Vážka

Vážka https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225312/mid_vazka-eb4-225312.jpg 4 740 222

Lyse-Rose alebo Emilie? Kto je vlastne trojmesačné bábätko, ktoré sa ako jediné zachránilo pri havárii lietadla? Komu Vážka, ako dievčatko nazvali novinári, patrí, o to sa sporia dve rodiny, jedna bohatá, druhá chudobná. Zdá sa, že súkromný detektív po osemnástich rokoch pátrania našiel k tejto záhade kľúč. Jeho telo však našli s prestrelenou hruďou a na nepoznanie spálenou tvárou. No zostal po ňom denník s podrobným opisom pátrania. Príbeh čitateľa vtiahne do deja, ktorý sa odvíja od Vrchu hrôzy v pohorí Jura a napínavo pokračuje cez prestížnu parížsku štvrť Butte-aux-Cailles až po robotnícky Dieppe. Šokujúce rozuzlenie je dielom náhody alebo niekto už od začiatku príbehu manipuluje so všetkými účastníkmi tejto drámy?... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Motto

Un avion sans elle , 2012

niknikita
30.01.2020 5 z 5

Vážku jsem si zopakovala a líbí se mi čím dál víc, takže není vyloučeno, že mne po čase zláká potřetí.
Michel Bussi má krásně čtivý rukopis - co víc dodat? Třeba malou citaci:

"Osud se chová jako kluci o přestávce, útočí na ty nejslabší."

Haduwig
19.01.2020 4 z 5

Zajímavý námět podaný čtivě a svižně. Byť podobné rozuzlení člověk trochu očekává a není tak překvapivé, jako u Černých leknínů, rozhodně stojí za přečtení.

Péťa1950
23.12.2019 3 z 5

Allla9 to vystihla přesně, podrobněji knihu rozebírat by prozradilo celý příběh.
Čtivé, doporučuji, přečtěte si.

Allla9
04.11.2019 5 z 5

Příběh, který jen pomalu odhaluje svá tajemství. Ale výsledek za to stojí.

Sendy67
14.10.2019 5 z 5

Pro mě to bylo čtivé, napínavé, něco se tušit dalo, něco ne, na konci se událo překvápko, takže hodnotím velmi dobře. Sice zůstává ve vzduchu viset otázka: "A co na to policie?" A teď přijde spoiler! Ale nakonec si říkám, že se příběh odehrává v několika málo dnech, takže policejní vyšetřování nutně nemusí být součástí této dějové linky.

Awča
25.09.2019 2 z 5

Zápletka je velmi atraktivní a napínavá. Styl psaní mi tak úplně nesedl, některými částmi jsem se prokousávala dost obtížně, celkově mě bohužel kniha neoslovila.

Jessie26
25.09.2019 4 z 5

Kniha byla napínavá,rozuzlení zajímavé, autor si hezky pohrál s příběhem. Představte si misky vah, kde téměř na každé stránce převažuje jiná. Některé pasáže na mě byly zdlouhavé, ale o čem by kniha byla zmíněná jen fakta.
Takže už se těším na další.

topferka
20.09.2019 5 z 5

Kniha byla bezvadná, čtivá, napínavá. Rozuzlení příběhu neočekávané! Doporučuji!

ZuK1
15.09.2019 4 z 5

Moje první knížka Michela Bussiho, zajímavé téma, místy jen maličko zdlouhavé, závěr byl ale opravdu nečekaný. Rychlost a způsob, jakým se po Grand-Ducovi dostali na konci knihy k potřebným informacím i další zúčastnění mi sice připadal trošku nereálný, ale i přes tyto drobnosti se knížka velmi dobře četla a člověk byl pořád udržovaný v napětí a zvědavý, jak to vlastně doopravdy bylo.

akdar72
17.08.2019 5 z 5

Bussi je mistr konspirace. Konec by mě nenapadl ani ve snu.

Mandlevest
11.08.2019 5 z 5

Další skvělá knížka tohoto spisovatele. Skoro každý z autorů detektivek má svůj čitelný rukopis, stylisticky i námětově. To není případ pana Bussiho. Co příběh, to originál. Není to prvoplánovité čtení, u jeho knih je třeba se nejen bavit , ale i přemýšlet. A přesto jsou jeho knihy opravdu napínavé od začátku do konce. A to mě zajímá a přitahuje. Výborné čtení.

Kikuse13
08.08.2019 5 z 5

Mě se knížka moc líbila. Byla to moje druhá knížka od tohoto autora a ještě mam doma půjčenou z knihovny Černé lekníny, už se na ní těším.

JessieEx
08.08.2019 4 z 5

Ačkoliv francouzský styl psaní (stejně jako jejich životní styl) nemusím, příběh byl skutečně velmi poutavý. Bylo zábavné snažit se spolu se soukromým detektivem Grand-Ducem přijít na to, zda jediná přeživší letecké katastrofy, tříměsíční holčička, je Lyse-Rose Carvilleová, nebo Emilie Vitralová. Zvraty sice nebyly nijak nečekané, protože nás na ně autor předem připravoval (stejně tak i anotace hodně prozradila, bohužel), ale to neubralo knize na čtivosti. Konec byl samozřejmě parádní, tam kde Marcovi dlouho nedocházela souvislost, měl už ale průměrný čtenář jako já dávno jasno :)
Přesto moc doporučuji!!!
Nyní si dovolím pár úvah, POZOR SPOILER:
1.) Marc mi nebyl moc sympatický a štval mě, považuji ho téměř za cvoka, protože byl zamilovaný do své "sestry" - do dívky, která i kdyby nebyla jeho pokrevní sestra, jak sám věřil, vyrůstala a byla vychovávána téměř 18 let jako jeho sestra. No a taky kvůli tomu, jak se projevoval k Malvíně. Ona sice nebyla o nic lepší, spíš naopak, ale aspoň byla oficiální magor.
2.) Pořád jsem nechápala, že neexistuje jediná indicie, která by určila totožnost dítěte. Sama jsem si vytvářela různé teorie a musela jsem si neustále připomínat, že testy DNA byly v té době ještě v plenkách.
Ovšem nedokázala jsem pochopit proč se třeba nikdo nezaměřil na pupík děťátka - obyčejný pupeční uzel. Vzhledem k tomu, že každá z dívek byla narozena v úplně jiné zemi a s odlišnou kulturou, jsem přesvědčená, že tam rozdíl být musel, nebo jakákoliv jiná indicie.
Jistě problém byl řešen v 90.letech min.století, ale i tak jsem měla trošku potíž tomu všemu uvěřit.

Jirulka
30.07.2019 2 z 5

Přišlo mi to zbytečně dlouhé. Finální rozuzlení malinko překvapilo

klimovar
10.07.2019 4 z 5

Na knížku jsem narazila úplnou náhodou (knížka půjčená na slepo v naší knihovně). V komentářích se objevuje, že děj byl místy dost rozvláčněný, ale mě to nepřišlo - na sobě pozoruju, že tohle zdání často závisí na náladě s kterou se do knížky pustím.
Sama bych si ji asi nepůjčila. Přesto mě bavila, přečetla jsem ji ve velmi krátké době a možná zkusím další knížku od tohoto autora.

Zlatinka.Emilly
30.06.2019 4 z 5

Naposlouchala jsem jako audio knihu. Příběh se mě opravdu líbil a konec byl překvapující. Kdyby to nebylo místy tak táhlé, určitě bych dala o hvězdičku víc. Kdo je Lily? Že by byla další možnost výběru?

kap66
20.06.2019 1 z 5

Svatý sire Arthure nebo svatý Raymonde nebo svatá Agatho nebo svatý Stiegu, prostě ty, kdož bdíš nad detektivkami a jejich čtenáři. Považovala jsem to za pouhou smůlu, že už potřetí za měsíc jsem četla něco takového. Teď vím, že jsem si to zavinila asi sama. Přišlo ti, že slovo "dokonalé" bylo pro Kopřivovu Rychlopalbu málo? Nebo jsem byla nepokorná a brala dobré detektivky jako samozřejmost? Pokud je to tak, kaji se a polepším se. Jen mě už prosím tak přísně netrestej.
Bude to delší, ale autor slovy také nešetřil.
Děj a kompozice: dvě hlavní časové linie mají odlišné vypravěče: současnost (1998) je v rukou vševědoucího vypravěče, který vypráví podrobně příběh týkající se hlavně Marca a Lylie, popisuje jednání postav, uvádí jejich rozhovory i myšlenky. V tzv. DENÍKU soukromého detektiva, který nesplňuje jediný znak deníku, vypráví detektiv zpětně, co se dělo předchozích 18 let, včetně rozhovorů, u kterých nebyl, i myšlenek jiných postav (?). Obě části jsou stylisticky naprosto totožné, včetně např. zápisu odstavců: pod krátkými odstavci je jeden jednořádkový, který obsahuje shrnutí typu: "Divná věc, tyhle city." nebo "Naprosto šílená hypotéza."
Některé nesmyslné dějové momenty mě pobavily i naštvaly zároveň, protože v ději měly být důležité. Např. detektiv na hoře najde něco, co vypadá jako hrob s kameny, ale je tma, padá déšť se sněhem, takže to jen povrchně prohlédne a pak: "Poslepu jsem vrátil kameny na místo." Vrátí se za rok - a co nevidí: "Někdo je přemístil." Pokud se čtenář zarazí, dostane se mu vysvětlení: "Nechci se chlubit, ale mám téměř dokonalou vizuální paměť." Na té samé hoře (v pohoří Jura) vyhrabe jedna postava ke konci prosince pod sněhem holýma rukama díru do země. Jedna věc mě, mámu, vyděsila: nezanedbatelnou roli hraje zlatý náramek z oček (!), který má na ruce malé mimino. (Mámy, vážně: která z vás by dopustila něco tak nebezpečného?)
Postavy: ploché, charakterizované stále stejně. Za všechny např. Malvina: ta šílená mrcha, ta bláznivá káča, ta bláznivá ženská, potvora, která běhá po světě s Mauserem L110 – dozvíte na střídačku pokaždé, když se objeví. Vedlejší postavy slouží jedinému účelu, autorově záměru něco jejich prostřednictvím naznačit. Mohla mě varovat postava servírky hned na začátku: pozorovala chlapce a dívku, kteří seděli u stolečku, "hleděli si do modrých očí a drželi se za ruce." Když došlo i k objetí kolem ramen, měla servírka jasno: je to bratr se sestrou! (To mi připomíná: musím zavolat bráchovi a vyčíst mu, že jsme svůj sourozenecký vztah nenaplnili zcela.)
Jazyk a styl: uvedu tři příklady nacházející se téměř za sebou: "Dopustil se dvou chyb. Dvou velkých chyb." "Viděl jsem, jak se propadá do šílenství, zuřivého šílenství." "Nejhorší je, že to nebylo k ničemu, vůbec k ničemu." Jakmile jsem tohle zaregistrovala, už jsem viděla opakovaná slova všude. Prostě všude.
Řečnická otázka má probudit čtenářovu pozornost, ale nesmí být na každé stránce několikrát: "Kolikrát už svůj tanec předváděl? Kolik dívek skončilo v jeho spárech? Všechny?"
Stejně tak zvolací věty, oblíbený prostředek bulváru; vykřičníky tečkám na konci vět v počtu směle konkurují. "Batoh byl prázdný!" "Pitomec!" "Hergot! Snad mi nechcete kázat nějaké...hlouposti!"
A když už zmiňuji bulvár (tady se účastnila i překladatelka): "odhalené vnady" a "bujné poprsí", opravdu? Výběr slov a jejich použití ve větách mi zarazily hřeby do mozku: "Ňadra mi ochable visela." "Malvinina hadí ruka vší silou prudce sevřela Marcovy pohlavní orgány." A o tom, že si detektiv chtěl "vpálit kulku do hlavy", mluví on i ostatní postavy jedině těmito slovy, a to několikrát.
To byl pouhý výběr toho, proč považuji tuto knížku za nejhorší detektivku mých posledních několika čtenářských let. Já jsem přitom dost laskavá čtenářka...

Lili
10.06.2019 3 z 5

Vlastně poměrně dobré, ale taky neskutečně ucourané. Místo, aby mě děj napínal, začalo mě časem rozčilovat jak se rozuzlení věčně odkládalo. Celou tu dobu jsem čekala „kdo z koho“ a vůbec mě nenapadla nějaká třetí varianta. To se autorovi povedlo, i když nebylo to už překombinované? Jiné mi zas přišlo trochu přestřelené, jako třeba to, že detektiv byl placen po dobu dlouhých osmnácti let nebo celková Malvinina postava.

Agatha84
26.05.2019 4 z 5

Skvělý příběh,o tom ani potom,ale nikdy jsem knihu nečetla tak dlouho. To bylo zvláštní,jak zdlouhavě a často nezáživně byly jednotlivé osudy rozplétány. Takže jenom 4*. Přesto však je to kniha,na kterou se zapomenout nedá!

Kocourek
25.05.2019 2 z 5

Těšila jsem se na další tajemství, ale statečná jsem byla jen do polovic,pak jsem se podívala na konec,jak to dopadne. Děj byl rozvlacny a měla jsem také dojem, ze autor ho tvořil v průběhu psaní.