka je úžasná! Čapek byl zkrátka nadčasový spisovatel.

papaja
12.05.2023 3 z 5

V úvodu Čapek psal, že měl toto téma dlouho v šuplíku a chtěl ho mít, když to přeženu z krku, což mi z díla bylo přeci jen znát. Proti jeho jiným hrám mi přijde hra málo propracovaná a konec to moc nezachránil.

Miliarda
02.05.2023 4 z 5

Dlouho mi kniha připomínala Kafkův Proces a trošku mi nevyhovoval fakt, že se autor dostává k "jádru pudla" až v samém závěru knihy. Nicméně tento drobný nedostatek byl vyvážen nadstandardním filosoficko morálním koncem v němž Čapek naplno ukázal své spisovatelské kvality.

Gilnien
21.04.2023 4 z 5

Čapek je pro mě vždycky sáhnutí po dobrém příběhu. Věc Makropulos mám na readlistu už velmi dlouho, až se stydím, že jsem se k tomu dostala teprve teď. Moc se mi líbil konec a zamyšlení se nad dlouhověkostí.