Váš mozek se dokáže změnit

Váš mozek se dokáže změnit https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119339/vas-mozek-se-dokaze--119339.jpg 4 19 11

Obsah této knihy s použitím mimořádně zajímavých kazuistik potvrzuje to, co na základě nedávného mohutného pokroku v neurovědách již tušíme. Mozek je schopen nejenom plastické sebeproměny, ale i regenerace a především dokáže změnit svou vlastní strukturu a funkci působením myšlenkové aktivity. Kniha je určena všem, kdo byli fascinováni dílem neurologů a neurovědců Olivera Sackse či Antonia Damasia nebo neuvěřitelnými pracemi Antonia Battra či Vilayanura Ramachandrana. Přibližuje mnoho pozoruhodných objevů včetně těch, jež přinášejí neotřelé spojení neurověd s psychoanalytickými představami, demonstrované na životě a díle nositele Nobelovy ceny Erica Kandela.... celý text

Literatura naučná Zdraví Zdravotnictví
Vydáno: , Computer Press (CP Books)

Brain’s way of healing

ditul
10.09.2021 5 z 5

Kniha plná vědeckých výzkumů z různých oblastí neurověd, které jsou srozumitelné i pro laika..
*Pravá hemisféra obecně zpracovává neverbální komunikaci; dovoluje nám rozpoznávat tváře a číst jejich výrazy, spojuje nás s druhými lidmi. Podléhají jí tedy také neverbální zrakové impulzy, které si vyměňuje matka se svým dítětem. Zpracovává také melodické aspekty hlasu či tóny, kterými vyjadřujeme emoce. Během rapidního růstu pravé hemisféry - od narození do druhého roku života - procházejí tyto funkce svými kritickými obdobími.
Levé hemisféře obecně podléhají verbálně-lingvistické prvky řeči, v protikladu k prvkům emočně-melodickým, a analýza problémů s využitím vědomého zpracování. Malé děti mají až do konce druhého roku větší pravou mozkovou polokouli, a protože levá hemisféra teprve zahajuje svůj prudký růst, první tři roky života vévodí našim mozkům pravá mozková polokoule. Děti ve věku dvaceti šesti měsíců jsou složitá, "pravo-mozková" emocionální stvoření, nemohou však své zkušenosti vyjadřovat slovy, protože to je funkce levé hemisféry. Snímky mozku ukazují, že během prvních dvou let života komunikuje matka z větší části města neverbálně, svou pravou mozkovou hemisférou, aby dosáhla na pravou polovinu mozku svého dítěte.
Zvláště důležité kritické období trvá asi od deseti až dvanácti do šestnácti až osmnácti měsíců; v jeho průběhů se rozvíjí klíčová oblast pravého frontálního laloku a vytvářejí se mozkové obvody, které dítěti umožní jak udržovat úzké vztahy s druhými lidmi, tak usměrňovat své emoce. Tato dozrávající část mozku, nadcházející se za našim pravým okem, se nazývá pravý orbitofrontální systém.
*Trvá-li stres... příliš dlouho, poškození je nevratné: Podle Kandela "stres v počátcích života způsobený odloučením dítěte od matky vyvolává u dítěte reakci, kterou primárně ukládá systém procedurální paměti, jediný dobře diferencovaný paměťový systém, který má malé dítě zatím k dispozici, ovšem tato akce procedurální paměti vede k cyklu změn, které nakonec poškodí hipokampus, a tudíž vyústí v trvalou změnu deklarativní [tj. explicitní] paměti." E. R. Kandel.

knihyKeMne
20.03.2020 4 z 5

Hodnotná kniha se spoustou povzbudivých informací. Úplně jsem ožila a přestala se bát různých omezení mozku (např. mrtvice), protože neuroplasticita je prostě zázrak.

Navíc je zde velice živě popsána historie nahlížení na mozek a zvláště ten tvrdý boj za každou novou myšlenku. Člověk to zná jen díky Galileovi a Koperníkovi, ale těžké je to všude, bohužel.

Knihu jistě znovu vyhledám, pokud by se mě nějaká popisovaná oblast v budoucnu případně týkala. V takovém případě dodá ten potřebný optimismus.

Chmur
13.10.2018 5 z 5

Kniha je nesmírně zajímavá a opírá se vědecké výzkumy a práce předních světových neurologů. Možná už jsou některé uváděné závěry překonané, ale autor dodává lidem naději a to se počitá.

Mimir
18.07.2018 3 z 5

Kniha pojednáva o funkčnej vlastnosti mozgu pretvárať svoju anatómiu a fyziológiu - plasticita. Kardinálnou postavou v téme plasticity mozgu v 20. st. je snáď Michael Merzenich, ktorý je v knihe často spomínaný alebo v nej priamo vystupuje formou rozhovoru. Podľa môjho uváženia, je komerčný obal skôr kontraproduktívny a veľa racionálnych čitateľov odradil, kto však odignoruje tento prehmat, dostane s k teoretickým zaujímavostiam o flexibilite CNS.

G.I.Jane
17.06.2018

Knihu jsem náhodně objevila na netu, když jsem hledala obrázky o limbickém systému. Trochu se mi nepozdával přebal knihy, přišel mi moc komerční, tak jsem začala mít podezření, že to bude zase další pseudoteorie, kterých jsou celé dlouhé regály v prodejnách knih. O to bylo větší překvapení, když jsem se ponořila do čtení. Kniha je skvělá a určitě stála i mnoho energie a úsilí, než byla sepsána. Pan Doidge se do ní snažil vtěsnat spoustu informací, z různých oblastí neurověd, je psána srozumitelně, čtivě a myslím že ani laik se v ní neztratí. Navíc samotný myšlenkový vklad autora je zde upozaděn, vyzdvihuje spíše práci jednotlivých aktérů - neuroplastiků, ať už p. Bach-y-Rita, p. Merzenicha, p. Ramachandra, p. Tauba a mohla bych pokračovat dál, píše o nich s takovým zájmem a obdivem, že to člověka naprosto pohltí. To na díle také obdivuji. Kniha je psána s pozitivním myšlením, což je další plus, v dnešní záplavě všech negativ, je to velmi osvěžující. Samozřejmě nepředstavuje tzv. návod k použití, ale je velmi inspirativní, jak pro pacienty, tak pro lékaře, je inspirací pro ty, kteří se ve své životním díle hledají, neboť ukazuje, že bez zápalu, nadšení a touhy po vědění to zkrátka nejde. Všichni výše jmenovaní pánové jistě nepracují či nepracovali s cílem navýšit svá bankovní konta.
No a vážení čtenáři, já už jedu na webu p. Merzenicha, Posit science, Brain HQ, s cílem zlepšit své kognitivní fce. Za 96 dolarů ročně je to dostupné pro každého. Tak to také zkuste.:-)))

Gabba99
16.08.2017 4 z 5

Kniha, která podává vědecké důkazy, že to, co jsem se dříve učili o možnostech mozku, není tak úplně pravda, a o tom, že co vše dokáže, je nám ještě mnoho utajeno.

petaSk
06.05.2017 5 z 5

Skvělá kniha o neuroplasticitě mozku popisuje, nejen jak se dokáže mozek "přeskládat" u lidí s poškozeními, ale taky jak funguje u nás všech ostatních v každodenním životě. Doporučuju.

coffeelover2
14.04.2016 4 z 5

Inspirující, kniha plná kazuistik o lidech, kteří změnili svůj mozek a tím i život.

Nighty
17.10.2015

Kniha podává obsahově naprosto fantastický pohled na neuroplasticitu. Především mě překvapilo množství myšlenek, příkladů a uplatnění plasticity v mnoha odlišných oblastech. Autor ilustruje na konkrétních případech to, jak je mozek schopný se změnit. Od vyvinutí kompenzace porušeného vestibulárního systému až po kompenzaci chybějící mozkové hemisféry. Kniha tak podává komplexní pohled a je zajímavým protipólem lokalizacionistické teorie.

Rowerton
11.07.2014 5 z 5

Zatím nejlepší kniha o plasticitě mozku jakou jsem četl.

marataheja
05.05.2013 5 z 5

Výborná kniha, mohu jen doporučit...

mozek

Norman Doidge
kanadská
2011  86%Váš mozek se dokáže změnit
2017  92%Váš mozek se dokáže uzdravit

Kniha Váš mozek se dokáže změnit je v