Válka světů a jiné povídky

Mimozemské bytosti přepadly Zemi! V pravidelných čtřiadvacetihodinových intervalech se jejich kosmické lodi zarývají do půdy londýnského předměstí, začíná útok na velkoměsto žijící až dosud v idylickém poklidu konce devatenáctého století. Herbert George Wells, vedle Julese Verna jeden z otců tehdy zbrusu nového literárního žánru, science fiction, byl první, kdo myšlence hvězdných válek dal dramatickou a věrohodnou podobu. Ani sto let od vzniku tohoto příběhu mu pranic neubralo na působivosti. 30. října 1938 propukla v USA panika, když mladý režisér Orson Welles inscenoval Válku světů jako rozhlasovou reportáž, až příliš realistickou. Ale i dnes podléháme dokonalé iluzi o střetu dvou civilizací, prožíváme drama meziplanetární invaze, selhání všech prostředků lidské obrany proti technicky vyspělejším útočníkům i konečnou tragédii cizorodých agresorů. H. G. Wells měl dar vytvářet dokonalou kulisu a zcela svého čtenáře uchvátit strhujícím dějem. Živě tak před námi vyvstává svět před sto lety - a nepůsobí nijak komicky, třebaže bicykl v něm náleží k nejnovějším vymoženostem rychlého pohybu, dělostřelci se dosud dorozumívají záblesky heliografu a do proudu kočárů, bryček a fiakrů prchajících z hynoucího Londýna se tu a tam mísí první automobily. Umění obratné mystifikace prostupuje u výběr z dalších Wellsových fantastických povídek, které Válku světů v tomto svazku doprovázejí a které svými náměty sahají od podivuhodné logické smyčky v příběhu Muže, jenž dokázal činit zázraky, až k Zemi slepců, kde je přísloví o jednookém králi drasticky obráceno naruby. H. G. Wells měl obdivuhodně široký rejstřík životních setkání, počínaje jeho učitelem, velkým biologem Julianem Huxleyem přes Lenina, Roosevelta a Stalina až po Karla Čapka - v tomto posledním případě si tvůrce pojmu "Marťané" podal ruku s vynálezcem slova "Robot". Dodnes dokáže Wells svým obrazem marťanského vpádu podráždit sebevědomí svých čtenářů, obyvatelů Země, a dotknout se jejich nejskrytějších obav: Nebyl to jen předvoj? Nejsou v hlubinách vesmíru připraveny další vlny kosmického výsadku?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/45400/valka-svetu-45400.jpg 4.2128
Povídky, Sci-fi
Vydáno:, Albatros

CharlesWard

Ještě lepší, než téměr dokonalý Ostrov doktora Moreaua

Palivo

Jelikož jsem si celou dobu místo marťanů představoval toho zmrda z reklamy na Alzu, cítil jsem opravdovou beznaděj a docela si užil sugestivní výklad. 8/10, nedivím se, že to s někým šlahlo.

Ostatní povídky fajn, nejlepší asi Superstimulátor a pak ta úvodní o maníkovi, co zastaví svět nebo co. Ale to si už moc nepamatuju, páč jsem to četl v lednu a od tý doby jsem vypil 14 bazénů vína.

Marekh

Kniha se mi celkově líbila, jak povídky, tak román Válka světů. Některé povídky byly úsměvné z dnešního pohledu, ale byly fajn.

jan0504

Je to "čitateľne" jasne kniha staršieho dáta vydania a napísania - už štýlom a prejavom. Wells sa nezaprie fylozofickými úvahami, ktoré sú ale pre mňa super pridaná hodnota diela...a Válka svetú je výborná...až na dosť náročné opisy krajiny a miest...

sf1
12.12.2017

Wells byl génius. I po 120 letech jsou povídky vynikající a samotný román Válka světů nijak nezestárl. A ten twist na konci, holy shit! Překvapivý a přitom naprosto logický. Český překlad je navíc mimořádně kvalitní (alespoň tedy u vydání od Albatrosu z r. 1988).

danny_21
05.10.2017

Zajímavý soubor povídek a nejznámnější autorovy novely. Povidky většinou průměrné, líbily se mi Ostrov Aepyornisuův a Země slepců, které mĕ v prvním případě svou humornou stránkou pobavila a v druhém případě námĕťovĕ zaujala. Jako celek na hranici mezi lepším průměrem a lehkým nadprůměrem - 70 %

gersie
14.09.2017

Líbila se mi. Autor je rozeným filozofem a je to v jeho díle znát. Zajímavé myšlenky hezky zpracované.
Jinak je na povídkách znát , že jsou napsány už před 120ti lety. Styl vyprávění a rozvleklost některých scén už občas začínala nudit. Ale jak už podotkl "kozel" člověk si udělá lepší představu jak se tehdy žilo , bez televize , telefonů a podobných vymožeností.
Kniha nám stále má co říci a to se cení.

Kája95
21.07.2017

Jsou to povídky, ke kterým se určíte někdy vrátím. Je dobré se nad každou povídkou zamyslet. Z každé si něco vzít.
Válka světů je tak trochu pojem. Snad každý o ni slyšel. Občas jsem se musela vracet o větu či odstavec na zpět, pro mne byl i skvělý slovník výslovnosti (v zadu knihy). Ale tak trochu mi tu chyběla mapa. Bez mapy člověk jen přelouska pár anglických měst, obcí a krajů bez toho aniž by věděl jak rychlý, pomalý či rozsáhlý byl postup. Za mne 5 hvězdiček a doporučení. Stojí za to číst

bagger95
27.03.2017

Povidky v prvni polovine me oslovily jen castecne. Nektere byly zajimave od zacatku do konce, misty i vtipne, u jinych jsem se ale trochu ztracel. Vnimam je jen jako bonus.

Valka svetu me uchvatila. Otrkance mozna prilis neoslovi, ja ale nedovedu moc pochopit, ze tohle nekdo napsal na konci 19. stoleti. Je to napinave, nechybi tomu spad, dej se vyviji. Skvele se to kloubi s lidstvim jako takovym, neni to knizka jen o invazi, popisu boju, mimozemskych strojich. Ano, chybi tomu nejaky hlubsi vyvoj postav, dialogy jsou dost vecne, vse je podrizeno deji, podle me to ale nema chybu.

Pri cteni si obstarejte mapku okoli Londyna, jak koneckoncu autori nabadaji v dodatku knihy. Je s podivem, ze ji Albatros neotiskl, napr. na vnitrni stranu desek. Asi se bolsevik bal, aby tuhle knizku nekupovali jen zdrhajici obcane na Zapad:))

Ajrad1981
28.11.2016

Myslím, že zjev mimozemšťanů, tak jak je popsán, není moc originální, nicméně jejich fyziologie je dost promyšlená. A způsob, jakým lidstvo vyhraje válku - tak nečekaný, tak jednoduchý!
Příběhy z neskutečna byly některé opravdu neskutečné - v negativním slova smyslu, jiné oproti tomu super. Nejlepší asi mravenci a hlavonožci :-)

DevilMayWeep

Země slepců 5*
Válka světů 3*

Petrstik
02.07.2016

Většinou výborně (i přes svůj věk) napsané povídky. Samozřejmě vede Válka světů a Krajina slepců.

Kozel
30.06.2016

Úchvatná záležitost. Znovu a opět prvotřídní Wellsovo dílo. Válka světů byla ve své době - ale i dnes - velice originální příběh. Fantastický sci-fi příběh o děsivé, avšak neúspěšné snaze Marťanů dobýt Zemi má v sobě strhující prvky thrilleru i hororu a spolu s tradičním Wellsovým zamyšlením je zcela právem považován za jedno z jeho vrcholných děl, které člověk rád vezme znovu do ruky. Jedno z kouzel příběhu tkví také v době, do níž je zasazeno (a bylo napsáno). Můžeme totiž sledovat paniku, chaos, strach, zkázu, beznaděj a smrt v oblasti Londýna a okresu Surrey koncem 19. století, kdy místo (výjimečně se objevujících) aut vládly silnicím koně, povozy, kočáry a kola a z moderních technologií existovala prakticky jen elektřina.

Protože se jednalo o vydání s dalšími povídkami, mohu jen vypíchnout a znovu upozornit na výjimečnou Krajinu slepců, příjemně odlehčený Superaktivátor a téměř humoristického Muže, jenž dokázal činit zázraky či Pštrosí byznys.

fear
10.12.2015

Abych byla upřímná, tak moc nadšená nejsem. Některé povídky se mi líbily - Muž, jenž dokázal činit zázraky a Superstimulátor, ale zbytek mi připadal spíš jak pro patnáctiletého kluka.
Tak nějak jsem je přelouskala ( a jednu dokonce po několika stranách přeskočila - snad poprvé v životě ). Pak přišla konečně Válka světů, ale bohužel, opět trochu zklamání. Na mě moc vypravěčské - hodně mi chyběly dialogy.
Nechci to moc hanit, ale pro mě to nebylo to pravé.

Terhalta
01.09.2015

Napínavá a fascinující kniha, která by za normálních okolností dostala 4 hvězdy. Vzhledem k tomu, že mi připadá napínavá a fascinující více než 100 let po svém vydání, přidávám pátou.
Za Zemi slepců a některé opravdu unikátní nápady v jiných povídkách bych klidně ještě přidala.
Zkrátka doporučuju na celé čáře.

toecutter
31.01.2015

celá tato kniha je opravdový klenot literatury-já ji našel v popelnici(pracuji jako popelář a kolikrát se nestačím divit,co za díla lidé vyhazují,až je mi to líto,ale na druhou stranu alespoň jsem já sám získal zadarmo plno dobrých knih(a i jiných věcí)o kterých bych jinak ani nevěděl)-H.G.W. je opravdový klasik,není od něj snad dílo-z těch,co jsem měl možnost přečíst-které by se mi nelíbilo a tato kniha patří vůbec k tomu vrcholu-jak válka světů,tak i ostatní povídky jsou prostě super a nenašel jsem mezi nimi ani jednu,která by byla vyloženě špatná,naopak-tuto knihu opravdu doporučuju!!!

Karcoolka2210
27.09.2014

Sci-fi je pre mňa nový žáner, ktorého čaro postupne objavujem a tak neviem presne ako hodnotiť túto knihu. Začítavalo sa mi dosť ťažko, prvá polovica knihy, no musela som sa nútiť čítať, ale druhú polku som prečítala dnes viac menej bez prestávky. Zatiaľ dávam 3 hviezdičky, možno sa to časom zmení ;) AJ

Eigis
04.04.2014

Válka světů je ve sci-fi literatuře klasika, kterou není třeba moc komentovat. V této knize knize, ale je ještě jeden Wellsův spisovatelský klenot, a to je Země slepců. Jedná se o jednu z nejlépe oceňovaných Wellsových prací a jednoznačný důkaz jeho geniality, proto mi přijde dost krátkozraké ji tady přehlížet či dokonce považovat ji za odpad.

valda
13.08.2012

Wells a Verne, zakladatelé žánru sci-fi. Verne ve své tvorbě na mě působil vždycky jako takový chladný vizionářský strojní inženýr, se zálibou v zeměpisu. Naproti tomu je Wells "lidštější". Hodně mi jeho styl připomínal Karla Čapka. Takovým žurnalistickým způsobem se rozepisuje o neuvěřitelných událostech, zároveň se nejspíš zajímá taky o fyziku. Oproti Čapkovi mě bavil víc.
První část knihy je soubor povídek na různá fantastická témata. Někdy docela zábavných. Druhá část, Válka světů, kdy Marťané napadnou zemi, je dost vážnější, ale taky se dají najít místa, kdy se autor nejspíš trochu pousmál. Myslím, že celý děj působí na svou dobu velmi autenticky a přesvědčivě. Wells umí čtenáře vtáhnout do děje. Některé pasáže jsou velmi povedené, a kdyby mi někdo řekl, že knihu napsal nějaký současný béčkový autor post-apokalyptických románů, tak bych ani chvíli nepochyboval. Ale přece jenom jsou to začátky, takže kromě pár částí je to i celkem nuda. Třeba mi přišlo zbytečné, že autor podrobně popisuje každou ulici a vesničku, kudy Marťani postupují.

Jack Bauer
30.10.2011

Román Válka světů je i na dnešní dobu výtečný, ale ty povídky srážejí hodnocení knihy dolů.

dvojjazyčné knihy CD (kompaktní disk)

Herbert George Wells

Herbert George Wells