Ve stínu Hvozdu

Ve stínu Hvozdu https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397707/bmid_ve-stinu-hvozdu-WFj-397707.jpg 4 503 137

Agnieszka miluje své domovské údolí, klidnou vesnici, lesy a průzračnou řeku. Ale na hranici stojí zlověstný Hvozd plný zlomyslné moci, jehož stín tíživě padá na její život. Aby zlé síly zůstaly v Hvozdu, spoléhají Agniežčini lidé na chladného a vypočítavého čaroděje známého pod jménem Drak. Ten však za svou pomoc vyžaduje hrozivou cenu: každých deset let mu musí jít sloužit jedna mladá žena, což je osud téměř stejně hrozný, jako kdyby propadla Hvozdu. Další volba se rychle blíží a Agnieszka má strach. Každý ví, že tentokrát si Drak vezme Kasiu — krásnou, hodnou, statečnou Kasiu, Agniežčinu nejdražší přítelkyni, která je vším, čím Agnieszka není. A neexistuje způsob, jak ji zachránit. Ale když Drak konečně přijde, překvapivě si vybere někoho jiného.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Host

Uprooted , 2015

eva-lupen
eva-lupen
22.09.2020 5 z 5

Tahle knížka mne úplně pohltila, i když jsem si při čtení uvědomila, že je to vlastně horor. Ale prý je to pohádka :-D. No rozhodně není pro děti. Příšerama a mrtvolama se to jen hemží, erotice se to také nevyhnulo, ale vlastně mi tam chybělo víc intimity rozvíjejícího se vztahu. Narozdíl od ostatních mi teda Drak nevadil, spíš právě naopak. Takové povahy znám a vím, že nabubřelost, odtažitost a zdánlivá pýcha jsou často jen obranou před světem.
Velice čtivá kniha, jen část hlavní bitvy mne nějak nebavila a také mi přišlo divné, že nezkušená Agnieszka najednou kouzlila jak divá. Myslela jsem , že to bude nějak vysvětleno, ale nebylo. Ale konec se mi líbil, protože jsem cítila, že Hvozd musí mít nějaký důvod.

Ledward
Ledward
24.08.2020 5 z 5

Nemohla jsem od knížky odtrhnout oči! Já opravdu zbožňuji knihy, ve kterých se praktikuje magie.
Co mě ale zaskočilo, bylo to, že tam dokonce napsala tu erotickou scénu.
Upřímně jsem tu knížku zprvu hned chtěla doporučit mladší sestřenici, ale pak jsem tu scénu našla a řekla jsem si: ,,Tak si ne."
Jinak ale doporučuji všema deseti.

Alma-Nacida
Alma-Nacida
05.08.2020 4 z 5

Začnu výtkou, a tou je zařazení knihy jako četby pro mládež. Šmarjá, proč? Je tam násilí i sex, akorát se tam nemluví sprostě, ale jinak to fakt nechápu...
Zápletka není složitá ani příliš nová, trochu nezapadající dívka se stane čarodějovou učedníci a brzy i čarodějkou. Je to čtivé, napínavé, kouzly se to jen hemží a fakt mě to bavilo. Drak teda není můj tip, ale co už. Bylo to svižné oddechové čtení, přesně jak jsem doufala, že bude.
Jsou to teda trochu jiné čtyři hvězdy než u nějaké té "velké" literatury, ale hodnotím čtivost, odpich, napínavost. ;)

Makropulos
Makropulos
10.07.2020 4 z 5

Napínavé, čtivé, temná atmosféra vlastně už od začátku knihy a úžasné popisy toho zlého Hvozdu.
Polské nebo slovanské pohádky jako základ, je tu vidět trochu i ovlivnění Sapkowskim. Pro mě jen příliš akčních scén, plno usekaných hlav a trochu rychlý rozvoj Agnieszčiných dovedností.

Akireee
Akireee
09.07.2020 4 z 5

Nádherný fantasy příběh. Hvězdičku srážím za Draka, který mi prostě nepřirostl k srdci a spíš mě většinu knihy dost vytáčel svojí přemrštěnou arogancí.

janca6129
janca6129
04.07.2020 3 z 5

Inu, úplně špatné to nebylo. Nápad Hvozdu byl skvělý a pěkně zpracovaný. Hlavní hrdinku jsem měla celkem ráda, byla obětavá, hodná a svá. Příběh hezky plynul (tedy až na začátek, kterým jsem se musela doslova "prokousat", neboť jsem to chtěla vzdát).

ALE! Drak mi přišel horší jak ženská. Nevím, co autorku napadlo udělat z x let starého čaroděje takovýho nabubřelce. A Kasia mi také moc neseděla - přišla mi jako "až moc velká hrdinka". Plus mi přišlo, že je tam zbytečně moc akce...

Avšak příběh to byl nápaditý, originální pojetí magie. Nevím však, zda mě to zaujalo natolik, abych si přečetla i další díl.

Mona-Lisa
Mona-Lisa
04.07.2020 5 z 5

Jestli jsi fanoušek nepřekombinovaných fantasy s prvky klasických pohádek s jednou základní neotřelou linkou - je to kniha pro tebe.
Jde vidět, že Novikovou psaní baví. Po dočtení V zajetí zimy jsem nedoufala, že po čtivém rozpitvání niter tří holčin, mě může něčím překvapit....ALE tento kousek to dokázal.
Něco k příběhu:
Hlavní hrdinku si vybere jako služku místní čaroděj/ochránce (přezdívaný Drak). Nic nedlužíc své přezdívce dívce ze života dělá peklo, pak se (jak jinak) začnou oťukávat
-- vzájemně chápat -- a přeskočí i jiskra.
Druhá půlka knihy je ve znamení boje proti úhlavnímu nepříteli.
Tak na rovinu, samotný konec je předvídatelný a romanťárna víc očividná, než v Zimě, to ano.
ALE Noviková je borka, jak z nečekaných zvratů, správně volených slov a navození slovanské atmosféry -- vytváří tu svou přidanou hodnotu, ten punc a magnet - díky kterým jste schopni pozřít 400 stránek jako nic a odpustit pár nedostatků..
Samotný popis hvozdu (jako živoucího organismu a regulérní další postavy) a jeho prostoupení/zakořenění napříč celou knihou je pro mě za samostatnou hvězdu.

Alex.Barunka
Alex.Barunka
28.05.2020 3 z 5

Jsou knihy, a není jich zas tak moc, u kterých je prostě těžký říct, jestli se líbily nebo nelíbily i několik let po dočtení, a mám takovej pocit, že jsem na jednu z nich zrovna kápla.

Ve stínu hvozdu má úžasně temnou, pohádkovou atmosféru se závanem slovanského folklóru. Autorka má skvěle popisný styl psaní, který ovšem hezky odsýpá. Metafory a symbolika tu senzačně fungují. Příběh je nadupaný akcí a Hvozd, co by hlavní záporák snad mluví sám za sebe. I když příběh zjemňuje závan pohádek, je docela drsný (hlavy tu padají jedna báseň).

ALE

Dokážu si představit, že by se příběh rozepsal do dvou knih, protože té dějovosti už na konci bylo víc než dost. Velkou výhradu mám ke vztahu dvou hlavních hrdinů. Chemie mezi nimi fungovala skvěle, ale neměla na čem fungovat. Věc druhá, líbila se mi nespoutanost magie, na stranu druhou autorka ji mohla víc ohraničit. To je takový paradox. Vidíte, pořád nevím :D ... A za třetí, dokážu si představit i to, že by autorka věnovala o trochu více péče postavám, protože tady to stálo na příběhu.

Tenebien
Tenebien
15.05.2020 5 z 5

4,5 hvezdicky
Velmi kouzelny pribeh, na kterem jsem mimo jine ocenila i tu polskou/slovanskou inspiraci. Mohlo to byt klidne i delsi. (cteno v originale)

annes
annes
15.05.2020 4 z 5

Začátek byl super - zajímavý, nový, vážně jsem se těšila, ale pak ten prostředek nějak drhnul..Vyvrcholení a řešení Hvozdu, mě to dost překvapilo, ale taky mi to dávalo nejvíc smysl. A teda tu jejich Jagu bych chtěla vážně potkat a učit se od ní :-)) Agnieszka byla docela inovátorka, tak snad jim to v té krajině vydrží :-)

kofee
kofee
09.05.2020 5 z 5

Není jen jedno východisko, jedna cesta, jedna pravda. Pod zavátými vrstvami času, kamení staré věže a kůry srdcestromů se skrývá další. Stačí odvahu, kouzla a dobré srdce a lze ji spatřit.
Cesta k vítězství je jen jedna: skrze pochopení, přijetí a laskavost.
Aneb není dobré přes všechen boj a nenávist zapomenout růst.

Kasana
Kasana
29.04.2020 5 z 5

Příběh je trochu rychlejší, pravda. Líbí se mi, že je hodně zaměřená na popis prostředí a vím, že to hodně odpudí čtenáře. Škoda, protože to prostředí je fakt skvělé. Když to čtete, cítíte se jako pětileté děcko. Je to tak krásně nostalgické čtení ... Kéž by to mělo více dílů!!!!

Zajímavý příběh, ale trochu mi tam neseděl ten love interest. Mohl by být o trochu lepší, ale naštěstí pro mě se tam moc neobjevuje a oba dva se chovají normálně, i když jsou blízko sebe. Zní to víc reálně, ale zapracovat na tom by přesto neuškodilo. Jasně, některé ty scény jsou přitažené za vlasy, kdy si říkáte: "Vážně? A zrovna teď?"

A pravda, když Agniezska čaruje ke konci knihy, tak to trochu zavání deus ex machina, ale hej, pokud se vám kniha líbila do poloviny, tak většinu věcí jí tam odpustíte. Postavy (zejména ty obyčejné), jsou skvěle napsány, třeba to, jak na sebe dvě nejlepší kamarádky žárlí a pak se trochu odcizí ... až mi slza štěstí ukápla.

Příběh je čtivý, postavy se chovají reálně a logicky, nebojí se drsných scén a rozhodně si přečtu i další knihy od autorky.

farys_books
farys_books
22.04.2020 3 z 5

Na knížku jsem se hodně těšila, už jenom proto, že je to standalone. Jenže paradoxně právě to tomu lehce uškodilo. V knížce se toho totiž na můj vkus dělo až moc, a ač mám radši jednodílové knihy, tak tuhle bych klidně rozdělila do duologie. Nebo zkrátila dlouhé nudné pasáže, které se tam občas vyskytovaly.
Jinak jsem s příběhem neměla moc problém, už nápad mi přišel hodně zajímavý. Postavy byly příjemně napsané a žádná mi nijak extra nevadila (na druhou stranu, žádná mě ani nijak neoslnila).
Ve stínu hvozdu zkrátka hodnotím jako lehce nadprůměrnou fantasy.

LadyAlena
LadyAlena
03.04.2020 5 z 5

Miluji fantasy a i přesto, že je kniha spíše pro mladší ročníky, tak mě moc bavila a zamilovala jsem si jí, bude to jedna z těch, ke kterým se budu vracet v budoucnu

Ewilka
Ewilka
02.04.2020 4 z 5

Očekávala jsem něco úplně jiného, ale i přesto se mi knížka moc líbila. Ve stínu hvozdu bych neoznačovala za úplný retelling Krásky a Zvířete. Začátek se tak sice jeví, ale tenhle příběh není o přeslazené romantice. Právě naopak, převládá spíše dobrodružství, napětí a akce.

Andy0892
Andy0892
25.03.2020 4 z 5

Úžasných 484 stran. O výjimečnosti této knihy jsem neměla pochyb už od prvních stran, kde, jak čtenář zjistí, nenajdeme nádhernou a okouzlující hlavní hrdinku, nýbrž naprosto obyčejnou holku v pozvracených šatech. Ačkoliv se to bude zdát možná divné, přesně tohle dodalo knize originality. Také věčně nabroušený Drak a spousta nových magických slov (tolik vzdálených od Harryho Pottera). A svůj podíl na tom měla nejspíš i blízkost našim pohádkám.

AniDi
AniDi
25.03.2020 5 z 5

Jaké jsou mé dojmy z knihy? Lehce čtená kniha s nábojem kouzla. Nevím, jak jinak to popsat. Z čtení jsem měla požitek, přesně toto hledám v každé knize, to kouzlo, které mě vtáhne do příběhu. Hlavní hrdinka byla sympaticky neohrabaná, její postava se časem vyvíjela, hlavní hrdina byl tajemný a zajímavý, děj dobře promyšlený. Jsem ráda, že jsem přečetla a určitě nejen jednou. Doporučuji.

roni24
roni24
21.03.2020 3 z 5

Autorka vytvořila svět protknutý magií, temnými silami a bojovným duchem jeho obyvatel. Do svého příběhu vložila slovanské zvyky i pohádky, které se mísí v boji dobra proti zlu. Je to propracovaný svět, který je však nastíněn jen z malé části. Ale i to stačí k velkému příběhu.Agniezska. Ne moc krásná, ne moc talentovaná a věčně ušmudlaná holka, která miluje svůj kraj, louky a lesy je jednoho dne vytržena z jejího dosavadního života ve vesnici a je nucena žít deset let ve věži čaroděje Draka. Nečekal to nikdo, i když se jedna z dívek musí do této věže odebrat každých deset let, Agniezska byla ta poslední, koho byste čekali. Proč zrovna ona?

Misisou
Misisou
05.02.2020 5 z 5

Když jsem ji začala číst, byla jsem na pochybách, co mi takový příběh může dát, přece jen, začátek byl trochu podivný, měla jsem vůči němu spoustu předsudků a bála jsem se, kam to všechno povede. Jak jsem ráda, že jsem vydržela číst! Během pár kapitol příběh narostl do opravdové hloubky, začala jsem sympatizovat s hlavní postavou, i když jsem z ní v prvních stránkách byla dost v rozpacích. Začetla jsem se rychle a příběh mě nepustil až do samého konce. Je pravda, že některé pasáže jsem musela číst vícekrát za sebou, abych pochopila, co se stalo (autorka má ve zvyku občas skočit dopředu hned v následující větě), ale i přes to, jsem se neuvěřitelně bavila. Podle mě by příběh mohl být vyprávěn mnohem delší cestou (a vůbec bych neměla námitek), takže nesouhlasím s tím, že je natažená. Pro to všechno, co se v ní stalo, je pro mě dlouhá tak akorát. Zjednodušeně - vůbec bych podle popisu knihy nečekala, v jak úžasný příběh se to promění, doslova, jako by popis mluvil o nějaké jiné knize. Už teď vím, že si od autorky určitě přečtu něco dalšího.

Forestlia
Forestlia
02.02.2020 4 z 5

Já nějak nevím. I když se mi knížka četla opravdu pomalu, moc jsem si to užívala. Oblíbila jsem si naprosto každou postavu. Každý měl svůj vlastní charakter a prostě jsem jim to všem věřila. Hlavně proto mě mrzí, že ke knížce musím mít několik výtek. I přesto, že po pomalejším začátku byla knížka doslova nacpaná akcí, když o ní přemýšlím mám pocit, že se tam vlastně nic nestalo. Nějaké pasáže mohly být rozhodně kratší. Potom taky Drak. Je líčen jako mocný a tajemný čaroděj. A ze začátku to tak bylo. Ale postupem příběhu mi přišlo, že to nějak opadává a ke konci to vypadalo, že vlastně skoro nic neumí a Agniezka byla mnohem větší "chlapák" než on.A poslední věc je vztah hlavní hrdinky a draka. Jeho vývoj mi přišel skvělý a opravdový, ale bohužel podle mého mu bylo věnováno hrozně málo a zasloužil by si o moc víc prostoru.
I tak se mi ale knížka líbila. Příběh je nový a jedinečný a rozhodně stojí za přečtení.