Vdavky Nanynky Kulichovy

Koupit

Vyprávění o tom jak vypadaly námluvy a přípravy na svatbu na konci 19. století. Z pohledu dnešního čtenáře mnohdy úsměvné.

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42121/vdavky-nanynky-kulichovy-42121.jpg 4.225
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Vdavky Nanynky Kulichovy

stju

Iqnát Herrmann a jeho knihy - to pro mne znamená, že mě naprosto pohltí životy postav a postaviček z příběhů, které dýchají takovým starosvětským kouzlem, které jsem snad u jiného spisovatele nepoznala. Jeho knihy mi připadají jako obraz nebo úryvek z rodinné kroniky. Obdivuji tu pokojnou, až idylickou atmosféru, kdy jsou vztahy jasně dané: maminka - obětavá, milující, tatínek - svérázný, ale zodpovědný, dcera - vychovaná, roztomilá, ideální manželka, ženich - romantický, ale již v zabezpečeném profesním postavení... a tak bych mohla pokračovat dál. Právě proto jsem si ke čtení vybrala v současné době "Vdavky". Je opravdu relax, ponořit se do Nanynčina života a přát si, aby se i nám vrátily naše "jistoty", které nám tak nečekaně naboural ten neviditelný nepřítel. Tím víc si vážím toho, co mi knihy po celý život dávají. Díky za ně...

Moonca

Jedna z nejkrásnějších knížek, jaké jsem kdy četla, a rozhodně ta nejmilejší. Všechny postavy jsou sympatické, všichni se mají radi, všechno se daří, všechno příjemně plyne. A přesto jsou zde zcela reálně zobrazeny i vlastnosti jako závist, přetvářka či nabubřelost. Tak jak se s nimi skutečně potkáváme - v skrytu, potajmu, vyjdou na povrch zejména v nočním tichu a přesto dokáží ničit životy.

Autor mistrně zobrazil tři rozdílné společenské vrstvy tehdejší Prahy - chudé domovníky, měšťany a chudší šlechtu (byť stále velmi bohatou). Na nich stejně tak povedeně ukázal různorodé obtíže při shánění ženichů. A kdo má rád dobové zvyky, jistě si taky přijde na své.

Za mě je kniha skvělá pro každého, kdo má chuť si jen tak v klidu číst, odpočívat a netrápit se. Je totiž důkazem, že bývá i dobře a že život není jen zlý.

Letynka
19.09.2019

Příběh z doby dávno zaváté časem. Knížka se mi líbila, dobře se četla a hezky je zde vyjádřeno překvapení v podobě věna od tatínka Kulicha pro dceru Nanynku. Film jsem neviděla, pouze začátek, ale ztvárnění Nanynky Hanou Vítovou mne však neoslovilo, takže jsem film vypnula.

Marla
10.09.2019

Na první pohled a přečtení typická červená knihovna, ale to by to nesměl napsat Ignát Herrmann....v každé jeho knížce se najde nejedno dloubnutí do poměrů v Praze 19. století a do ctihodných občanů. Paní domácí, tetinka Knedlhansová, ctěný pan učitel Novák, i Nanynka Kulichovic - nevěsta takořka z doupěte....a další a další, kterými zabydlel autor svoje dílo, i dnes velice milé a čtivé.

knihovniceS
26.06.2019

Vrátila jsem se do dob černobílého filmu. Film jsem neviděla, ale umím si to představit. Román se mi líbil. Líbil se mi i způsob psaní a vyjadřování. Prostě klasika ...

lenka1996
17.07.2018

Herrmann nezklamal, mistr vypravěč i když zdánlivě prostý děj, přesto dokáže čtenáře vtáhnout, bylo mi líto, když jsem dočetla.

Nartaya
02.08.2017

Po otci Kondelíkovi otec Kulich. Kniha splnila očekávání, příjemné oddychové čtení.

Jeanie
22.06.2016

Miluju takovéto knihy z dob minulých. Je to výborná oddychovka, která sice každého nenadchne, ale ani neurazí :-)

Hana
Hana