Ve znamení Kon-Tiki

Ve znamení Kon-Tiki https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75684/bmid_ve-znameni-kon-tiki-J7z-75684.jpg 5 282 58

Norský badatel Thor Heyerdahl byl zoolog, který krátce pobýval na ostrově Fatuhiva, kde ho zaujalo studium kultury polynéských praobyvatelů. Shodné etnografické prvky u ostrovanů a obyvatelů tichomořského pobřeží Jižní Ameriky ho přivedly k názoru, že praobyvatelé Tichomoří připluli do Polynésie z Jižní Ameriky. Na základě této myšlenky vypracoval migrační teorii o původu praobyvatelů Polynésie. Ve vědeckém světě však s touto teorií neuspěl. Prakticky se jí snažil dokázat tím, že v roce 1947 podnikl zdařilou plavbu z Jižní Ameriky do Polynésie. A právě o tom vypráví tato kniha. O životu pěti lidí na palubě balzového voru, jejich poznatcích a splynutí s přírodou, mořem a mořskými živočichy. A nakonec i o setkání s Polynésany.... celý text

Literatura světová , Literatura faktu , Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Mladá fronta

Kon-Tiki Ekspedisjonen , 1948

Hana62
20.06.2018 3 z 5

Docela jsem se musela prokousávat. Nebylo to strhující dobrodružství, ale zajímavý pohled na možnou historii. Obdivuji aktéry, že šli do takového podniku a že to přežili!

Michi.01
14.06.2018 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film a musela jsem se pustit i do knihy. Nikdy bych nevěřila, že mě bude popis plavby tak moc bavit. S napětím jsem hltala každou další stranu. Nadchnul mě také velmi milý a přívětivý vypravěčský styl. Už se těším na další autorovy knihy.

jiri9434
12.06.2018 5 z 5

Já, nečtenář, jsem sice knihu louskal po malých částech asi měsíc, ale bavilo mě to a čekal jsem, jak to celé dopadne (byť jsem viděl film). Trochu mi vadil místy ukrutně barvitý popis, ale na to se nekoukejte :) já, nečtenář, to asi vidím trochu jinak.

kktnk
25.04.2018 4 z 5

Můj oblíbený cestopis, a zároveň už trošku dějepis, obsahující spoustu zajímavých reálií ze světa před těmi +-70 lety. Velmi poutavě napsáno, rozhodně stojí za přečtení, už proto, že tenhle příběh patří k obecnému přehledu.
PS: s filmem nesrovnávat a samozřejmě knížku přečíst první!

Lesní_chodec
18.11.2017 5 z 5

Netradiční dobrodružný cestopis o jednom z posledních vikingů naší doby. Velice poutavě napsaná knížka o dech beroucím dobrodružstvím, plná zajímavých informací a podnětů.

JessieKKI
05.08.2017 5 z 5

Příběh o odvaze, statečnosti, vášni o novém světě, který autor poznává z jednoduchého voru. Ukazuje krásu v jednoduchosti a jak málo stačí k tomu aby člověk dokázal dosáhnout svého cíle. Tento někdy až příliš pohádkový příběh opravdu stojí za to si přečíst. Fotografie, které jsou v knize vám opravdu vezmou dech a dokážou, že se nejedná o výmysl. Tohle je kniha, kterou si přečtou všechny věkové kategorie se stejným zápalem, očekáváním a především obdivem.

denib
31.12.2016 5 z 5

Jasnou známkou kvality je pro mě fakt, že i když podobnou literaturu moc nečtu, tuto knihu jsem přečetla jedním dechem a to ještě jako náctiletá. A když jsem to četla podruhé (a tedy věděla, jak to dopadne), stejně mi to přišlo napínavé :-)

Vicusss
03.05.2016 5 z 5

Keď som videla film o plavbe Kon-Tiki, veľmi ma zaujal a hneď som si o Thorovi Heyerdahlovi zistila viac a na druhý deň som už mala objednané 4 jeho knižky. Bol to môj prvý cestopisný román a vôbec nevadí, že som videla najskôr film, lebo kopa scén v ňom bola úplne iná od príbehu v knihe a v knihe bolo všetko tak nádherne popísané, že to by snáď ani nevedeli sfilmovať. Krásny príbeh, nádherné opisy, veľmi optimistické, veselé, párkrát som sa nahlas zasmiala a túžila byť tiež na tej plti. Určite odporúčam všetkým, či už dobrodruhom alebo ľuďom zmorených z práce, pretože tento príbeh privedie každého na úplne iné myšlienky a zavedie do nádherného sveta ďaleko od civilizácie, moderných technológií a problémov tejto ulietanej doby. Už sa teším na ďalšiu Thorovu knižku a idem zháňať tie, čo mi ešte chýbajú :)

WeeWar
19.04.2016 5 z 5

Klasika klasik v zanru cestopisu. Kdyz to trochu odlehcim, je cela kniha jen reklama z roku 1947 na bezpecne cestovani pres Tichy ocean. Na voru.

Vazne, dobre postavenej vor je fest drzak. Me to teda presvedcilo dokonce tak, ze mi fakt dost dlouho trvalo, nez jsem prisel na to, ze po Stredozemnim mori muzu semtam (spise sem a tam:), jednou za rok, pri relativne slusnem pocasi, plout i na obycejne plachetnici a nic se mi, snad, nestane.

PS: plati jeste dnes ta autorova teorie o osidleni Polynesie nebo neplati? At uz ano, ci ne, ono je to jedno, na ctivost knihy, obdiv k vykonu chlapcu a zavist k zazitku, to vliv nema:)

Snofru
17.03.2016 5 z 5

Skvěle napsaný cestopis. Nejdřív mi to přišlo jako pěkné sci-fi, pustit se v roce 1947 do takového šílenství, bez doprovodné lodi jako bezpečnostní pojistky a bez techniky, kterou známe teď, na neovladatelném plavidle, které je závislé jen na vrtošivém větru a mořských proudech. Když jsem na vlastní oči viděla v Oslu v muzeu, že ten vor Kon-Tiki vážně existuje a jak je malý a na pohled křehký, přišlo mi to ještě šílenější. Jak už tu psal elcapitano, div, že se těch 6 chlapů, co se v podstatě vůbec neznali, za ty tři měsíce nesežralo zaživa. Tak sem si řekla: "To si fakt musím přečíst, jak to vlastně dokázali." Nelituji, knížku, kterou jsem hltala jedním dechem jsem už dlouho v ruce neměla a tahle opravdu stojí za přečtení.

DennisMoore
16.06.2015 5 z 5

Nejlepší cestopis, jaký jsem kdy četl. Thor Heyerdahl měl ke všem svým talentům navíc také talent spisovatelský, a tak čtenář Ve znamení Kon-Tiki hltá jedním dechem, roztodivnou mořskou faunu při barvitých popisech přímo vidí před očima a ačkoliv ví, jak vše dopadne, rozhodně nemá čas se nudit. Také je sympatické, že autor má (měl) smysl pro humor a dovede příběh krásně odlehčovat.

Hrobař75
20.05.2015 5 z 5

Neskutečný borci, nádherná kniha, rozhodně stojí za přečtení!

valda
08.04.2015 4 z 5

Thor byl mladý norský zoolog, a při pobytu v Tichomoří došel k názoru, že tamější polynéští obyvatelé pochází z Jižní Ameriky. Když tuhle teorii přednášel, tak mu ostatní vědci vysvětlili, ať se raději stará o zoologii, když ji vystudoval. Tak se Thor rozhodl, že po polynéském způsobu zkonstruuje vor z balzového dřeva, pojmenuje ho Kon-Tiki, podle boha slunce inků, a vydá se z Peru na Tahiti. Ostatní vědci mu řekli, že plavit se přes celý oceán na pár svázaných dřevech není možné, protože trámy nejpozději do 14 dní nasáknou vodou a potopí se, lana se předřou, vysoké vlny vor zničí, do vody je stáhne velká sépie, sežerou je žraloci, vor bez pořádné plachty popluje víc než rok, takže umřou hlady a žízní, apod. Takže se k němu přidalo dalších pět bláznů a vyrazili.
Tohle je zase jedna z těch základních cestovatelských knížek, ať už to bylo s Polynésany jakkoliv, tak Thor zaslouží obdiv, že něco takového dokázal. Kniha je taky napsaná velmi čtivým a svěžím způsobem, takže se těšíte na každé další dobrodružství. Ani se nechce věřit, že byla napsaná už skoro před 70 lety.

elcapitano
28.03.2015 5 z 5

Moc jsem si knihu uzil, to muselo byt opravdove dobrodruzstvi: tri mesice na voru, bez gpsky a satelitniho telefonu, vor prakticky neovladatelny... Klobouk dolu. Navic v roce 1947! Vlastne my to prijde jako uplne blaznovstvi, ze se parta 6 kluku vyda do Peru pro drivi a pak pres ocean, aniz podniknou nejakou vyznamnejsi pripravu, jako testovaci plavbu.. Proste postavi vor a plujou. Behem trech mesicu nejen, ze se vzajemne nesezerou, ale dokonce dopluji tam, kam chteji. Nekolikrat maji na male, ale proste to daji. Obdivuhodny vykon, chvala blaznovstvi a idealu.

Roman04
31.01.2014 4 z 5

Hezká kniha, kterou jsem se delší čas pokoušel shánět. Nakonec jsem ji získal v bazaru jedné knihovny za dvě koruny. Uchvátila mne, a nepustila....

evika02
16.03.2013 5 z 5

Je to kniha, která vás uchvátí. Ač příliš neholduji cestopisům a jsem vybíravá, před pár lety jsem toto dílo vysloveně proletěla rychlostí světla. Vše je poutavé a čtenáře zatahuje do děje, až se cítí jako pozorovatel a účastník v jednom. Postupně zjistíte o co vlastně jde v případě Kon-Tiki, jak se k tomu Thor dostal a všechno ostatní, co je nutné vědět o expedici, jejích účastnících a hlavně konci. Knihu můžu tedy všem doporučit k přečtení :)

corvo
21.01.2013 5 z 5

Můj první cestopis, který jsem přečetl a byla to trefa do černého. Bylo mi tehdá 14 let, ležel jsem nemocný doma v posteli a nezbytnou pomůckou při tomto uchvacujícím dobrodružství odvážných mořeplavců byl školní atlas světa, jenž mi byl vždy věrným průvodcem při četbě všech následujících cestopisů.

Elrond
30.11.-0001 4 z 5

Dnes už tak populární není a knížku jsem sehnal zadarmo v bedně před antikvariátem , ale určitě stojí za přečtení.

mořeplavba moře a oceány cestopisy

Thor Heyerdahl
norská, 1914 - 2002