Vampýrská akademie

Vampýrská akademie https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24194/bmid_vampyrska-akademie-Lpp-24194.jpeg 4 2402 320

Morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka Rose uprchly ve smrtelném strachu z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět. Znovu se tak ocitají v obrovském nebezpečí, protože na akademii se mohou pohybovat nebezpeční Strigojové. Ti chtějí Lissu zničit, protože jako jediná dcera urozeného morojského rodu je překážkou jejich plánu na ovládnutí světa vampýrů. Naštěstí je tady ale dhampýrka Rose, v jejichž žilách se smísila krev vampýrů a lidí, takže dokáže zlým Strigojům lépe čelit. V tajemném a ponurém světě akademie ale nebude snadné odolat všem nástrahám a zradám: Lissa bude muset opatrněji využívat svých nadpřirozených schopností, aby nepadla do strigojské pasti, a Rose se musí vzdát velké lásky, aby mohla kamarádku ochránit a za žádných okolností ji nezklamat. Jediné, nač se totiž mohou obě spolehnout, je jejich vzájemné pouto, jejich přátelství... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Domino

Vampire Academy , 2007

SknihouVrukách
25.02.2022 4 z 5

Moje prvé stretnutie s upírskou beletriou. A musím uznať, že to bolo veľmi príjemné prvé stretnutie. Dlhé roky som sa chystala na túto úspešnú upírsku série a konečne som sa k nej dostala.

Hlavnými postavami sú Lissa a Rose,upírky iného druhu, ktoré po úteku pošlú naspäť na akadémiu. Obľúbila som si ich. Veľmi sa mi páčilo to, aká bola Rose ochranárska a pre Lissu by spravila všetko. Občas by sa jej síce zišlo nejakej väčšej logiky, ale inak som si ju obľúbila. Lissu som tiež mala veľmi. Veľmi sa mi páčili jej schopnosti a určite chcem o nich vedieť viac. A nemôžem zabudnúť na pôvodného Dimitriho. Asi viete, ktorým smerom to pôjde. Nemôžem sa dočkať na nejakú väčšiu romantickú linku.

Dej tohto prvého dielu je jednoduchý a predvídateľný, ale ku koncu sa tu objavilo aj napätie. Verím však, že autorka sa viac rozpíše v ďalších dieloch. Myslím si, že tam bude vidieť veľký posun a tiež v nich budú zaujímavé plot twisty, keďže týmto prvým dielom má dobre našliapnuté. Školské prostredie mi k tejto sérii strašne sedelo a celkovo bolo zaujímavé čítať o intrigách medzi študenti. Okrem školského prostredia tú máme aj kráľovské prostredie, o ktorom nutne potrebujem vedieť viac.

Štýl písania nebol najlepší, ale inak sa knižka čítala dobre. Na knižke a hlavne jej štýle písania vidno, že je trošku staršia. Do ďalších dielov sa púšťam, keďže ich mám doma a po veľmi dobrom prvom diely som zvedavá, čo ma čaká v tých ďalších. 4/5

Trigger warnings : self-harming

Hanncha
19.01.2022 3 z 5

Rozhodně už nejsem cílová skupina, ale kniha se čte velmi dobře. Příběh je napínavý, zajímavý a celou sérii jsem (kdysi) přečetla během dvou týdnů.
Takové příjemné oddechové čtení.

Malíček
06.12.2021 5 z 5

Jedna z prvních knižních sérií, které mi otevřely bránu do světa fantasy literatury. První díl Vampýrské akademie se čte velmi dobře, příběh je svižný, zajímavý, neotřelý a hlavní postavy jsou docela sympatické.

PhoebePollard
10.10.2021 4 z 5

Vcelku poklidný rozjezd, kniha je prakticky hned přečtená, ovšem žádnou hlubokomyslnou ságu nečekejte. Jednoduchá příjemná oddechovka.

ElizPetrova
14.09.2021 3 z 5

Knihu jsem měla poměrně rychle přečtenou, takže nemohu říct, že by mě nebavila. Příběh byl zajímavý a upíří prostředí mám ráda, tady je to bráno zase z trochu jiného úhlu pohledu a je to zasazeno do jiného prostředí, než se kterým jsem se v rámci upírských příběhů setkala, což je určitě plus navíc. Na druhou stranu mi přišlo, že celý příběh hrozně rychle utekl, aniž by se stala nějaká větší akce. Vzhledem k tomu, že se jedná o první díl ze série, tak počítám, že se to dále rozjede. Určitě budu pokračovat ve čtení dál a jsem zvědavá, co se z toho vyklube. :)

Týna24
05.08.2021 5 z 5

Film jsem viděla první a je skvělý, ale knížka, je určitě lepší (jak už to tak bývá). Příjde mi moc zajímavá vampýrka Lissa. Myslím že by bylo hezčí kdyby to bylo z pohledu Liss.

RoseJP
16.07.2021 4 z 5

Sérii jsem začala číst jako mladší, po 10 letech jsem se k ní vrátila a uznávám, že knížka je určená mladším čtenářkám, ale i přes to se mi moc líbila. Stále miluju Dimitrije stejně jako před tím :D

Tialexa
21.06.2021 5 z 5

Kniha byla super. Byla o mnoho lepší než film, který byl také super.

ElessaRiverbow
16.06.2021 4 z 5

Kniha by se mi do rukou pravděpodobně nedostala, kdybych ji nečetla v rámci štafety. Ze začátku to nebylo nic moc, nemohla jsem se začíst, ale pak se to zlepšilo. Rose je jako hlavní hrdinka naprosto skvělá - byla mi sympatická, líbil se mi její sarkasmus a taky to, že si nenechala nic líbit. Oproti tomu Lissa za mě nic moc. Romantická linka mezi Rose a Dimitrijem byla pěkná a určitě chci vědět, jak to mezi nimi bude v dalších dílech. Další plus má za mě vybudovaný svět, hlavně druhy upírů, používání živlové magie a věci o svatém Vladimirovi a Anně. Doufám, že si přečtu i další díly a podívám se na film.

Tess.96
22.05.2021 3 z 5

Při čtení první půlky jsem si říkala, že kniha rozhodně není pro mě. Nebavilo mě to, přišlo mi to komplikované a zmatené. Druhá polovina je o dost lepší, akčnější a napínavější. Nicméně vím, že další díly si kupovat nebudu, ale jelikož bych nemohla nechat rozečtenou sérii, tak další díly mi půjčí kamarádka. Věřím tomu, že před pár lety by se mi to asi líbilo více, ale uvidíme do budoucna, jak se mi budou líbit další díly.

Karciina
12.05.2021 4 z 5

Upíři v posledních letech moc nefrčí. Už dávno pominul obří boom ohledně Stmívání nebo TVD, proto jsem ráda, že je na trhu něco dalšího, i když trochu staršího. Protože tahle série, a hlavní hrdinka Rose, je boží.
Téma upírů je tu neotřelé, smíchané s magií živlů. Začátek může být trochu zdlouhavější, ale obecně má kniha spád i akci. Hlavní hrdinka Rose je sarkastická, nebojí se říct svůj názor nebo něco udělat, zároveň je vtipná, díky tomu není nouze o vtipné scény. Její přátelství s Lisou je opravdu bezpodmínečné, s Dimitrijem má naopak skvělou dynamiku a špičkování.
Tuhle sérii můžu s klidem doporučit jako oddych, i jako změnu od všech víl a pohádkových retellingů.

Trigger warnings: deprese, sebepoškozování, romantika studentka-učitel. .

Cherry1824
10.04.2021 4 z 5

Nemám ráda tématiku upírů, tudíž tahle kniha byla trochu omyl. Kupodivu - docela příjemný omyl.
Hlavní hrdinka Rose je sympatická, vtipná, sarkastická mladá studentka, která si rozhodně nenechá nakopat zadek. Milá změna.
Jedná se o YA literaturu, což přineslo další wow efekt. Zájem hlavní hrdinky se obrátí na Dimitrije, který je nejméně o jednu dekádu starší. Tohle není zrovna typické, za což autorce smekám klobouk a rozhodně dvojici fandím. Jen do toho.
Upíří tématika je relativně dobře zpracována a stojí za přečtení i pro někoho, komu upíři pijí akorát krev.

AnnaKreon
07.03.2021 5 z 5

Dlouho jsem přemýšlela, jestli tuhle sérii znovu číst. Je to sice moje guilty pleasure, ale číst něco po třetí je pro mě už ztráta času a tuhle sérii bych četla už PO OSMÉ!!! Nakonec jsem se ale rozhodla, že ji chci na svém bookstagramu mít a i když si děj pamatuju, tak jsem se rozhodla si knihy i přečíst.
~~~
Děj asi všichni znáte, ale chci sem hodit aspoň základní info. Příběh se odehrává v Americe na Akademii svatého Vladimíra, kde studují i hlavní hrdinky - dhampýrka Rose Hathaway a morojská princezna Lisa Dragomirová. Zdá se to dost pohádkové, ale existuje i třetí skupina vampýrů - Strigojové, kteří jsou všechno, jen ne hodní.
~~~
Lisa je jediným žijícím potomkem svého rodu a musí na sebe dávat pozor. V tom jí pomáhá její budoucí strážkyně Rose, která je zároveň její nejlepší kamarádkou a dokonce spolu mají i pouto. Všichni Morojové ovládají magii, některý ze čtyř elementů, na který jim během studií vzniká specializace. Lisa se ale na nic nespecializuje. Rose naopak dostává zvláštní hodiny boje navíc s božským strážcem Dimitrijem Belikovem, ke kterému ji táhne něco víc než, jen touha být nejlepší strážkyní.
~~~
Já tuhle sérii miluju a poprvé jsem ji četla během vyučování na gymplu. Na poslední díl jsem pak musela čekat půl roku a bylo to utrpení! Miluju svět, miluju ty postavy - Rose mi byla hrozně moc podobná, když jsem byla mladší a proto k ní mám vytvořený velice hluboký vztah. Za mě je tohle jedna z nejlepších upířin a zatím jsem nenašla nic, co by ji předčilo. Miluju to a pokud jste VA nečetli, tak to napravte, protože to určitě budete milovat taky. Jo a mimochodem - jsem rozhodně team Belikov.
~
⭐️5/5

Karoli282
19.02.2021 5 z 5

Tato série patří k mých nejoblíbenějším. Poprvé jsem tyto knihy četla už skoro před deseti lety a rozhodla jsem se k nim nyní vrátit, a i když už nejsem v tom cílovém věku pro Vampýrskou akademii, knihy mě pořád velmi baví. Tento díl je takový rozjíždějící, celkové prostředí, ve kterém se děj odehrává, je popsáno velmi dobře. Postava Dimitrije na mě působí sympaticky a i ostatní postavy jsou příjemné. Opravdu doporučuji!

Lucynell
11.02.2021 4 z 5

Tuto knihu jsem dostala k narozeninám a dlouho jsem váhala se do ní pustit, ale nakonec jsem ji začala číst a ona mě zcela pohltila hned od začátku. Lisu jsem ze začátku moc nemusela, ale Rose a Dimitrije jsem si zamilovala hned na začátku. Skvělý fantasy příběh.

VeDny
02.02.2021 5 z 5

Tahle kniha, přestože má hroznou obálku, jako vlastně i zbytek série, je poklad. Téma vampýrů už možná neletí a je to rozhodně pro mládež, ale napsáno je to skvěle.
Postavy se chovají na svůj věk, Rose je možná občas trochu spratkovitá, ale to v tom věku děcka umí být. Celý děj je promýšlený, každá akce má svůj důvod.
Četla jsem kdysi a čtu opakovaně, protože je to dobrá kniha. Vlastně mě inspirovala natolik, že jsem jako děcko sedla k wordu a začala sama psát.

Děj je rozjížděcí, jednodušší, nových slov je jenom pár a jsou v úvodu čtivě vysvětlena. Vlastně se vše točí jenom kolem toho, jak to na akademii chodí a Rose s Liss se snaží zjistit něco o tom jejich poutu. Do toho se zaplete i Dimitrij, postava dokonalého chlapa... kdysi mi přišlo, že je to takový ten opravdový dospělák, ale v knize mu je 24, což je skoro můj ročník. Už mi nepřipadá jako takový dospělák :))
Líbí se mi, že je Rose schopná a odvážná, přesto není úplná Mary Sue.

Luc.i
12.12.2020 4 z 5

Do knížky, vlastně celé série, se mi moc nechtělo, ale nakonec jsem byla mile překvapená. Bylo mi řečeno že první díl není úplně nejlepší protože se to tam jen rozjíždí a je pravda že se tam nic moc nedělo,ale bylo to fajn čtení. Rose je jako hlavní hrdinka super, Lissu moc nemusím a Dimitrij je samozřejmě boží. Chvílemi mi to připomínalo grišu, ale to bylo asi tím že jsem ji četla nedávno. Dobrá knížka,těším se až se děj víc rozjede. Celkem 4/5*

Alnima
06.11.2020 4 z 5

Zbožňuju sérii Upirská akademie. O upírech je toho napsaného již spousta, ale tato série má spousty originality a dá se číst v každém věku. Je tam i pro mě originální milostná linie (alespoň v něčem).

RadussK
24.10.2020 5 z 5

Jedna z prvních knížek, do které jsem se ponořila a moc mě bavila. Četla jsem ji, když mi bylo asi 15 let, těžko říct, kdybych ji četla teď, jestli mě zaujme stejně :)

Lucynkaaa
06.10.2020 5 z 5

Nevím, jestli někdo z vás viděl film. Já ho viděla dřív, než sem četla knihy a myslím, že by pásku s ním měli spálit.
Od knih mě to odrazovalo ale nakonec po shlédnutí kometářů tady a vysokém hodnocení, jsem tomu dala šanci. A nelitovala jsem ani minutu! Knihy jsou napínavé, vtipné, hlavní hrdinka drsná a sympatická a přirozená svému věku. Opravdu mě moc bavila celá série a všem říkám směle do toho - jen si nikdy nepouštějte film!