Ve čtvrti Brick Lane

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Úspěšná prvotina britské autorky zachycuje život Naznín, bangladéšské dívky, která byla při narození tak slabá, že ji porodní bába prohlásila za mrtvou. Když ji v osmnácti letech otec provdá za Chánua, bengálského přistěhovalce žijícího v Anglii, přijme to Naznín s odevzdaností, s jakou přijímá ve svém životě všechno. V Londýně se usadí uprostřed bangladéšské přistěhovalecké komunity v Brick Lane, stane se manželkou a matkou a užasle pozoruje neznámý život kolem sebe. Ačkoli její manžel je mnohem starší než ona, Nazní se naučí toho laskavého nepraktického muže milovat, poddá se osudu a rušný londýnský život vnímá především prostřednictvím svých dcer a do různé míry asimilovaných sousedů. Její vzpurná, krásná sestra Hasína, která v šestnácti letech utekla z domova s milencem, jí mezitím v dopisech líčí svůj život, který je na hony vzdálen Nazníniným idealizovaným vzpomínkám na Bangladéš. Ale nakonec se i pokorná Naznín začne cítit příliš svázaná tradicí, vírou a výchovou v zemi, která nabízí tolik příležitostí. A když jí osud, na nějž tolik spoléhá, pošle do cesty přitažlivého mladého muže, musí se poprvé v životě rozhodnout sama za sebe....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20730/big_ve-ctvrti-brick-lane-lIS-20730.jpg 3.819
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , BB art
Originální název:

Brick Lane, 2003


více info...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Ve čtvrti Brick Lane

Alma-Nacida
16.10.2016

Příjemně plynoucí tragikomický náhled do života přistěhovalců a bangladéšských obyčejných lidí. Chvílemi mě mrazilo z pocitu bezvýchodnosti, ale občas jsem se i smála, zejména různým rodinným komediím. Hvězdy ubírám za části s dopisy, psané otravnou kurzívou, a poněkud vleklé popisy.

Jossie
04.08.2016

Kdyby se to zkrátilo o nějakých 150 stránek (a to by nebyl problém, protože ty věčné popisy a odbočky, pro děj zcela nepodstatné, jsou dost únavné), tak bych možná šla s hodnocením výš, protože problematika vystěhovalců a pohled do jejich duše je jistě zajímavá. Jen ty popisy vzhledu lidí byly dost šílené, takový Chánu mi z toho vyšel jako naprosto odporné stvoření a měla jsem pak problém pedstavit si soužití s takovým mužem.


Terhalta
24.07.2016

Uprostřed Anglie, přímo v Londýně, existuje malý kousek východu. Bangladéšané, Indové, Pákistánci a další si tu vytvořili svůj svět. Sny o lepším životě, které si vysnily stovky a tisíce lidí ve svých vzdálených domovech, se tu rozplývají a mísí se všudypřítomnou vůní koření. Toto je domov Naznín. Dívka která byla ponechána svému osudu se ho konečně rozhodne vzít do svých rukou. Uvidíte úspěchy i selhání nejen jí, ale také jejího muže, jejích přátel a její sestry, která jí celá léta dopisuje z Bagladéše.

Jeanie
01.07.2016

V knize se střetávají dva světy. Bangladéští přistěhovalci v Londýně řeší rozdílnou kulturu, náboženství a celkově přístup k životu. Příběh oživuje korespondence Naznín se sestrou, která živoří v Bangladéši.

Koka
06.05.2013

Kniha dost výstižně líčí mnohonárodnostní a multikulturní prostředí současného Londýna, do něhož se stěhují příslušníci mnoha národů, kteří se jaksi nedovedou rozhodnout mezi (prakticky nemožnou) asimilací a (pro britský život jaksi nepraktickým) setrváváním na svých náboženských a kulturních tradicích.
Monika Ali je (spolu s např. Zadie Smith) jednou z úspěšných britských spisovatelek pocházejících z "národnostních menšin" , jejichž pohled na britskou realitu je pohledem z uzavřeného prostředí národnostně homogenní komunity.

asam
17.04.2013

Osud přistěhovalců z tak odlišného prostředí jako je Bangladéš do světa volnosti a rušného života v Londýně je těžký. Pro okolní svět jsou obtíží a vymanit se ze svých tradic , výchovy, náboženství zase těžko snáší a odsuzuje komunita bangladéšských přistěhovalců ve čtvrti Brick Lane. Zajímavý příběh odvážné Naznín.