Vítr z hor

Vítr z hor https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421394/bmid_vitr-z-hor-jHQ-421394.png 3 92 88

Ve válce s Příšerou série

1. díl

Do poklidného Taarského království vtrhli Ságové, uctívači kultu Temnoty, spolu s armádami nelidských chortojů, divokých horských opic posedlých démony. S armádou stvůr se Ságům podařilo podmanit si celý Taar a usednout na trůnu, poté rozpoutali válku i se všemi okolními zeměmi. V Jižním království žije Jon-thar Lovec, jeden ze synů lovce žijícího v horách. Jon i jeho bratři museli odejít do války proti armádám příšer. Temnota postupně vzala Jonovi všechno. Připravila ho o bratry, rodiče, první lásku, svobodu. Ukradla mu život v těch nejkrásnějších letech, na prahu dospělosti, nasadila mu okovy a na dlouhých osm let ho uvrhla do otroctví v Taaru. Jednoho dne se mu podaří uprchnout. A zde začíná jeho pouť. Pouť za svobodou a odplatou. Pouť za nalezením nové lásky a nového života... Romanticko-hrdinský fantasy příběh.... celý text

Kimka
29.12.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Krásný příběh, sugestivní popisy. Děkuji za zaslání. Těch pár nedostatků ráda prominu s ohledem na to, že jde o prvotinu. Nutně potřebuji další díl za který ráda zaplatím. A pokud kniha vyjde i v tištěné podobě s umírněnější obálkou (doporučuji obrázky v knize prohodit) rozhodně si jí pořídím.

Andy0892
28.12.2020 2 z 5

V první řadě chci poděkovat za zaslání knihy a omluvit se, že mi trvalo tak dlouho napsat sem těch pár řádek... Doufám, že mi autor odpustí i nějakou tu kritiku a vezme si všechny rady nás čtenářů k srdci, aby jeho další díla byla daleko lepší.

Dlouhé popisy okolí, které se opakovaly jako by měly vyplnit prázdná místa. S postavami jsem se bohužel taky moc nesžila. Dějová linka, tedy samotná myšlenka příběhu byla skvělá, jen pro mě nedotažená. Dialogy mezi postavami nefungovaly. Přišly mi nepřirozené, možná to bylo způsobeno tím, že jsem ani s jednou postavou nesympatizovala. Chemii mezi jednotlivými osobami jsem taky nenašla. Všechny vztahy byly vystaveny moc rychle vzhledem k okolnostem. Pominu násilnou linku... ta k příběhům někdy patří a měla v tomhle případě ukázat těžký osud hrdinů, jenže jejich chování tomu neodpovídalo. Konec je nakloněný pokračování, což bych autorovi doporučovala, možná by nebylo na škodu zvolnit, vystavět osobnosti svým hrdinům, zabývat se opravdovými pocity (vážně nejsem přesvědčená o tom, že když ženu tolikrát znásilní je schopná okamžitě navázat vztah) a pořádně se rozepsat na víc dílů než všechno stihnout v jedné knize.

Takže můj názor - rozhodně si kniha zaslouží váš čas, ne každému sedne, ale autor má určitě svůj potenciál. Přeji mu hodně úspěchů v dalším psaní.

Veruvys
27.12.2020 5 z 5

1.) Na začátku jsem měla výhrady ke způsobu stavby vět a volby slov (sem tam mě i v průběhu knihy nějaké slovo vytrhlo ze čtení, protože do děje nepasovala). Později se místy vyskytují opakující se věty a myšlenky. Po pár úvodních stranách ale nešlo o nic rušivého.
2.) Celkově je příběh postupně dobře vystaven, lze se v něm dobře orientovat, postavy jsou jasné, oddělené, zapadající do děje. Vše na sebe navazuje a dává smysl.
3.) Příběh se mi moc líbil. Souhlasím s dalšími komentáři, že vztah hlavních postav byl vybudován velmi rychle, ale asi mi to nevadilo.
4.) Kniha je velmi čtivá, poutavá a zatáhne vás do děje. Je možné, že si u čtení i pobrečíte (jako já :D ).

Celkově hodnotím velmi pozitivně a ačkoliv mám drobné výhrady, kniha se mi velmi líbila. Přečetla jsem ji během dvou dnů.
Příběh je uzavřený, ale umožňuje další rozvíjení příběhu. Váhala jsem mezi 4 a 5*, dala bych 4,5, ale volím 5.

Z fantasy patří k mým nejoblíbenějším dílům Zaklínač a Lord Darcy.

michaela.22
24.12.2020 5 z 5

Když jsem začala číst, netušila jsem jak skvělý příběh tato kniha skrývá. Moc děkuji přímo panu autorovi, který byl tak moc hodný a poslal mi svou e-knihu na recenzi. Fantasy příběhy čtu jen zřídka a rozhodně jsem nečekala tak skvělou knihu.

Oceňuji zejména originální děj, skvělé popisy, dokonalé vykreslení násilných scén, emocí i myšlení hlavních postav. Moc se mi také líbilo, jak autor pojmenoval hlavní hrdiny. Délka kapitol byla přiměřená a kniha se četla opravdu snadno a rychle. Hned mne vtáhla do děje a mohu ji všem doporučit.
Přesto mi na této knize vadily jisté maličkosti. Místy až přehnaně dlouhé popisy a souvětí trochu odváděly pozornost od děje.
Jediné co se mi opravdu nelíbí, je obálka knihy, protože příliš nezaujme a na první pohled bych nečekala tak skvělý fantasy příběh se surovým dějem.
Shrnutí: TATO KNIHA STOJÍ ZA PŘEČTENÍ. MOC SE TĚŠÍM NA DALŠÍ DÍL A NEMOHLA JSEM DÁT JINAK NEŽ 5 HVĚZDIČEK. :-)

Natálie740
15.12.2020 3 z 5

Stejně jako hlavní hrdina knihy, jsem i já sváděla nelehký boj, především se stylem psaní. Mnohdy se v díle objevovala příliš dlouhá souvětí a kvůli absenci dialogů děj ztrácel spád. Navázání vztahu mezi hrdiny bylo náhlé a uspěchané, celkově mi jejich přemýšlení přišlo až moc naivní.
Nakonec jsem celou knihu dočetla a i přes některé nesrovnalosti se mi líbila. Věřím, že jsme o tomto autorovi neslyšeli naposledy a dočkáme se pokračování.

LadyAlena
14.12.2020 5 z 5

hodnotím velmi kladně, povedená prvotina, budu se těšit na další a pokud již budou k zakoupení, určitě na oplátku další díly koupím a finančně podpořím autora :-) děkuji za poskytnutí čtiva zdarma

Fortuna7
12.12.2020 3 z 5

Děj se mi líbil, ale za mně byla rozhodně nejlepší linka Ya-ny. Autor na začátku skvěle vystavěl svět, takže jsem hned vše pochopila. V celé knize mi občas chyběly přímé řeči, což je trochu chyba, protože autor umí psát vtipné dialogy. Líbí se mi, že když autor přidal nějakou novou postavu objevila se víckrát a všechny postavy v knize měly smysl (nebyly tam navíc). Někdy jsem se ztrácela v tom, kdo příběh zrovna vypráví. A i když nejsem ten typ, kterému v knize vadí ňáké to násilí, tak tady ho bylo opravdu hodně...
Ale celkově se mi kniha líbila.

sabca.0207
12.12.2020 3 z 5

Začátek knihy byl poutavý a čtivý, i když místy věty působily trochu kostrbatě, ale časem se autor vypsal a začalo to být plynulé. Moc se mi líbila trocha poetičnosti, co ze stránek dýchala a rozvleklé popisování okolí a pocitů, to mám na fantasy ráda. Co mi ke konci začalo vadit byly repetitivní myšlenky postav a stále se opakující věty.
Už od začátku jsem cítila jistou podobnost s Barbarem Conanem a čím jsem se posouvala v knize dál, o to víc jsem ten pocit měla. Neříkám, že je to špatně, příběhy o Conanovi jsou naprosto skvělé a jsem ráda, že jsem si něco na ten styl mohla přečíst.
Postavy byly charakterní a u Ya-ny byl i trochu nastíněn charakterní posun. Občas jsem vůbec nechápala chování a rozhodnutí hlavních hrdinů, ale přisuzují to spíše tomu, že jsem se nedokázala do jejich situace moc vžít. Láska mezi Jiném a Ya-nou se mi ze začátku líbila, i když to teda bylo rychlé zažehnutí. Ale postupem času to začalo být trochu rušivé a přišlo mi, že se z Jona stal trochu podpantoflák, ale dobře v anotaci je přímo napsané Romanticko-hrdinsky, takže to do příběhu tak nějak patřilo.
Co teda bylo skvělé, tak to byl příběh. V momentě když už to začalo být dlouhé, tak autor napsal nějaký zvrat a celý děj se zase rozeběhl nanovo. Prostě správná dávka napětí ve správný čas.
Nakonec to hodnotím jako skvělou prvotinu a neskutečně moc se těším na další autorovy knihy, protože věřím, že to bude lepší a lepší a já se do nich s chutí pustím, protože tuším velký potenciál. Moc děkuji autorovi za zaslání eknihy.
Jo a musím vyzdvihnout obálku, ta je prostě dokonalá!

Veve721
08.12.2020 4 z 5

Pohled na obálku knížky vyvolá dojem hrdinské fantasy na styl Barbara Conana a po dočtení můžu konstatovat, že v tomto případě byl první dojem zcela správný. Kdyby se mi někdo pokoušel tvrdit, že jde o doplňkovou knížku série o Conanovi, nejspíš bych mu to na drobný okamžik i uvěřila, protože hlavní hrdina Jon je podobný nepřemožitelný silák, kterého nepokoří ani hektolitry krve, kterou při svých dobrodružstvích ztratil, ani několikanásobná převaha nepřátel.

Zhodnocení bylo poměrně tvrdým oříškem. Přemýšlela jsem nad třemi, čtyřmi, dokonce i pěti hvězdičkami, protože mě čtení opravdu bavilo, ale na druhou stranu vidím i prostor pro budoucí vylepšení. Styl psaní se mi líbil, dýchala z něj atmosféra poctivých dobrodružných fantasy legend, ke kterým Vítr z hor jasně směřuje. Oceňuji pokus o navrácení se k tak trochu "retro" hrdinům pro pořádné chlapáky. Zároveň je ale místy cítit, že jde o autorovu prvotinu - naprosto dokonalé akční scény s cákající krví a useknutými končetinami lítajícími vzduchem (které jsou zjevně Andyho silnou stránkou) se střídají s příšerně naivní romantickou linkou. Obzvlášť v případě Ya-Nina bratra Sala a jeho dívky. Jednu lásku na první pohled dokážu strávit, ale osudově se zamilovat po dialogu na půl strany vyznívá vážně nedůvěryhodně. Taky bych ubrala kurzívy i citoslovcí (Pcháá, Cháá,...) a dala bych si bacha na opakování informací. Ale jelikož bych si rozhodně ráda přečetla pokračování Jonova příběhu, hodnotím knížku 4 hvězdičkami jako motivaci pro autora vydat druhý díl, na který se už teď moc těším.

lady.k
07.12.2020 5 z 5

Děkuji autorovi za zaslání knihy. Jak už psali ostatní, kniha se mi moc líbila.
Budu se těšit na další knihy.
Nejsem kritik, každému, se líbí něco jiného ;)

jewarix
04.12.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila. Je psaná čtivým a nesmírně poutavým stylem, který nás neustále nutí čist dál a odhalovat nová tajemství děje. Přestože fantazy není zrovna mým nejvyhledávanějším žánrem, publikaci jsem si oblíbila a určitě se k ní v budoucnu opět vrátím. I přes občasné chybičky si myslím, že je dílo zdařilou prvotinou autora, která si své čtenáře zcela jistě najde. Mnohokrát děkuji autorovi za poskytnutí E-knihy k recenzi.

chodícírohožka
28.11.2020 3 z 5

Na knihu jsem se docela těšila a její začátek mi uchvátil. Byl zajímavý, napínavý, otevíral nový svět a jeho zákonitosti a především nádherně popisoval prostředí, ve kterém se hlavní postava pohybovala. Části, v nichž autor vykresluje okolí považuju celkově za nejlepší z celé knihy - jsou úžasně lyrické a ztvárňují se čtenáři před očima. Moc se mi také líbila mytologie severských bohů, která mi připadala známá a přesto originální.
Samotný příběh nebyl špatný, i když mě nedokázal ničím překvapit. Příliš se nezadrhával ani neodbočoval. Sem tam se objevila menší nesmyslná chybička, která mi však zpravidla nijak nevadila.
Co mi dělalo problém, byla přímá řeč, která na některých místech působila až nepatřičně knižně, zatímco na jiných sklouzávala k obecné či přímo čecháčkovské češtině (což by zase tak nevadilo, kdyby různá mluva charakterizovala různé postavy - to, že jedna postava mluvila chvíli spisovně a hned zase "s přízvukem", na mě působilo poněkud rušivě - i když nejrušivější na promluvách postav bylo neskutečně iritující "chá" apod., které ne vždy dávaly smysl).
Na můj vkus bylo v knize příliš mnoho romantiky (a to se považuju za romanticky založeného člověka). Trochu mi vadilo neustálé opakování frází o tom, jak moc se všichni milují a co všechno pro sebe dělají a ještě udělají. Myslím, že hloubka citů hlavních hrdinů byla poměrně jasně patrná a tedy nebylo třeba o ní neustále tokat.
Celkově kniha nebyla špatná, některé pasáže by se daly trošku osekat, černobílé pojetí dobra a zla lehce zešedit... Ale vyprávěcí jazyk bych určitě neměnila, nádech eposu, který příběhu dával, se mi moc líbil.

Nunee
27.11.2020 4 z 5

Dávám vysoké hodnocení, protože si myslím, že si ho jako autorova prvotina tato kniha zaslouží. Příběh nikde nezadrhává, jede pořád na plné obrátky a nesouhlasím s komentářem, že pasáž s harémem byla zbytečná, protože tam Ya-na poznala postavu, která pro ni a pro Jona byla dost klíčová v dalším dění.
Po přečtení jsem byla velmi příjemně překvapená a těším se na další díl
Jako velké plus vnímám, že v prvním díle autor uzavřel příběh těchto hrdinů a v příštím se můžeme těšit na hrdiny jiné s jinými osudy :-)
Plný počet nedávám jen proto, že na můj vkus bylo dobro a zlo až příliš konkrétně pojmenováno.
Každopádně, tato kniha určitě stojí za přečtení.

Akin309
21.11.2020 3 z 5

Veľmi rada by som poďakovala autorovi za zaslanie knížky. Na jeho prvú knižku to bolo dobré a prajem mu veľa šťastia pri ďalších knižkách.
K recenzii zo začiatku som sa trochu nevedela začítať a vadili mi dosť dlhé popisky ale keď som sa dostala tak do štvrtky tak to už išlo samo. Pre mňa sa vzťah Ya-ni s Jonem vyvíjal až poc rýchlo. Čo sa mi páčilo bol svet, ktorý autor svojím príbehom vytvoril.
Koniec knižky bol taký otvorený takže si myslím, že by sme sa mohli dočkať aj pokračovania na ktoré sa teším.

alekis
17.11.2020 3 z 5

Podobně jako asi všem ostatním komentátorům zde, i mně autor nabídl svoji knihu k posouzení.
Někdy dříve by mě tato heroicko - romantická fantasy nejspíš naprosto okouzlila, dnes už, po tolika přečtených knihách, mě okouzlí máloco. Přesto Vítr z hor stojí za přečtení, pokud čtenáři - čtenářce nebude vadit pár maličkostí, které se dají snadno překonat. Baladický, až archaický jazyk, připomínající staré pověsti, místy zbytečně dlouhá souvětí, a hlavně, občasné příliš dlouhé "vykecávání" postav - kvůli vysvětlení některých záležitostí, či tak podobně. Příběh samotný je podle mého názoru zkonstruován dobře a autor má našlápnuto k pokračování.
Přeji úspěch! :-)

Verunka4444
16.11.2020 4 z 5

Asi tak:Červená knihovna to rozhodně není,prvních 30 stránek byl bez dialogů,na což nejsem zvyklá,ale pak už se to pomalu rozjíždí.Nevím proč mi utkvělo v hlavě pojídání syrových krys v kanálech :) Opilecká písnička byla také super.V knize je hodně násilí,ale k příběhu to rozhodně patří.Láska byla také fajn,nic přehnaného,takže suma sumárum:příjemné čtení.
Děkuji autorovi za zaslání knihy,byl to příjemně strávený večer :) Obdivuji odvahu vyjít ven se svojí prvotinou a třeba to povzbudí další autory.Knih není nikdy dost.

Monolit0713
13.11.2020 5 z 5

Podle mě skvělá knížka. Sympatický hlavní hrdina i ostatní postavy, skvěle popisované prostředí, děj měl neustálý spád a MOC mě to bavilo. Hlavní hrdina měl kopu štěstí, ale ne zase tolik, aby působil nesmrtelně. Násilí je tady nutnou součástí, ale nepůsobí přehnaně, stejně i sexuální scény. Těším se na další knížku.

knihojed
13.11.2020 4 z 5

Hodnocení? Tak nějak mezi 3 a 4 hvězdami. S poděkováním autorovi za poskytnutí knížky k přečtení připojuji krátkou recenzi.

monci6485
09.11.2020 4 z 5

Nejsem čtenář fantasy žánru, takže nemůžu srovnávat. Hodnotím slabší 4.
Autor umí skvěle popsat násilí a to mě v knize nejvíc bavilo. A že je ho tam opravdu hodně. Utrpení otroků, krutost vládců a boj o život.
Co se mi ale nelíbilo je nesmrtelnost hlavního hrdiny (to je i jiných knihách) a erotika. Ani jazyk by nemusel být tak spisovný a strojený.
Děkuji autorovi za knihu a přeji hodně štěstí v dalším psaní.

CleoXandra
09.11.2020 4 z 5

Děkuji autorovi za poskytnutí kopie jeho díla. Své poznatky jsem vložila do recenze.