Zemí Škipetarů

Zemí Škipetarů https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309/bmid_zemi-skipetaru-QGu-309.jpg 5 209 11

Na počátku pátého dílu cyklu, utečou Mübarek a jeho přisluhovači z vězení. Při jejich pronásledování Kara ben Nemsí a jeho přátelé projíždějí především tou částí dnešní Makedonie, která je obývána nebezpečnými Škipetary (starší český název pro Albánce). Na své cestě se setkávají s podplacenými tureckými četníky i soudci a ubrání se mnoha zákeřným úkladům. Mübarek je sice zraněn, ale přesto on i tajemný Žut stále unikají. Hrdinové se při sledování jejich stop dostávají až do vesnice Rumelie, poblíž Skopje.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Olympia

Durch das Land der Skipetaren , 1892

Kuža007
Kuža007
03.07.2023 5 z 5

Krásná nostalgie dětství. Knihou Zemí Škipetarů pokračuje hexalogie Ve stínu pádišáha, která představuje jedno z nejlepších děl Karla Maye. Příběh pokračuje tam, kde skončil předešlý díl. Kara a jeho přátelé pokračují v boji s Mübarekem. Pronásledují ho až do Skopje a Severní Makedonii. Cestou musí projít přes nebezpečné Škipetery (Albánce), podplacené turecké četníky a soudce až se nakonec opět utkávají s Mübarekem. Mübarek se sice zraněn, ale dál i s tajemným Žutem uniká. Příběh graduje a dostává se do finální fáze. Na motivy tohoto románového cyklu vznikly i tři filmy, které sice kvalitou knihám nedosahují, ale mají skvostné herecké obsazení: Lex Barker jako Kara ben Nemsí, Ralf Wolter jako Hádží Halef Omar al Gossarah a Marie Versini coby hlavní ženská hrdinka každého tohoto příběhu.

heavy66
heavy66
08.07.2022 4 z 5

Jako kluk jsem sbíral známky a netušil, jaká země se skrývá za označením Squiperia. Až jsem si přečetl pátý díl Ve stínu pádišáha!
Kara ben Nemsí a jeho tým pokračují v boji proti mezinárodnímu gangu nebezpečných zločinců. Tváří v tvář našim hrdinům se naplno projeví nedostatek inteligence, odvahy a strategického uvažování nepolepšitelných kriminálníků.
Bandité jsou různých národností a je pozoruhodné, že největšími lumpy jsou Arméni a Řekové. V době, kdy autor sérii psal, začínaly v Turecku masakry arménské menšiny. Byl ovlivněn dobovou propagandou?

Disease
Disease
25.11.2019 5 z 5

Ještě vtipnější než předchozí díl, epizoda s doktorem "Mučidlem" je výborná. A navíc do party padouchů přibývají Alacyové!

Kakho-Oto
Kakho-Oto
08.07.2019 5 z 5

Během stíhání Manacha el Barši, Baruda el Amasata (tvar Amáza neuznávám, není uveden ani v Karl-May-Wiki) a uprchlého žalářníka se Kara, Halef, Omar (nikoliv Umar) a Osko střetávají stále s dalšími a dalšími zločinci ze Žutovy bandy. Přirozeně ve všech případech vítězí strana dobra, a to i přes Karovo kontraproduktivní šetření životů padouchů (jsem rád, že Kara ben Nemsí alias Old Shatterhand není postavou typu Ramba, ale třeba v tomto cyklu se jedná vyloženě o opačný extrém). Všechny epizody knihy mě velmi bavily: závěr dění ve Strumici, první střet s Aladžii, doktor Cefatas (v překladu Mučidlo!), dočasné zajetí kladných hrdinů v chatrči v rokli (jedna z top epizod celého cyklu), Manachův vražedný útok na Karu, přemožení Hajdara, dobrodružství ve Věži staré matky, pronásledování Suefa. Celkové hodnocení: mírně nad 90 % (opravdu těžko říct, zda se mi více líbí Pouští nebo Zemí Škipetarů)

jadran
jadran
30.01.2019 5 z 5

Jestli čtvrtý díl byl trochu (ale opravdu jenom trochu) fádní, tak potom v této části to už zase nabírá obrátky a je to to pravé "westernové" pojetí. Tedy pronásledování, boje se zloduchy, kteří sice unikají, ale mají i první ztráty a na scéně jsou konečně všichni (s výjimkou Žuta), které čeká neodvratný osud - tedy více než spravedlivý a v osobě Kary i humánní trest, který jim ale ve většině případů přinese spíš jejich vlastní počínání. Zajímalo by mě, v které době se vlastně uvedená story odehrává, protože nikde není ani zmínka o tom, že na Balkáně ono Řecko bylo samostatné již od roku 1830 a zrovna Osko, pocházející z Černé Hory byl vlastně taky z nezávislého státu - Černá Hora vlastně nikdy Turky nebyla zcela ovládnuta zpacifikována a v oné době (poslední třetina 19. století) to byl stát, představující svojí rozlohou a počtem obyvatel raritu. Oni zločinci, které Kara s Halefem a zbylými dvěma společníky pronásleduje jsou občas prezentováni jako příslušníci protitureckých "čet", které na území osmanské říše posílali jak také de facto nezávislí Srbové, tak Řekové a nebo bulharští komité (období vzniku nezávislého Bulharska a uznání faktické nezávislosti Srbska, již zmíněné Černí Hory a se kryje s přelomem sedmdesátých a osmdesátých let) a ono pomezí Makedonie a budoucího Bulharska (Melnik) bylo skutečně horkou půdou už tehdy. May už tady zcela opouští historické vsuvky a kromě opakujícího se celkem asi realistického popisu "úrovně" turecké státní správy a vztahů mezi etniky se už soustřeďuje na vlastní honičku. Líbí se mi ono jánošíkovské pojetí filantropie, se kterým je spokojen hlavně Halef (a které je stejné, jako dneska u tzv. neziskovek - peníze druhých rozděluji já a já jsem ten dobrý, i když Halef a Kara rekvírovali prachy hlavně svým zločinným nepřátelům...). Zábavný je i popis jeho nervozity, když Kara chce za každou cenu platit třeba v hostincích a projevuje onu typicky středoevropskou (a trochu falešnou) "upejpavost". Také by mně zajímalo, jestli ona dráha, jejíž stavba se objeví v samém závěru tohoto dílu je součást oné slavné trasy z Vídně do tehdy hlavního města Osmanské říše, kudy jezdil později Orient express. Jediné, co mně na VI. až VI. dílu vadí je, že mám ono vydání z roku 1972 a tyto díly jsou kromě jiného písma vytištěny na podstatně horším papíře, čímž trpí nejen text, ale především nádherné ilustrace Gustava Kruma.

Pavelpi
Pavelpi
28.07.2018 5 z 5

Páté pokračování celého cyklu je také velmi zajímavé.Přesto,že jsem tuto knihu četl již několikrát,neustále se mi líbí a dokáže mě udržet v napětí.

PineApple014
PineApple014
10.09.2017

Co mám dodat. Opravdu se nesluší mít ruce na zadku, když mluvíte s efendim. XDDD Kara zkouší na lidi kouzelnické triky, bojuje s Alacyi a zvrtne si při tom kotník. Kameny ho asi moc rády nemají.
Halef použil Karovy vysoké boty jako spižírnu.
Sádrová bitva s doktorem Mučidlem je dokonalá :)
Není radno dávat Karovi do omelet krysí jed.
Halef rád vyvádí klukoviny; kupříkladu vykoupat lidi, co se je právě pokusili zavraždit, ve studené vodě pomocí zahradní stříkačky.
Když Kara zachránil Zoru z rozvodněné řeky, Halef se ho zeptal:
"Napil ses, sidi?"
Kara na to zajímavě odpověděl: "Ano, a chutnalo to skoro jako pivo handžiho v Dabilje."
"U Alláha, takové napití bych si radši odepřel."
Summa sumárum, všechno, co mě na této knize pobavilo (a co mě právě napadlo!)

Richie1
Richie1
11.01.2017 5 z 5

Pátým dílem je trochu natahovaná základní zápletka - pronásledování zločinců, kteří postupně směřují k hlavě celé organizace - k tajemnému Žutovi. Přesto je i tento díl velmi čtivý, napínavý a zábavný. Souboje Kara ben Nemsí s divokými Škipetari - krvežíznivými bratry Alacy nebo se statečným Hajdarem - jsou tou pravou dobrodružnou četbou, kterou mám na mayovkách rád. Zajímavá a trochu nezvyklá je i dějová linka, kdy je hlavní hrdina zraněn a není plně schopen všech obvyklých náročných fyzických výkonů - i za této situace však zachovává nadhled nad situací a umí v boji proti nepřátelům využívat všech výhod, které se mu nabízejí. A přitom i prokazovat dobrotivost těm, kteří si to zaslouží. 90%

martin č.
martin č.
23.04.2015 5 z 5

Vynikající série, umocněná i krásným zpracováním vydavatelství Olympia. Krásné kresby Gustava Kruma vystihující atmosféru.
Pro všechny díly platí, že popisy ušmudlaných Turků, Arabů, či Balkánců, prostě všech lenivých synů Orientu, patří k tomu nejvtipnějšímu z pera Karla Maye vůbec.

1) První díl Pouští začíná několika samostatnými epizodami v Tunisku a Egyptě uvádějícími do děje pozdější padouchy, pak už se děj ale usazuje a začíná běh napříč Arábií, Old Shatterhand - zde Kara ben Nemsí prchá z Mekky, jeho průvodce Hadží Halef Omar je vtipný chlapík a skvělý a neohrožený ochránce, Šejk Muhammad Amín důstojný představený kmene Haddadů, Ajša z kmene Atejbů podmanivá a ojedinělá, ale kdo mi učaroval nejvíc? Sir David Lindsay! Je dokonalý. Pravý Angličan, vědom si své britské převahy nad okolním světem. Neumí kváknout ani slovo jinak než svou mateřštinou a je tak na Kara ben Nemsího odkázán, když ale ví, o čem je řeč, pak je stejně odvážný, duchaplný a schopný jako Kara ben Nemsí. Není v jeho stínu ale vedle něj, skoro jako na západě Vinnetou. A především je Lindsay naprosto nad věcí, protože co jsou všechna nebezpečí proti vášnivé touze vykopat a věnovat britskému muzeu fowlinbulla (asyrského okřídleného býka) Bez motyčky ani krok :-)

2) Druhý díl je pro mne asi nevtipnější a nejlepší z celé série. Putujeme divokým Kurdistánem. Dokončuje se příběh Alí beje a jeho Jezídů (v souvislosti s jejich genocidou islámským státem r.2014 jsem o nich slyšel poprvé a zde je Karel May krásně popisuje a chválí před 150 léty aniž vytáhl paty z Německá - smekám). Podstatná část knihy nás zdrží v Amadíí u báječného Selima Agy a jeho květiny Mirsely. A když ji opustíme dosahuje dokonalosti sir Lindsay při lovu na medvědy. V nebezpečném okamžiku nezaváhá ani na okamžik! Zajetí, boj, horkokrevní svobodní Kurdové a jejich hrdost i krvavá historie a nakonec duch jeskyně (stařenka jejímž předobrazem byla Mayova babička), který vše napraví. Tady by to celé mohlo končit.

3) Ve třetím díle musíme zpátky z Kurdistánu a do Bagdádu (a dál do Cařihradu), to je opravdu přes světlé chvilky nejtemnější díl. Loučení navždy s některými postavami (Muhammad Amín či Peršan Mírzá) a s jinými dočasně. Všude zaostalost, krevní msta, špína, beznaděj, mor. Velmi sugestivní popis. Jediné co člověka těší, když se morem nakazí i Kara ben Nemsí a Halef, je vědomí, že oni se z toho jako vždy vylížou :-) a cesta povede dál. Zjevují se tu totiž padouši Ibrahim Ma'múr a Armén Barúd el Amaza z prvního dílu a cesta vede do Cahřiradu a dál na Balkán. Ještě v Sýrii, pod velkolepými troskami starověkého Baalbeku si Kara ben nemsí povzdechne: "Jaký to rozdíl mezi pokolením, které zvládalo tak mohutnou hmotu, a tím, které opírá své ubohé chýše o zdi trosek!" Mluví mi z duše.

4) Na Balkáně začíná tak trochu onemaneshow Kary ben Nemsího. Halef tropí hlouposti, dva noví druhové jsou méně výrazní a tak je vše na Mr.Karovi. Charakteristika tučného taškáře Bošaka i dalších nutí k smíchu. Vedle moudrých biblických výroků z úst Kary hluboce pokýváte hlavou nad hodným synem knihkupcem Alím: " Vzývám Všemohoucího, aby mi otce ještě dlouho zachoval. Otce a matku máme jen jednou. Zemřou-li, pak vezme hrob dítěti to nejdražší a žádný člověk na světě už s nám pak tak dobře a pravdivě nesmýšlí.“

5) V zemi Škipetarů se pokračuje ve stejném duchu jako ve čtvrtém díle. Stejně jako v něm mi chybí velkorysý sir David Lindsay. Výrazným nepřítelem se stává falešný světec a žebrák v jedné osobě Mübarek, který Karu benNnemsího nenávidí celou svou černou bytostí, přesto je to na neomylného Almána málo. Kara zvládá vše i s vyvrknutým kotníkem, což je jediné zranění, které si sám způsobí v jinak snadném boji s padouchy Alacyi. Vše směřuje k Žutovi.

6) Vyvrcholení a závěr série. Halefovo mlsání, lov na medvěda, likvidace nepřátel v soutěsce, pak strhující přemožení Peršana Žuta, a vypořádání se s vrahem Hamídem ela Amazou z prvního dílu. Znovu se setkáme s Lindsayem, byť z něho zde dělá autor trochu nešiku, což mne maličko mrzí. Loučení je nostalgické a Halefův závěrečný dopis Karlovi do Německa moudrý jako ponaučení staroegyptského mudrce: „Buď vždy spokojen a nereptej! Buď vždy ctnostný a vyhýbej se hříchu a zločinu! Buď vždy střídmý, skromný, ochotný a varuj se opilství!“

hemrbinladin
hemrbinladin
18.11.2011 5 z 5

Tuhle knihu nelze hodnotit zvlášť, ale jako součást celé série. Myslím si, že společně s Vinnetouem se jedná o zlatý autorův počin. Jedno napínavé dobrodružství střídá druhé a třetí a vše nakonec spěje k velkému vyvrcholení. Kara ben Nemsí se jeví jako lidský a téměř nepřemožitelný hrdina, který se dokáže svou chytrostí a silou dostat z jakékoliv šlamastyky. Navíc má celá série i vysoký morální kodex.

Ben
Ben
30.11.-0001

Letos pojedeme na dovolenou do Albánie.
Rádi bychom se seznámili s obsahem knihy "Zemí Škipetarů"

Za případné informace děkuje
jan.kunovsky@centrum.cz