Ve znamení Saturna

Ve znamení Saturna https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92811/bmid_ve-znameni-saturna-YmD-92811.jpg 4 14 2

Významná americká spisovatelka a kritička, českým čtenářům zatím známá především svými eseji na téma nemoci a dějin fotografie, se v sedmi živě psaných, inspirativních textech zamýšlí zejména nad osobnostmi a dílem dramatika Antonina Artauda a literárního kritika a filosofa Waltera Benjamina, jejichž tvůrčí krédo a kritický přístup k obecně uznávaným hodnotám ovlivnily i její intelektuální postoje. Významnou součástí svazku, zahrnujícího to nejlepší z autorčiny esejistické tvorby sedmdesátých let, je rovněž kritická reflexe díla německé režisérky a fotografky Leni Riefenstahlové a kultu fašistického umění obecně a podrobný rozbor experimentálního filmového portrétu Adolfa Hitlera od Hanse-Jürgena Syberberga.... celý text

Literatura naučná , O literatuře , Umění

Vydáno: , Paseka

Under the sign of Saturn , 1980

Sparkling
01.07.2016 4 z 5

Nesouhlasím, že nemá smysl číst, pokud člověk není obeznámený s autory a díly, o kterých se v knize píše. Naopak, ve mně Sontagová o některé z nich vyvolalala zájem (Artaud). A i o autorech, o které jsem se dál nezajímala, píše tak zajímavě, že kniha za to stojí tak či tak, její myšlenky jsou podnětné a její způsob vyjadřování velmi precizní a mimořádný.

kolagen
29.07.2014 3 z 5

Nemá smysl číst bez hlubší znalosti popisovaných děl a jejich autorů. (Zejm. A. Artaud a W. Benjamin)

eseje

Susan Sontag