Vampýrská akademie

Vampýrská akademie https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24194/bmid_vampyrska-akademie-Lpp-24194.jpeg 4 2402 320

Morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka Rose uprchly ve smrtelném strachu z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět. Znovu se tak ocitají v obrovském nebezpečí, protože na akademii se mohou pohybovat nebezpeční Strigojové. Ti chtějí Lissu zničit, protože jako jediná dcera urozeného morojského rodu je překážkou jejich plánu na ovládnutí světa vampýrů. Naštěstí je tady ale dhampýrka Rose, v jejichž žilách se smísila krev vampýrů a lidí, takže dokáže zlým Strigojům lépe čelit. V tajemném a ponurém světě akademie ale nebude snadné odolat všem nástrahám a zradám: Lissa bude muset opatrněji využívat svých nadpřirozených schopností, aby nepadla do strigojské pasti, a Rose se musí vzdát velké lásky, aby mohla kamarádku ochránit a za žádných okolností ji nezklamat. Jediné, nač se totiž mohou obě spolehnout, je jejich vzájemné pouto, jejich přátelství... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Domino

Vampire Academy , 2007

Wajny
12.04.2024 5 z 5

Vampýrskou akademii jsem četla poprvé již před lety (a pak ještě párkrát) a hned na první pokus mě uchvátila. Nejvíce mě zaujalo rozdělení vampýrů na Moroje, Dhampýry a Strigoje - líbí se mi, jaké jsou mezi nimi vazby a že celý svět je vystavěn právě na nich.

Na celé sérii se mi líbí, že má vzestupnou tendenci a každý díl je o trochu lepší než ten předchozí. Taky je zde perfektně napsán vývoj postav, díky tomu jak postupně stárnou a zažívají konkrétní situace, které je ovlivňují

A dalším důvodem, proč tolik VA miluju je Rose, Dimitrij, Adrian, Christian, Lisa a další postavy.

Takže kdo ještě nečetl, tak honem, protože musíte sami zjistit, proč je tahle série tak skvělá!

jana1874
21.01.2024 4 z 5

3,8
Je to už pár let, co jsem tuhle sérii četla, a řekla jsem si, že by to chtělo #rereading. Je to asi série spíš pro mladší, než jsem já, ale i tak se mi to líbilo

V tomhle díle je spoustu věcí, které čtenář musí poznat, jako to už u prvních dílu bývá, což může zapříčinit, že některé části v knize nejsou úplně záživné, jak se všechno různě popisuje, nicméně pro celý děj jsou tyto části důležité. Ale plus je, že děj začíná hned první stránkou, a tyhle informace se člověk dozvídá postupně, takže jsem neměla pocit, že by těch informací bylo najednou moc

Rose má složitou osobnost, na jednu stranu se chová na svůj věk, ale na druhou některé věci bere mnohem vážněji, než někteří mnohem starší. Ale mě se líbí, umí se omluvit, když udělá chybu, je spontánní, impulsivní a spoustu dalšího.

Líbí se mi obě romantické linky, které se tu objevily.

dam.si.knihu
31.12.2023 4 z 5

Před lety jsem od autorky četla sérii Sukuba, která byla naprosto boží a já se do ní zamilovala! Nechápu, jak mi mohla uniknout její další série s názvem Vampýrská akademie..asi to bude tím, že tyhle nové obálky od @adela.stopka jsou boží a nejdou přehlédnout!

Miluju styl psaní Richelle, takže příběh se četl skvěle od první stránky. Přiznám se, že mi chvíli trvalo, než jsem se v příběhu chytila ohledně nadpřirozených bytostí, ale za mě to bylo geniální. Nemáme tu jen jeden typ upírů a to mě baví!
Jediné co mě v příběhu trochu zklamalo, byl ten konec, kam autorka dala až moc dramatu, který měl větší potenciál k rozvinutí a byl spíše brzy utnut a navazoval dalším. Ale víte co, mému sedmnáctiletému já by to vůbec nevadilo.

Všem kdo jako já přehlídli tuhle sérii o upírech, doporučuji doplnit do své knihovny! Já už se nemůžu dočkat dalších dílů

Jidu
08.12.2023 3 z 5

Musím říct, že po filmu je tato kniha maličko zklamání. Je tak nějak zvláštně psaná, opravdu zvláštní styl.

Nicméně akce je tu habaděj. Tohle byl návrat do mé puberty, kde jsem hltala absolutně vše s upíry a musela jsem přečíst vše, co vyšlo.

Zakázaná láska, zakázané přátelství, škola, jo, to vše tato kniha má. Klišé? Možná, ale mně to nevadilo.

Opravdu, kdyby to nemělo tak zvláštní styl psaní, tak jsem moc spokojená. Takhle hodnotím akci, milostné scény, vytvořený svět apod. vysoko, ale zkrátka a dobře - film je o mnoho lepší.

Možná je chyba, že jsem prvně viděla zfilmovanou verzi, nevím. Nebo je to zkrátka pro teen, což už bohužel nejsem, ale takto hodnotím knihu jako lehký nadprůměr, dobrý, ale z gatí mě nevystřelila.

ElessaRiverbow
07.12.2023 4 z 5

Už je to nějaká doba, co jsem tuhle knihu četla, a rozhodla jsem se na ni vrhnout teď, když se mi dostala do ruky s tak hezkou obálkou (a ořízka je taky boží). Tím, že jsem knihu už četla, jsem věděla, co se bude dít. Vůbec to ale nevadilo - autorka píše čtivě a moc mě to bavilo. Rose je skvělá postava, naprosto ji zbožňuju. Dokonce jsem si tentokrát oblíbila i Lissu, kterou jsem během minulého čtení moc nemusela. Romantická linka mezi Rose a Dimitrijem je skvělá, to jiskření mezi nimi je fajn a zajímá mě, jak se to mezi nimi vyvine. Budu si muset sehnat další díly, abych sérii dočetla, protože jsem zvědavá na pokračování.

katallinka
10.11.2023 4 z 5

Kniha mi v knihovně ležela roky a já jsem ráda, že jsem se do ni konečně pustila. Jedná se o první díl, takže předpokládám, že se to ještě rozjede. Na začátek to bylo fajn seznámení se světem a postavami. Jsem zvědavá, co přinesou další díly.

TessBlackCat
26.10.2023 4 z 5

Bohužel jsem jako první viděla film, který mám opravdu ráda, takže jsem na knihu měla stejné nároky. Musím bohužel přiznat, že mě úplně nenadchl styl psaní, který pro mě nebyl až tak čtivý.
Oproti filmu mi ani Rose nebyla až tak sympatická, v jednu chvíli rebelka a v druhý zničehonic hodí do děje názor o zodpovědnosti. Jakoby líbí se mi vždy ukázka vývoje postavy, tady jsem ale úplně nezaznamenalo nějaký zásadní moment, který by měl názory hlavní postavy nějak kriticky ovlivnit k lepšímu, plus to ani nebyl úplně vývoj postavy, jelikož ta to měla s názory jak na houpačce.
Celkem doufám, že se další díly víc rozjedou.

6493
05.05.2023 3 z 5

Noooooo, podle hodnocení jsem to čekala o dost lepší. Bylo to jen takové milé počtení, kde mě nic nepřekvapilo, nešokovalo, zaroveň ale nenadchlo a nepohltilo. Příběh se zatím zdá tuctový, postavy generické, ale oceňuji zajímavé pojetí upírů a jejich společnosti. Doufám, že v dalších dílech to bude celé víc propracované a konečně si budu moct nějakou postavu oblíbit.

akinomV
01.05.2023 3 z 5

Trošku zklamání - čekala jsem něco ve stylu Stmívání, ale styl psaní autorky mě tak nechytl. Navíc jsem vyloženě nesnášela hlavní hrdinku Rose. Její chování bylo jak na houpačce - jednou jí záleží na pověsti a jindy ne, nebo že je zamilovaná do Dimitrije, ale zároveň paří a flirtuje s mnoha jinými a na něj ani nepomyslí.... Nějak jsem tomu příběhu nemohla uvěřit.

Knihomol_ka
12.02.2023 4 z 5

Velmi mě mrzí, že jsem nejdříve viděla film a pak četla knihu, jelikož jsem věděla co se vždy bude dít. Film je úžasně zpracovaný a hodně podobný knize, i když kniha nám dává daleko více informací, tak jak to vždy bývá. Ze začátku jsem byla stejně zmatená ze všech těch druhů co se v knize vyskytují. Už od malička miluji téma upíři a tady jsem si to rozhodně užívala. Hlavní postavy jsou tady taky velmi sympatické a romatická linka je tu taky dobrá, i když slabá, ale co vím od dalších dílů se to má rozjet.

Any935
11.02.2023 5 z 5

Lepší než film.

Vjeerus
24.01.2023 4 z 5

Tohle je jedna z těch knih, u které mě mrzí, že jsem je nečetla ve správnou chvíli. Ke čtení mě de fakto přivedla ta nádherná obálka (nedivím se, že mě nelákala kniha s těmi původními :D).
Hlavní hrdinka byla skoro tipická ya hrdinka, které znám z knih - přidrzlá s mírnými antipatiemi k pravidlům, ale čestná a nejlepší ze svých vrstevníků. A občas samozřejmě dost impulzivní.
Oproti tomu její kamarádka byla ta postava, která mi celou dobu šíleně pila krev, i když se její chování později vysvětlí, takovou chudinku jsem snad ještě v knihách neviděla.
Oceňuji, že charaktery se nesou v reálnějším duchu, jak to mladí mají a ne v tom, že všichni jsou nesmírně dospělí a sex s alkoholem jsou naprosto tabu.
Za mě příjemná oddychovka a jsem zvědavá, kam se příběh povede dál, jelikož první díl teoreticky může stát sám o sobě.

RoseDadas
28.12.2022 4 z 5

Děj knihy se odehrává v amerických horách na internátní střední škole plné upírů. Autorka v prvním díle odkryla fantaskní svět, jaké mají jeho obyvatelé mezi sebou vztahy, kdo je s kým nepřítel a jaká je zde nastavená hierarchie. K tomu přidejte přátelství až za hrob, boj o popularitu a zakázanou lásku. Tento koktejl je sice typické klišé, ale ono to sakra pořád funguje.

Zuzka_Zuu
14.12.2022 5 z 5

Kniha je mou srdcovkou a vzhledem k vycházení v nových přebalech jsem se sérií rozhodla znovu přečíst. Stejně jako předtím se mi čte úplně sama a řádky mi utíkají rychle. Volím ji pro sebe jako oddechovou před čtením dalších. Jelikož venku akorát napsal sníh, kniha má pro mě ještě větší atmosféru a větší kouzlo než kdyby. Miluju flirtování mezi Rose a Dimkou :3 :)

Kate3003
24.11.2022 4 z 5

Když tato série vycházela poprvé naprosto mě minula. Před pár lety jsem viděla film, který mě ovšem nezaujal natolik abych se pídila po knižní předloze.
Nové vydání mě, ale oslovilo už obálkou, kteru navrhla Adela Stopka. No a pak když se objevilo společné čtení tak bylo vystaráno.
Čtení jsem si opravdu užila i když věřím, že číst knihu jako nástiletá zážitek by byl ještě o něco lepší. Nejvíc mě zaujala postava Rose a Christiana, protože prostě miluji sarkastické a drzé hrdiny. Mezi mé oblíbence se rařadil i Dimitrij a dost mě bavily scény s ním a Rose. Lisu, která také patřila k ústředním postavám příběhu jsem si až tak neoblíbila, ale uvidíme v dalších dílech.
Příběh má trochu mezery a některé části jsou maličko uspěchané, ale ve výsledku si prostě užijete příjemnou oddychovou YA fantasy, kterou shltnete jak malinu.
Jsem zvědavá na další díly a taky na to jak se povedou další obálky.

kathaerina
01.11.2022 3 z 5

(SPOILER) Kdybych to četla tak v patnácti, šestnácti, určitě bych to ocenila mnohem víc než teď v devatenácti. Příběh jako takový byl vcelku zajímavý, ale všechno ubíhalo tak nějak rychle a ne dostatečně do hloubky. Navíc téma Lissiných depresí nebylo pojmuto úplně šťastně, docela i neohrabaně. Přišlo mi, že tomu autorka tak úplně nerozumí. A ještě ta pasáž, kdy Lissu unesli, kolik že to mělo stránek? Osm? Víc? Míň? Zfouknuto rychle a přitom si myslím, že by se to dalo lépe rozvést. No nic. Nevím, jestli si přečtu další díly – tenhle nebyl špatný, ale ani dobrý a konec mě nijak nenalákal.

ReziEngli
25.10.2022 5 z 5

Vampýrská akademie je mojí velkou srdcovkou, a když jsem viděla, že se chystá reedice a znovuvydání, jásala sem! Je to skvělá kniha plná tajemství, intrik a přátelství. Sice nejsem cílovkou, ale i tak mě každé další přečtení baví ️

Dela90
23.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Lissa, morojská princezna a její nejlepší kamarádka a budoucí strážkyně Rose utekly z Vampýrské akademie. Jsou na útěku, než je za nimi poslán strážce Dimitrij Belikov, který je odvede zpátky na Akademii. Lissa se musí opět začlenit do kolektivu a společenských událostí - jenže to má háček, používá na to ovlivňování mysli. Taky tíhne ke zvířatům a umí neuvěřitelné věci. Rose se snaží na Akademii udržet zuby nehty a nevyčnívat z davu což ji stojí nemalé úsilí. Chrání Lissu, mají spolu pouto. Trénuje s Dimitrim, aby byla lepší v boji proti Strigojům. A taky se do něj zamiluje. Kdo prahne po daru, který má Lissa? Nebezpečí číhá doslova na každém rohu. Dokáže Rose zajistit Lisse bezpečí? A kdo je to stínem políbená?

Nechápu, že jsem si knížku nepřečetla už před lety. Teď už rozhodně nejsem cílová skupina, nicméně mě knížka fakt bavila a stránky mi utíkaly před očima. Příběh je neokoukaný oproti jiným fantasy knížkám, které jsem četla. Jen to, jak se Morojové rodí a Strigojové “vyrábějí” jsem musela číst několikrát a pak se při čtení k tomu ještě několikrát vracela, protože je tam hodně pojmů, které si musíte zapamatovat, aby Vám to pak hezky sedělo do skládačky.
Musím vyzdvihnout taky krásnou obálku a ořízku, ta se vážně povedla!

Jediné co mi trošku vadilo a to je proč dávám o hvězdičku míň. Postavy mi naskakovaly automaticky v hlavě z filmu a už jsem vlastně tak nějak tušila, kterým směrem se příběh bude ubírat. Proto se těším na druhý díl, kdy si ten obrázek hodlám udělat úplně sama svojí vlastní představivostí / fantazií.

M.C.SMITH
18.10.2022 4 z 5

Zaprvé - nejsem cílová skupina.
Zadruhé - mám neodbytný pocit, že jsem to už v minulosti četla.
Příběh byl hodně jednoduchý a čtivý, nejvíce mi sedli Dimitrij a Rose.
Bylo to zajímavé, ale já už jsem se nedokázala tak dobře vcítit do hrdinů. Už jsem na to asi stará, ale i tak se mi to docela líbilo a já se poohlédnu po dalších dílech.

Thalin
16.04.2022 5 z 5

Četla jsem jako puberťačka a do teď si nějaké pasáže pamatuju. Bavilo mě to, celá série. A Rose a Dimitri byli dlouho můj oblíbený pár. Je to taková ta správná teen četba, kdy jen nečekáte, kdy spolu na to ti dva vletí a podrobný popis toho nebo kdy ji promění, jak to bývá u jiných upířích knížek. Tady je to trošku jinak a asi proto se mi to tak líbilo.