Ve znamení Kon-Tiki

Ve znamení Kon-Tiki https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75684/bmid_ve-znameni-kon-tiki-J7z-75684.jpg 5 286 58

Norský badatel Thor Heyerdahl byl zoolog, který krátce pobýval na ostrově Fatuhiva, kde ho zaujalo studium kultury polynéských praobyvatelů. Shodné etnografické prvky u ostrovanů a obyvatelů tichomořského pobřeží Jižní Ameriky ho přivedly k názoru, že praobyvatelé Tichomoří připluli do Polynésie z Jižní Ameriky. Na základě této myšlenky vypracoval migrační teorii o původu praobyvatelů Polynésie. Ve vědeckém světě však s touto teorií neuspěl. Prakticky se jí snažil dokázat tím, že v roce 1947 podnikl zdařilou plavbu z Jižní Ameriky do Polynésie. A právě o tom vypráví tato kniha. O životu pěti lidí na palubě balzového voru, jejich poznatcích a splynutí s přírodou, mořem a mořskými živočichy. A nakonec i o setkání s Polynésany.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Mladá fronta

Kon-Tiki Ekspedisjonen , 1948

Rawen616
17.08.2020 4 z 5

Existují dva cestopisy které se pravidelně objevují v knihovničkách a antikvariátech už hezkých pár desetiletí. Sedm let v Tibetu a právě ve znamení Kon-Tiki. Obliba obou knih bezpochyby pramení z toho, že obě byly napsány a především vyšly ve správné době, to jest v euforickém období po druhé světové válce, kdy svět již byl "moderní" ale zároveň stále zůstávalo místo pro objevování neznámých končin a opravdové dobrodružství.
Kon-Tiki tohle vše splňuje dokonale, kniha je svižná, i dnes v ní najdete zajímavá fakta o mořské fauně a hlavně - plavba bandy "sebevrahů" na balsovém voru přes Tichý oceán si vás zkrátka získá. I když moderní výzkumy Thorovu teorii spíše vyvracejí, jejich šílená akce nakonec výrazně přispěla k rozšíření experimentální archeologie a ať už byl její vědecký význam jakýkoliv, byla to zkrátka parádní jízda. Upřímně, závidím jim to.

ZuzaP
11.05.2020

28.3. 1947 vyplula na voru z balsového dřeva šestičlenná posádka z Peru směrem k západu. Thor Heyerdahl byl totiž přesvědčen, že původní obyvatelé Jižní Ameriky byli i bez moderního vybavení schopni přeplout až do Polynésie ještě v období před Kolumbem, což touto výpravou chtěl ověřit.

Podobné výpravy přes Atlantik na voru z bambusu Heyerdahl uspořádal v letech 1969 a 1970. Napsal o nich Výpravy Ra a jeden z účastníků je popisuje v Na voru Ra přes Atlantik

--------
Kon-Tikiovi „dlouhouší“ zmizeli z Peru na západ, s bohatou zkušeností v práci s obrovitými kamennými sochami, a Tikiovi bílí „dlouhouší“ přišli na Velikonoční ostrov z východu, byli zběhlí přesně v témž umění a začali je ihned provozovat s plnou dokonalostí tak, že na malém ostrově Velikonočním není možno nalézt sebemenší stopy, které by svědčily o vývoji, spějícím k mistrovským sochám.

Mimo papouška - veselého miláčka všech - byl také krab Johannes přijat do společnosti na palubě. Když kormidelník některého slunečního dne seděl zády k chatrči a kormidloval a neměl Johannesovu společnost, cítil se venku na širém modrém moři docela osamělý. Kdežto ostatní drobní krabi se báli světla, prchali kolem a kradli jako švábi na obyčejné lodi, seděl široký a kulatý Johannes ve vchodu svého obydlí s očima na stopkách a čekal na změnu stráží. Každá nová hlídka měla s sebou pro Johannesa drobek sušenky nebo kousek ryby, a když jsme se jen naklonili nad otvor, vyšel krab až na schody a napřáhl klepýtka. Přijal jimi drobek z našich prstů a utíkal nazpět do prohlubně, kde se posadil do vchodu a žmoulal jej jako školák, který si dává jídlo do úst rukama navlečenýma do palečnic.

Udržovali jsme přátelství se žralokem, který nás dnes doprovázel. Při obědě jsme jej krmili zvytky jídla, které jsme mu házeli rovnou do otevřené tlamy. Když tak pluje vedle nás, vypadá jako pes, který je napolovic nepřítelem lidí a napolovic dobromyslný a vlídně naladěný. Nedá se popřít, že žraloci dovedou být docela sympatičtí, pokud to nejsme my sami, kdo se jim octne v tlamě. Při nejmenším shledáváme zábavným mít je kolem sebe, s výjimkou, když se koupeme.

elotriel
05.11.2019 4 z 5

Jak se mi do její četby moc nechtělo a odkládala jsem ji až skoro na konec výzvy, tak se mi pak překvapivě líbila. Uchvátil mne způsob života na voru a hlavně barvitý popis okolo plujících obyvatel oceánu. Chvílemi jsem si přála být na voru a vidět to na vlastní oči.

Standa24
28.10.2019 5 z 5

Knížku jsem si přečetl díky čtenářské výzvě a rozhodně toho nelituji. Při čtení jsem se vrátil do svých chlapeckých let, kdy jsem dobrodružné cestopisy četl poměrně často. Účastníci expedice prožili neskutečné dobrodružství, ale měli také obrovské štěstí a to nejen během plavby, ale už před vyplutím, kdy se jim za poměrně krátkou dobu podařilo získat finance, dřevo na stavbu voru a mnoho lidí jim pomohlo a vyšlo vstříc.

Gabika9
23.10.2019 4 z 5

Cestopisy normálně nečtu, takže jsem byla mile překvapená, jak snadno jsem tento přelouskala. Žádná šílená kvanta dat a popisů a přitom jsem se obohatila o spoustu informací.

jprst
04.08.2019 5 z 5

V mládí jsem měl období, kdy jsem cestopisy přímo hltal, tenhle patřil a stále patří k mým oblíbeným.

Palorizek85
11.07.2019 5 z 5

Vynikající cestopis psaný lehce čitelným způsobem. I když nejsem příliš velkým fandou cestopisů, tento si právem zaslouží 5 hvězdiček.

Mabie
29.06.2019 5 z 5

Vrátila jsem se k ní po mnoha letech a pořád je to klasika.

Tedíkpikolík
12.04.2019 4 z 5

Příjemná kniha, která vás vtáhne na jakýsi vor a vyšle na moře někam do neznáma. Jen je trochu škoda, že od začátku víte, jak to vlastně všechno dopadne.

Messilina
24.03.2019 5 z 5

Co ještě napsat k tomu, co už tady bylo řečeno. Nic nového nemám, jen budu opakovat předchozí. Skvělá kniha, výborný cestopis. Snad bych za sebe jen doplnila postřeh, v knize bylo řečeno, že naše (bílá) rasa přišla s biblí v jedné a střelným prachem a kořalkou v druhé ruce. To je 100% pravda. Je škoda, že jsme si to uvědomili tak pozdě.

Stauff
14.02.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem měl, jako asi desetiletý kluk, půjčenou z knihovny snad 200 dní v roce. Tehdy to pro mě bylo to největší dobrodružství, nedosažitelné a přesto skutečné. Kon-Tiky, kouzlo, které na mě učinkuje i po letech.

aalma
11.02.2019 5 z 5

Krásná čtivá kniha. Skoro jsem cítila houpání vln.

makacek
29.01.2019 5 z 5

Velmi ctive a zajimave. O to lepsi, ze se pribeh zaklada na pravde.

BludickaJulie
15.01.2019 5 z 5

Výborne napísaná. Zaujme aj po rokoch, ktoré uplynuli od jej napísania.

Veríňák
03.12.2018 5 z 5

Krásné a dechberoucí vyprávění.
Výborně napsané a především popsané poměry na moři, podmořský svět, nadšení při spatření pevniny i vřelé přivítání od domorodců.
Jsem moc ráda, že jsem tuhle knihu dík Čtenářské výzvě objevila :)

rasputin
03.11.2018 5 z 5

Thor Heyerdahl – Ve znamení Kon-Tiki. Od malička je to pro mě jen nesmyslný shluk písmen, který byl napsaný na hřbetu jedné z knih v knihovně u mojí babičky. Kolikrát jsem ten shluk písmen četl a kolikrát jsem měl tuto knihu v ruce. Nikdy by mě nenapadlo si ji přečíst. Po mnoha letech jsem jí znovu objevil v bedně od banánů v městské knihovně. Zdarma k rozebrání. Sáhnul jsem po ní jenom proto, že mi byla z dětství povědomá, ale zanedlouho přišla čtenářská výzva a téma „kniha s tematikou moře.“. Již několik knih mě oslovilo díky tomuto počinu a jsem za to nesmírně rád, avšak zatím největší překvapení mi přinesl právě tento cestopis. Děkuji čtenářské výzvě a děkuji Thoru Heyerdahlovi!

roso.mak
19.10.2018 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha o dokonalých bláznech. Obzvláště doporučuji pasáž o lovu žraloků holýma rukama. SKVĚLÉ!

B4LU
07.08.2018 5 z 5

Skvělá dobrodružná kniha, přečtená za jediné odpoledne. Jestli jí můžu něco vytknout, tak jedině to, že jsem se k ní nedostal už tak před 15 lety. Dovedu si představit, že tehdy bych strávil minimálně pár dní vymýšlením konstrukce své vlastní lodi :-)

Simy
03.08.2018 4 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy a vzhledem k tomu že jsem vodák, tak se mi to prostě muselo líbit :)

Mooneylan
11.07.2018 5 z 5

Luxusni cestopis! Nechapu, ze jsem tak dlouho meskala s prectenim!

mořeplavba moře a oceány cestopisy

Thor Heyerdahl
norská, 1914 - 2002