Valkýra – Prsten Nibelungův

Přebásněné libreto slavné Wagnerovy opery.

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406519/valkyra-VqA-406519.jpg 51
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno, Fr. A. Urbánek (ČR)

Walküre

Kniha Valkýra – Prsten Nibelungův

JulianaH.
16.11.2019

Koupila jsem překlad libreta z r. 1914 jako dar jednomu ze svých přátel, a když už jsem dílko měla doma, přečetla jsem si je také. Překlad obsahoval komplikované inverze a celkově byla jeho stylistická ekvilibristika hodně odvážná, až ztěžovala četbu. V každém případě však obdivuji každého, kde dovede tlumočit básnický text k hudbě, a proto nekritizuji.

Děj: Uštvaný Siegmund se zachrání v příbytku Hunninga a Sieglindy. V Hunningovi odhalí svého nepřítele, v Sieglindě, trpící nešťastným svazkem, svou sestru. Bratr a sestra se vzájemně vyznají ze sourozenecké i milenecké lásky a spícímu Hunningovi utečou i s mečem, věnovaným jejich otcem Wotanem.
Wotan si přeje chránit milence (a v nich svůj vlastní rod), očekávaje zároveň, že ho Siegmund spasí. Choť Fricka, bohyně domácího krbu, ho však ze žárlivosti donutí, aby rekovi odňal svoji záštitu a dopřál vítězství zrazenému Hunningovi.
Wotan se svěří nejmilovanější z dcer, valkýře Brünnhildě. Ta přichází na jeho rozkaz za Siegmundem, aby ho odvedla do Walhally, je však dojata jeho hrdinstvím a láskou k Sieglindě a sama se do něj zamiluje, tušíc v tom pravou vůli svého otce.
V souboji s Hunningem ho tedy chrání i navzdory Wotanovu rozkazu. Bůh však zasáhne, Siegmunda usmrtí a valkýru stíhá hněvem.
Brünnhilda chrání alespoň Sieglindu a se svými sestrami chvíli vzdoruje otcově zuřivosti. Pomůže Sieglindě uprchnout, aby mohla vychovat syna, jejž počala Siegmundovi. Potom se Brünnhilda podrobí Wotanovu trestu. Souhlasí, že se stane z bohyně pouhou ženou a manželkou toho, kdo ji nalezne zakletou v snění, ale vyprosí si, aby ji směl osvobodit pouze rek. Wotan, dojat ctí své dcery, jí vyhoví.

Sluha dvou pánů
Sluha dvou pánů