Vánoce v české kultuře

V. Frolec ve studii Vánoce v tradici českého lidu podává přehled lidových zvyků od počátku adventu až do svátku Zjevení Páně (6.ledna). J. Snížková v České vánoční hudbě rozprostřela před čtenářem neobyčejnou šíři českých vánočních zpěvů, koled, pastorel a mší, jak je vysledovala v pramenech již od vlády Lucemburků. Vánoční motivy v českém výtvarném umění J. Davida zachytily vývoj zpodobení těchto motivů v českém malířství a sochařství od doby románské. J.Červenka v Motivu Vánoc v české literatuře podává antologii typických textů s vánoční tématikou počínaje národním obrozením. Z eseje L. Dvorského Vánoce na konci 20.století vyčteme, do jaké míry nahradil na konci socialistické éry konzumní životní styl duchovní obsah, mající základ v křesťanské tradici.

https://www.databazeknih.cz/images_books/48_/48703/vanoce-v-ceske-kulture-owW-48703.jpg 4.37
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Vyšehrad
1. vydání originálu:1988
Počet stran:439
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:80-7021-018-4

Kniha Vánoce v české kultuře

witiko
11.12.2018

Na rozdíl od autorky předchozího komentáře jsem v knize našel celou řadu vyloženě objevných a nových souvislostí, které jsem vůbec netušil. Vlastně až obdivuji, jak vrstevnatou a do širokého kulturně-historického kontextu (neomezeného tehdejší ideologií) zasazenou knihu dokázali autoři na sklonku minulého režimu napsat a sestavit. Kniha je stále aktuální a nijak nezestárla. V kapitole o hudbě mi však citelně chybí kapitola o rorátech, které jsou pro českou hudební kulturu velice specifické. Nechápu, jak si jich mohla autorka kapitoly nevšimnout.

ZuzziŠ
05.08.2017

Možné je mé zklamání způsobené očekáváním něčeho jiného, něčeho objevného, velkého, více aktuálního.
Přijde mi škoda, že někdo vydá odbornou knihu o Vánocích a nejzajímavější je Erbenův Štědrý večer. A ještě zajímavější je otázka, jak Štědrý večer od Erbena souvisí s Vánocemi v české kultuře, kromě zcela doslovného výkladu jednotlivých slov.
:-(

cori
27.06.2012

Velice zajímavé a podnětné eseje o fenoménu Vánoc a jejich odrazu v českém umění a kultuře.

Vánoce

Jitka Snížková

Jitka Snížková
česká

česká, 1933 - 2014

Kniha Vánoce v české kultuře je: