Ve světle nebo ve stínu

Patnáct světoznámých prozaiků se nechalo inspirovat dílem Edwarda Hoppera a na jeho motivy napsali každý svůj originální příběh. Další připojila Gail Levinová, kunsthistorička a známá odbornice na Hopperovo dílo. Poslední přidal Lawrence Block, autor více než padesáti bestsellerů, který rovněž povídky sestavil do této antologie. Každá ze sedmnácti povídek je uvedena barevnou reprodukcí obrazu, z něhož spisovatel čerpal. Vyprávění se ujali mistři pera a autoři bestsellerů z různých žánrů. Nechybějí ani takoví velikáni, jakými jsou Stephen King, Lee Child či Joyce Carol Oatesová. K nim se přidala i řada dalších, například Michael Connelly, Megan Abbottová, Justin Scott (nazývaný „Dickem Francisem jachtingu“) či mistr detektivního thrilleru Jeffery Deaver. Můžete se těšit na širokou škálu žánrů, od hororu, přes detektivku až po povídky tajemné, fantastické či romantické. Obrazy amerického realistického malíře Edwarda Hoppera jsou plné osobitého kouzla a nejen milovníky umění vybízejí k objevování příběhů v nich ukrytých. Díváme se na ně a jsme vtahováni do jejich světa. Co všechno se za nimi skrývá?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/331341/ve-svetle-nebo-ve-stinu-zAX-331341.jpg 3.214
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Metafora

In Sunlight or In Shadow, 2016

Kniha Ve světle nebo ve stínu

trudoš
30.09.2017

Spíš než plnohodnotnou antologii povídek připomíná kniha sbírku textů, jež autoři odevzdali po zhlédnutí výstavy obrazů Edwarda Hoppera, a ty pak byly následně přiloženy k průvodní brožuře. Protože jako doprovod k obrazům fungují povídky skvěle. Ale to je asi tak všechno.
Většina spisovatelů sice dovedně zachycuje atmosféru požadované malby i doby, bohužel málokdy se jim podařilo vložit do příběhu zápletku. Fungovalo to na mě jako pohádka bez morálního ponaučení. Protože odeberete-li textu obraz, přestane najednou fungovat, lépe řečeno začnete tápat nad tím, co chtěl básník vlastně říci. Najednou je to jen suché konstatování životní situace, která vás napadne, když se zahledíte na nějaké Hopperovo dílo, ale nic víc.
Jsou tu ovšem i světlé výjimky, které zvládly jedno s druhým, tedy zadání i kvalitní výsledek - Joe R. Lansdale, Craig Ferguson, Michael Connelly či Joyce Carol Oatesová. Celkově ale můj výsledný dojem z antologie valný není a obávám se, že zůstane knihovně navždy zapomenuta.

johannis
30.07.2017

Velmi zajimave pojata kniha. Jednak mi rozsirila obzory stran Hopperovych del a jednak jsem se seznamila s dalsimi spisovateli. Je ale pravda, ze ne vsechny povidky byly chytlave, ale to uz je otazka vkusu. Jine ovsem byly bravurni a prekvapive. Za me doporucuji.

Humr
14.07.2017

Musím souhlasit se Siriem, že kniha mohla být větší, aby vynikly Hopperovy obrazy. O ty přece šlo. Když už by to knihu velmi prodražilo, mohl se zvolit aspoň formát na šířku. Přišlo mi až směšné, jak byly obrazy na šířku malé.
Povídky byly velmi rozdílné úrovně a řekl bych, že se na kvalitě podepsal i překlad, který mohl být lepší. Díky této knize jsem se seznámil s některými autory, které si vyhledám.

Gracian1964
18.06.2017

Páčia sa mi Hopperove obrazy, tak som si kúpil aj túto knihu, čo už...všetky poviedky som prečítal, okrem jednej, Zátiší 1931, ani neviem, prečo som ju nedočítal, asi ma nudila, možno nabudúce...mne sa zdalo, že poviedky majú veľmi kolísavú úroveň, nenadchla ma priveľmi ani poviedka od môjho obľúbenca Kinga, a to už je čo povedať, kedže toho ja uctievam takmer ako kult, hm...pekná blbosť, čo? Bol som zvedavý aj na Childa, toto je už druhá poviedka, čo som od neho čítal a musím kruto poznamenať, že oproti jeho skvelým románom, či ako ich nazvať, je toto úplne o ničom...ale pripúšťam, že som len naprostý idiot a vôbec tomu nerozumiem, hehe....zato sa prikláňam k názoru predchádzajúceho komentátora, že poviedka Premietač je najlepšia a famózna....ďalej sa mi páčila Postarat se o přítele, Noční okna, Podzim v bufetu...ani Connely nebol úplne na zatratenie, ale čakal som od neho viac....nuž tak...ale obrazy sú to pekné...mať tak doma aspoň jeden originál, hm...to by bylo něco....

Ailin
10.05.2017

Velice pozoruhodná kniha, která obsahuje celkem asi 17 povídek. Každý autor napsal povídku spjatou s jedním obrazem. A je velice zajímavé sledovat, jak si který autor se ,,zadáním" pohrál. Nejvíce převažují povídky detektivního charakteru.

petrarka72
16.04.2017

Nápad za pět hvězd (ano, Edward Hopper je fascinující), provedení mezi dvěma až třemi (povídky originalitou, úrovní i stylem málokdy převyšují obrazový vzor). Top 3 - Lansdale: Promítač, Christopher: Pokoje u moře, Ferguson: Postarat se o přítele.

Sirius
04.04.2017

Obvykle rozměr knihy neřeším, ale tady je vyloženě škoda, že nebyl použitý větší. Uvnitř jsou totiž reprodukce obrazů od Edwarda Hopppera a takhle prostě nepůsobí tak výrazně. A co se samotnýho obsahu týká - hodně autorů k zadání asi přistoupila tak, že si vybrala jeden obraz a zkusila si popsat, co se na plátně vlastně děje. Což znamená, že ve většině případů z toho vylezly řemeslně zvládnutý pocitovky a taky několik lechtivějších epizod. Naštěstí ale dorazí i plnokrovný příběhy - tady naprosto exceluje Lansdale se svým Promítačem. Fakt nechápu, že tady ten spisovatel není vydávaný ve velkým. A hned za ním je Michael Connelly s dalším "případem" Harryho Bosche, ale taky Jonathan Santlofer, od kterého bych si ještě v budoucnu něco rád přečetl.

Autoři knihy

Lawrence Block
americká, 1938

Kniha Ve světle nebo ve stínu je v