Vampyrismus v kulturních dějinách Evropy

Vampyrismus v kulturních dějinách Evropy https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28728/bmid_vampyrismus-v-kulturnich-dejinach-e-FtF-28728.jpg 4 41 4

Tento historický přehled přináší celkový pohled na mezinárodní fenomén vampyrismu, zastavuje se u názorů průkopníků „vampyrologie“, nastiňuje vztahy mezi revenantem, upírem, morou a vlkodlakem a na závěr shrnuje současné teorie o původu vampyrismu, včetně možných spojení se šamanismem. Výklad není zatížen zbytečnými odbočkami a čte se lépe než leckterý „horor“.... celý text

InaPražáková
07.01.2020 3 z 5

Vzhledem k názvu a anotaci jsem čekala vědeckou studii. Ta to není. Pokud ale nežádám seriózní odbornou práci, je to kniha zajímavá a hodí se pro rozšíření vědomostí. Stručný přehled fenoménu nemrtvých bytostí způsobujících újmu živým (upíři, vlkodlaci, mory, v menším i různé regionální folklorní entity) mi přišel relativně nejlepší, prolínání různě pojmenovaných podobných bytostí a jejich srovnání napříč Evropou se zdá být dobře podložené a každopádně je zajímavé. Výběr z historických záznamů o upírech už působí náhodně a chybí mu hlubší kontext (např. nejstarší středoevropská zmínka o upírech údajně pochází z r. 745. V poznámce je citace dotčené věty, v bibliografii odkaz na publikaci, kde se věta cituje, ale originální zdroj se v knize najít nedá). Stručný přehled reakcí církevních a úředních představitelů na upírské procesy je na tom podobně, tři delší texty autor trochu přiblíží, další pouze cituje, jiné jen letmo zmíní. Maiello je místy k jiným výzkumníkům v oboru dost příkrý, přitom nesrovnává dva provedené výzkumy, jen má jiný názor - ale to jen potvrzuje, že se Vampyrismus musí brát jako populárně naučný text.
Náhled do různých mytologií a popis provázanosti bytostí, které vzájemně odlišilo a silně přetvořilo až umění v 19. a 20. století, je dobrý, milovníci Drakuly a jiných moderních variant se asi podiví, jak upíři vypadali ještě v 18. století, ale celkově to není na víc než tři hvězdy.

Zmiu
30.05.2018 3 z 5

Celkem zajímavá kniha, která mi osvětlila problematiku, o níž jsem nic nevěděla. V první části bych ocenila ještě o něco lepší přehlednost a vysvětlení více termínů, např. co je "mora" jsem se dozvěděla až někdy v půlce knihy. Ale i tak se kniha četla dobře. Nejvíc u mě bodovala druhá část, kde jsou krásně vedle sebe postaveny teorie o vzniku vampyrismu.

Kaaramelka
26.12.2016 4 z 5

Pokud vás vývoj vampyrismu zajímá a nechcete číst pouze o Rumunsku, tak doporučuji tuto knihu, kde najdete přehled. Také jsou zde zmíněni Slované a jejich upíři, jsou tu i zmínění vlkodlaci a jiní "démoni" související s vývojem upírů.

Zdendin
05.07.2012 5 z 5

Velice dobře pojatá a vysvětlená problematika vampyrismu, napříč světem i staletími. Nejedná se o báchorky, či překroucené pohledy na upíry, jak je tomu v dnešní době ve filmu i literatuře. Kniha se zabývá vysvětlením tohoto fenoménu, kterému lidstvo v minulých staletí čelilo. Upír nebyl pouze postavou v knihách a příbězích jak se dnes může zdát, ale skutečným postrachem hlodající obyvatelstvo všech společenských vrstev. Víra ve vampýra(Upíra) byla zakořeněna v lidech od starověku a tato kniha se snaží vystopovat její kořeny. Popisuje proti-upírské praktiky, líčí dobová svědectví a dokáže i laickému čtenáři pomoci udělat si obrázek jak se lidé v minulosti k domnělým upírům stavěli, jak s nimi bojovali, či jak je typologicky třídili. Nadpřirozena tedy moc nečekejte, jedná se spíše o vědecko-historické pojednání a vysvětlení. Snad jen náhledy do dobových kronik, které jsou zde zmiňovány jsou někdy v tomto směru velice pozoruhodné...

upíři vlkodlaci kulturní dějiny vampyrismus

Giuseppe Maiello
italská, 1962