Vánoční povídky

Vánoční povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98524/bmid_vanocni-povidky-CqO-98524.jpg 4 125 28

Obsahuje povídky Vánoční koleda (A Christmas Carol; 1843) a Začarovaný (The Haunted Man; 1848)

Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Vyšehrad

Christmas Books , 1966

Jenny46
28.12.2023 4 z 5

Audio kniha dvě povídky :
Vánoční koleda - povídka s duchy
Zvony - Silvestrovská povídka se strašidly, vyprávěl krásným hlasem Eduard Cupák .

Vánoční tématika měla kouzlo velmi záleží na tom. kdo knihu čte...

Atisa
24.12.2023 3 z 5

Vánoční koleda se mi líbila. Kdysi jsem už viděla film, takže pro mě příběh nebyl úplně novinkou. Z této povídky si odnáším to, že v každém člověku je dobro a může se změnit, takže není dobré nikoho odsuzovat. Druhá povídka pro mě byla oříšek. Bylo těžké se při čtení soustředit na děj, příliš jsem se v něm neorientovala. Celkově nevím, co si z této povídky odnést.

Bookaholik
20.12.2023 1 z 5

Vánoční koledu mám ráda, ale tedy ten zbytek... Za mě příliš zdlouhavé, místy zbytečně složité a dlouhé větné konstrukce. Vánoční koledu si s chutí přečtu příští Vánoce znovu, zbytek stačil jednou :(

Luigi1
13.08.2023 5 z 5

Vánoční tématika je stále krásná

petra.kosiky
21.02.2021 4 z 5

Vánoční koledu jsem už znala z rozhlasového zpracování, tak mě vlastně nepřekvapila. Zvony se mi zprvu zdály nekonečné, potom nekonečně smutné a nakonec, hurá, na Vánoce - dobré konce. A nejvíc mě zaujal Cvrček na krbu. Sice na začátku trochu moc cvrčel, ale ten nádherný styl, jazyk, překlad, příběh, rozuzlení, všeho akorát.

Miranda
30.12.2020 4 z 5

Vánoční koledu miluju a jenom kvůli ní jsem se skřípěním zubů přetrpěla četbu Zvonů a Cvrčka na krbu. Knihu jsem četla odzadu, těšila jsem se na Vánoční koledu, kterou jsem do té doby znala jen jako animovaný film nebo divadelní představení. Byla krásná, možná krásnější, bez ní si už Vánoce představit nedokážu.

Vidlička
28.12.2020 3 z 5

Atmosféru mají všechny tři povídky bezesporu. Ale co se snese u Pickwicka díky humoru, mi tady bohužel pije krev - pitoreskní postavičky hodňoučkých pánků (slovo pán se sem prostě nehodí) a cudné přesvaté přehodné dcérečky s myslí čistou jak ten sníh, co se k vánočním povídkám alespoň hodí. Ale třetí hvězdičku přidám Charliemu za altruismum, kvůli kterému psal tak, jak psal, a za výchovný efekt, který podle doslovu jeho dílo mělo.

jankka0s
19.11.2020

Dnes se s vánočními pohádkami roztrhl pytel, tak alespoň tyto jsou přeci jen trochu odlišné od současné tvorby. Snové vyprávění, které se někdy utápí v patosu to však trochu kazí.

tsal
08.01.2020 3 z 5

Já a Dickens jsme na sebe už jednou narazili a nedopadlo to dobře. Dá se tedy říci, že jsem po něm opětovně sáhla jen z vánočního poblouznění a protože je film Vánoční koleda nezastupitelnou součástí mých Vánoc.

A Vánoční koleda vážně nezklamala. Filmová verze s Patrickem Stewartem je knize věrná velice velmi. Kniha tedy sice ničím nepřekvapila, ale přečetla jsem ji se stejným nadšením a zájmem jako se dívám na film. Dickens tam jde poměrně přímo k věci, popisy nejsou v neúnosném množství, idea je originální, a byť se na konci dočkáme zázračné proměny, která je nejpohádkovější součástí příběhu, působí poměrně přijatelně. To vše zabalené v koncentrované podobě Vánoc se vší magičností a dobrou vůlí, kterou tyto svátky mají. Krom filmu do svých vánočních příprav hodlám zařadit i literární předlohu.

Další dvě povídky už tak dobré nebyly. (Začarovaného ve své verzi od Zlatorohu nemám). Zvony jsem nedočetla. Po několika stranách, kdy už jsem se svíjela nudou a zoufalstvím a chuť rozbít si hlavu o zeď dostoupila maxima, jsem jen prolistovala zbytek povídky, došla k závěru, že vážně o nic nepřicházím, a šla dál. Množství patosu tu bylo neúnosné. Text jím byl doslova nasáklý. Stejně tak tu Dickens do extrému vyvedl svoje postavy - naivní a nebozí chudí, kteří i přes svou úmornou snahu nikdy nepohnou se svou životní situací, tu ve mně i přes chápání kontextu, v němž text vznikal, probudili tak akorát touhu si kopnout do nějakého bezďáka. A karikatury radních, vzdělaných a bohatých byly tak vyšroubované, že jsem se nad nimi ani nechtěla zamýšlet. Pro mě je tahle povídka zosobněním toho, proč nesnáším Dickense.

Cvrček na krbu mi trochu spravil chuť, i když po druhé ho číst netřeba. Patos zde byl, nebozí chudí zde byli, nevrlý boháč k nápravě taky. Zápletka byla průhledná jako čerstvě umyté okno. Ale nic se zde nevyhnalo do nepřijatelného extrému a atmosféra působila správně vánočně, přestože se zde Vánoce vůbec nezmínily. Zkrátka roztomilý příběh, který zahřeje a probudí ve vás touhu zařídit si podobnou domácnost, jakou měli Punťa s Jenem.

Což mě přivádí k poznámce, že minimálně Zlatoroh má všechna jména přeložená do češtiny, takže vám tu krom Puňti a Jena běhá i Vydřigroš a Tynýnek. Za mě dobré.

radusak9806
01.12.2019 3 z 5

Vánoční koleda je prostě skvost, má poučení a s hlavním hrdinou projdete celou tu cestu, až k jeho polepšení. Překvapivě dokáže být i v úplném začátku nějakým způsobem sympatický a vzbudit soucit.
Druhá povídka ZVONY to měla o poznání těžší, už jen tím, že jsem nenáviděla ty povýšené zmetky a v ději se ztrácela. Prostě jsem nějak nedokázala pochopit, proč najednou Lenička zmizí ze života dívky, jediné co zbylo je pocit, že to bylo velice smutné a obě toho litují. Konec je šťastný, ale i tak jistá pachuť z nepropojenosti příběhu zůstala. Přestože má krásný a morální přesah.
CVRČEK ke konci je to vlastně krásný příběh, kde najednou nechápete proč se uvažuje o nevěře, ale taky nakonec všechno dobře dopadne.
Všem povídkám se nedá upřít jistý morální rámec a poučení, která sebou nesou.
Tak doufám, že všechny vánoční i ty nevánoční příběhy, dopadnou všem dobrým lidem dobře.

dearkiki
31.12.2018 4 z 5

Co jiného číst přes vánoce, než Vánoční poídky? Sáhla jsem po téhle útlé knížce, i když Vánoční koledu samozřejmě už dávno znám. Ráda ji poslouchám i jako audioknihu, ale tentokrát jsem si jí i přečetla. Myslím, že to čtenáře opravdu dokáže dostat do té pravé vánoční nálady. Druhou povídku jsem neznala a musím říct, že se mi také velmi líbila. Má to zkrátka tu správnou atmosféru.

zanzara
31.10.2018 2 z 5

Všechno je tady přehnané: jazyk, extravagantní a nenutná představivost, nucený happyend... Jenom ty postavy přehnané nejsou - naopak, ty jsou jednorozměrné, úplně papírové. Pohádky pro děti a milovníky sentimentality, i když autor určitě měl dobré úmysly. Ale dobrými úmysly není vydlážděna cesta do čtenářského nebe...

Damato
03.10.2018 5 z 5

Co mě přivedlo po konci léta číst vánoční tématiku? Přiznám se , že to bylo mé oblíbené nakladatelství, které jsem, jako mladá milovala a knihu, kterou jsem , jako čerstvě dospělá 15-letá dostala od rodičů byla právě z tohoto nakladatelství ( byla to Filozofská historie a já se cítila dospělá a byla najednou tak děsně chytrááááá)
A pak taky Dickens přeci píše tak krásně, že v létě můžu číst , jak píše o Vánocích a v zimě si zas přečtu něco z hřejivého léta. Krásné, milé, prostě|" diskenovsky " příjemné čtení.

animovanej medv
17.04.2018 3 z 5

Vánoční koleda se mi moc líbila.
Druhá povídka mě moc nebavila.

Marekh
26.03.2018 4 z 5

První povídka - Vánoční koleda se mi líbila. Hned na počátku knihy charakterizuje autor postavu Scroogea takto: "Ždímavý a kroutivý, chamtivý, škubavý a drásavý, hamižní starý hříšník..." Po událostech setkání duchů přehodnocuje svoje chování a stává se lepším člověkem. Ačkoliv nejlepší je tuto povídku číst na Vánoce, já jsem ji přečetl počátkem jara. :)

Cítát, který mne oslovil:

Lidské konání předznamenává určitý cíl, k němuž člověk musí dojít, setrvá-li na té dráze, ale když se od ní odchýlí, cíl se změní.

Druhá povídka - Začarovaný, mne příliš neoslovila. Byla pro mě náročnější na četbu, musel jsem číst pomaleji a více se soustředit, častokrát jsem se musel nutit do čtení. V knize jsou i situace, které mne rozesmály.

Citát z knihy, který mne oslovil:

... ale smím vám říct aspoň, proč mi připadá dobré pamatovat si křivdu, kterou nám někdo učinil...? "Ano...?" "Abychom ji mohli odpustit..."

niki-chan
16.03.2018 4 z 5

Úžasné příběhy nejen o Vánocích. Moc se mi líbí skrytý smysl každé povídky. Nejvíce zaujala povídka Cvrček na krbu.

lucie.8
09.01.2018

Vánoční koledu jsem četla (jak jinak) o vánočních svátcích a výborně mi pomohla naladit se do té správné vánoční pohody. Je to taková pohádka pro dospělé, abychom nezapomínali, že Vánoce nejsou jen shon a stres a že bychom si je měli hlavně užít.
Bohužel druhá povídka Začarovaný mě nezaujala vůbec.

denib
08.01.2018 5 z 5

Krásné povídky, ve kterých se samozřejmě skrývá poučení. Nejvíce se mě dotkla povídka Zvony. Má hodně pomalý rozjezd a nejdřív se mi ani nelíbila. Ale když jsem pochopila, kam směřuje, velmi se mě dotýkala. Je dojemná, ukazuje možné zoufalství lidí a ke konci mi i slzička ukápla. Je důležité nesoudit ostatní, když nevíme, co je k jejich skutkům vedlo. Krásný příběh.
Na okraj poznámka k názvu: O Vánocích je jen Vánoční koleda. Zvony se odehrávají v noci ze Silvestra na Nový rok a Cvrček na krbu na konci ledna.

Boboking
29.12.2017 5 z 5

Jako každý rok na vánoce. Bez toho to nejde! Bravurní dílko.

Jane007
18.12.2016 5 z 5

Krásná vánoční knížka. Všechny povídky se mi líbily, i když u Cvrčka na krbu nevím, jestli je opravdu vánoční. Nicméně knížka má úžasnou, kouzelnou, sváteční,... atmosféru. Doporučuji. Ještě bych dodala, že se mi líbí názvy kapitol v jednotlivých povídkách (Vánoční koleda - sloky, Zvony - Čtvrtě a Cvrček na krbu - Cvrky).