Vánoční prasátko

Vánoční prasátko https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470916/bmid_vanocni-prasatko-DjM-470916.jpg 5 910 243

Vánoční prasátko je laskavý, napínavý dobrodružný příběh o lásce jednoho kluka ke své nejmilejší hračce a o tom, jak daleko je kvůli ní ochoten jít. Jde o samostatnou knihu, která nijak nenavazuje na žádný z předchozích titulů J. K. Rowlingové, a je určena čtenářům od osmi let. Zamiluje se do ní však celá rodina. Jack nade vše zbožňuje své plyšové prasátko, které má úplně odmalička. Vždycky tu pro něj bylo, zažili spolu dobré i zlé časy. Jednou na Štědrý večer se však stane hrozná věc – prasátko se ztratí. Ale Vánoce jsou čas zázraků a na Štědrý večer vše ožívá, dokonce i hračky. A Vánoční prasátko, nejnovější Jackova hračka a poněkud otravná náhrada za původní prasátko, má odvážný plán. Vydají se spolu na kouzelnou cestu za ztracenou hračkou a za záchranou nejlepšího kamaráda, kterého Jack kdy měl… Vánoční prasátko je první dětská kniha J. K. Rowlingové od série o Harrym Potterovi a ke čtenářům se dostává rok po pohádce Ikabog, která vycházela na pokračování on-line. Veškerý výtěžek z autorských práv autorka darovala nadaci Volant, jež pomáhá skupinám ohroženým pandemií covidu-19. Nyní se těší, že se s Vánočním prasátkem opět vrátí k malým čtenářům.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Christmas Pig , 2021

Nixa
21.01.2022 5 z 5

Nečekala jsem to, ale já si ten příběh zamilovala. Bylo to čtivé, děj doplňovaly nádherné ilustrace a celkově se mi líbilo jak byla Země Ztracených vymyšlená. Určitě jsem knihu nečetla naposledy a i když teda začátek byl smutnější, tak jsem si čtení užívala a konec byl krásný a dojemný.

Sinuhet.Knihozr
20.01.2022 5 z 5

Rowlingová to opět dokázala. Vanocni prasátko, je nádherným příběhem o lásce a přátelství. Pro děti je dostatečně hravé a pro dospělé čtenáře překvapivě mnohovrstevnate. Rowlingová ukazuje, že je opravdovou mistryní pera. Jeden z nejlepších vánočních příběhu všech dob.

SputnikV
19.01.2022

setrvávám na svém názoru, že je to pěkná knížka, velmi dobře vyprávěný příběh a podle mne je pro děti... když sekání hlav neúspěšným princům nebo drakům, vaření staré ženy . čarodějnice, setnutí hlavy věrnému koni atd děti snesou, proč by nesnesly tuhle knížku?

na druhé straně je to potřetí opakovaný námět o cestě do země, kterou neznáme a které existuje vedle nás jako paralelní svět, třetí pro děti a jeden pro dospělé. Mám na mysli Koralinu, Knihu ztracených věcí jako knihy pro děti, Cesta ze ztracena jako kniha pro dospělé. Tyhle jsem četl a všechny se mi líbily, ale možná by to už chtělo zas něco jiného.

gretl74
18.01.2022 3 z 5

Je mi líto, ale tentokrát musím jít proti proudu. První část knížky je poměrně depresivní a chování dvou hlavních dětských hrdinů (ač se je snažím chápat) v některých situacích neomluvitelné. Během putování byl občas problém vyznat se v názvech městeček a kdo kam vlastně míří. Vánoční atmosféry pomálu, zato nervy drásajících scén (modrý králíček, zlozvyky, doupě) bohatě. Tohle by u naší devítileté jako čtení před spaním neobstálo ani náhodou. Jsem ráda, že jsem se rozhodla přečíst jako první, takže schovávám do šuplíku a vydám dcerce možná tak za dva tři roky.
Závěr knížky je opravdu pěkný a dojemný, ale ani to předchozích 250 stran už nevyváží.

LadyCharlene
18.01.2022 5 z 5

Původně jsem ke knize chtěla být přísnější, ale já těch pět hvězdiček dát musím. Příběh je napínavý, poutavý, kouzlo všude kolem nás. Myslím si, že Joanne i velmi autenticky vystihla charaktery lidských hrdinů. A všem nám k Vánocům nadělila Zemi Ztracených, kde máme každý nějakou tu Věc, pro kterou bychom udělali to samé, co Kuba. Při čtení jsem si vzpomněla na svoji milovanou panenku Mínu, kterou jsem v dětství zapomněla v lékárně, a kde už jsme ji nenašli... No, snad ve Ztrátově chřtánu neskončila.
Musím se přiznat, že při posledních stránkách, tekly slzy proudem, a také proto dávám pět hvězdiček, dlouho mě žádná kniha takhle nevzala za srdíčko. I přes jemné nedostatky, kam patří i občasná zdlouhavost příběhu, Vánoční prasátko je nádherná knížka, a zřejmě se stane mým pravidelným vánočním "večerníčkem".

ZuzanaK.
18.01.2022 5 z 5

Kniha mě mile překvapila nejen zápletkou, ale i velmi příjemným plynutím.
Syn dobrodružství skutečně prožíval a jsem si jistá, že v něm na nějakou dobu zůstane i hlavní poselství knihy.
Pátou hvězdu přidávám za krásné ilustrace.

alibaba72
17.01.2022 5 z 5

Čtení je krásné, dojemné a měl by si to přečíst úplně každý :-)

Miladad
17.01.2022 5 z 5

Miluju fantazii J.K.R. V týhle knížce si najde hodně i dospělák. Zhltla jsem ji za jedno odpoledne a připomnělo mi to jak jsem se vždy ponořila do čtení Harryho. Plno vtipných momentů a ještě víc těch k zamyšlení. Doporučuji všem!

Skodinka89
17.01.2022 5 z 5

Nejsem cílová skupina, ale líbilo se mi to. Jen bych to doporučila starším dětem.

Gilnien
16.01.2022 5 z 5

Mně se to líbilo, i když už rozhodně dávno nejsem cílovka. Musela jsem furt přemýšlet, jak je mi líto mých hraček z dětství někde ztracených v pytlích na půdě. No měla jsem z toho skoro noční můry a výčitky svědomí. :-D

Dietwithstyle
15.01.2022 4 z 5

Nejsem si jistá, jestli je to příběh pro sedmileté děti, možná bych ho doporučila spíš o něco starším čtenářům. Každopádně je velmi poučný, každý si v něm najde to svoje. Nejen děti, ale i dospělí. Asi mě nikdy nepřestane udivovat, jak propracované kouzelné světy dokáže Rowlingová vymyslet.

Maevie
13.01.2022 4 z 5

Krásná laskavá pohádka s vánoční atmosférou o síle přátelství a naděje pro menší děti až dospělé. Kouzelný svět ztracených věcí je sice vymyšlený, ale i tak dětem přinese řadu ponaučení. Příběh se navíc skvěle hodí k otevření některých důležitých témat, a nezáleží na tom, zda to bude lekce o tom, jak se chovat ke svým věcem, získání empatie k dětem rozvedených rodičů nebo pochopení zlozvyků.

Litocha
13.01.2022 4 z 5

Uf, mně se tak ulevilo! Zpočátku jsem byla totiž trochu rozpačitá. Autorce se sice povedlo vcítit do kůže malého dítěte, ale nějak jsem docela dlouho nedokázala ke Kubovi najít cestu, nezískal si mě natolik, abych mu bez dechu držela palce. (A ani se mi moc nelíbí obálka, černobílé ilustrace uvnitř jsou naštěstí už lepší.)
Nevím, jestli Rowlingová natolik změnila vypravěčský styl (třeba i vzhledem zaměření na menší děti), nebo je na vině překlad, ale podobně jako u Ikaboga na mě text působil stroze a trochu odtažitě. Zastesklo se mi po voňavých, barvitých, šťavnatých větách z Harryho (kontrast byl o to větší, že jsem se synem zároveň znovu četla jeden z dílů HP).
V druhé půlce si mě ale získal pěkně vymyšlený svět ztracených věcí, kniha dostávala spád a ke konci jsem i já už byla dojatá. (Jen jsem rozčarovaná z toho, že kniha nectí pravopisná pravidla, takže třeba ostrov Milovaných(?) je psaný špatně. Překlady místních názvů ale byly povedené.)
Drobné vady na kráse (třeba ve formě některých nesrovnalostí nebo typizovaných, černobílých postav) mi u knížky pro mladší čtenáře nepřekážejí, takže ve výsledku jsem vlastně spokojená a těším se, až si za rok před Vánoci se synem knížku přečteme spolu. (Téma mu bude určitě blízké, i když jeho nerozlučný plyšový kamarád není prasátko, ale mamut.)

Lienilda
12.01.2022 5 z 5

Kvůli pracovním a rodičovským povinnostem jsem ji četla snad přes týden, tak jsem si ji tak neužila...Ale příběh je to krásný a zařadí se po bok Vánoční koledy od Dickense k mým oblíbeným vánočním příběhům. A už teď vím, že si ji za rok přečtu znova.

Lilka
12.01.2022 5 z 5

Milá dětská kniha. Příběh o přátelství a síle lásky.

JajaCZ
10.01.2022 5 z 5

Pekný detský príbeh o stratenom plyšovom prasiatku. Na konci som si poplakala, i keď som tušila ako príbeh skončí. Dúfam, že moje veci nekončia tam, kde sa v príbehu popisuje. A ak áno, o ďalší dôvod viac, stať sa minimalistom :D Kniha je určená pre deti, no v určitých častiach som mala pocit, že je pre dospelého čitateľa.

Aivinka
09.01.2022 5 z 5

Rowlingová to prostě umí. I když jsem velký hater jejich detektivek, její pohádky a dětské knihy mě dostávají do kolen. Něco tak originálního a dobře napsaného, jsem už v dětské literatuře dlouho neviděla. Příběh vás chytne a nepusti. Nebudu lhát, když nevlastní sestra vyhodila Pašíka oknem auta, málem se mi zastavilo srdce a na konci knihy mi ukápla ne jedna slzička. Nevím, jestli bych knihu dala od 7+, přijde mi dost drsná, hlavně po emocionální stránce. Nicméně jsem si knihu moc užila. Snad bude Rowlingová vydávat pohádky každý rok, protože tohle bylo ještě lepší než Ikabog.

mon_chi_nik
09.01.2022 5 z 5

moc krásný příběh i pro dospělé

SputnikV
09.01.2022

milá dětská knížka,Rowlingová dovede psát tak, že vz´táhne do děje i dospělého, mně se kniha líbila.

kululinka
08.01.2022 5 z 5

Milé vánoční překvapení. Četla jsem dceři večer před spaním a hltaly jsme obě dvě. Nebudu se dlouze rozepisovat, nádherný dojemný příběh, který zahřeje srdce nejen dětem. I pro maminky či jiné dospělé návrat do dětství a oživení vzpomínek na milované hračky.