Vatikánská princezna

Vatikánská princezna https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288513/bmid_vatikanska-princezna-ahA-288513.jpg 4 95 27

Román o Lucrezii Borgii Byla legendami opředená pověstná kráska Lucrezia Borgia zákeřnou femme fatale, anebo nevinnou dívkou, kterou příbuzní neváhali zneužít pro své cíle? Vztahy v rodině Borgiů jsou bouřlivé. Prchlivý bratr Cesare ji miluje, zato s bratrem Juanem se nenávidí, a otec, jehož zbožňovala, se neštítí ničeho. Lucrezia nemá na výběr. Pro své bezpečí se musí podrobit, a zda bude šťastná, nikoho nezajímá.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Alpress

The Vatican Princess: A Novel of Lucrezia Borgia , 2016

Hakate
08.01.2023 3 z 5

Kniha vybraná do čv 23. Tento historický román, který nás zavede do začátku 16.stoleti, roman vyprávějící příběh o slavné femme fatale Lucrezii, jí ovšem nepopisuje a nevystihuje jako zákeřnou silnou ženu, tak jak jsme zvyklý, ale nabídne nám zcela jiný pohled. A to pohled slabé, ale přesto silné mladé dívky, která je pouze pěšcem na šachovnici. Lucrezii zde nenalezneme jako velkou intrikánku, ale spíše jako nebohou chudinku. Román čerpá z části z historickým faktů doplněný z velké části fikcí.
Toto zpracování mě nepříliš oslovilo.

VendulaB
10.06.2022 4 z 5

Slušně napsaný historický román, přesto něco slabší, než jiná díla výborného autora. I když je objektivně životní osud Lukrecie a její rodiny zajímavý, její příběh mě nedokázal příliš oslovit a děj dostatečně zaujmout. Je to už několikátá kniha, kterou o L. B. čtu, ale stále jsem nenašla žádnou strhující.

Madelisi
03.04.2022 3 z 5

Dobře odvedená řemeslná práce od Gortnera. Jeho romány o ženách jsou velmi dobře čtivé.

Líbí se mi, jak každý autor přistoupí k šedým místům historie rozdílně, zatím jsem nenarazila na Juana padoucha, jako byl zde. Cesare standardní vykreslení.

Jenom papež Alexander je až moc ve vleku svých dětí, není hybatelem událostí. Zde jsem zřejmě ovlivněná 2 fantastickými seriály.

Bakana
14.12.2021 3 z 5

O Borgiích jsem nevěděla skoro nic, tak jsem si o nich něco málo nastudovala. Zdá se, že v historických faktech kniha odpovídá skutečnosti - včetně např. zavraždění sluhů, které našli v Tibeře. Na druhou stranu mi přijde, že Lukrecie je vykreslená až příliš pozitivně. Určitě si s ní mužští členové rodiny pohrávali jako s figurkou na šachovnici (co si budeme nalhávat! Tento přístup přetrvával staletí!), ale Lukrecie taky nebyla žádný beránek a měla zase svoje zbraně.

ujira
16.07.2021 4 z 5

Docela ucházející historický román, téma již vícekrát zpracované. Nový pohled na postavení Lucrecie Borgie v rodině a vůbec ženy v 16. stol., ačkoli vzdělané, vysoce postavené, přesto nesvobodné a podřízené záměrům mužů.

432830
08.06.2021 3 z 5

O Lucrezii jsem cetla roman Rodina od Maria Puzza a rovnez jsem videla serial. Nevim, co jsem si od cteni teto knihy slibovala, nic noveho v poznani o Borgiech neprinesla. Charaktery nekterych postav se lisily, zejmena Cesare a Giulia zde byli vyliceni jako zaporni hrdinove, Giovanni zde vystupoval ve stejnem svetle, nicmene byl trosku odsunut do pozadi. Alespon to tedy nebylo oproti Puzzove knize jako pres kopirak. Davam stejny pocet hvezdicek jako Puzzove verzi, knih nenadchla, ale ani neurazila.

evineckY
22.02.2021 3 z 5

Díky Bohu, že nežiju v té době. Ženy byly jen pěšák na šachovnici, kterou přesunovali, jak se to komu hodilo. A církev ? V každé době stejná - jen hrabat majetky .

R47
08.02.2021 3 z 5

Překvapení se nekonalo. Průměrný historický román, který se snaží o efekt.

jaroiva
09.01.2021 3 z 5

Svého času mě zaujala kniha Římská Madona Lucrezia Borgia. Ta se mi líbila tehdy víc než teď tato. Nevím, jestli by se mi líbila kniha od Jean Plaidy dnes stejně, případně, jestli mi chybí už moment překvapení, ale tato Gortnerova verze příběhu o Lucrezii mi teď připadá už méně zajímavá.

barunka66
11.10.2020 3 z 5

Tato kniha mne donutila si trochu připomenout dějepis a historické okolnosti té doby. V tomto podání je Lucrezia Borgia podaná jako mladinká oběť krutých vtahů kruté doby. Touha po moci, intriky, nenávist, msta, boje. To vše ve vlastní rodině.

hanavka
07.10.2020 3 z 5

Román o osobnostech krvelačné Itálie konce 15. století. Reálné postavy jsou zde zobrazeny z pohledu Lukrécie Borgy, dcery kontroverzního papeže, manželky neapolského knížete, sestry zvrácených a mocichtivých bratrů. Příběh jako takový je zajímavý, plný intrik, násilí a pokrytectví na papežském dvoře, částečně ověřitelně založený na reálných historických událostech, částečně vyfabulovaný. Postavy jsou na románu nejpoutavější, zaujala mě především role a osobnost papeže a jeho vliv na odvíjení celého příběhu. Nicméně román jako takový mi příjde řemeslně průměrný a těží jen ze své historické podstaty. Znovu bych knihu nečetla.

kob
01.10.2020 4 z 5

Zajímavý román o drsné době, kdy se i v rodině šlo doslova přes mrtvoly.

ddkk
28.09.2020 4 z 5

Romantický příběh napsaný na motivy života Lucrezie Borgie. Určitě nejde o životopisný román, protože autor si leccos vyfabuloval, leccos změnil a leccos zamlčel. Přesto je to příjemné čtení - v mém případě příjemný poslech na ČRo Dvojka.

Lucrezia v románu vystupuje jako bezchybná hrdinka, která je pouze nebohou hračkou v rukou svého otce a svých bratrů. Což o to, mohlo to tak být, ostatně o roli Lucrezie v rodině Borgiů se stále vedou spory. Ale v románu Vatikánská princezna je zpodobněna trochu jako hrdinka červené knihovny. A ačkoli nejsem zrovna milovnicí takové literatury, kniha se mi docela líbila a dávám jí celé úspěšné čtyři hvězdičky. Spestřila mi čas trávený domácími pracemi a to se také počítá...

helenkan
27.09.2020 4 z 5

Tentokrát jsem nečetla sama, ale poslouchala audioknihu. Líbilo se mi to i načtené to bylo skvěle. Neměla ten svůj život jednoduchý s takovou úchylnou rodinou.

olga8832
24.09.2020

Nezaujalo, proto nehodnotím. Vadí mi, že o spoustě reálií nevíme, jak a zda se udála, takže mi to přišlo spíš jako brakové zneužití slavné ženy, jejíž životopis si musel autor významně domyslet.

katka134
23.07.2020 5 z 5

Krásně napsaný román o Lucrezii, která ve třinácti letech opustila šťastný dětský svět a byla hozena do víru intrik svých nejbližších.

olcab
20.09.2019 5 z 5

Opět kvalitní kniha tohoto spisovatele, který se vždy dobře připraví studiem historie o dané osobnosti, kterou popisuje. I tato kniha je nesmírně zajímavá, dobře čitelná. Využila jsem každou volnou chvilku k četbě o Lucrezii, která byla vlastně obětí své vlastní rodiny - temné rodiny Borgiů. Výborné a zajímavé čtení. Doporučuji milovníkům historie.

alabra
15.03.2019 5 z 5

Zajímavá historie, dobře napsaná kniha. Barvité vylíčení hlavních protagonistů, láska a zrada, chorobná ctižádost, nevybíravé prostředky. A hlavní hrdinka je zachycena jako jediná spravedlivá z rodu, proto osamocená, tragická postava. Dobré počteníčko.

takana
25.10.2018 5 z 5

Hezká a čtivá knížka.

orinka3
31.03.2018 5 z 5

Kdo očekává pikantní čtení, bude zklamán. Román Lucrezii zobrazuje jako oběť mocenských choutek vlastní rodiny. Dívka je nucena předčasně dospět a být prostředkem k upevňování pozic rodu Borgiů. Svého otce zbožňuje a až ke konci knihy se jí otevírají oči. Smutný osud, neveselé čtení. Přesto barvité a poutavé.