Vánoční koleda

Obchodník Ebenezer Skruž je lakotný. Vlastně miluje jen jedno - peníze! Hromadí je a škudlí, kde se dá. Ani o Vánocích, svátcích klidu a míru, nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se ale má všechno změnit... O Štědrém dnu má Skruž podivnou vidinu, ve které ho navštíví jeho zemřelý společník Jakub Marley. Tajemným hlasem mu prozradí, že se mu zjeví tři duchové, kteří starému skrblíkovi pomůžou stát se lepším člověkem, pokud on bude chtít. Ke Skružovi skutečně postupně přijdou záhadní návštěvníci - duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc. Připomenou mu jeho dětství, zavedou ho do chudé rodiny jeho písaře a ukážou mu, jaké štěstí prožívá o svátcích jeho nemajetný synovec se svými dětmi. Poslední duch odhalí obchodníkovi děsivou budoucnost... Zlému lakomci spadnou klapky z očí a rozhodne se pro zásadní životní změnu... ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/50_/50934/vanocni-koleda-wzP-243407.jpg 4.61030

A Christmas Carol (1843)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, XYZ (ČR)

Kniha Vánoční koleda

Cher

Krásný vánoční příběh a velmi poučný.

Placi

Tradiční vánoční příběh, který jsem již viděl zpracovaný v několika podobách. Vánoční koleda se stala klasikou. Doporučuji číst během vánočního období se sváteční náladou.

Kryštofka

Vždycky, když čtu podobná kvalitní díla starších autorů, uvědomím si, jak dobrou mají logickou stavbu. Skoro jako hudební skladba. V tomto případě například: úvod, tři sloky, velké radostné finále. Neplácají se od ničeho k ničemu, neplýtvají slovy, ale neomylně míří k morálnímu poselství. I jazyk se mí líbí, i mnohé chytré myšlenky.

Shimy

Knihu jsem se rozhodla přečíst kvůli čtenářské výzvě a plánovala jsem ji číst před Vánoci. Bohužel to mi nevyšlo, ale i tak jsem ji stihla dočíst do konce roku, kdy bylo ještě takové to povánoční období :) Je moc hezky pojata a i přesto, že už je tak stará, dala by se zasadit i do dnešní doby, což se mi moc líbilo. Obvykle takový styl knížek nečtu, ale vzhledem k tomu, jak byla kratičká, jsem ji měla rychle přečtenou a ani mi to nestihlo vadit.

_Janina_

Vánoční atmosféra viktoriánské Anglie je zachycena opravdu působivě. Autor se zbytečně nerozepisuje ve složitém popisu děje a postav, jak je u jiných jeho doby zvykem, kniha má spád, žádné zbytečné dialogy. Moc se mi líbila.

Jerry2

Už prvních kapitolách Bůh: Svržení předsudků a mýtů Ing . Petr Fiedor mne kniha oslovila pomohla mi se zorientovat se v otázkách a odpovědích autora

coppacabana

Pohádka mě už zaujala ve své filmové podobě - o Vánocích si ji se ségrami zpravidla nesmíme zapomenout pustit -, a jsem ráda, že jsem se konečně dostala ke knížce.
Je to přesně ta knížka, kterou si vezmete s sebou do postele a čtete ji, zatímco na nočním stolku máte čaj, vedle tácek cukroví a pokud se poštěstí, za okny vám padá sníh. Čtení si přímo vychutnáváte - nádherná sváteční atmosféra, Vánoce můžete prakticky ochutnat na jazyku a rozkošné rozuzlení. Křenila jsem se, když se Skruž ke konci vzbudil a byl z něj snad ten nejmilejší člověk ve městě.
Jsem si jistá, že až budou zase Vánoce, vezmu novelu znovu do ruky a udělám z její četby další vánoční tradici v řadě. Doporučuji.

Leenah

Skvělá kniha, ke které se ráda budu každoročně před Vánoci vracet (po přečtení knihy půjčené z knihovny jsem si koupila svoji vlastní). Krásně zachycuje vánoční atmosféru Londýna a nechybí ani ponaučení. Jsem vděčná, že mě k ní dovedla čtenářská výzva.

babyboar

Sice jsem si ji nestihla znovu přečíst před Vánocemi, ale i po svátcích zahřeje na duši.

Aki12

Vánoční koleda je právě jednou z knih, která vás při čtení donutí cítit vůni punče, mandarinek, pomerančů, citronového čaje a pečeného krocana a to vše, vás perfektně naladí do Vánoční nálady!
Mohu říci, že v tomto případě se mi líbí i filmové zpracování knihy, které se mi při čtení často připomínalo. I tak je kniha krásná a na Vánoce jako dělaná díky poselství, které nese.

JessieEx

Taková hezká vánoční pohádka pro dospělé... Měli by si ji přečíst všichni, hlavně morousi a skrblíci jako byl Skruž - pár takových bohužel znám. Její poselství je doslova kouzelné, ale četla se mi trochu kostrbatě. Nejvíce se mi líbilo poselství třetího ducha a přála jsem si konec, který by s tím korespondoval, reálnější. Tady se ale ukázalo, že člověk může svými činy změnit osud svůj i druhých. Nejen o vánocích ale po celý rok.
P.S. Souhlasím s komentářem nademnou, že překlad jména Scrooge je přinejmenším dost mimo, taky mě to rozčilovalo

Adelajda_4

Jak tu tak čtu ty komentáře, asi si také udělám novou vánoční tradici, každé Vánoce sáhnu po této nádherné knize. Dlouho jsem ji přecházela, letošní Vánoce jsem po ní sáhla a nezklamala mě. Je to kouzelný příběh nádherně napsaný, plný různých metafor a s mravoučným přesahem. Vývoj knihy je sice dost předvídatelný, ale je napsána tak krásně, že mi to vůbec nevadilo.

Sajmoonek

Těšila jsem se celý rok, až si ji o Vánocích přečtu a nezklamala. A klidně ji budu číst rok co rok a pořád mě to bude bavit. Zdánlivě nenapravitelný Scrooge je prostě někdo, kdo by o Vánocích neměl chybět!

Tereza99

Krásná pohádka (nejen) pro dospělé.
Ideální na vánoční čtení s čajem pod peřinou ♥♥

ChristineDaee

Keďže som pomerne rýchlo zistila, že atmosféru vytvárajú spomienky, rozhodla som sa systémom opakovaných zvykov budovať svoje sviatky. Jedným zo zvykov, ktoré poctivo dodržiavam je čítanie Vianočnej koledy každý Štedrý deň. A nikdy jej nemám dosť. Každý rok ma znovu a znovu očarujú vtipné prirovnanie, zložité metafory a dokonalé budovanie atmosféry. Každý rok tak ako predošlý mi behajú zimomriavky po chrbte pred príchodom dávno mŕtveho partnera (ktorý bol bezpochyby mŕtvy, inak by tento príbeh nemal zmysel), vždy mi stisne srdce pri pohľade na veľmi skromnú štedrovečernú večeru rodiny tajomníka Boba a najmä koniec máloktorej knihy ( a už vôbec nie z mojich obľúbených, lebo tie sa zvyčajne končia trpko, ak nie priamo tragicky) ma naplní tak nesmiernou radosťou z lásky, dávania a z toho, že konečne sú tu Vianoce! A Scroodge je jedna z mojich najmilších knižných postáv, nielen preto, že sa na konci tak krásne polepšil, ale aj preto, že s ním zdieľam názor na duchov všeobecne a vrelo súhlasím s miernou úpravou jeho známeho výroku, vianočné naháňanie za jedlom, gýčovitými svetielkami, spievajúcimi mikulášmi, stepujúcimi tučniakmi a množstvom alkoholu je humbug! :D Lepšie je utiahnuť sa k teplému kozubu s touto rozkošnou knižkou a potom odviesť rodinu na prechádzku bez ohľadu na poveternostné podmienky (ďalšia z mojich vianočných tradícií). Veselé Vianoce všetkým! (bez ohľadu na to v akom čase čítate tento komentár :D)

knihovnička007
31.12.2018

Dlouho jsem kolem této knihy chodila, ale...
Kniha se mi hodně líbila, není to klasický příběh, ale poučný. Ač žil autor před dvěma sty lety, příběh je stále aktuální. Jen teď by se ti duchové hodně nalítali.
Velká škoda :(

Příběh je krásně napsaný.

Ivan F
31.12.2018

Čo sa dá napísať k novele Vianočná koleda? Len toľko, že je to klasika, ktorá mi veľmi dlho utekala. Minulý rok som videl animované spacovanie a tento rok mi výzva dopomohla k tomu, aby som si ju prečítal. Inak by mi asi utekala ešte pekne dlho a zostala neprečítaná. A to by bola škoda, pretože Dickensov štýl mi naozaj ulahodil.

Denisa153
31.12.2018

Krásný vánoční příběh, nad kterým by se měl každý zamyslet.

snimcibdim
29.12.2018

Krásný vánoční příběh - mravoučná pohádka pro malé i velké. K dokonalosti v mém případě chyběl jen sníh za oknem a praskající krb. Doporučuji číst opravdu ve vánočním období, má to svoje kouzlo.

Nunynka
28.12.2018

Klasika,která se neomrzí.

1T0S_
28.12.2018

Přečteno před pár dny v rámci výzvy.

Tenhle příběh je znám snad téměř všem, je totiž dodnes každým rokem recyklován v televizním podání.
Je to naivní, je to předvidatelné, ale hey, jsou Vánoce.
Místy mě trošku otravovala neobvyklost použitého jazyka.

Fakt si ale nejsem jistej, jestli má vůbec smysl to hodnotit... ;)

Devil-Ivet
27.12.2018

Příběh, který má opravdu mnoho co říct. Naladí tu správnou atmosféru na Vánoce a jeho kouzelnost a vřelost vyvolá tak úžasné pocity… Ráda se do ní ponořím příští Vánoce.

mahdal
26.12.2018

Vynikající kniha od anglického autora 19. století, Charlese Dickense. Bohužel jsem knihu četl až poté, co jsem zhlédl animovaný film (tuším z roku 2009). Bylo to trochu na škodu, jelikož jsem porovnával pasáže ve filmu s knižní předlohou (až na malé výjimky je film velmi zdařilý a věrohodný knize). Na druhou stranu jsem mohl knihu díky tomu lépe interpretovat. Je to má první kniha od tohoto autora, v minulosti jsem měl rozečtené Nadějné vyhlídky, ale knihu jsem odložil, snad se k ní v budoucnu vrátím a porovnám styl autora v různých dílech. Dickens dokáže navodit krásnou vánoční atmosféru!

dzejkbeltygros
26.12.2018

Jednoduchý a výstižný příběh o hamižnosti bohatých a laskavosti chudých. Chovejme se dobře a dobro se nám i vrátí. :) Aneb karma je zdarma! :D

dany512
26.12.2018

Krásný vánoční příběh - doporučuji.

xichtik
25.12.2018

Miluju tenhle příběh ... V knižním, filmovém i divadelním zpracování.

wiolca
25.12.2018

Moc hezká vánoční "pohádka", kdy konec pohladi po duši. A kdy jindy si ji přečíst než o Vánocích.
P.S.: Kdo by jí teď sháněl, mají ji v levné knize za pár ☺

Vakalik
25.12.2018

Hezký příběh, taková trochu pohádka. Nejkrásnější na tom je to poučení na konci. Líbilo se mi to celé včetně překladu.

Michalka98
25.12.2018

Nádherný vánoční příběh, který chytí za srdce. Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

ses3
25.12.2018

Hezky pribeh, trochu predvidatelny, ale myslim, ze v Tonto obdobi se to da tolerovat. :-)))