Ve stínu Saganamiho

Ve stínu Saganamiho https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8918/ve-stinu-saganamiho-8918.jpg 5 54 8

Ostrov Saganami série

Hvězdné království Mantichora opět válčí s republikou Havenem. Studenti posledního ročníku Akademie Královského mantichorského námořnictva odcházejí po vyřazení přímo do žáru boje. Tedy kromě kadetů odvelených na těžký křižník HMS Hexapuma. Ti jsou posláni do hvězdokupy Talbott, do závětří daleko od fronty, aby podporovali mírové začlenění hvězdokupy do Hvězdného království na základě svobodné vůle jejích občanů vyjádřené v referendu. Takové nudné vyhlídky nejsou právě to, co by žáci Honor Harringtonové očekávali. Jenže věci nejsou tak klidné a jednoduché, jak se zdají. Pirátům, teroristům, genetickým otrokářům, pašerákům zbraní, lokálním politickým odpůrcům, arogantním byrokratům Solárního svazu i hrabivým obchodním korporacím stojí v cestě jenom Hexapuma, její válkou unavený kapitán a žáci Honor Harringtonové. Oporou jim je jenom tradice Edwarda Saganamiho. Tradice, která od královských důstojníků někdy vyžaduje čelit nepředstavitelné přesile... a zemřít v boji.... celý text

Literatura světová Válečné Sci-fi
Vydáno: , Polaris

The Shadow of Saganami , 2004

ArrowM
12.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Ve stínu Saganamiho je za mně jedna z nejsilnějších novějších (ehm ehm 2009) knih Honorverse a za mě jedna z těch nejlepších. Zvlášť poslední knihy nejsou nějak extrémně napínavé (můj nejoblíbenější případ je Jacob Zavala a jeho pět torpédoborcům proti admirálu Dubrovskaje a jejím šesti (edit čtyřem) bitevním křižníkům, kde největší problém představuje Zavalova neschopnost několikanásobně silnější solariány nezmasakrovat). Oproti Stínu svobody a Stínu vítězství je kniha výrazně uzemněnější a skutečně se soustředí na postavy z jedné jediné lodi, jejihž potenciálu využívá na maximum, a to ať už Ajvarse Těrechova, naší známé Ginger Lewisové, Helen Zilwické nebo Abigail Hearnsové. Máme tu i scény odjinuď, ale jádro příběhu - tím myslím jak dějové, tak emocionální - je pevné a jasně dané - HMS Hexapuma, kapitán Ajvars Těrechov a hvězdokupa Talbot, chtějící se takříkajíc nechat anektovat a zachránit se před smrtícím objetím Solárního svazu a jeho Úřadu pro pohraniční bezpečnost - a samozřejmě lidé, toužící urychlit ono objetí a udržet Mantichoru hezky daleko. Máme tu tak teroristy, bojovníky za svobodu, intrikánské mesany a zkorumpované solariánské klientské státy, (zdánlivě) neschopné admirály a notnou dávku napětí ve finální bitvě. Skoro jako z prvních knih jako Stanice Bazilišek, Čest královny nebo mé oblíbené - Mezi piráty. Takže nezbývá než zopakovat - v rámci žánru a celkově dobrého literálního světa výborných pět hvězd.

Hadati
26.01.2024 5 z 5

Weber nám zde zkomplikoval, jak správně číst postupně knihy z Honoverse, protože v době děje této knihy se odehrávají celkem tři série paralerně, kdy se vyprávění částečně proplétá mezi sebou. Nejvhodnější je podle mě číst knihy takto: Koruna otroků, Ve stínu Saganamiho, Za každou cenu, Pochodeň svobody. Beru to podle toho, jak se nový nepřítel Mesa postupně čím dál více odhaluje.

Ve stínu Saganamiho je ze světa Honoverse, ale Honor se v ní nevyskytuje. Naopak je tu dán prostor novým postavám. Zejména kapitánovi Hexapumy Těrechovovi a kadetu Helen Zilwické. Honor díky svým úspěchům bude již těžko velet jen jedné lodi. Díky tomu, že se děj Saganamiho odehrává ve vzdálené soustavě, tak si však můžeme opět užít bojů v malém uskupení. V tomto případě jedné lodi a pak velmi slabé eskadry, které velí právě kapitán Těrechov.

Přestože se dočkáme dvou vesmírných soubojů hlavním tématem je politická snaha hvězdokupy Talbott o dobrovolném připojení se k Hvězdnému království Mantichora. Politické hrátky ale tuto snahu značně ohrožují. K tomu se jak kapitán Těrechov, tak i politici snaží vyřešit hrozbu teroristickou hrozbu od lidí, kteří se nesmířili, že se stanou součástí Hvězdného království. Zejména řešení teroristické otázky je pak nové.

Kromě toho zde ale také začínají vystrkovat růžky noví nepřátelé – zejména Mesa plus Lidské pracovní síly a Úřad pro pohraniční bezpečnost Solárního svazu.

Kobalt
16.11.2023 5 z 5

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl dvanáctý, první díl série Ostrov Saganami: Ve stínu Saganamiho

Druhá z vedlejších Honorverse sérií je tady, na rozdíl od špionážní Koruny otroků je tato typicky námořní military scifi. Dokonce se přímo u tohoto dílu jakoby vracíme ke kořenům série s Honor, dostáváme totiž jednodušší příběh, jednoho kapitána a jednu loď. Také pár nových tváří a několik staronových, které známe již z předcházejících povídek a knih. Přivítejme tak kapitána Terekhova, Ginger Lewis a Aubreyho Wandermana, Abigail Hearns a kadeta Helen Zilwickou.

Kniha velice blízko navazuje na události z Války cti (a odehrává se skoro současně s Za každou cenu), Mantichorské království se rozšiřuje směrem skrz nové vyústění křižovatky červích děr do hvězdokupy Talbott. Všechny místní státy, ohrožené rozpínačskou politikou Solariánské Frontier Security, by se rády spojily pod benevolentnější Mantichorskou vládou. Na poměry Mantichory se jedná o zaostalý kus Galaxie, který ale může být vítanou ekonomickou posilou, už počtem svým obyvatel. Všichni tyto obyvatelé ale samozřejmě nechtějí to samé, někteří se uchylují i k ozbrojenému násilí. Tito teroristé budou ještě problém.

Do této situace se dostává HMS Hexapuma a její již zmíněná posádka s úkolem patrolovat místní cesty, likvidovat piráty, ukazovat mantichorskou vlajku a hasit požáry a problémy. Už díky zmíněným teroristům to tak jednoduché nebude, navíc když se ukazuje, že je možná něco spojuje. V pozadí se pak řeší politické vyjednávání o vstupu celé hvězdokupy pod Mantichorskou správu, některé místní státy jsou ale možná také zapojeny do pro vznikajících problémů.

Dostáváme excelentní příběh, jak ze starých dobrých dob Honorverse, ve stylu Stanice Bazilišek, Čest královny a Mezi piráty. Možná škoda že už u dalšího dílu tento více komorní styl opět opustíme, situace v Talbottu si vyžádá pozornost více než jedné lodi.

Kapitán Kobalt, RHN

lampernaqui
25.08.2016 4 z 5

Jak to pan autor dělá? Zatím nevím o žádné knize z Honnorverse, která by byla slabá. Příběh pokaždé výborný, neodfláknutý, vesmír promyšlený tak, že mohou jiní autoři závidět. Tentokrát znovu začátek další série, setkáme se s několika známými postavami a přijdou si na své milovníci vesmírného politikaření (já) i ti, co mají rádi bitvy. Ono se nedá ani jednomu vyhnout, když se chtějí k Mantichoře připojit nové světy, ale část obyvatel je prostě proti tomu.

lanusinka
22.06.2014 5 z 5

Pěkný návrat od bojů flotil k bojům jedné lodi. Weber navíc pěkně využívá postav v Honorverse již dříve představených...

Eigis
03.03.2014 5 z 5

Weber má nesporný cit pro ztvárnění postav svých knih. I když jsou jeho hrdinové skvělý bojovníci, autor neváhá odhalit i jejich lidskou stránku. Příběh samotný měl nepochybný spád a jen velmi málo hluchých míst. Jednoduše další skvělý zážitek z Honorverse.

Ládja
30.07.2012 5 z 5

Krásná změna příběhu a dalšího, nového nasměrování děje.

vic11
24.08.2011 5 z 5

Další slibně vypadající začátek nového příběhu, těším se na pokračovaní.