Valkýra – Prsten Nibelungův

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Přebásněné libreto slavné Wagnerovy opery.

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406519/valkyra-VqA-406519.jpg 51
Žánr
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno, Fr. A. Urbánek (ČR)
Orig. název

Walküre

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Valkýra – Prsten Nibelungův

JulianaH.
16.11.2019

Koupila jsem překlad libreta z r. 1914 jako dar jednomu ze svých přátel, a když už jsem dílko měla doma, přečetla jsem si je také. Překlad obsahoval komplikované inverze a celkově byla jeho stylistická ekvilibristika hodně odvážná, až ztěžovala četbu. V každém případě však obdivuji každého, kde dovede tlumočit básnický text k hudbě, a proto nekritizuji.

Děj: Uštvaný Siegmund se zachrání v příbytku Hunninga a Sieglindy. V Hunningovi odhalí svého nepřítele, v Sieglindě, trpící nešťastným svazkem, svou sestru. Bratr a sestra se vzájemně vyznají ze sourozenecké i milenecké lásky a spícímu Hunningovi utečou i s mečem, věnovaným jejich otcem Wotanem.
Wotan si přeje chránit milence (a v nich svůj vlastní rod), očekávaje zároveň, že ho Siegmund spasí. Choť Fricka, bohyně domácího krbu, ho však ze žárlivosti donutí, aby rekovi odňal svoji záštitu a dopřál vítězství zrazenému Hunningovi.
Wotan se svěří nejmilovanější z dcer, valkýře Brünnhildě. Ta přichází na jeho rozkaz za Siegmundem, aby ho odvedla do Walhally, je však dojata jeho hrdinstvím a láskou k Sieglindě a sama se do něj zamiluje, tušíc v tom pravou vůli svého otce.
V souboji s Hunningem ho tedy chrání i navzdory Wotanovu rozkazu. Bůh však zasáhne, Siegmunda usmrtí a valkýru stíhá hněvem.
Brünnhilda chrání alespoň Sieglindu a se svými sestrami chvíli vzdoruje otcově zuřivosti. Pomůže Sieglindě uprchnout, aby mohla vychovat syna, jejž počala Siegmundovi. Potom se Brünnhilda podrobí Wotanovu trestu. Souhlasí, že se stane z bohyně pouhou ženou a manželkou toho, kdo ji nalezne zakletou v snění, ale vyprosí si, aby ji směl osvobodit pouze rek. Wotan, dojat ctí své dcery, jí vyhoví.

Doporučujeme

Sluha dvou pánů
Sluha dvou pánů
Hamlet
Hamlet
Jak se vám líbí
Jak se vám líbí
Kočka na rozpálené plechové střeše
Kočka na rozpálené plechové střeše

Štítky

Richard Wagner, 1813-1883 opery a operety

Autor a jeho další knihy

Richard Wagner
německá, 1813 - 1883

všech 10 knih autora

Kniha Valkýra – Prsten Nibelungův je v

Přečtených1x
Chystám se číst1x