Na kraj světa

Na kraj světa https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416543/bmid_na-kraj-sveta-A7z-416543.jpg 4 148 52

Ve stínu oskeruše série

Zatímco vesničané ohýbají hřbet na polích, ve Čtyřměstí kypí počínající průmyslová revoluce. Skryti před bdělým okem zákona uctívají synové a dcery Země svou Matku, aniž by tušili, že ta má vlastní plány. V zapadlé záhorské vísce žije Kiro, známý též jako „ten malej čmoud vod Syvne“. Dnes ho čeká setkání, které se stane prvním krokem na dlouhé cestě. Nikdo ho k ní nenutí, snad jen pocit odpovědnosti a spletitá síť náznaků a polopravd. Ale ne lži. Protože Tereza, ať je jakákoli, přece nikdy nelže.... celý text

Mayya
10.11.2019 3 z 5

Nejedná se o špatnou knihu. Je pěkná, milá, nenáročná. Jen bohužel se taky dá velice jednoduše odložit.

O postavy se člověk vůbec nebojí, protože jakékoli nesnáze jsou vyřešeny během dvou odstavců. Navíc, hlavní mužské duo je poměrně dost otravné - jeden se chová jako malé dítě a je zaslepený štěněčí láskou, druhý je odsuzující sebestředný pako.

Fakt moc doufám, že druhý díl bude akčnější a clovek se něco dozví i o tom světě, protože knihy Thea mám moc ráda.

essidaven
03.11.2019 3 z 5

Nejsem si jistá, jak na knihu reagovat. Četlo se to hezky, ale nebylo to tak, že bych se od knihy nemohla odtrhnout. Něco mi tam chybělo. Hlavní trio bylo sympatické, ale nějak jsem nesoucítila s postavami, nevžila jsem se do nich. Charaktery nebyly dostatečně vykreslené, chyběl mi tam větší "vnitřní" život postav. Určitě by také pomohlo více informací o světě v němž se kniha odehrává (historie, mytologie, prostředí), než jen pouhý fakt: musíte zachránit svět a šmytec:) Opravdu se jedná spíše o jednodušší dětskou fantasy, což je škoda, potenciál to má. Konec byl samozřejmě dojemný, takže si pokračování přečtu, ale spíše proto, že jsem prostě od přírody hodně zvědavá, než že bych se nemohla dočkat příběhu ze Čtyřměstí.
Jo a ještě bych chtěla dodat, že většinu knihy byl Darius na ránu a neskutečně mě štval!

Nelly
21.10.2019 3 z 5

Pro mne velké zklamání. Čekala jsem dospělou fantasy a dostala jsem dětský příběh s rozvleklým dějem bez jakéhokoliv zvratu či zápletky. Navíc mnoho věcí nebylo za celou knihu vysvětleno. Další díly číst nebudu... Tři hvězdičky za to, že jsem to pak už brala opravdu jako dětskou knihu - děti to možná zaujme právě tou lehčí čtivostí.

DracoMalfoy
13.10.2019 3 z 5

Musím říct, že toto nebyl úplně můj šálek kávy. !obsahuje jemný SPOILER!

Překvapivě mi úplně nesedl styl psaní, přestože jak Muffin, tak Koláčky mi v tomto ohledu vyhovovaly. Také jsem měla pocit, že to bylo akčně nevyrovnané. Spoustu stránek se nic nedělo a pokud se objevily překážky, jejich řešení bylo podle mě věnováno málo prostoru. No a v neposlední řadě jsem si příliš neoblíbila hlavní postavy. Kirův charakter mi přišel nevykreslený,pouze se zde hodně jeho uvažování nad tím co dělá špatně apod. a dynamika vztahu Anastázie - Darius mě velmi rychle omrzela.

Na druhou stranu, určité části a posledních 50 stran se mi velmi líbilo, a tak si myslím, že druhý díl by mě mohl bavit víc. Uvidíme.

sgjoli
12.10.2019 3 z 5

Pozor, můj komentář je lehce spoilerový!

Je mi to moc líto, ale tahle kniha mi bohužel nesedla. Přitom jsem se na ni děsně moc těšila a čekala jsem od ní hodně. :-(
Velkou roli tu asi hraje to, že já nejsem zrovna kovaná v žánru fantasy - není to můj šálek čaje a jen málokdy se mi stane, že mne nějaký fantasy titul k sobě 100% připoutá. "Na kraj světa" jsem začala číst především kvůli autorovi. Moc se mi líbila jeho série "Muffin a čaj", a tak mne zajímala i jeho další tvorba. Bohužel jsem se tady poněkud sekla.
V autorových dřívějších knihách jsem oceňovala mj. jeho styl psaní. Ten samý krásný poetický styl jsem našla i v této knize, z čehož jsem byla nadšená a což mi také nejvíce vyhovovalo. Doufala jsem, že tu najdu i další věci, co mne ke knize připoutají, ale bohužel jsem to najít neuměla.
S čím jsem bohužel bojovala, byl ten svět, kde se příběh odehrává. Problém tkvěl především v tom, že jsem ten svět vůbec nechápala a nerozuměla jsem pořádně tomu, jak funguje. Zpočátku mi to zas tolik nevadilo, protože jsem si pořád říkala, že mi to snad bude všechno dávat smysl v průběhu knihy - že ten svět pochopím v průběhu čtení. Ale to se nestalo. Většinu knihy jsem prostě tápala a nechytala jsem se. A tak mi ani moc nedávalo smysl, co přesně je se světem špatně, že je potřeba ho zachraňovat.
Jelikož mi chyběly zásadní souvislosti a detailnější informace o tom světě, chyběl mi tím pádem i důvod, proč já mám vlastně sledovat cestu hlavních hrdinů za jeho záchranou. Výsledkem tak bylo to, že jsem v druhé půlce měla nutkání přeskakovat. Protože druhá půlka knihy nebyla nic jiného než jen putování...
A to se mi kniha zpočátku fakt líbila. Mrzí mne to, opravdu moc mne to mrzí, ale moje hodnocení tak zůstává na půl cesty, stejně jako pro mne zůstala na půl cesty tato kniha. :-( Je mi to líto hlavně vůči autorovi, protože toho jsem si dost oblíbila. Ale já se s fantasy bohužel asi kamarádit moc neumím.

kay.cz
10.10.2019 5 z 5

Úžasná knížka, nádherně napsaná, už se nemůžu dočkat pokračování ????????????

LilianaFalcon
07.10.2019 5 z 5

To bylo skvělé!
Jasně je to YA, takže to asi nebude úplně pro každého.
A ano, občas to připomíná LOTR, ale na druhou stranu... Nepamatuji si, kdy naposledy se mi stalo, že mi nějaká knížka chvílemi nepřipomínala jinou. Možná tak, když mi bylo 10 let a ještě jsem toho neměla tolik načteného.
A teď už k věci :D Chvilku mi trvalo, než jsem se začatela. Pochopit ihned celý svět a všechny vztahy v něm prostě nejde, navíc když se odehrává ve dvou časových rovinách. Ale pak už to jelo. Bylo tam několik opravdu dobrých scének. Někdy napínavých, někdy vtipných, někdy dojemných a někdy všechno najednou.
Líbilo se mi jak autor zase do knížky nenásilným způsobem dostal ožehavé problémy dnešní doby, navíc nás ušetřil moralizování a nechal to na nás, na svých postavách a ději.
Druhá půlka knížky byla úžasná. A za závěr bych dala 6 hvězdičku, ale nemůžu říct přesně za co, abych nespoilerovala.
Každopádně jsem zvědavá, jestli se v dalším díle dočkám odpovědí, na některé otevřené otázky z minulosti.

S.dubna
06.10.2019 odpad!

Další úplně zbytečné české fantazy. A dost vybrakovany pan prstenu.

magicatie
06.10.2019 5 z 5

Pro knížku jsem si šla hned, jak se objevila v knihkupectví. Bylo to úplně něco jiného, než jsem čekala a to jsem věděla jen, že je Oskeruše fantasy, takže logicky odlišná od Muffina a Koláčků. Když jsem si zvykla na prostředí, rozhodně mě v ničem nezklamala. Je to stejně roztomilá knížka jako obě předchozí s propracovaným světem a nádhernými postavami. Kiro je miláček, přesto jsem měla od začátku slabost hlavně pro Dárka (stále mám), tohle Theo prostě umí. Moc ji doporučuji všem, určitě vás také zahřeje u srdíčka a já osobně už se nemohu dočkat pokračování.

JitulHa
05.10.2019 5 z 5

Když povím, že jsem na tuhle knihu byla zvědavá, tak to ani zdaleka nevystihuje pravdu, protože jsem se toho příběhu přímo nemohla dočkat! Teď jsem ho dočetla, jelikož jsem si stránky šetřila... Nakonec nevyhnutelně došly. Zanechaly toho za sebou spoustu - nevyřčeného, byť pochopeného, stejně jako krásného i bolestivého zároveň. Také bych se mohla rozplývat nad popisem přírody, nepoddajných krajích, nevyzpytatelném putování, síle citu, křivdě, zášti a mnoho dalšího. Nicméně, každý by si měl ten příběh vychutnat sám, proto to nechám být. Raději budu vyčkávat další řádky příběhu, které nepochybně přijdou, ještě totiž není konec!

RemiBlack
04.10.2019 5 z 5

2019/40
Právě jsem dočetla a ještě to ve mně všechno zmateně víří. Tak pardon, jestli to zavíří i tady... ;)
Mám ten příběh ráda, i když konec mě zmátl (sladkej a smutnej cliffhanger? Je to vůbec povolený dělat čtenářům?). Není to klasická fantasy, ale ani Theo není klasický spisovatel, že. :) Myslím, že Oskeruše má ještě obrovský potenciál a místo pro moře detailů do dalšího dílu. Určitě ne všechno bylo dokonalé - nemyslím to nijak zle, fantasy je za mě jeden z nejtěžších žánrů vůbec. Přesto mi přijde Theův styl takový známý, hrozně příjemný na čtení. :) A kdo má pak vydržet to čekání na další díl?
Ale i když je u fantasy většinou pro čtenáře nejatraktivnější ten nový svět, všechny jeho možnosti a příběhy... Nejvíc se mi líbily postavy.
Všechny tři hlavní hrdinové mě nechaly se do nich zamilovat a prožívat to s nimi. ;) A ta jména! Asi je zvláštní chválit takové drobnosti v knize, ale tenhle výběr je prostě úžasný. Stejně jako trailerová písnička (určitě si ji pusťte, protože jestli chcete vědět, o čem Oskeruše je, dostanete to nejhezčí vysvětlení).

Nuttelka
02.10.2019 5 z 5

Po hodně dlouhé době jsem sáhla po fantasy a hlavně také proto, že kniha je od Thea. Nikdy nezačínám číst sérii, dokud ji celou nemám doma, jelikož to čekání na další díl je útrpné, ale protože je to Theo, hned jsem po knize sáhla a teď to mám, že jo... Potřebuju pokračování, nejlépe ihned :-) Mé srdce pláče pro Kira ♥
Samozřejmě, na pokračování si musím počkat, do té doby budu napnutá jak kšandy a pevně věřím na šťastný konec.
Fantasy není mé obvyklé téma, které čtu, tudíž mi chvíli trvalo, než jsem si přivykla stylu, tudíž nemůžu ani s ničím srovnávat, ale jak si mě Kiro postupně získával, už mi stránky ubíhaly samy.
A vyznání Dárkovi na konci knihy? Úplně se mi sevřelo srdce.
A je až děsivé, kolik názorů - přesvědčení dnešní doby je v knize zakomponováno.
Budu netrpělivě sledovat oznámení vydání pokračování a těšit se na další dobrodružství :-)