Válka umění

Válka umění https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352430/bmid_valka-umeni-MOi-352430.jpg 3 107 33

Stručný, poutavý a praktický návod k úspěchu v jakékoli tvůrčí sféře. Válka umění by se dala bez nadsázky popsat jako Sun-c' pro duši. Co mnoha z nás brání dělat to, co dělat toužíme? Jak se můžeme vyhnout blokům při jakémkoli tvůrčím počinu, ať už chceme založit vysněnou firmu, napsat román nebo namalovat mistrovské dílo? Autor mnoha románových bestsellerů Steven Pressfield odhaluje nepřítele, kterému čelí každý z nás, nastiňuje bitevní plán ke zdolání vnitřního nepřítele a nakonec zdůrazňuje jednotlivé kroky k dosažení největšího úspěchu. Válka umění klade důraz na odhodlání potřebné k odhalení a překonání překážek v cestě našich ambicí a pak názorně ukazuje, jak dosáhnout nejvyšší úrovně tvůrčí disciplíny. Uvažujte nad tím jako nad drsnou láskou... k obě sama. Ať už jste umělci, spisovatelé nebo podnikatelé, tato prostá, osobní a smysluplná kniha vás inspiruje k využití svého životního potenciálu.... celý text

Literatura naučná , Ekonomie a obchod , Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Jan Melvil

The War of Art: Break Through the Blocks and Win Your Inner Creative Battles , 2002

AdamCtenar
03.12.2018 odpad!

Nic prakticky využitelného jsem v knize nenašel, jen obecné kecy a motivaci (uznávám, já tohle nepotřebuju, pro někoho je to možná dostačující).

Alena_S
15.10.2018

Spousta dobrých myšlenek. Ať už pro svou tvorbu potřebujete nakopnout, překonat sami sebe, obavy z (ne)úspěchu i cokoli jiného, nebo hledáte podporu v podobě duchovnějšího rozměru, najdete si to své. Možná se v tom poznáte. A možná napříště včas rozpoznáte blížící se překážku a nedovolíte jí vás přerůst.
Jen mě místy odrazuje autorův přístup ke světu kolem něj, např. tvrdí, že každý, koho ve svém životě potřebujete nebo potřebuje vás, je jen chodící Odpor, kterého je třeba poslat do kšá - a chvilku poté dělá ramena, jak strašlivě moc je nad věcí (a pro koho je dělá, když nikoho nepotřebuje, a nějaké čtenáře už vůbec ne?). Tak nevím, jestli se mi to skutečně nelíbí, nebo mě ovládá Odpor.

Kristynka7
12.06.2018 4 z 5

velmi hezky popsáno, jak překonat odpor, který prožívá každý člověk a následně se dostat do flow.

norionn
15.05.2018 5 z 5

Četl jsem v anglickém originále, takže nevím, jak vypadá český překlad. Pravda ale je, že tohle je knížka, která otevírá oči. Mám jí od té doby po ruce a často se k ní vracím. Doporučuji číst společně s jeho další knihou Turning Pro, kde jde více do hloubky.

CtenarKarlik
29.03.2018 1 z 5

Pouze motivační řeči, nic konkrétního, čeho se může cílová skupina chytit. Pokud potřebujete masáž zvenčí k tomu, abyste se vůbec k něčemu dokopali, pak je kniha pro vás. Pokud nepotřebujete vodit za ručičku a věčně motivovat ("Pepíčku, vrhni se do toho! Pepíčku, máš na to!") a chcete spíše praktické rady (na co si dát pozor, co se osvědčilo...), takhle kniha vám bude úplně k ničemu.

Fremr
13.03.2018 4 z 5

Jste podnikatel, malíř, hudebník nebo spisovatel, který se potácí v bludných kruzích a topí se v pochybnostech toho co má nebo nemá dělat? Pressfield tvrdí, že musíte poznat nepřítele. Nepřítel se neschovává nikde venku, je pořád s Vámi, přímo ve Vaší duši. Je to nejhorší nepřítel jakého může každý z nás mít. Jsme to my sami. Je to ta naše stránka povahy, které máme strach se postavit, proto neděláme nic. Bojujeme proti Odporu. Je třeba nasadit všechno co máte. Tahle válka je drsná a neférová. To je celá pravda, bojuj nebo zemři svojí rukou. Nedokážu posoudit zdali mi Válka umění pomůže, to posoudí až čas, ale rozhodně můžu říct, že jsem se s ničím takovým ještě nesetkal a líbí se mi Pressfieldovo uvažování nad vnitřním blokem.

pkweb.eu
19.02.2018 4 z 5

"Přečteno" v audio formátu. O trochu více duchovní, než bych si představoval, ale jinak trefně popsáno. Inu, Odpor je svině, o tom vím své.

macek166
29.12.2017 4 z 5

Kromě na mě až příliš duchovního textu o "andělích" zde najdete pohon pro vaši tvůrčí sféru, je pozitivní bombou pro vašeho uměleckého, ale i osobního ducha, opravdu motivuje a přestože hodně z toho už víte, předkládá vám myšlenky formou, která se ve vás lépe usadí a pomůže v boji s vlastním Odporem. Pro tvůrčí lidi téměř povinnost.

Kakarinka
25.11.2017 5 z 5

Mě kniha pozitivně překvapila, takže ji směle umisťuju do knihovny vedle Austina Kleona. (viz recenze)

petaSk
18.11.2017 3 z 5

Jak hodnotit motivační knihu? Už v ní samotné se píše, že podpora zvenčí je k ničemu. Válka umění vás povznese, nakopne, ale energie z ní vydrží jen po dobu, kdy knihu čtete nebo nejvýš pár dní poté, co s ní skončíte.
Kniha nenabízí nástroje, jak psát, od toho tady jsou jiné publikace, popisuje pohled známého spisovatele na psaní, na múzy a na to, čemu on říká Odpor, někdo jiný to nazývá prokrastinací, strachem, leností. Oproti jiným knihám je tato pojata o něco více mysticky.
Myšlenky v knize jsou formulovány krásně, ale pořád jde o známé poznatky:
1) sednout si a tvořit
2) setřídit si priority a věnovat se důležitým věcem (umění) před urgentními
3) nestarat se o to, jak vaše dílo bude přijato
4) být sám sebou a nesnažit se ostatním zalíbit
5) dělat, co mě naplňuje

V podstatě je to pořád dokola. A je hezké o tom číst, ale kdo skutečně tvoří, číst o tvoření nepotřebuje. Jiní si stále dokola kupují příručky, o tom jak začít.
Co podobné knihy přináší? Sdělení, že v tom nejste sami.

martin3683
15.11.2017 3 z 5

Kniha je určena asi převážně pro čtenáře populárního Konce prokrastinace (Kopr) a vlastně pro každého, kdo chce něco dělat (jedno zda napsat knihu, založit firmu apod.), ale nedokáže se k tomu dokopat. Ale zatímco Kopr vede čtenáře za ručičku a vše vědecky vysvětluje, proč se nedokážeme donutit k pořádné práci a děláme vše možné okolo a dává návody, tak Válka umění je drsnější a vlastně duchovnější.

Onu sílu, která nás odvádí od práce označuje autor Odporem a je to jeho hlavní nepřítel. Třetinu knihy ho autor definuje, jak špatná věc to pro každého kreativního člověka je. Další třetinu (ta mě přišla nejzajímavější) popisuje, jak s Odporem zatočit a jak se z amatéra stát profesionálem, a co to vlastně profesionál je a jak ho chápe. Třetí část knihy je plná psyché, ega, duše, můzy apod. Autor svému počínání chce dát i vnitřní rovinu a píše to hezky, řádky plynou, ale pro většinu čtenářů jsou to jen zbytečné řeči okolo.

Musím říci, že jsme čekal víc. Jsou tam pravda pasáže, kdy autor otevřeně píše o svých chybách a jak náročné je stát se v něčem profesionálem (autor je celosvětově úspěšný spisovatel historických románů), ale jinak je to plno omáčky okolo. To maso, to hlavní, by vystačilo na středně dlouhý článek ve Forbesu. Jestli jste nalomeni, že začnete konečně psát vaši první knihu, tak Válka umění vám může pomoci k poslednímu kroku a být příjemným společníkem v nepřijemných časech, až ráno budete vstávat z postele, sednete k PC, celý den psát a tak dokola po následující rok(y). Mě tolik nezaujala, nic moc mě nedala. Přišlo mě to, jako hromada hezky napsaných okecávek.

inmax
10.11.2017 3 z 5

Oproti "Kraď jako umělec" a dalším knihám z této edice je tahle kniha řekl bych.. náročnější. Nicméně koupi nelituju, v knize je pár dobrých postřehů, rád se k ní v budoucnu vrátím.

hystericwidow
09.11.2017 2 z 5

Celkem zklamání, čekala jsem asi něco jiného... Hlavně jsem si myslela, že mi kniha skutečně poradí, jak proti Odporu bojovat. Mám ale takový dojem, že jenom modlit se k Múzám nepomůže :-/ Na to jak je knížka malá a stručná, stejně jsem se nejednou přistihla, že se do čtení musím nutit a některé odstavce jsem musela číst i dvakrát, jak jsem v nich ztrácela pozornost.