Včely

Včely https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/266377/bmid_vcely-266377.jpg 4 121 35

Vysoce ceněný román srovnávaný se slavným 1984. Včely jsou výjimečný výtvor představivosti a život včelího úlu zachycují do úchvatných, vzrušujících a brilantních podrobností. Smyslný, niterný miniepos o věčných rituálech a novodobé ekologické katastrofě. Drásavý román Laline Paullové čtenáře uvrhne do zcela nového světa. Flora 717 patří od narození k nejnižší třídě svého společenství a nečeká se od ní nic víc, než že bude uklízet v úle. Přestože má vlohy, které pro její rod nejsou zrovna typické, nepotká ji obvyklý osud všech, co se odlišují – okamžitá likvidace. Nejdřív krmí čerstvě vylíhnuté larvičky, a později má dokonce dovoleno sbírat nektar a pyl a stane se létavkou. Netrvá dlouho a najde si cestu do Královniných střežených komnat, kde objeví vznešená a současně zlověstná tajemství. Flořin vzestup naruší přirozenou hierarchii kolonie a přiláká mocné nepřátele. Když je však přinucena porušit nejposvátnější zákon ze všech, její instinkty přemůže láska, spalující a stejně tak zakázaná… Mrazivý román Laline Paullové s vítězným koncem vtahuje čtenáře do pestrého světa, který je člověku cizí a zároveň povědomý. Včely jsou napínavý a vynalézavý příběh hrdinky, která tváří v tvář zoufalému boji o přežití změní svůj osud i osud svého světa.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Práh

The Bees , 2014

Littlemonday
19.05.2023 3 z 5

Strhující příběh malé včelky čističky Flory 717. Díky knize máte možnost nahlédnout do chodu a hierarchie včelího úlu. Nemůžu tomu uvěřit, ale vážně jsem některé okamžiky prožívala spolu s Florou, dokázala jsem se usmát šteštím a došlo i dojetí.

Musím říct, že zhruba první třetina knihy pro mě byla naprosto úžasná a strhující, ovšem vzápětí bohužel přišlo dost dlouhé hluché místo. Respektive nezajímavě zlouhavá pasáž. Nedělo se nic zvláštního, ale trvalo to přes sto stran a já si říkala, že to snad ani nedočtu. Naštěstí jsem vydržela a mohla si užít veliký závěr se vším všudy.

Čeho si na knize cením nejvíc je prostor pro fantazii. Četla jsem o úlu a včelách a vše si v hlavě vyobrazovala, odehrával se mi před očima mix dokumentu o včelaření a Včelky Máji. Rozdělení včel na různé společenské vrstvy, příhody s nepřáteli a narušiteli, neuvěřitelné objevování světa mimo úl, to vše prožijete společně s Florou 717.

Takže pokud jste ochotní přestát trochu pomalejší střed knihy a užít si úplně jiný román, pusťte se do toho!

3/5

Thalin
26.03.2023 3 z 5

Náměť knihy je rozhodně zajímavý a originální. Ale hodnocení mi taky přijde dost nadsazené, protože kromě originálního tématu a čtivosti, mě to nijak zvlášť neohromilo. Místy mě děj spíš nudil a občas jsem měla problém si to vizuálně představit, hlavně prostředí úlu, které bylo místy popsané trošku zvláštně. Taky mě zarazil popis chodeb, jako by snad šlo o obří haly, kam se v klidu nacpe i myš. Což je nesmysl. A i já si ze zoologie pamatuje trošku jiná fakta o včelách. Flora nebyla kdo ví jak výjimečná, i když tady to tak prezentováno bylo. Žádná z postav mě ale zrovna neoslovila a samotná Flora a její příběh mě vlastně ani nezajímala. Hlavně proto, že to bylo zbytečně roztahané. Na povídku dobrý, ale román bych z toho nedělala. Poselství bych v tom nehledala, i když je to určitě zajímavá kniha. Ale nic, co by mi na dlouho uvízlo v hlavě.

Kory98
19.01.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Nevěděla jsem, co od ní očekávat, ale připadala mi jako hezká pohádka pro dospělé (nebo spíš žánru sci-fi a fantasy). Určitě jsem v ní nehledala žádné encyklopedické znalosti. Možná tím, že není psána o lidech, se v ní hůře hledá nějaké "podobenství". Mě zaujala myšlenka ovládnutí masy tvorů pomocí víry. To bylo, je a bude i ve všech lidských časech, přičemž vůbec nechci hodnotit klady či zápory. S určitostí se kniha snaží nepodbízivým způsobem upozornit na ekologický problém společnosti. Jinak jsem ji asi četla v dobré době, prostě mi sedla.

mol378
24.03.2022 3 z 5

Vcelku zajímavé _ autorka má nastudováno a spousta věcí o včelách pro mě je novinkou. Čtivé je to také, ale zdejší hodnocení mi přijde hodně nadsazené a nemám pocit, že by kniha nesla nějaké závažné poselství, je spíš jednodušší. Zařadila bych ji do YA četby.

martunka
22.12.2021 5 z 5

Poté, co jsem přečetla trilogii o Mravencích od Bernarda Webera, jsem si myslela, že nic tak dobrého už nenajdu. A musím říct, že tahle kniha mě pozitivně překvapila. Za mě určitě doporučuji.

Sandalkar
27.04.2021 4 z 5

Originalni, zajimavy pribeh mikrosveta, ktery muze byt v nasi zahrade. Jeste o neco vic obdivuju ty drobne tvorecky, kteri vyrabi med.

Osobne me moc nezaujal pribeh hlavni postavy Flory717. A pridavam se k Lily101, ja zase nechapu, jak muze klast vcela bez oplozeni..?

Ale kazdopadne je to kniha, ktera stoji za precteni.

Lily101
07.06.2020 3 z 5

Kniha se dobře četla. Až na jednu “hlušší” pasáž jsem se od knihy prakticky nedokázala odtrhnout.

Nicméně některé skutečnosti jsou hodně neuvěřitelné i pro někoho, kdo o včelách neví skoro nic jako třeba já (př. Jak se může dostat myš do úlu a normálně utíkat chodbami, jako tomu je na str. 258? Co si tak vybavuji úl, tak jsou tam chodbičky miniaturní.). Ano, v recenzích níže se vyskytuje názor, že to přeci nemá být encyklopedie či reálná kniha o včelách. Leč autorka v poděkování na str. 341 v posledním odstavci jmenovitě zmiňuje i biology, kteří jí pomohli a já tak nějak od autora knihy očekávám (možná naivně), že si o problematice něco nastuduje, než o tématu něco napíše (obdobně jako já-čtenář-bych si hypotetivky mohla informace ověřit třeba na internetu/neb bohužel žádného biologa ve svém okolí nemám/). Doufám, že to nepůsobí příliš tvrdě a neempaticky, celkem tomu rozumím, ale v situaci, kdy mám k dispozici biology na kontrolu a ověření, současně píši o světě určitého druhu zvířete,...nevím, nevím.

Z počátku knihy jsem se do knihy tak ponořila, až jsem úplně zapomněla, že hlavní protagonistkou je včela (větné spojení obsahující slova jako “tykadla” mi to naštěstí vždy připomněly, ale když si to vědomě před četbou budete připomínat, tak se do světa zvířat přenesete vcelku hravě, což hodnotím jako velké plus pro autorku). Tento literární počin je čtivý a za to uděluji třetí hvězdičku (nad rámec **, které jsem zatím vždy udělila za snahu autora, příp. i jeho týmu, jež mu pomohl s knihou a jejím vydáním). Současně musím zmínit(jako pár recenzí pod tou mou), že námět je hodně originální, za což bych přidávala čtvrtou hvězdičku, leč v tomto případě nemohu, neb autentičnost a podobenství k lidem jsem vnímala spíš v první části knihy, ale hlavně místy kniha působila trochu nepropracovaně (př. již zmiňovaná myš v úle).

adorjas
22.04.2020 4 z 5

Knihu hodnotím ako veľmi svieže dielo, pretože koľkokrát máte možnosť čítať knihu, kde je hlavná postava včela? Nevšedná postava, detaily a maličkosti, ktoré sú pre včely obrovským výkonom a obdivuhodnou schopnosťou. Za čo hviezdičku strhávam, bola prehnaná akcia a plytkosť plynúca z toho- bola som ešte len na 100.strane, a mala som pocit, že Flora (hlavná postava) už prežila všetko a že o čom bude autorka písať ďalších 200 strán. Bolo tam toľko akcie, že to bolo viac nabité ako romány Dana Browna :D A samozrejme s tým súvisela akási plytkosť diela- nebol čas na prežívanie, na vnútorné monológy. Ale inak, príjemné jarné dielko, rada doporučím ďalej a myslím, že bude vyhovovať aj menej náročným čitateľom, ale zároveň im trošku rozšíri obzory.

pecinka21
21.04.2020 5 z 5

Mě se příběh líbil a byl čtivý i když odborně v knize věci nesedí ale není to přeci odborná literatura takže mi to nevadilo i když včely máme a kniha mě lákala hlavně názvem a obálkou. Doporučuji určitě za přečtení stojí a aspoň trochu čtenáři nastíní život včel a dění v úlu

petr_
05.01.2020

Kniha se moc pěkně čte, ale autorka si asi pořádně neprostudovala biologii včel. Jinak by věděla, že včely, v připadě že je matka slabá, či nemocná jsou schopny klást vajíčka, ale znich se mohou rodit pouze trubci, nikdy ne matky, protože se mohou rodit pouze z oplozených vajíček. Ale zase se mi líbil popis jak se v úlu pohybují trubci a nechají se zkrášlovat a vytahují se kdo je lepší samec. Popis prací, jako je krmení, donáška vody a pylu s nektarem, čištění úlu a krmení larev je celkem verohodné.

Knížka je to čtivá a zajímavá.

Roscata
21.11.2019 5 z 5

O včelách toho dohromady vím opravdu málo, takže netuším do jaké míry se autorka drží pravdy ale Flora 717 mi přirostla srdci. Nikdy by mě nenapadlo že budu fandit a soucítit se včelou. Možná to bylo zapříčiněno tím že jsem chvílemi zapomnínala o kom čtu, občas jsem se totiž zarazila nad tím proč má hrdinka tykadla nebo křídla, jak dokonale mě příběh pohltil.
I když se to na první pohled nemusí zdát, autorka zde zmiňuje i hrozící ekologickou katastrofu a to především ve chvílích kdy popisuje krajinu nebo když mají včely problémy sehnat neotrávenou potravu. Takových narážek zde není moc ale myslím že přesně taková porce, jaká je použitá, krásně dokresluje celý příběh.

MissiPippi
14.07.2019 4 z 5

Ano, Včelka Mája pro dospělé, ale stále v jednoduché formě. Přečetla jsem na základě připodobnění k románu 1984, jen se spíše přikláním k podobnosti Farmy zvířat. Po začtení jsem pociťovala mírné zklamání, přesto nelze upřít čtivost a originální téma. Jen jsem se nedočkala toho, co jsem také očekávala, to jest novodobé katastrofy. Snad jen v závěru lehké nastínění?

Fanouškům a pozorovatelům opravdových včel doporučuji trošku nadhledu a neodsuzovat celé dílo jen kvůli odchylování románového příběhu od faktů.

Skřítek77
07.06.2019 2 z 5

Podivná pohádka s realistickými prvky z chování včel. Za mě to nefungovalo ani jako zajímavý, čtivý nebo napínavý příběh, ani jako naučná literatura o včelách.

Majah68
14.05.2019 2 z 5

Těšila jsem se moc, protože mám čerstvě vlastní včely, ale román byl pro mě zklamáním.
Vyprávění bylo rozvleklé, některé pasáže se opakovaly. Hodně mě rušil fakt, že hlavní téma výjimečnosti Flory je ve skutečnosti nesmysl, totéž její neposkvrněné početí. Další popis života včelstva byl ale podle skutečnosti, ve výsledku to tedy nebyla ani fikce, ani realita, ale takový kočkopes. Ani příběh jako takový nebyl nijak zajímavý ...
Asi by to bylo zajímavější čtení, kdybych o včelách nic nevěděla.
Hodně se mi líbilo, jak autorka popsala a vystihla vůně a jejich důležitost pro včelstvo, to bylo moc hezké.

embi
27.04.2019 5 z 5

Manžel je včelař a tak už chtě (většinou) i něchtě drobet o fungování včelího úlu povědomí mám. Něco odborného jsem i četla (Fenomenální včely např.) a musím konstatovat, že některé věci neodpovídají realitě (bohužel např. samotný fakt výjimečnosti). Občas jsem svému včelaři v návalu nadšení vyprávěla kousky příběhu a dostala zpětnou vazbu. Je tam spousta velmi dobře zpracovaných a pravdivých věcí, ale je to PŘÍBĚH, ne naučná literatura.
Dle mého je to příběh výborně propracovaný. Sympatická hrdinka, správní zlouni i dobráci. Prolog a epilog (ten mě rozplakal) knihy jsou třešnička na dortu.
Já se prostě bavila do poslední tečky.

Havel0303
10.02.2019 4 z 5

Odpočinková četba. Velice dobře se čte.

mosem
17.12.2018 3 z 5

První čtvrtinu knihy jsem přečetl jedním dechem. S pokračujícími stránkami jsem ztrácel dech já, a jako by jej ztrácela i autorka. Kniha se stala rozvláčnou a nedokázala upoutat pozornost na dobu delší než krátkou. Ty zbývající tři čtvrtiny knihy byly spíš trápením než požitkem. Nicméně samotné pojetí románu je vcelku zajímavý pokus. Poněkud ve mně vyvolával inspiraci Farmou zvířat. Nikoliv dějem, ale formou - přenesením děje do světa zvířat, tolik podobném tomu našemu, lidskému. ukazuje vnímání uniformity a pravidel ve kterých se denně pohybujeme, kterými se řídíme a která ovládají nás. Kdy každá odlišnost vyvolává pozornost, nepochopení a mnohdy i "trest".¨
I přes mé pocity věřím tomu, že pro spoustu lidí může být tahle kniha velmi poutavá a zajímavá. Právě v tom je kouzlo knih - ve schopnosti vyvolávat u různých lidí odlišné pocity.

NymphMaeve
15.10.2018 4 z 5

Měla jsem velká očekávání, splnila se jen částečně. Je to celkem povedená a hezká alegorie. O včelách jsem doposud nic nevěděla, neznám jejich život a ani po přečtení této knihy asi nebudu. Nevím do jaké míry se drží pravdy, neumím to posoudit, ale Flora 717 mi celkem dost přirostla k srdci, neviděla jsem v ní však románovou hrdinku, ale statečnou včelu, která udělá vše pro úl a své potomky. Konec nečekaný, ale příběh milý a zajímavý. Líbily se mi zvraty, chvílemi nudné popisy se střídaly s napínavými okamžiky. Znovu po ní nesáhnu, ale jsem ráda, že jsem si jí přečetla.

MOu598
16.08.2018 2 z 5

Narodila se včela dělnice na nejnižší úrovni uklízečky. Ale díky svým "divným" schopnostem vystřídá v úle různé pozice.
Autorka neví nic o včelách!!!
To co popisuje jako vyjímečnou včelu, prožívá každá dělnice ve svém životním cyklu.
Vůbec nevím, co chtěla příběhem říci, snad nějaká alegorie - nepochopila jsem.
Nicméně odpočinková prázdninová četba.
Citát:
"Nechť tvé dny končí chválou."

ZiPur
20.07.2018 4 z 5

Alegorie o lidském společenství a předurčené úloze v něm síle a odvaze, která je nutná k změně předem daného osudu. Chvílemi má román pomalejší spád, ale jako celek je kompaktní. K pochopení románu je dobré znát něco o hierarchii a způsobu života včelstev.