Včera a zítra

od:

Včera a zítra

Včera a zítra (1910, Hier et demain) je sbírka povídek a novel francouzského spisovatele Julesa Verna, kterou uspořádal po autorově smrti jeho syn Michel a která je někdy vydávána v rámci Vernova cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires). Vernovo autorství je však dosti problematické. Některé povídky napsal ve skutečnosti jeho syn... celý text

Včera a zítra (1910, Hier et demain) je sbírka povídek a novel francouzského spisovatele Julesa Verna, kterou uspořádal po autorově smrti jeho syn Michel a která je někdy vydávána v rámci Vernova cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires). Vernovo autorství je však dosti problematické. Některé povídky napsal ve skutečnosti jeho syn a i do těch, které původně napsal on, provedl Michel své vlastní úpravy. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/962/vcera-a-zitra-962.jpg 34
Originální název:

Hier et demain (1910)

Žánr:
Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Návrat
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
Eigis
06.09.2013

Kniha obsahuje šest povídek:

Rodina krysáků je fantasy pohádka s hodně naivním dějem, ačkoliv obsahuje některé celkem dobré nápady a pár vtipných monentů. Navíc je dalším důkazem Vernovi všestranosti. Ovšem celkově vzato se jedná o nejslabší kousek v této sbírce.

Pan Dis a slečna Es je hudebně laděný příběh ze švýcarské vesničky. Mě osobně, ale přišel dost tuctový.

Osud Jeana Morénase je povídka z vězenského prostředí. Existuje ve dvou verzích. Tato skončí špatně a nevinný uprchlík se obětuje pro svého bratra a je znovu chycen. Ve druhé verzi, která se jmenuje Pierre-Jean a v ČR vyšla v rámci kniky San Carlos, se uprchlíkovi útěk zdaří a odpluje do Ameriky. Verne nejprve napsal tu s dobrým koncem, ale později byl donucen její konec přepsat, ale začátky obou povídek jsou identické. Musím říci, že obě alternativy mají něco do sebe a líbí se mi.

Humbuk je velice vydařená povídka o jednom spekulantu, který vydělá na jednom podvodu.

Den amerického novináře v roce 2889, je povídka z daleké budoucnosti. Je zajímavé jakou představu o technologii a způsobu života v 29. století měl takový vizionář jako Verne před sto lety a kolik z toho je už dnes skutečností. Dnešní vize života v budoucnu je naprosto odlišná. Jdeme prostě rycle kupředu.

Věčný Adam je naprosto geniální povídka. Sci-fi, které je natolik moderní, že by obstálo i dnes. Pro mě jednoznačný vrchol knihy.

vitavita
05.04.2012

Nás, obdivovatele Verna potěší i tyto povídky ...