Ve stínu Hvozdu

Ve stínu Hvozdu https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414998/bmid_ve-stinu-hvozdu-hXK-414998.jpg 4 507 137

Agnieszka miluje své domovské údolí, klidnou vesnici, lesy a průzračnou řeku. Na hranici její domoviny však stojí zlověstný Hvozd plný zlomyslné moci, jehož stín tíživě dopadá na její život. Aby zlé síly zůstaly v Hvozdu, spoléhají lidé z údolí na chladného a nevypočitatelného čaroděje, známého pod jménem Drak. Ten však za svou pomoc vyžaduje hrozivou cenu: každých deset let mu musí jít sloužit jedna dívka, která se poté už nedokáže vrátit zpátky do údolí a je z něj navždy vykořeněná. Další volba se rychle blíží a Agnieszka má strach. Každý tuší, že tentokrát si Drak vezme její nejdražší přítelkyni Kasiu — krásnou,hodnou, statečnou Kasiu, která je vším, čím Agnieszka není. A neexistuje způsob, jak ji zachránit. Ale když Drak konečně přijde, překvapivě si vybere někoho jiného...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Host

Uprooted , 2015

jitka_dankova
18.01.2022 5 z 5

Kniha je takovou náročnější hloubavou pohádkou pro dospělé. Nejsem si jistá zařazením pro děti, protože bylo místy náročné orientovat se v pojetí těch kouzel a v tom, co se vlastně pořádně děje. Sem tam jsem se musela vrátit, přečíst celou stránku znovu a stejně jsem nebyla blíž pochopení, co že se to vlastně stalo a proč. Pro dospělého je to ale celkem milé delší čtení o jedné ženě, která se postaví za svou přítelkyni a po boku přátel se poté postaví nákaze, která ničí jejich zemi. Bavil mne její nenápadně se měnící vztah s nerudným a protivným čarodějem, byť o nějaké romantice tam vlastně nemůže být řeč. Romantické duše si prostě na tomhle nesmlsnou, tahle knížka primárně není o lásce ani zamilovanosti, ale víc o přátelství a lásce k lidem a pochopení a taky odvaze. Jsem obvykle nervák, když umírají v knihách některé postavy, byť vedlejší, ale tady mi to upřímně nakonec ani nevadilo. Na knížce oceňuji, jak se autorka snažila zajímavě a tak nějak lyricky popsat proces učení se kouzlům a kouzlení, byla to osvěžující zkušenost.

M.C.SMITH
09.12.2021 5 z 5

Naprosto skvělé.
Ze začátku jsem sice měla obavy, že bude příběh zdlouhavý a že bude trochu klišé, ale byla jsem velmi mile překvapena.
Příběh byl naprosto skvělý - zamilovala jsem si čaroděje Draka. Pro mne byla kniha pecka a klidně si ji v budoucnu přečtu znovu a ráda.
Takže pro mne paráda!

KuroHaru
14.11.2021 4 z 5

Tato kniha má několik zjevných plusů. Začněme tím povrchnějším, což je krásná obálka, která mne osobně zaujala na první pohled. A přesvědčila mě, i když zrovna nejsem čtenářka fantasy žánru. Dalšími plusy pro mě byly a) motivy slovanské mytologie, ve kterých se promítal polsko-litevský původ autorky, b) kvalitní a precizní překlad, plný neotřelých výrazů a spojení, c) sympaticky nesympatický Sarkana, u kterého jsem od začátku s napětím čekala, co se z něj vyvine a jestli to bude kladná či záporná postava, d) (a teď se musím trochu začervenat) velmi nečekaná a velmi podmanivá erotická scéna :-D Takže ne, nevadí mi, že hlavní postavy autorka spárovala, jelikož bez nějakého toho romantického nádechu by to pro mě nebylo to pravé ořechové.

Suma sumárum: Kniha mě vtáhla do děje a nepustila, hlavně na začátku jsem absolutně netušila, co očekávat. Druhá polovina už mi přišla o něco nezáživnější a vleklejší, přesto jsem však moc ráda, že jsem po tomto díle sáhla.

marky7739
15.10.2021 3 z 5

Na můj vkus moc informací,...... Ale musím uznat, že kniha ač tučná mě nenutila přeskakovat věty.
No i ty tak jsem četla lepší!

Scathia
09.10.2021 4 z 5

Moc moc dobrá kniha, až mě překvapila. Trochu mě mrzí urychlený happy end závěr. Vytvořený svět měl na to, aby byl rozpracovaný i do více knih. Love story byla podle mě zcela zbytečná a vedlejší.

Hatshepsut
25.08.2021 5 z 5

Zpočátku pro mě byla tato fantasy trochu zdlouhavá a ne tolik zajímavá. Ale pozor, nenechte se odradit a dejte knize šanci, určitě nebudete litovat. Je to zase trochu jiné fantasy čtení a má to svěží konec! Už se těším na další knihu této autorky "V zajetí zimy".

animovanej medv
16.08.2021 5 z 5

Kniha mě pohltila. Takovým tím způsobem, jak během čtení vrážíte do lidí a riskujete svůj život při přechodu ulice.

Moc se mi líbila myšlenka, že pokud chceme porazit zlo, musíme mu nejdřív porozumět.
Taky se mi líbilo, jakým způsobem je tam popsáno čarování, že každý čaruje vlastně instinktivně a každému sedí jiný způsob čarování.

Moc se mi líbil důraz na kamarádskou lásku a na to, že dobré přátelství přežije, i když mu ukážete svoje nejniternější a nejčernější pocity.

Sečteno a potrženo: napínavá kniha, která má spousty myšlenkových přesahů.
Osobně z ní mám knižní kocovinu a nějak se nemůžu dostat ze Stínu Hvozdu.

Smity
10.08.2021 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která ve mně vyvolala příjemné vnitřní chvění. Neotřelé prostředí, nepolapitelně blízké a zároveň dostatečně tajemné. Uvěřitelný postupně budovaný vztah. Romantická linka nepřebíjí všechny ostatní. Křehkým hrdinkám pasivně čekajícím, až je jejich princ provede příběhem, zdá se, už definitivně odzvonilo, ale málo kdy je to tak nevtíravě a přirozeně napsáno, jako zde, aby to nevyznívalo jako emancipační manifest.

Ája373
30.07.2021 5 z 5

Dlouho jsem se nemohla zbavit pocitu, že mi kniha připomíná Pána prstenů, ale ve výsledku než čaroděje a hrůzostrašný les spolu nic společného nemají.
Prvních cca 150-200 stran jsem knihu pořád odkládala i na dlouhé dny, protože mě nedokázala zaujmout, což je za mě i jedno z jejích nejvěších mínusů. Ne že by se na těch stránkách nic nedělo, děje se toho hodně. Jen jsem netušila, kam se vlastně kniha chce ubírat a jestli doopravdy pořád budu číst jen o tom, jak se Agnieszka učí čarovat a do jakých potíží se při tom namočí.
Pak ale najednou přijde zlom, konečně se ukáže hlavní dějová linka a v tu chvíli to začne být napínavé a já konečně přestala knihu odkládat a kdykoliv byla volná chvíle, skutečně jsem se k ni vracela, abych se dozvěděla, co bude dál.
Příběh má dobrou a hlavně srozumitelnou pointu, což za mě bývá většinou u fantasy problém. Čekám na bůhvíco a nakonec ani nepochopím, co to bůhvíco bylo. Tak tady ne. Pochopíte motivace jak "dobra", tak "zla".
Kdyby se mě někdo zeptal no hodnocení po těch prvních stránkách, tak protože bylo opravdu těžké se u toho udržet, dala bych 3/5, ale ve finále jako celek hodnotím 5/5 i proto, že zpětně ty první stránky pro plné pochopení příběhu doceňuju. Respektive spíš vám to umožní se lépe vcítit do rozhodnutí všech zúčastněných.

masavole
06.07.2021 4 z 5

Originální fantasy s jedinečnými postavami.

amejzlík
06.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Do knihy jsem s žádným očekáváním nešla. Líbila se mi na ni recenze v časopisu Pevnost a tak jsem se rozhodla, že si jí pořídím a přečtu. Dobře jsem udělala! Líbila se mi originální myšlenka, že Hvozd bojuje proti vesničanům. Nakonec přece jen za tím stála jedna postava ale, to se dalo předpokládat. Jediná věc co mi vadila byla milostná linka. Nechápu, proč mají autorky YA fantasy vždycky potřebu hlavní hrdiny spárovat.

Viky007
16.05.2021 4 z 5

Popravdě jsem od toho čekala trochu něco jiného, ale rozhodně se nedá říct, že by mě kniha zklamala. Celý ten nápad s hvozdem byl skvělý. Je škoda, že z toho autorka neudělala třeba trilogii. Zrovna tady by se hodilo, kdyby měl hvozd a celkově tenhle svět trochu víc prostoru. Špatné to nebylo, ale díky tomu musela autorka vměstnat všechny důležité informace do jedné knihy, což způsobilo, že jsem se v tom občas ztrácela, hlavně při závěrečné bitvě. Co se týče postav, tak ty byly vykresleny úžasně. Agnieszka nebyla dokonalá hrdinka a měla své chyby, přesto šla za svým a nebála se dělat důležitá rozhodnutí. Akorát jsem trochu nechápala, jak se dokázala tak rychle vypracovat v super čarodějku. Trošku přetažené za vlasy, ale budiž. Sarkan byl skvělý. Jestli očekáváte nějakého romantického hrdinu, tak to ani neotvírejte. Byl protivný, nesnesitelný, egoistický. Zpočátku jsem nemohla vystát, jak se k Agnieszce choval a říkal ji huso apod. Svým způsobem za to ale nemohl, spíš to byla taková jeho obrana. Ale v jádru je to vlastně dobrák :-).
Kasia mi tam naopak přišla celkem zbytečná a nevyužitá, což je škoda.

Co víc říct? Je to prostě taková temnější fantasy pohádka. Jestli hledáte něco odpočinkového, tohle je to pravé.

Teruberu
16.05.2021 5 z 5

Uchvátila mě obálka a už nepustila. Knížka se mi dobře četla a děj měl spád.

Polli
17.04.2021 5 z 5

V zajetí zimy byla spíš taková pohádka. Tady se jedná už o trochu temnější příběh, který mi sedl trochu více jak prve jmenované dílo.

salamandrina
13.04.2021 3 z 5

Fajn pohádka. V zajetí zimy mě ale bavilo víc.

Sofonisba
08.04.2021 5 z 5

I když fantasy moc nemusím, kniha mě zaujala hned od prvního odstavce - a už jsem ji neodložila. Za mě super!

Loriss
03.04.2021 5 z 5

Ve stínu hvozdu je moje první přečtená knížka od Naomi Novik a okamžitě jsem si autorku a její styl zamilovala, i když český překlad mi místy přišel trochu kostrbatý. Neřekla bych, že se jedná o typickou fantasy, opravdu je to spíš pohádka, ale svým dětem to před spaním radši nečtěte.
Kniha hodně stojí na chemii a dynamice mezi dvěma hlavními hrdiny, i když mi přišlo, že tak drsné zacházení si Anežka od Draka snad ani nezasloužila. Ale obě hlavní postavy jsem si zamilovala, Anežka byla poděs, což se mi na ní právě líbilo, a Drak samozřejmě nakonec taky nebyl tak strašný. Celý příběh je prodchnutý slovanským folklorem, v pozměněných názvech lze celkem snadno odhalit reálné předobrazy.

(+ SPOILER)
A pak je tu samozřejmě Hvozd - jeden z nejoriginálnějších záporáků, zkažený myslící organismus, plánující a intrikující, toužící po pomstě. Pasáže, ve kterých se hrdinové vydávají do Hvozdu, byly sugestivně napsané, místy jsem měla pocit, že taky cítím to dusno a pach hniloby. Motiv stromu, který zaživa vysává své oběti, byl skvělý.
Ke knížce se určitě ještě někdy vrátím, stala se z ní moje srdcovka.

Jonny
30.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Zajímavá kniha. Zpočátku byla nudná, zmatená. Jak se začaly postavy prokreslovat tak jsem byl lačnější a lačnější.

Trochu mi vadila zrychlující se tendence děje. Postupně byly možné věci, které byly zpočátku vyloučené – až se tím rozbil rámec celého světa.
Aby Hvozd, s kterým se bezúspěšně potýkaly celé generace, vyřešila jedna (ač nadaná) cácora za pár týdnů?
Škoda.

Sabi
27.03.2021 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, u které do poslední chvíle nevíte, jak dopadne - žádná předvídatelná zápletka ani dvourozměrné postavy ani černobílé vidění světa. Prostředí i aktéry příběhu přímo vidíte před sebou. Doufám, že autorka napíše ještě hodně dalších knih a budu se těšit na každou z nich!

evismaior
18.03.2021 4 z 5

80% - tohle bylo docela příjemné překvapení. Hlavní hrdinka Agnieszka je tak trochu urousaný poděs a za sebe jsem po jejím úvodu byla ráda, když si čaroděj na dalších deset let vybral právě ji, a když se navíc zjistilo, že ani ona není zas tak úplně obyčejná a že ty pohromy, které se kolem ní celý život děly, měly svůj důvod. Líbilo se mi, jak to bylo reáliemi a jmény jakoby zasazené do Polska, i když se samozřejmě jednalo o fantazijní svět. Za mě byla dost rozvleklá ta část, kdy se hrdinka vydala do města, aby přesvědčila mocipány k vyslání vojska proti Hvozdu. Samotný Hvozd rozlézající se a pohlcující jednu vesnici za druhou byl ale docela děsivý a dobře napsaný. A vysvětlení celkem neotřelé.