Vánoční koleda

Vánoční koleda

Obchodník Ebenezer Skruž je lakotný. Vlastně miluje jen jedno - peníze! Hromadí je a škudlí, kde se dá. Ani o Vánocích, svátcích klidu a míru, nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se ale má všechno změnit... O Štědrém dnu má Skruž podivnou vidinu, ve které ho navštíví jeho zemřelý společník Jakub Marley. Tajemným hlasem mu pr... celý text

O Štědrém dnu má Skruž podivnou vidinu, ve které ho navštíví jeho zemřelý společník Jakub Marley. Tajemným hlasem mu prozradí, že se mu zjeví tři duchové, kteří starému skrblíkovi pomůžou stát se lepším člověkem, pokud on bude chtít. Ke Skružovi skutečně postupně přijdou záhadní návštěvníci - duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc.
Připomenou mu jeho dětství, zavedou ho do chudé rodiny jeho písaře a ukážou mu, jaké štěstí prožívá o svátcích jeho nemajetný synovec se svými dětmi. Poslední duch odhalí obchodníkovi děsivou budoucnost...
Zlému lakomci spadnou klapky z očí a rozhodne se pro zásadní životní změnu... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/50_/50934/vanocni-koleda-wzP-243407.jpg 4.6498

A Christmas Carol (1843)

Vydáno:, XYZ

ladyfromskye

Ne, není to nic světaborného. Je to prostě jen kouzelný příběh, který pohladí duši a který si přečtou se stejnou chutí jak děti, tak dospělí.

ajka91

Na Vánoce ideální knížka ke čtení.

Monnyh

Kniha, ke které se každým rokem ráda vracím. Knihu vlastním ve vydání aka první vydání v angličtině. V českém překladu mi dost vadí právě jméno Skruž. Kdysi jsem viděla někde překlad jako Vydřigroš a pro Marleyho překlad Vodral, což ke knížce patří více. Škoda, že se toho nakladatelství nedrží. Takto vlastním jen anglické vydání, i když bych to české ráda měla ve sbírce...

Ziara.Z

Jsem moc ráda, že jsem se k přečtení této knihy donutila, ač se mi popravdě nechtělo. Kouzelný příběh polepšeného lakomce.

urla

Venku padá sníh, díváte se z okna a pak usednete do křesla, abyste se ponořili do příběhu o tom, že každý člověk, ať byl dříve jakkoliv zlý má šanci se změnit. Kdybych měl krb, četl bych nejraději právě tam:Chladný cynik ať nečte a nebo ať čte a třeba i on bude změněn:)
Ačkoliv to nedělám, chtěl bych se vyjádřit i k nejnovějšímu filmovému zpracování. I když pro malé děti možná trošku strašidelné, rád si každý rok dopřávám i nejnovější animovaný film, podle mě skvěle natočen.

Ketesh

Možná kdybych to četla na Vánoce, mohla bych víc ohodnotit, tu celkem výtečně popsanou Vánoční atmosféru, takhle jsem spíše vnímala text a ten mi přišel mnohdy příliš zdlouhavý a dílo uměle natažený.

Lessana

Vianočnú koledu sme mali pred rokmi (na gympli) ako tzv. povinné čítanie v rámci hodín angličtiny. Bola to vlastne moja prvá kniha prečítaná v tomto jazyku a v tom čase som ju musela čítať zároveň so slovenským prekladom, ešte som angličtine tak nerozumela. V každom prípade, príbeh je to krásny a rada sa k nemu vrátim.

StihOMam

Každoroční zvyk a radost. Nesmrtelný příběh s ponurým dějem, smutkem, láskou, soucitem a hlavně pohádkovým napravením. Obzvlášť ke konci roku je příběh ještě silnějším. Jako nejpovedenější považuji edici s kresbami Roberto Innocenti z roku 1994.

babicka_amalka

moje zamilovaná knížka - každý rok se k ní v předvánočním čase vracím a nikdy nejsem zklamaná, byť už ji znám téměř nazpaměť;

Kozel

Nedovedu říct kolikrát jsem tenhle skvost už četl. Na Vánoční koledě je kromě poselství, vyprávění a překladu manželů Tilschových krásná i skutečnost, že nezáleží v jakém ročním období (v tomto případě polovina února) po ní čtenář sáhne. Její síla není ovlivněna roční dobou ani letopočtem. Vydavatelství Petrkov k tomu navíc vydalo nádherné zpracování s Innocentiho ilustracemi (obzvlášť obrázek na konci si zaslouží zvláštní pozornost), které tomuhle čarovnému příběhu ještě nasazují korunu, což bylo důvodem, proč toto vydání muselo skončit vedle ostatních (či před nimi) v mé skromné knihovničce.

fojtikjirik

Knihu jsem záměrně přečetl během vánočních svátků. K dílu není snad třeba nic psát. Příběh je pěkný, ač zvláště část s duchem budoucích Vánoc měla nádech hororu. Místy se budete trochu bát.

hellena1523

Není moc co hodnotit...Vánoční koleda je klasika. Moc krásný příběh, který si každoročně s blížícími se Vánoci ráda čtu. Vydání z roku 2010 od XYZ obsahuje moc pěkné ilustrace.
Škoda, že česká literatura se nemůže pochlubit podobnou vánoční perlou (Štědrý den od Erbena mi přijde trochu moc pro vytvoření příjemné atmosféry), a tak milovníci vánoční atmosféry musí utíkat do Anglie 19. století...

Blaufik

Příběh nás přenáší do Anglie a z každého kousku této knihy na nás dýchá ta pravá Vánoční atmosféra. Skruž, protivný starý muž, který dostane druhou šanci se změnit a tu uchopí pevně za pačesy.
Duchové Vánoc, kteří mu umožní nahlédnout do svého nitra a zamyslet se nad sebou a v neposlední řadě poselství, které je v této knize ukryto - to všechno tvoří dohromady úžasný celek.

mika251

Chuťovka na jeden večer. Nesmrteľný príbeh s krásnym posolstvom. Tak šťastné a veselé!

Pavlapila

Na vánoční pohodu akorát. Vždycky mě čtení tohoto kouzelného příběhu vtáhne do děje natolik, že čekám, zda se tam také někde neuvidím... Kouzlo pravých Vánoc, morální hodnoty, čistota lidského srdce a "obrácení", to je to, co na tomhle příběhu miluji. Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

Nikki.Jukki
29.12.2016

Četla jsem tuhle knížku vzhledem k vánočnímu období, ale myslím si, že i kdybych ji četla uprostřed parného léta, vyšlo by to nastejno a měla bych pocit, že je kolem mě zima, sníh a vánoční atmosféra. I ta nálada starého Londýna na člověka přímo dýchá a můžete mít pocit, že tam opravdu jste nebo jste to někdy zažili. Příběh jsem už znala z filmového zpracování, které je také povedené, ale stejně to neubralo knížce samotné a užila jsem si ji. Morální ponaučení jsou jasná, co chtěl autor říci také. Příjemná pohádka s občasnými mírně hororovými prvky.

kamibe
28.12.2016

Přečetla jsem si ji v nejnovějším vydání - Petrkov 2016. A bylo to pro mne příjemné čtení právě v této vánoční době. Dickensův styl je květnatý a nemusí každému sednout. Mně trvalo několik stránek, než jsem přestala mít potřebu číst některá rozvláčná souvětí několikrát, abych je správně pochopila.
Připadá mi, že ilustrace jdou s autorovým stylem ruku v ruce - měla jsem chuť se do obrázků úplně vnořit a prostudovat každičký detail. A to s patřičným oceňujícím údivem, když jsem se ze záložky dozvěděla, že Roberto Innocenti je ilustrátor - samouk.
A dostala jsem chuť znovu shlédnout film.

1knihomolka1
21.12.2016

Fakt super knížka. Někdy jsem se bála.

Ivuska 11
21.12.2016

"Kdybych mohl prosadit, aby bylo po mem, rozhorlil se Vydrigros, pak bych dal kazdeho hlupaka, co obchazi s tim VESELE VANOCE na jazyku, uvarit spolu s jeho vanocnim pudinkem a pohrbit se srdcem proklatym vetvi cesminy! To by mu patrilo!" Krasny pribeh ze stareho Londyna o tom, co je pravou podstatou Vanoc. Pribeh v dnesni konzumni dobe stale vice a vice aktualni. Preji Vam, at mate ve svem okoli co nejmene Vydrigrosu a jemu podobnych. Vesele Vanoce lidem vsem!

terkavelcova
18.12.2016

Výborná klasika která nezklame :) čtu jí každé vánoce :)

verden
14.12.2016

Už niekoľko rokov patrí Vianočná koleda ku mojim najobľúbenejším vianočným príbehom, aj keď som si knižný originál prečítala až teraz. Má v sebe všetko, čo na týchto sviatkoch milujem- vianočnú atmosféru, vianočný zázrak a istotu, že v každom srdci a skrýva dobro. A myšlienka troch vianočných duchov je úplne geniálna :)

Peprnicka
12.12.2016

Krásná pohádka, která člověka přenese do dickensovské Anglie, výjimečně mi ani nevadilo počešťování anglických jmen, které mě jinde opravdu vytáčí :-)

Mikik
27.11.2016

Úžasná. Nádherně navodí vánoční atmosféru a ukáže pravý smysl Vánoce. Pro stresaře a věčné bručouny, o tomhle ty Vánoce jsou. O lásce, o míru a krásných knihách:-).

Misan1993
26.11.2016

Vřele doporučuji! V tomto období je to jasná volba ;) super i jako audiokniha. Vánoční atmosféra z knihy jenom sálá!

Adris
20.11.2016

Nádherný příběh. Jednoduše psaný a dýchají z něj Vánoce minulosti.

jan-da
13.11.2016

Krásný až dojemný příběh. Když přicházel první duch (Marley), dokonce jsem se chvilku i bála :D navíc prostředí Vánoc já miluji, takže to vše dělá z knihy skvělou knihu, kterou doporučuji.

petulda222
21.10.2016

Krásná knížka :)

VercaV
17.10.2016

Vánoce, pohádka, radost x smutek. Krásná kniha která mě neomrzí.

Ewik
25.06.2016

Stejně jako knihu mám ráda i filmové zpracování. Hluboký příběh odehrávající se o Vánocích, svátcích klidu, lásky k bližnímu, pokoře a pospolitosti. Vánoční čas je časem zázraků, a proto i maličkost z naší strany může být pro druhého zázrak. Na to musí přijít i Scrooge, který je sám, nikoho nemá rád a Vánoce bere jako nutné zlo. Přesto má šanci se změnit k lepšímu.
Kouzelný příběh s poučením, který by si měl přečíst každý. Pokaždé, když knihu čtu, najdu něco nového o čem můžu přemýšlet.

gigieretino
25.06.2016

Moc pěkná kniha, ráda se k ní vrátím.