Vánoční pohlednice vyprávějí (Pohlednice 1895 - 1925)

Vánoční pohlednice vyprávějí (Pohlednice 1895 - 1925) https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59319/vanocni-pohlednice-v-59319.jpg 5 4 1

Publikace netradičního obdélníkového formátu na křídovém papíře obsahuje 150 barevných fotografií historických pohlednic, které jsou rozděleny do tří tématických okruhů: - pohlednice k Mikuláši (celkem 13) - pohlednice k Vánočním svátkům (celkem 97) - pohlednice k Novému roku (celkem 40) V knížce jsou i příklady sdělení psaných na pohlednicích. Úvodní doprovodný text "O skromných poslech lásky a pokoje" je přeložen do němčiny i do angličtiny. Další doprovodné texty (již logicky pouze v češtině) jsou mikulášský příběh "Andělíček" , "Pidimužíčkův Štědrý večer", ˇPři změně letopočtu" (Úvaha z 1. ledna 1906) a závěrečný krátký text "Pohlednice - předmět sběratelského zájmu".... celý text

DádazPrahy
20.01.2018 4 z 5

Knížka na křídovém papíře s pěknou obálkou upoutá na první pohled a zavede nás prostřednictvím barevných fotografií historických pohlednic do starých časů.
Líbí se mi přehledné tématické členění, uvozené výstižným veršovaným přáním:
- pohlednice k Mikuláši
" Samou radost na Vánoce,
mnoho štěstí v Novém roce!
přeje přítel váš i náš,
svatý biskup Mikuláš."
- pohlednice k Vánočním svátkům
"Tiše, tiše z hvězdné dáli
snáší se k nám Štědrý den,
aby se zas oči smály,
velcí malí zaplesali,
zkolébal je blahý sen...."
- pohlednice k Novému roku
"Nový rok se kvapem blíží,
již již ťuká na vrata:
kéž s ním opět štěstí více
v zemi českou přichvátá."
Zajímavé jsou i ukázky sdělení na pohlednicích - dovolím si jedno půvabné vánoční přání ocitovat:
" Velevážená slečno, přijměte laskavě blahopřejný projev pro tiché, radostné okamžiky v těchto dnech vánočních." nebo text na novoročním přání:
"Paní Šílená, šťastný a veselý Nový rok, hlavně zdraví, Vám přeje A. Cabrnochová. Děkuji Vám za lístek, Copak stále robíte, vzpomínám často na Vás. Jakýpak byl u Vás Ježíšek? Já dostala od mého mužíčka pěkný plyšový kabát, sukni a klobouk - byla jsem moc spokojená."

V čem by knížka snad mohla být lepší:
- doprovodné texty jsou psány velmi drobným písmem, uvítala bych o trošku větší velikost písma
- očekávala bych hlubší pojednání o historii pohlednic, používaných výtvarných technikách a technikách tisku, zmínění tehdejších vydavatelství a autorů kreseb atd. (než nabízí úvodní text o rozsahu necelých dvou stránek)
- překlad úvodního textu do němčiny a angličtiny měl asi chválihodný cíl přiblížit publikaci i německy a anglicky mluvícímu čtenáři, avšak anglický text je velmi neobratný, téměř nesrozumitelný, místy i s chybami (např. "posibly" místo "possibly"), což by
cizojazyčného uživatele od publikace spíše odradilo
(kvality německého překladu si netroufám posuzovat).
Závěr: chválihodný počin představit historické vánoční pohledy, jako cenné svědectví o starých časech doporučuji.

Vánoce sběratelství pohlednice

Autoři knihy